blog

Zomrel Jerome David Salinger

piatok 29. januára 2010 00:01
Pi 29.01. 2010 00:01
4 minúty čítania 4

Jeden z najznámejších amerických spisovateľov, ktorého si obľúbili čitatelia na celom svete najmä vďaka jeho knihe Kto chytá v žiteJerome David Salinger v stredu zomrel. Dožil sa 91 rokov.

45 rokov nevydal žiadnu knihu, dokonca 37 rokov neposkytol rozhovor, ani sa nezúčastňoval na spoločenskom živote. Aj tak jeho meno pozná každý. Jerome David Salinger zomrel v stredu prirodzenou smrťou vo svojom odľahlom dome v obci Cornish v americkom štáte New Hampshire, informoval o tom jeho syn.

Jerome David Salinger priniesol do literatúry 20. storočia jednu z nezabudnuteľných postáv mladého Holdena Caulfielda, ktorý sa búri proti všetkému a všetkým. Vystihol tak nálady v spoločnosti a aj viaceré otázky, na ktoré sa mladí pýtajú, ale nedostávajú na ne odpovede.

Román napísal Salinger v roku 1951, kedy sa stal cieľom kritiky a rozbúril literárne vody. Viacerí ho kritizovali najmä pre vulgárny jazyk, či otvorené vyjadrovanie o sexuálnom živote dospievajúcej mládeže. Dostalo sa mu však aj ocenenia, a to najmä pre jeho hlboké preniknutie a a hĺbavé opisy psychiky a zmýšľania dospievajúcich.

Autor, ktorý po 91 rokoch opustil tento svet, sa v svojich dielach venoval pocitom a situáciám, ktoré dobre poznal. Keďže žil samotárskym životom hlavnou témou jeho literárnych diel bolo najmä odcudzenie či samota.

Okrem Kto chytá v žite vydal ďalšie tri knihy Deväť poviedok, Franny a Zooey a Do výšok zdvíhajte krov, tesári. Po jeho smrti sa však ukazuje, že možno existuje ďalších 15 kníh, ktoré napísal potom, čo sa utiahol do ústrania, ich vydanie je však otázne.

Tajuplný a osamelý život J.D. Salingera

Jerome David Salinger sa narodil v Manhattane  v New Yorku.  Prešiel viacerými školami, a tak ako jeho postavy si dlho hľadal svoj životný cieľ a cestu. Narodil sa do nábožensky aj národnostne zmiešanej rodiny. Jeho otec bol americký žid a matka írska katolíčka.

Prešiel si verejnou školou vo West Side, posledné ročníky strávil na súkromnej škole McBurney až skončil na vojenskej akadémii Valley Forge v Pensylvánii. Navštevoval aj New York University, ale štúdium neukončil. Neskôr nastúpil aj na Ursinus College v Pensylvánii, kde však vydržal len semester.

Podobne ako pri školách, prešiel aj viacerými zamestnaniami. Po tom ako odišiel z NY University pracoval na výletnej lodi. Robil  aj vo Viedni, kde sa učil otcovmu remeslu (pracoval pre dovozcu syra a mäsa) a jazykom. Mesiac predtým ako  Hitler obsadil Rakúsko z Viedne odišiel.

V roku 1939 si našiel svoju cestu, keď začal chodiť na večerné kurzy tvorivého písania, kde si jeho talent všimol jeho učiteľ – editor časopisu Story , Whitt Burnett. A tak začal uverejňovať v svojom časopise Salingerovi jeho poviedky. Odvtedy už mala jeho popularita len narastať.

Salinger sa však preslávil aj svojou tajuplnou a samotárskou povahou. Už v 40-tych rokoch, kedy sa jeho kariéra vlastne len začínala, nedovoľoval svojim editorom, aby o ňom uverejňovali akékoľvek osobné informácie. Táto jeho túžba po uchovaní vlastného súkromia sa potom už len stupňovala a od roku 1965 neuverejnil žiadne dielo a celú svoju energiu sústredil na súdne procesy, ktorými sa snažil zabrániť v publikácii jeho súkromnej korešpondencie rôznym osobám. Literárni fanúšikovia boli však natoľko lační po jeho prácach, že jeden pochybný podnikateľ sa rozhodol v roku 1974 vydať zbierku jeho dovtedy nepublikovaných poviedok, ktoré Salinger nezaradil do svojej oficiálnej antológie. Súdny príkaz okamžite ukončil predaj tejto zbierky, ale na trhu so vzácnymi knihami sa doteraz dá nájsť niekoľko výtlačkov (aj keď s neuveriteľnými problémami), ktorých cena dosahuje niekoľko sto dolárov za kus. Po skúsenostiach s touto nelegálnou zbierkou už Salinger neposkytol ani jeden rozhovor. Namiesto toho sa definitívne utiahol do Cornishi v New Hampshire, kde aj zomrel.

„Bohatstvo, ako ja školu nenávidím! A nielen školu. Všetko. Nenávidím život v New Yorku a vôbec. Nenávidím taxíky a autobusy na Madison Avenue so šoférmi, čo večne na teba revú, že sa vystupuje vzadu, nenávidím výťahy, v ktorých sa musím voziť, ak chcem ísť von, predavačov u Brooksa, čo ti donekonečna skúšajú nohavice, nenávidím to…“
Holden Caufeld (Kto chytá v žite)

Zaujímavé linky:

Pokračovanie románu Kto chytá v žite sa Salingerovi nepáči, no a?

J.D.Salinger po sebe zanechal 15 doteraz nepublikovaných románov

Náš Instagram