Moderná detektívka a jej autori: Keď sú koníky koníčkom

Zdá sa, že rok 2010 slávnym spisovateľom nepraje. Ubehlo len pár týždňov od úmrtia J.D. Salingera a literárny svet prišiel o ďalšieho významného člena. V nedeľu 14. februára 2010 zomrel kráľ dostihovej detektívky Dick Francis. Mnoho slávnych spisovateľov prežilo zaujímavý život, ale len málo sa ich môže rovnaťtomu, ktorý vo veku 89 rokov opustil Dick Francis, právom označovaný ako kráľ dostihovej detektívky.

Dick Francis sa narodil pod menom Richard Stanley Francis v britskom Walese v roku 1920. Ku koňom mal blízko od malička, veď jeho otec bol džokej a matka správkyňa stajní. To sa odrazilo aj na Dickovom presvedčení, že niet lepšej kariéry na celom svete ako je práve kariéra džokeja. Vo veku 15 rokov usúdil, že škola mu nemôže poskytnúť nič z toho, po čom jeho srdce túži, a tak zanechal štúdia, aby sa venoval svojmu snu. Netrvalo mu to ani tri roky a už sa stal cvičiteľom koní. Jeho cieľom však bolo sedlo džokeja.

To sa však už písal rok 1939 a v Európe naplno prepukla druhá svetová vojna. Sny a plány mnohých museli byť odložené na mierové časy a Dick Francis nebol výnimkou. Konské sedlo vymenil za kreslo pilota a druhú

Dick Francis

svetovú vojnu strávil v oblakoch. Pilotoval stíhačky, aj bombardéry. Zaradil sa tak medzi legendárnych britských pilotov, ktorí vo svojich stíhačkách Spitfire a Hurricane zviedli úspešnú bitku o Britániu. V roku 1945 sa vojna skončila a Dick Francis sa rozhodol, že je najvyšší čas pokračovať v napĺňaní svojho celoživotného sna. Opustil RAF (Kráľovské letectvo) a konečne sa stal džokejom. Rýchlo sa ukázalo, že na túto kariéru je jednoducho predurčený.

Počas svojej kariéry džokeja vyhral viac ako 350 pretekov. Stal sa tak uznávanou celebritou vo svete dostihov. Za jeho úspechmi stálo nielen rodinné zázemie, ale aj ideálna telesná konštrukcia a nepochybný talent. V sezóne 1953/1954 sa stal šampiónom profesionálnych jazdcov a jeho hviezda stúpala strmo nahor. Zdalo sa, že jeho úžasnú dostihovú kariéru už nemôže nič zastaviť. Veď v roku 1953 začal jazdiť pre samotnú kráľovnú matku. Potom však prišiel rok 1956 a s ním aj začiatok konca. V tomto roku sa na závodisku Aintree pri Liverpoole konala najslávnejšia dostihová súťaž Veľká národná. Dick Francis sa rútil do cieľa ako prvý s asi päťdesiatmetrovým náskokom na vynikajúcom hnedákovi menom Devon Loch. Zdalo sa, že ich spoločné víťazstvo už nemôže nič ohroziť. 15 metrov pred cieľom však Devon Loch náhle padol na zem a postavil sa, až keď ostatné kone bezpečne dobehli do cieľa. Doteraz nedokáže nikto vysvetliť, čo sa vlastne stalo. Či kôň dostal kŕč, vyľakal sa davu ľudí, alebo dostal infarkt. Jedno je však isté – Dick Francis nevyhral a kráľovná odchádzala zo závodu sklamaná. O rok neskôr utrpel Dick vážne zranenia pri páde z koňa a vysnívanú kariéru džokeja musel povesiť na klinec. To však ešte netušil, že až teraz mu začína kariéra, ktorá mu prinesie celosvetovú slávu.

Po ukončení dostihovej kariéry sa Dickovi zdalo vhodné retrospektívne ju zhrnúť a zhodnotiť, a tak

napísal svoju vôbec prvú knihu v živote, autobiografiu The Sport of Queens (Šport kráľovien). Už v nej sa ukázalo, že Dick má talent nielen na dostihy, ale aj na písanie. Londýnsky Sunday Express s ním preto uzavrel zmluvu a z bývalého dostihového šampióna sa stal dostihový korešpondent. Táto práca mu vydržala 16 rokov a vďaka nej si vybrúsil literárny štýl, ktorý sa rozhodol aplikovať aj v populárnom žánri detektívky.

V roku 1962 vydal svoj prvý detektívny román Dead Cert (Smrť favorita), a potom už neprestal. Až do roku 2000 vydával so železnou pravidelnosťou jeden román ročne. Jedinú výnimku tvorí rok 1998, kedy síce nevydal román, ale namiesto neho uprednostnil zbierku poviedok. V roku 2000 však zomrela jeho manželka, s ktorou bol šťastne ženatý 53 rokov a Dick Francis prehlásil, že už v živote nič nenapíše. V roku 2006 si to však našťastie rozmyslel a vydal ďalší román Koniec stávok. Po ňom nasledovali ďalšie, ale tie už písal spoločne so svojím synom Félixom.

Dick Francis sa nedržal klasickej schémy autorov detektívnych románov a nezvolil si jedného hlavného hrdinu, ktorý by vystupoval vo všetkých jeho románoch. Namiesto toho si zvolil spoločné prostredie, ktorým boli prirodzene dostihy, kone a všetko, čo sa tejto jeho celoživotnej vášne týkalo. Ako sám autor priznal, nikdy nemal veľmi rád políciu, možno aj preto sú hlavnými hrdinami jeho kníh hlavne rôzni amatérski detektívi, ktorých k vyriešeniu zločinu tlačia okolnosti.  Tento koncept sa očividne osvedčil. Veď Dick Francis sa stal jedným z najpopulárnejších autorov na svete a počas celej svojej kariéry zbieral prominentné literárne ceny. Medzi najvýznamnejšie patrí: Rad britského impéria (1984, 2000), Strieborná dýka Britskej asociácie autorov detektívok (1965), Zlatá dýka Britskej asociácie autorov detektívok (1980), Cartierová diamantová dýka za detektívnu tvorbu (1990) a Cena Edgara Allana Poea (1970, 1981, 1996).

Ani na Slovensku ho jeho diel popularity neminul. V roku 2001 dokonca vyhral cenu najpopulárnejšieho zahraničného autora vydavateľstva Slovenský spisovateľ za viac ako milión predaných kusov (na Slovensku!!!), ktorú si prišiel osobne prevziať. 21. storočie sa s ním však nemaznalo. Najskôr mu zomrela milovaná manželka. O šesť rokov neskôr musel absolvovať náročnú operáciu bypassu a o rok neskôr mu museli kvôli zdravotným komplikáciám amputovať pravú nohu. 14.februára 2010 nás navždy opustil, jeho odkaz však žije ďalej. Dickov syn Félix vyhlásil, že aj naďalej bude písať romány, aké písal spolu s otcom. Neostáva nám, len dúfať, že skôr či neskôr dosiahne slávu svojho otca a možno ju aj predčí. Dovtedy tu máme viac ako 40 románov Dicka Francisa, ktoré rozhodne stoja za prečítanie…

Zaujímavé linky:

Prečítajte si aj o ďalších vynikajúcich autoroch detektívok v našom seriále Moderná detektívka a jej autori

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. BranoZ 22. 2. 2010 08:44

  Neviem, či to niekto na Slovensku zaregistroval, ale 18. januára 2010 zomrel aj ďalší skvelý spisovateľ detektívok Rober B. Parker. Aj keď možno u nás nie je až tak populárny, myslím že by si tiež pripomenutie jeho života a diela zaslúžil.

  1. Juraj Šlesar 24. 2. 2010 08:30

   Dobrý deň, áno, zaregistrovali sme to, ale žiaľ, náš súčasný priestor nám neumožňuje venovať sa úplne každému spisovateľovi, ktorý práve zomrel. Znie to morbídne, ale aj my si musíme vyberať a priestor samozrejme dostanú skôr tí známejší. Do budúcna by sme to chceli samozrejme zmeniť a zaviesť minimálne rubriku Bleskových správ, v ktorej by sa našlo miesto aspoň na krátky nekrológ.

  2. Micu 23. 2. 2010 12:30

   To som nezaregistroval. Skoda ho. Spencer mi bude chybat. :(

Sociálne siete
Knižná šifra je späť! Ak sa chceš aj tretíkrát zapojiť do súťaže o 256 kníh medzi prvými, klikaj sem:… https://t.co/zVLjU8CagW
20. 10. 2017
Vymysleli sme revolučnú novinku, ktorá spája knihy a mobily - náš scrollbook si zamilujete! No veď aha: https://t.co/BB2xdDOmuR
13. 10. 2017
Prečítajte si 5 finálových poviedok Martinus Ceny Fantázie a hlasujte za svojho favorita: https://t.co/4UMOR3tazt
11. 10. 2017
@NinTarant @PantaRheiSR @AlabedBana V Aj snáď áno a na rozhodnutie či sa vydavateľstvá rozhodnú aj pre SK preklad s… https://t.co/r1bmBULehF
4. 10. 2017
Narodeniny Stephena Kinga oslavujeme zľavou 20% na trilery a horory! +čelovka zadarmo! #lendnes https://t.co/U5nAlx72MW
21. 9. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz