Čo je typické pre knižnicu budúcnosti? Žiadne knihy!

Cushing Academy

Na svete existujú milióny knižníc. Univerzitné, mestské, krajské, národné, cirkevné… Existuje ich veľmi veľa, ale jednu vec majú spoločnú – vo všetkých nájdete regály plné kníh. To je vlastne ten dôvod, prečo ľudia do knižníc chodia – knihy. Čo by ste však povedali na knižnicu, ktorá neobsahuje ani jednu knihu? Nezmysel? Nie, budúcnosť!

Cushing Academy je typická americká stredná škola ako ju poznáme z filmov a seriálov. Tehlové budovy obrastené brečtanom obklopené udržiavaným trávnikom, na ktorom posedávajú hlúčiky študentov. Na prvý pohľad je všetko tak, ako má byť. Dojem sa zmení, keď vkročíte do miestnej knižnice.

Školská rada sa rozhodla, že už nepotrebuje tradičnú knižnicu, a tak sa po 144 rokoch zbavila všetkých kníh, ktoré dovtedy zhromažďovala. V knižnici už nenájdete žiadnu beletriu, romány, klasiku, biografie, ani odborné publikácie. Namiesto knižnice bude mať škola „výukové centrum“ v hodnote takmer pol milióna dolárov. A čím sa také centrum líši od knižnice? Namiesto regálov s knihami bude mať tri veľkoplošné LCD panely za 42 tisíc dolárov, ktoré budú premietať dáta z Internetu a špeciálne študijné bunky, ktoré budú prispôsobené na ľahkú prácu s vlastným laptopom. Tam, kde predtým sídlili nápomocné pani knihovníčky, bude stáť malá kaviareň za 50 tisíc dolárov, v ktorej bude okrem iného presso stroj za 12 tisíc dolárov.

Namiesto zastaraných a totálne nemoderných kníh, ktoré tu už máme predsa len pridlho (Už od r. 1455, taká žiarovka nevydržala ani sto rokov a kniha už tak dlho?! Pche!) budú študenti využívať 18 čítačiek elektronických kníh, ktoré stáli 10 tisíc dolárov. Tie budú samozrejme

James Tracy - riaditeľ Cushing Academy

rozdané len študentom, ktorí budú chcieť skutočne čítať knihy. Ostatní budú odkázaní na svoje vlastné laptopy,  na ktorých budú môcť študovať texty, ktoré si v knižnici nahrajú.

Názory na tento prelomový krok sa samozrejme rôznia. Hlavným obhajcom celej myšlienky je riaditeľ Cushing Academy – James Tracy, ktorý hovorí: „Keď pozriem na knihu, vidím zastaralú technológiu. Niečo ako zvitky pred knihami. Nesnažíme sa odradiť študentov od čítania. Toto však považujeme za prirodzený spôsob, ako zladiť nové trendy a optimalizovať technológiu. Namiesto tradičnej knižnice s 20 tisícmi kníh budujeme virtuálnu knižnicu, v ktorej budú mať študenti prístup k miliónom kníh. Toto je pre nás vzor školy 21. storočia.“

Samozrejme, v prípade tak radikálne kroku existuje aj názorová opozícia. Niektorí si myslia, že prostredie, v ktorom študenti nebudú mať možnosť prechádzať sa pomedzi regály, nebudú môcť len tak listovať knihami, nebudú sa môcť nechať ovplyvniť mapami alebo fotografiami, bude zároveň prostredím, v ktorom študenti nebudú schopní sústrediť sa na časovo náročnú prácu. Ich laptopy ich budú neustále vyrušovať nekonečným prúdom emailov, IM správ, notifikácií z Facebooku, atď.

K ľuďom, ktorí s novým výukovým centrom nesúhlasia, patrí aj Liz Vezina, ktorá je knihovníčkou Cushing Academy už 17 rokov: „Je mi z toho smutno. Budú mi chýbať. Milujem knihy. Vyrástla som s nimi a niečo sa stratí, keď existujú len virtuálne. Ony majú aj svoju zmyslovú stránku –vôňu, pocit – toto je na knihách veľmi špeciálne.“

K jej názoru sa pripájajú aj ďalší. Alexander Coyle, vedúci fakulty histórie, ktorý sám seba opisuje ako „maniaka na technológie“, prirovnáva knižnice k „svetským katedrálam.“ Ako sám prehlasuje: „Nikdy by som sa nevzdal ani jednej z mojich kníh. Príliš milujem ten pocit, keď sa ich dotknem. Mnoho z nás teraz rozmýšľa, ako tieto zmeny ovplyvnia dôstojnosť knižnice a prečo sme sa nemohli jednoducho presťahovať, aby sme si mohli ponechať knihy a zároveň rozšíriť digitálne zdroje.“

Riaditeľ školy na to samozrejme argument má – sťahovať sa nebolo kam a nové knihy už tiež nebolo kam dávať. A tak sa škola zbavila takmer všetkých 20.000 kníh, ktoré vlastnila, ponechajúc si len vzácne antikvárne kusy a niekoľko stoviek kníh pre deti. Tento odvážny ťah je pravdepodobne vôbec prvým svojho druhu na celom svete, ale ako dodáva Keith Michael Fiels, výkonný riaditeľ Americkej asociácie knižníc, prináša minimálne dva problémy – mnoho kníh na Internete nie je zadarmo a pre študentov môže byť ťažké stotožniť sa s knihou, v ktorej si nebudú môcť listovať. Rovnako otázna je aj životnosť elektronických čítačiek.

„Kým nemá každý študent čítačku a neobmedzený rozpočet, neviem si predstaviť, ako môžu byť ich potreby uspokojené. Knihy nie sú mrhaním priestorom a ani nebudú, aspoň pokiaľ ne

Budovanie nového výukového centra

budú digitálne knihy schopné prežiť piesok, rozliatu kávu a nebudú mať neobmedzený zdroj energie. Keď sa tak stane, medzi knihami a ich digitálnymi ekvivalentmi nebude rozdiel.“

Študenti sa však na nové výukové centrum tešia. 16-ročná Tia Alliy sama prehlasuje, že knižnicu síce navštevovala takmer každý deň, ale knihu si požičala iba raz. A očividne nie je sama. Záznamy hovoria, že v jeden deň bolo požičaných len 48 kníh a z toho 30 detských.  „Keď sa povie knižnica, automaticky vás napadnú knihy,“ hovorí Alliy. „Ale len veľmi málo študentov ich skutočne číta. A čím viac používame elektronické knihy, tým menej tých skutočných musíme nosiť.“

A tak v USA nastal nový trend. Staromódne knihy musia ustúpiť novším technológiám, ktorých hlavná výhoda spočíva v tom, že zaberú menej miesta. Študenti v súčasnosti  čítajú tak málo, že sa neoplatí ničiť im chrbticu ťažkými knihami. Stačí jeden laptop, a keby náhodou mali chuť čítať, knihu si môžu nahrať tam. A keby nie, tak si aspoň prečítajú emaily a pozrú sa, ako chutili raňajky ich kamarátom na Facebooku.

Slovensko je spravidla v najnovších trendoch aspoň pár rokov dozadu. Ale trend, ktorý považuje knihu za zastaraný lapač prachu by sem nemusel doraziť vôbec…

Zdroj: Boston.com

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Marta 18. 9. 2009 08:49

  Hovorila som o tomto článku môjmu manželovi a keď som mu čítala úryvok o tom, že digitálna kniha nikdy neprežije piesok a nebude mať neobmedzený zdroj energie, spýtal sa ma, čo mi je, že mám čudný uplakaný hlas. Áno, smutno mi je z toho: ja si knihu beriem aj na WC a chcem ju mať pri sebe napríklad aj v aute, na kopci alebo všade, kde chcem mať priateľa v núdzi. Nemožno mrhať neustále časom a sústavne sa nechávať vyrušovať nejakými mailami a správami o tom, či sa niekto dobre naraňajkoval! Pripadá mi to strašne pojašené a premrhané.

 2. Eliška 18. 9. 2009 12:28

  Nie nie nie,toto nie!!!NIE!!!
  Čo to je za čítanie na LCD monitore????Och bože, väčšiu kravinu už vymyslieť nemohli….Veď kniha je nemý učiteľ,je tu s nami tak dlho, ľudia sa k nej vždy obracajú ako k najlepšej terapii,či úniku z reality alebo koníček.Nemôžu z toho urobiť toto!
  Tá knižnica mala 144 rokov zbierku kníh….a oni to len tak vyhodia…nepochopím to,som pobúrená

 3. Saša 18. 9. 2009 12:47

  Tiež mi je z toho do plaču. Žiadny počítač predsa nemôže nahradiť knihu, tohto sa teda ja nechcem dožiť a tiež nechcem, aby sa toho niekedy dožil môj syn, ktorého chcem k čítaniu viesť. Ja neviem, čo dodať, veď to je úplny nezmysel!

 4. Ľudka 18. 9. 2009 13:04

  No vedeli sme, že to raz príde, ale nečakali sme, že tak skoro:( Ja osobne milujem vôňu knižnice,kníh a nič nenahradí ten pocit, keď si sadnete do čitárne a svet okolo prestane existovať. Preto dúfam, že u nás také knižnice tak skoro nebudú. A nechcem si ani predstaviť aké pokazené oči budú mať tí študenti…

 5. Lenka 18. 9. 2009 13:44

  Som študentkou VŠ a knihy prešli so mnou už kus života, hoci so životom kníh bol určite krátky.Už si síce nepamätám ako mi mama prvý krát čítala rozprávku z detskej knižky, ale mala som veľa obľúbených knižiek, a ako som každý príbeh dokončovala za ňu keď už chcela ísť spať a akrátila príbeh. Pamätám si ako som prvý krát čitala Annu zo zeleného domu, ako som žila každým slovom v každom príbehu. Ako som dočítala aj knižku ktorá ma nudila lebo som mala k nej úctu.”Milujem vôňu papiera, šuchotanie kníh”možno trochu ošúchaná fráza ale to je fakt.A aj dnes občas zájdem do detského oddelenia a zoberiem si knižku ktorú som nepoznala a prečítam si ju. Knihy nám dávajú pocit že naše problémy prestanú aspoň na chvíľu existovať. Knihy majú svoju históriu, svoj vlastný príbeh. V mnohých prípadoch sú to krásne spomienky, niekedy zas rodinné dedičstvo. Ale čo nám dá LCD? je to choré….Učitelia upravujú študíjne plány deťom lebo majú malú, častokrát až nedostačujúcu slovnú zásobu…nie je to možno aj tým že namiesto aby v nich rodičia pestovali lásku ku knihám im kúpia konzumnú pc hru? skúste tiež raz zájsť do detského oddelenia a nájsť svoju starú knižku. Prebudí sa vo vás dieťa. No čo sa prebudí v tých amerických deťoch keď zapnú svoj laptop…..???

 6. Lila 18. 9. 2009 14:27

  Dúfam, že sa nedožijem dňa keď takáto hlúposť príde aj na Slovensko. Tento svet je beztak priveľmi pretechnizovaný čo má na jednej strane výhoda, ale to len podnecuje ľudí k nečinnosti. A teraz keď chcú vziať aj klasické knihy, nechcem si to radšej ani predstaviť. Čarovný pocit z knihy sa nedá nahradiť.

 7. Táňa Frajkorová 20. 9. 2009 00:36

  Nebojte sa, knihy tu budú dovtedy, kým MY budeme chcieť.Ak budú súčasťou našej budúcnosti v našich snoch a víziách – ak si ich v našom živote naprogramujeme v hlave – MYŠLIENKA – SLOVO – ČIN. Je to ako v účtovníctve – je v PC ale istota je na papieri, alebo s kúrením na elektrinu alebo plyn – istota je v piecke na drevo.
  Venujme svoju energiu tomu čo chceme a prestaňme riešiť čo nechceme.
  Teším sa na knihy, ktoré na mňa čakajú, teším sa že sa toho dožijem, nie všetci majú to šťastie ale dúfam, že existujú knižnice aj v iných svetoch.
  Táňa

 8. V. Preložník 23. 9. 2009 00:49

  Na túto tému si môžete prečítať moje názory na mojom blogu
  http://www.enigma.sk/weblogy/vlado-preloznik/kope-vas-muza/preziju-rok-2100

 9. Hanna 24. 9. 2009 20:46

  Mám 14 rokov a život bez kníh si neviem predstavit. Pri tomto článku som mala slzy v očiach a veľkú chuť povedať autorom tohto napadu, že sú idioti. Nenadávam, ale v tomto prípade ma iné slovo ani nenapadá. Možno tak hlupáci. Knihy sa nedajú nahradiť, knihy sú samostatné duše, ktoré cítia, žijú, ak si to zaslúžime, tak nám pomôžu. Bez váhania by som čokoľvek obetovala pre knihu, lebo tá ich vôňa zažltnuté stránky sa nedajú ničím nahradiť. Napríklad aj čítanie pod lavicou. Dá sa to s notebookom? Asi ťažko. Ešte aj Anna zo zeleného domu čítala pod lavicou a aj pre mňa je to veľmi príjemná činnosť, také malé rebelstvo. A s čítaním pod lavicou mám spojených kopec veselých príhod. Ešte by som tu toho chcela napísať veľmi veľa, ale bolo by to stále o tom istom, že knihy sú celý môj život, že sú nenahraditeľné a najdokonalejšie veci, ktoré kedy človel vymyslel. Ešte chcem napísať, že knihy tu s nami boli už parádne dlho, knihy tu sú a knihy tu budú až kým neskončí svet, možno aj po tom.

 10. edo_nick 23. 10. 2009 16:06

  Čas nezastavíš, a technológie na ďalší krok sú tu. Dnešné čítačky už nepoužívajú LCD technológiu ale e-INK takže čítanie z nich je rovnako pohodlné ako z papierových kníh. Prinášajú veľa výhod a zopár vecí na ktoré si treba zvyknúť. Napr. raz za rok ich nabiť (výdrž batérie sa bežne pohybuje 7000 strán čo je cca 20 kníh). Zostáva už len aby ich cena padla pod 100€. Ich súčasná cena je viac ako dvojnásobná.

 11. Majuš 11. 11. 2009 14:07

  Hroznéé!!Táto doba sa tak modernizuje,že všade pracujú len stroje,a dokonca aj pri čítani kníh už musím mať laptop tak to je úbohe..nikdy by som nič také nespravila.Vôňa kníh,a keď prídem do knižnice až sa bojím chytať tie staručké knihy.Nič nenahradí to,keď prestanem vnímať všetko okolo seba a ponorím sa do deja-ako vôbec niečo takéto môžu nahradiť bzučaním laptopov…

Sociálne siete
Milovníci fotografie pozor! Už zajtra privítame v našom BA kníhkupectve Jana Saudka, to si jednoducho nechcete nech… https://t.co/XdhNXe9Mh8
15. 11. 2017
@kubadlo Tsa! Že aký bug si objavil. Naše IT oddelenie ďakuje a ide to fixnúť. Vraj máš u nich pivo, ale to oni vra… https://t.co/bYWLDvtUJJ
15. 11. 2017
Nakúpte knižky pod stromček teraz a my vám pribalíme nálepky na darčeky, aj 5€ poukážku k nákupu nad 39€!… https://t.co/mCLxPVozTg
6. 11. 2017
V našich @instagram stories môžete vyhrať obraz Knižnej šifry na plátne a s podpisom autora! Ale pozor, len dnes!… https://t.co/jJMzKwoR0F
3. 11. 2017
RT @navolnenoze: 8.11. spolupořádáme s @michalpoppe @martinus_sk a coworkem Banka Žilina 1. velkou slovenskou debatu pro freelancery! https…
2. 11. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz