Fotoreportáž z Londýnskeho knižného veľtrhu

Raz za rok sa v Londýne koná jeden z najvýznamnejších knižných veľtrhov sveta s originálnym názvom Londýnsky knižný veľtrh (LBF – London Book Fair). Inak tomu nebolo ani tento rok,  a tak sa 19.-21.4.2010 stretli tisícky ľudí, ktorí žijú knihami. A to by musela sopka vybuchnúť, aby sme medzi nimi chýbali!

Ako všetci dobre vieme – sopka s menom, ktoré donedávna poznali len tí najzákernejší logopédi, naozaj vybuchla a niekoľko dní pred veľtrhom nám spoľahlivo zrušila let. Ale Martinusákom, odkojeným na Jackovi Kerouacovi, len zasvietili oči nadšením – veď to je parádna príležitosť na road trip! Kvôli knihám aj na kraj sveta, takže tých 1300km do Londýna je malina! Jeden príbeh. Jedno kníhkupectvo. Toto je príbeh našej londýnskej výpravy za knihami. A keďže raz vidieť je ako tisíckrát počuť, tak prvý článok bude hlavne o fotkách. :-)

Pod zadkom mám už tisíc míľ, tých tisíc míľ

Hovorí sa, že cestovanie rozširuje obzory a je to pravda! Z cesty do Londýna sme si odniesli množstvo poznatkov – napríklad, že všetky nočné sovy, ktoré trávia celé noci za počítačom a nad knihami, zaspia v aute pri prvom náznaku tmy. Že aj keď auto hučí ako stíhačka, tak to neznamená, že je aj rovnako rýchle. A že kto videl kilometer diaľnice, akoby videl aj ostatných 1300km diaľnice.

Na anglickej pôde sme si rýchlo zahrali hru „vymenuj čo najviac dôvodov, prečo miluješ Twilight “ a nešťastník, ktorý zabudol spomenúť Edwarda, musel sadnúť za volant. Jazdu vľavo sme zvládli bravúrne – prvýkrát sme zle zabočili asi až po sto metroch od vylodenia z trajektu a do hotela sme trafili s GPSkou už na druhýkrát (prvýkrát sa nám snažila nahovoriť, že najbližších pár dní budeme spať na krásnej, ale inak pomerne nepohodlnej lúke).  Objavovanie knižného Londýna sa mohlo začať!

Cecil Court – raj pre každého knihomoľa. Síce krátka, ale o to malebnejšia ulička, v ktorej sú len a len kníhkupectvá. A to tie najstaršie a najváženejšie. Ak by ste hľadali nejakú špecialitku, typu prvé vydanie Biblie, začnite tu.
Nábrežie Temže má jednu veľmi príjemnú tradíciu – veľký nábrežný antikvariát! Desiatky predajcov, stovky zákazníkov, tisícky kníh od výmyslu sveta! Len tie ceny neboli práve "second-handové"… Ale aj tak – kto začne ako prvý predávať knihy na bratislavskom nábreží? :-)
Pri takýchto príjemných nástrahách sa môže prehliadka nábrežia pretiahnuť na celé hodiny! A keby bol čas, tak aj dni!

Dokonalá symbióza voľného času a pekného počasia. A potom, že čítanie nemôže byť štýlové. Reading is new sexy! :-)

Knihy tady, knihy tam, knihy všude kam se podívám!

Objavovaním knižných lákadiel Londýna by sa dal stráviť minimálne rok, ale nie(len) kvôli tomu sme sa sem trmácali – Londýnsky knižný veľtrh začal v pondelok, 19.4.2010 a hneď po vstúpení nám bolo jasné, že nie každý knihomoľ je stvorený na road tripy a mnohí vystavovatelia, aj účastníci, ostali tento rok zaseknutí vo svojej domovine. Podľa oficiálnych zdrojov mal byť 39. ročník LBF doteraz najväčší v jeho histórii, ale sopečný popol rýchlo zamával optimistickými predpokladmi organizátorov. Prvý deň veľtrhu sa preto niesol v znamení mnohých prázdnych stánkov (obzvlášť u zámorských vystavovateľov), našťastie program odborných prednášok nebol nijak výrazne narušený a v priebehu ďalších dní si väčšina vystavovateľov našla zástupcov, ktorí ich na veľtrhu nahradili a LBF sa rozbehol naplno.

Londýnsky knižný veľtrh je v prvom rade odborný veľtrh určený pre vydavateľov, distribútorov a predajcov kníh, preto celý prebieha v duchu uzatváraných kontraktov, odborných prednášok o budúcnosti kníh a zvyšovaní kvality poskytovaných služieb. Len menšia časť je venovaná samotným autorom, ktorí sa však aj tak pohybujú na veľtrhu skôr ako konzultanti nových trendov a odborníci na písanie než ako umelci, ktorí na papieri odhaľujú svoje najskrytejšie myšlienky a posolstvá. Napriek tomu máme pre vás niekoľko „úlovkov“, ktoré vám budeme postupne ponúkať na stránkach nášho blogu. :-)

"Idete na LBF? STOP! Idete zle. Otočte sa a prejdite na opačnú stranu stanice. Nasledujte tabuľe Warwick Road alebo Výstava." Milé a účinné. Hádajte, ako sme túto tabuľu "našli"? :-)
Londýnsky knižný veľtrh nás lákal už zo stanice…
Londýnska "Incheba" sa mala na tri dni stať naším druhým domovom. Zle nám tam veru nebolo…
Pohľad na časť výstaviska. Predstavte si Bibliotéku a začnite násobiť dvomi. Veľakrát. :-)
Aj takto vyzerali niektoré stánky prvý deň. Saudská Arábia mala jeden z najvýstavnejších stánkov veľtrhu, len mu chýbala jedna drobnosť – vystavovatelia…
Taliani nepopreli svoj zmysel pre estetično. Ich stánok patril k tým najelegantnejším.
Hádajte, ktorý štát prezentoval svoju knižnú produkciu v tomto modernom, štýlovom a veľmi pôsobivom stánku? Ak ste hádali Rumunsko, hádali ste správne. Nás to celkom (príjemne) prekvapilo.
V rámci Literárnej kaviarne sa odohralo aj toto interview s najpredávanejším škótskym spisovateľom dneška – Ianom Rankinom, ktorého sme si už predstavili aj na našom blogu. Ian je veľmi príjemný a pohodový chlapík, ktorý vás všetkých pozdravuje. Ešte sa k nemu určite vrátime.
Drobný "teaser" – hádajte koho knihu Ian Rankin práve podpisuje? :-)
A ďalší mimoriadne známy spisovateľ – autor série kníh o Artemisovi Fowlovi, autor posledného dielu Stopárovho sprievodcu galaxiou – Eoin Colfer. Drobný chlapík, z ktorého srší humor a dobrá nálada. Mimochodom obrovský Apple fanatik. "Oh, yes, my dear wife, we definitely need two iPods and new iPhone." :-)
Na LBF sa dal zohnať aj Bohumil Hrabal. Len s vychutnaním si tohto vydania by asi boli určité problémy. Hm, čo myslíte, ktorý román to je? :-)

Čo že je to štyridsiatka…

Budúci rok sa bude konať jubilejný, 40.ročník Londýnskeho knižného veľtrhu. Organizátori už teraz sľubujú, že to bude veľkolepé. A keďže sa budú zároveň snažiť vynahradiť všetkým účastníkom tohtoročný ročník, na ktorom sa sopka predsa len podpísala, určite sa máme na čo tešiť! Veď vo svete kníh sa neustále niečo deje a odborníci sa výnimočne zhodujú na jednom – žijeme v dobe, ktorá bude pre knihy a čítanie prelomová!

A na záver už len vedomostná otázka – Westminster Abbey určite všetci poznáte (na obrázku), ale finále ktorého svetového bestselleru sa odohralo práve v tomto kostole? :-)
Bonusová fotka na úplný záver – takéto nápisy nás sprevádzali po celom Londýne a spolu s nami tisícky ľudí, ktorí nemohli odletieť. Čo dodať…

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Riddick 30. 4. 2010 15:40

  Skvelý článoček, Juraj! Vtipný a zábavný. Dokonca ani stránku mi netrhá, takže po dlhej dobe som si spokojne počítala :-)
  A kedy to môžem začať pracovať pre Martinus? Že by ste vzali budúci rok aj mňa ;-)))

  1. Juraj Šlesar 1. 5. 2010 01:01

   Ďakujem. Očividne je riešením nabúchať do článku 20 obrovských fotiek a hneď to netrhá! :-D
   A pracovať pre Martinus môžeš veľmi skoro – stačí ak sa presťahuješ do Nitry, podáš si žiadosť a prejdeš prijímacím konaním. :-)
   PS: Bola si očakávaná na včerajšom krste a teba nikde… ;-)

   1. Riddick 2. 5. 2010 22:04

    Mrzelo ma, že som nakoniec nemohla prísť, ale máme doma pohon, lebo náš čerstvý psí prírastok ochorel doslova tak, že bol na pokraji smrti. Vyzeralo to tak, že ho možno vo štvrtok uvidíme naposledy, tak sme fičali do Pezinka namiesto na krst :-/
    Jo, a do Nitry sa len tak jednoducho nepresťahujem. Takže radšej počkám, či sa niečo nenaskytne v Bratislave… a čo tak externá spolupráca? Dnes predsa toľko vecí fičí cez internet :-p Veď vy raz zistíte, aká som úžasná ;-)

Sociálne siete
Milovníci fotografie pozor! Už zajtra privítame v našom BA kníhkupectve Jana Saudka, to si jednoducho nechcete nech… https://t.co/XdhNXe9Mh8
15. 11. 2017
@kubadlo Tsa! Že aký bug si objavil. Naše IT oddelenie ďakuje a ide to fixnúť. Vraj máš u nich pivo, ale to oni vra… https://t.co/bYWLDvtUJJ
15. 11. 2017
Nakúpte knižky pod stromček teraz a my vám pribalíme nálepky na darčeky, aj 5€ poukážku k nákupu nad 39€!… https://t.co/mCLxPVozTg
6. 11. 2017
V našich @instagram stories môžete vyhrať obraz Knižnej šifry na plátne a s podpisom autora! Ale pozor, len dnes!… https://t.co/jJMzKwoR0F
3. 11. 2017
RT @navolnenoze: 8.11. spolupořádáme s @michalpoppe @martinus_sk a coworkem Banka Žilina 1. velkou slovenskou debatu pro freelancery! https…
2. 11. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz