Martinus.sk a elektronické knihy - začíname!

Milí Martinusáci, tak je to konečne tu! Mnohí ste netrpezlivo očakávali príchod elektronických kníh už od novembrovej Bibliotéky, kde sme vám e-knihy a čítačky prvýkrát predstavili. Váš záujem nás veľmi tešil a inšpiroval zároveň. Aj vďaka nemu sme vedeli, že celé naše snaženie má zmysel. Spustením sme spravili náš prvý krok na ceste rozvoja e-kníh na Slovensku. Dúfame, že nás na tejto ceste budete sprevádzať, inšpirovať a tešiť naďalej, a že budeme spoločne skúmať a využívať úžasné možnosti, ktoré nám e-knihy prinášajú. Elektronické knihy na Slovensku ešte len začínajú a pred nami je ešte dlhá cesta neustáleho zvyšovania kvality ponúkaných služieb v tejto oblasti. Veríme však, že už teraz môžu byť elektronické knihy alternatívou, ktorá vás upúta množstvom svojich výhod.

E-knihy na Martinus.sk v kocke:

 • Dostupných je viac ako 50 titulov, ďalšie budú pribúdať prakticky každým dňom
 • V ponuke sú tituly viacerých vydavateľstiev, ďalšie sa k nám pridajú už čoskoro
 • Dostupné sú formáty PDF a EPUB. PDF je tradičný formát, ktorý verne kopíruje vzhľad tlačenej knihy, EPUB je široko podporovaný formát, optimalizovaný pre čítanie na obrazovkách rôznych veľkostí. Vďaka tomu sa obsah výborne prispôsobuje aj menším obrazovkám čítačiek a mobilných zariadení.
 • Pri niektorých tituloch je dostupný len jeden formát, to je však len dočasné, dopĺňame oba formáty
 • Ako prvú čítačku e-kníh na báze elektronického papiera sme do ponuky zaradili Bookeen Cybook Opus, ďalšie modely by mali pribudnúť čoskoro
 • Ukážky pri e-knihách pripravujeme, budú samozrejme zdarma dostupné na stiahnutie
 • Aby sme Vám mohli priniesť e-knihy, museli sme vyhovieť našim partnerom v otázke zabezpečenia obsahu. V dôsledku toho sú naše e-knihy chránené technológiou Adobe DRM. Toto riešenie sme zvolili, pretože je najštandardnejšie z dostupných riešení a vaše e-knihy si tak prečítate na najširšom možnom spektre zariadení
 • Zaplatiť sa dá len bezhotovostne, spôsobmi, pri ktorých je možné okamžite overiť transakciu. Je tým zachovaná jedna z najväčších výhod elektronických kníh – doručené Vám môžu byť okamžite po nákupe. V súčasnej dobe je možné  platiť kartou (VISA, MasterCard), TatraPay, Volksbank VeBpay. Zákazníci Orange Slovensko, a.s., tiež majú možnosť za e-knihy zaplatiť prostredníctvom SMS. Ďalšie spôsoby platby budeme zavádzať postupne.
 • Poštovné samozrejme neplatíte :-)
 • E-knihy ponúkame ako výbornú alternatívu tlačených knižiek. Sú napríklad ideálnym spoločníkom na cestách.

Zoznam najčastejšie kladených otázok

Základná otázka – čo je to elektronická kniha?

Základná otázka – čo je čítačka elektronických kníh?

Aké tituly máte v ponuke?

Ako sa dostanem k elektronickej knihe?

Ako si zaobstarám elektronickú knihu na Martinus.sk? Ako ju dostanem do svojho zariadenia?

Ako to je s cenou elektronických kníh?

Dajú sa kúpiť aj novinky, alebo sú k dispozícií len staršie tituly?

A čo zahraničná literatúra, budete ponúkať aj tú?

Aké formáty e-kníh sú k dispozícií?

Musím platiť za každý formát zvlášť?

Sú e-knihy na Martinus.sk chránené proti nelegálnemu kopírovaniu?

Obsahujú e-knihy aj ilustrácie?

Nie je problémom diakritika v slovenských (českých..) e-knihách?

Bude Martinus.sk ponúkať aj čítačky elektronických kníh? Aké?

Dá sa na čítačke e-kníh robiť aj niečo iné, než čítať e-knihy?

Čo keď mám doma veľa kníh v PDF (.EPUB, .PDB, .DOC, .TXT atď..) formáte? Budem si ich vedieť prečítať?

Vlastním Amazon Kindle, budem si môcť prečítať e-knižky zakúpené u vás?

Je možné čítať e-knihy na mojom mobilnom zariadení?

Ponúkate aj nahovorené (audio) knihy?

Základná otázka – čo je to elektronická kniha?

Bokeen Cybook Opus – čítačka elektronických kníh, ktorú máme ako prvú v ponuke.

Elektronická kniha alebo e-kniha je digitálna verzia klasickej knihy. Znamená to, že obsah knihy je zaznamenaný prostredníctvom jednotiek a núl, podobne ako ostatné informácie, ktoré nosíme v mobiloch a počítačoch. Na prečítanie elektronickej knihy teda potrebujeme zariadenie, ktoré je schopné ju prečítať.

Veľmi vhodné sú špecializované čítačky elektronických kníh. Oproti klasickej knižke má e-kniha celý rad výhod:

 • Nič neváži. Okrem veľkosti dát, ktoré väčšinou nepresiahnu 1 – 2MB nemá e-kniha žiadnu veľkosť ani fyzické rozmery. Naraz je možné skladovať a prenášať enormné množstvo e-kníh. Na skladovanie e-kníh nie sú treba nové police, stačí virtuálna knižnica v zariadení podľa vášho výberu
 • S e-knihou sa dá ďalej pracovať.Vyhľadávať v nej, robiť si záložky, poznámky, zvýrazňovať, používať výkladové a prekladové slovníky.. Možnosti závisia len od zariadenia a softvéru, ktorým e-knihu čítate.
 • E-knihu máte doma okamžite. Nemusíte chodiť do kamenného kníhkupectva, e-knihu si stiahnete z pohodlia svojho domova. Kedykoľvek, aj po polnoci, keď vás prepadne chuť čítať :-)
 • Pri e-knihách nie je obmedzené ich celkové množstvo. Znamená to, že váš obľúbený titul sa jednoducho nevypredá, ako to hrozí pri klasických, tlačených knihách.
 • Vzhľadom na to, že e-knihu nie je nutné tlačiť, fyzicky prevážaťa skladovať, vzniká priestor na pokles ceny. E-kniha tak môže byť dostupnejšia, ako tlačená kniha.
 • Environmentálne argumenty – samotná e-kniha nevyžaduje spotrebu papiera, vody a iných zdrojov, ktoré sa používajú pri výrobe klasických kníh. Samozrejme, nič sa nedá tvoriť a šíriť bez energie – ide však o to, v akom množstve, a tu e-knihy jednoducho vyhrávajú.

Späť na zoznam otázok

Základná otázka – čo je čítačka elektronických kníh?

Čítačka elektronických kníh je zariadenie určené špeciálne na čítanie e-kníh. Znamená to, že už pri výrobe takéhoto zariadenia je zohľadnená jeho primárna úloha – komfortné čítanie.

Vďaka tomu čítačky disponujú obrazovkou založenou na technológii elektronického papiera, ktorá na rozdiel od bežnej obrazovky počítača alebo mobilu nie je podsvietená, ani nedisponuje obnovovacou frekvenciou. Obraz je zobrazený staticky a až keď dáte čítačke pokyn, obsah obrazovky prekreslí (napríklad obráti stránku). Výsledkom je, že čítanie je veľmi komfortné pre zrak (neporovnateľné s podsvietenou, kmitajúcou obrazovkou), zároveň sa šetrí batéria a čítanie je možné aj v slnečnom svetle bez toho, aby sa displej zmenil na “zrkadlo”, ako pri bežnej obrazovke. Jednoducho, elektronický papier vizuálnou kvalitou pripomína bežný papier, nie počítačovú obrazovku. Keď sa k tomu pridá fakt, že na jednej čítačke je možné naraz prenášať stovky až tisíce e-kníh, z čítačky sa zároveň stáva výborná mobilná knižnica.

Späť na zoznam otázok

Aké tituly máte v ponuke?

Našu ponuku si môžete prezrieť TU. O konkrétnych tituloch, ktoré sú a budú dostupné vo forme e-kníh, rozhodujú vydavateľstvá. Ide teda o rôzne tituly. Robíme všetko pre to, aby sme ponuku rozširovali, nebudeme zanedbávať žiadnu kategóriu ani žáner. Naším cieľom je ponúkať všetky “tlačené” tituly v elektronickej forme, a snáď aj nejaké navyše:-) Sú totiž diela, ktoré si cestu ku klasickému vydaniu hľadajú len ťažko, preto by mohli uzrieť svetlo sveta najskôr vo forme e-knihy.

Späť na zoznam otázok

Ako sa dostanem k elektronickej knihe?

Do sveta elektronických kníh na Martinus.sk môžete vstúpiť na adrese http://www.martinus.sk/eknihy/ . Čaká Vás tu naša ponuka elektronických kníh, ako aj podrobný návod, týkajúci sa nakupovania aj čítania e-kníh.

Stále platí, že na internete je množstvo legálne dostupných e-kníh, ktoré sú zdarma, vzhľadom na fakt, že ich autorské práva vypršali. Zo zahraničných zdrojov je známy predovšetkým projekt Gutenberg (www.gutenberg.org), zo slovenských Zlatý fond SME (zlatyfond.sme.sk)

Späť na zoznam otázok

Ako si zaobstarám elektronickú knihu na Martinus.sk? Ako ju dostanem do svojho zariadenia?

Tak, ako máte možnosť kúpiť si na Martinus.sk klasickú, tlačenú knihu, pribudla aj možnosť stiahnuť si elektronickú. Zaplatíte a namiesto toho, aby Vám knižka prišla poštou, bude Vám doručený odkaz na stiahnutie e-knihy. Po jeho otvorení prostredníctvom aplikácie Adobe Digital Editions sa Vám kniha stiahne do počítača. Vy si ju následne prostredníctvom USB kábla, Bluetooth alebo Wi-Fi (podľa toho, akou pripojiteľnosťou disponuje vaše čítacie zariadenie) prenesiete do svojej čítačky. Samozrejme, môžete ju čítať aj priamo na počítači, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že komfort a pôžitok z čítania na čítačke elektronických kníh je neporovnateľne lepší.

Späť na zoznam otázok

Ako to je s cenou elektronických kníh?

Základné cenové podmienky určujú predovšetkým vydavateľstvá. Vo svete sú používané rôzne modely – niekde je cena rovnaká pre e-knihy aj printové knihy, niekde sú e-knihy dokonca drahšie. Myslíme si, že to nie je cesta, ktorou je dobré sa uberať. U nás sa zatiaľ vo všetkých prípadoch potvrdil predpoklad, že e-knihy budú lacnejšie. Vo väčšine prípadov je e-kniha približne o 30% lacnejšia, ako jej tlačená verzia. Pri niektorých tituloch je e-kniha ešte lacnejšia.

Späť na zoznam otázok

Dajú sa kúpiť aj novinky, alebo sú k dispozícií len staršie tituly?

Naše obavy, že k dispozícií budú len staršie tituly, sa vďaka niektorým vydavateľom nepotvrdili. Dostupné sú aj niektoré novinky. Tomuto rozhodnutiu vydavateľov sa veľmi tešíme a tlieskame mu, veríme, že ho oceníte aj vy.

Späť na zoznam otázok

A čo zahraničná literatúra, budete ponúkať aj tú?

Pri prekladovej literatúre je väčšinou problematickejšia otázka práv. Ak vydavatelia vysporiadajú práva, veľmi radi do ponuky zaradíme prakticky akýkoľvek titul. Radi by sme ponúkli čo najširšie portfólio e-kníh. Dostupnosť e-kníh v cudzích jazykoch závisí len od toho, či budeme schopní vyjednať prijateľné podmienky so zahraničnými agregátormi obsahu, prípadne priamo vydavateľmi (napríklad čo sa týka Českej republiky).

Späť na zoznam otázok

Aké formáty e-kníh sú k dispozícií?

Štandardne ponúkame formáty EPUB a PDF. EPUB je celosvetový, otvorený štandard elektronického publikovania, za ktorým stojí koalícia najväčších svetových vydavateľstiev a vedúcich technologických spoločností. Je optimalizovaný na čítanie na obrazovkách rôznych veľkostí, takže vždy maximálne využije veľkosť obrazovky. PDF je veľmi rozšírený formát, ktorý verne kopíruje formátovanie tlačenej knihy a umožňuje tak zobrazovanie náročných konfigurácií obsahu. Drvivá väčšina čítacích zariadení dnes umožňuje čítanie e-kníh v oboch týchto formátoch, preto sme sa pre ne rozhodli aj my – aby ste si mohli naše e-knihy prečítať na čo najširšom spektre elektronických čítačiek.

Späť na zoznam otázok

Platím za každý formát zvlášť?

Martinus.sk Vám spolu s príchodom elektronických kníh prináša exkluzívnu možnosť stiahnuť si e-knihu vo formáte, ktorý Vám aktuálne vyhovuje – bez dodatočných poplatkov. Veríme, že sa nám bezplatné sťahovanie rôznych formátov podarí presadiť aj do budúcnosti, alebo že prípadná cena za sprístupnenie dodatočného formátu bude vždy maximálne na úrovni zanedbateľného manipulačného poplatku.
Späť na zoznam otázok

Sú e-knihy na Martinus.sk chránené proti nelegálnemu kopírovaniu?

Pri tituloch, kde o to vydavatelia požiadajú, sme povinní zabezpečiť e-knihy proti nelegálnemu kopírovaniu. Hlavným motívom vydavateľov je chrániť svojich autorov, aby neboli poškodzovaní nelegálnym šírením diel, na ktorých tvrdo pracovali. V súčasnosti sa to týka všetkých diel v ponuke. Zvolili sme technológiu Adobe DRM (digital rights management – manažment digitálnych práv), ktorá sa stala celosvetovým štandardom. Používajú ju nielen zahraniční kníhkupci, ale napríklad aj knižnice vo Veľkej Británii. Podporu Adobe DRM má priamo zabudovanú väčšina čítačiek elektronických kníh, ktoré sú dostupné. Preto sme ju zvolili aj my, aby ste si e-knihy prečítali na čo najširšom spektre čítačiek od rôznych výrobcov. Medzi najznámejšie čítačky s podporou Adobe DRM patria napríklad modely SONY, francúzsky Bookeen či americký Nook od kníhkupectva Barnes&Noble. Prakticky to znamená, že Vami zakúpená chránená e-kniha bude registrovaná na Vaše osobné číslo. Na toto číslo budete mať možnosť registrovať si až 6 počítačov a 6 prenosných zariadení (napríklad počítač,notebook a čítačku..), na ktorých môžete e-knihy bez problémov čítať. Ak by Vám však niekto poslal svoju chránenú e-knihu napríklad e-mailom, už by ste si ju nemohli prečítať, keďže by nesúhlasili registračné čísla.

Späť na zoznam otázok

Obsahujú e-knihy aj ilustrácie?

Samozrejme. Elektronické čítačky kníh vybavené obrazovkou na báze elektronického papiera však zatiaľ štandardne zobrazujú ilustrácie v šestnástich odtieňoch šedej, technológia farebného elektronického papiera zatiaľ nedosiahla potrebné parametre, aby bolo možné ju hromadne nasadiť. 16 odtieňov ale stačí, aby boli ilustrácie veľmi pekne čitateľné.

Späť na zoznam otázok

Nie je problémom diakritika v slovenských (českých..) e-knihách?

Nie je, slovenčina, čeština a iné jazyky, obsahujúce špeciálne znaky sa zobrazia korektne. Naše e-knihy sú korektne čitateľné aj na čítačkách, ktorým chýba podpora špeciálnych znakových sád – napríklad modely SONY, a to bez zásahu do predinštalovaného softvéru. Môže sa stať, že v systémových menu na čítačke, nad ktorými nemáme kontrolu, budú miesto niektorých znakov napríklad otázniky, samotný obsah knižky však bude zobrazovať všetky znaky tak, ako má.

Späť na zoznam otázok

Bude Martinus.sk ponúkať aj čítačky elektronických kníh? Aké?

Áno. V ponuke bude zatiaľ Bokeen Cybook Opus. Ponuku čítačiek chceme samozrejme rozšíriť. Akonáhle získame prijateľné podmienky distribúcie ďalších čítačiek, radi ich ponúkneme. Základnou požiadavkou je pre nás kvalitný elektronický papier a podpora Adobe DRM. Radi by sme zaradili niečo pre každého. 5, 6, 9 – 10 palcové modely, modely s dotykovým ovládaním, modely s klávesnicou, modely obsahujúce wi-fi, bluetooth, dodatočnú funkcionalitu ako výkladové a prekladové slovníky, tvorbu poznámok… Budeme sa snažiť zabezpečiť, aby si každý našiel zariadenie, ktoré mu vyhovuje.

Späť na zoznam otázok

Dá sa na čítačke e-kníh robiť aj niečo iné, než čítať e-knihy?

Okrem samotného čítania je na mnohých modeloch možné vyhľadávať v texte, vyznačovať, robiť si poznámky, používať výkladový či prekladový slovník, prezerať si obrázky v 16 odtieňoch šedej. Niektoré modely vedia prehrávať hudbu, respektíve audio knihy. Môžu obsahovať aj internetový prehliadač, ale je to skôr doplnková funkcia, keďže elektronický papier je určený predovšetkým na čítanie e-kníh.

Späť na zoznam otázok

Mám doma veľa kníh v PDF (.EPUB, .PDB, .DOC, .TXT atď..) formáte? Budem si ich vedieť prečítať?

To závisí od konkrétneho modelu čítačky. Ak podporuje formát, ktorý sa snažíte prečítať, nemal by byť problém. Treba však mať na pamäti, že obrazovky čítačiek sú relatívne malé (štandardne 6’’), preto môže byť PDF v základnom zobrazení veľmi drobné. Záleží od softvéru v čítačke, akým spôsobom si poradí so zväčšovaním. Niektoré “zoomujú”, to znamená že zväčšia určitú časť strany a čitateľ sa následne po strane posúva. Iné zvládajú takzvaný reflow, čiže ak je PDF textové (dá sa vyznačiť text, nie je skenované vo forme obrázkov), čítačka je schopná zväčšovať písmo a celý text prispôsobovať veľkosti obrazovky, takže je síce porušený pôvodný vzhľad stránky, ale text je výborne čitateľný.
Späť na zoznam otázok

Vlastním Amazon Kindle, budem si môcť prečítať e-knižky zakúpené u vás?

Veľmi nás to mrzí, ale pri chránených e-knihách to zatiaľ žiaľ možné nebude. Spoločnosť Amazon používa uzavretý, vlastný systém. Na čítačky Kindle je preto možné nakupovať e-knihy jedine cez Amazon, alebo nechránené e-knihy (tých je ale zatiaľ minimum). Ak sa vydavatelia rozhodnú ponúkať aspoň niektoré tituly nechránené, v princípe pre nás nie je problém ponúknuť ich aj v mobi formáte, ktorý Kindle podporuje.

Problém nastáva pri chránených tituloch. Keďže vydavatelia vo všetkých prípadoch ochranu proti nelegálnemu kopírovaniu požadujú (a zatiaľ vo väčšine prípadov aj požadovať budú), sme povinní ju zabezpečiť. Vydavatelia a autori ako tvorcovia obsahu majú samozrejme plné právo určiť podmienky, akým spôsobom bude možné s týmto obsahom zaobchádzať. Technológia DRM ochrany používaná na Kindle patrí spoločnosti Amazon, nemáme ju k dispozícií a nemôžeme s ňou ani samovoľne narábať. Aby sme teda mohli ponúkať chránené tituly na Amazon Kindle, je nutná spolupráca spoločnosti Amazon. Na našu žiadosťou o takúto spoluprácu spoločnosť Amazon zatiaľ nereagovala.

Amazon nedovoľuje svojim zákazníkom kupovať chránené e-knihy od iných kníhkupcov už niekoľko rokov, je to teda žiaľ súčasť ich stratégie. Nepodporuje ani celosvetový štandard EPUB. Kým Amazon nezmení svoju stratégiu, nemáme ako zabezpečiť, aby boli chránené e-knihy čitateľné aj na Kindle. Chápeme, že pre zákazníkov, ktorí už do Kindle investovali, je to veľký problém, ale zmeniť to môže jedine Amazon, my (a nielen my, ale aj ostatní kníhkupci) sme bezmocní. Zostáva nám len odporúčať čítačky, ktoré takto obmedzené nie sú a umožnia Vám čítať e-knihy od väčšiny kníhkupectiev, vydavateľstiev a knižníc. Tých je veľké množstvo – ich zoznam sa navyše stále rozrastá: http://blogs.adobe.com/digitalpublishing/supported-devices

Späť na zoznam otázok

Je možné čítať e-knihy na mojom mobilnom zariadení?

Chránené knižky bude možné čítať prostredníctvom aplikácií tretích strán na zariadeniach s operačnými systémami iOS (iPhone, iPad) a Android. Postup nájdete TU. Zároveň vyvíjame vlastné aplikácie, aby sme maximálne uľahčili nielen čítanie, ale aj nákup a získanie e-kníh prostredníctvom mobilných zariadení s týmito operačnými systémami.

Späť na zoznam otázok

Ponúkate aj nahovorené (audio) knihy?

Ponúkame ich už dlhší čas. Je možné, že keď sa budú e-knihy tešiť záujmu, pristúpia vydavatelia ochotnejšie aj k nahovoreným, audio knihám. Našu kompletnú ponuku audiokníh nájdete TU.

Späť na zoznam otázok

V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky, problémy, pripomienky, alebo sa len chcete podeliť o dojmy z elektronických kníh, neváhajte a mailujte priamo na eknihy@martinus.sk Vítame všetky vaše podnety, ktoré nám pomôžu skvalitniť našu ponuku elektronických kníh. Ďakujeme za vašu priazeň!

Zaujímavé linky:

Kompletná ponuka e-kníh na Martinus.sk

Knižné tipy: E-knihy pre každého! – niekoľko tipov na e-knihy, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. ra1oo 30. 1. 2011 13:21

  Prajem pekný deň.
  Je veľká škoda, že ste si zvolili ako základné formáty pri distribúcii práve .epub a .pdf. Pdf je totiž pre ebook reader jeden z najmenej vhodných formátov. Do dnešného dňa neexistuje na trhu jediný reader, ktory by vedel s týmto formátom uspokojivo pracovať
  , myslím hlavne zoom, lebo defaultne su formatovane pre A4 resp. pre displeje PC .
  Asi najjednoduchším riešením by bolo zaradit do ponuky formát .pdf s formátovaním stránok pre 6“ display (čo je dnes asi najrozšírenejší rozmer displeja e-book readerov).

  Vzhľadom na rozširenie čítačiek Kindle v našich končinách vidím nepoužívanie .mobi formátu, ako pomerne veľku chybu. Vami ponúkane čítačky Bookeen su jednak v porovnaní s Kindle3 dosť drahé a čo je horšie ani zďaleka nedosahujú ich kvalitu. Viem, ze ako dôvod vynechania formátu .mobi ste uviedli absenciu ochrany. Ale na druhu stranu použitie adobe-drm je iba alibisticky prístup k ochrane proti kopírovaniu. Táto ochrana totiž veľmi ľahko odstrániteľná. Pripadá mi to ako keď sa v našich obchodoch začali objavovať hudobne cd-čka s rôznymi “ochranami” proti kopírovaniu. Nakoniec sa používanie týchto ochrán aj tak skončilo, lebo ochrany nedokázali obsah média nijako ochrániť proti kopírovaniu a od užívateľov sa začali množiť sťažnosti na inkopatibilitu týchto médii s rôznymi dovtedy používanými prehrávačmi.
  Dúfam, že v budúcnosti tento prístup prehodnotíte a budete ho konzultovať aj s vydavateľmi. Je mi jasné, že Slovensko je v oblasti e-bookov a readerov novým trhom a že vaša firma je vlastne priekopníkom v distribúcii týchto médii, ale bola by škoda, keby ste sa takýmto postupom pripravili o množstvo potencionálnych zákazníkov.
  Túto poznámku nepíšem preto, že som sám vlastníkom Kindle3 (mimochodom donedávna som používal Sony 600), ale preto, že máte vo svojej ponuke tituly, ktoré by som si rád od vás legálne zakúpil, ale váš doterajší prístup mi to znemožňuje.
  Tituly o ktoré mám záujem si samozrejme zaobstarám inými cestami ale to iba z toho dôvodu, že nemám inú možnosť…
  S pozdravom ra1oo

  1. Radovan Ščibrany 31. 1. 2011 11:34

   Pekný deň ra1oo,

   pokúsim sa vyjadriť ku každej z tém, ktoré si okomentoval. Základné formáty .epub a .pdf sme zvolili z viacerých dôvodov. V prípade .epub hovoríme o formáte, ktorý sa stáva celosvetovým štandardom, podporuje ho množstvo svetových vydavateľstiev, kníhkupcov, výrobcov čítačiek aj softvéru. Vďaka jeho masívnej podpore sa organizácií International Digital Publishing Forum (IDPF) konečne darí vytvárať formát, ktorý je možné prečítať na dnes už prakticky každej čítačke, s výnimkou Kindle – z .epub sa stáva celosvetový štandard. V prípade .pdf ide o formát, ktorý skutočne nie je veľmi vhodný pre čítačky s uhlopriečkou 5-6 palcov (približne 12,7 – 15,2 cm). Veľa ľudí, ktorí zatiaľ čítačku elektronických kníh nepoužívajú, je však zvyknutých práve na tento formát a uprednostňuje ho. Formát pdf má tiež tú výhodu, že svojím vzhľadom dokáže kopírovať vzhľad tlačenej knihy – pri niektorých tituloch je to vyslovene žiaduce (diela obsahujúce fotky, tabuľky, grafy), kde je dôležité aj rozloženie jednotlivých prvkov na stránke. Nápad s vytváraním .pdf optimalizovaných na 6-palcové obrazovky je zaujímavý, vďaka, ak takéto riešenie získa podporu u čitateľov, budeme o ňom uvažovať.

   Otázka nepoužívania formátu .mobi priamo súvisí s DRM ochranou. Ako si naznačil, našu argumentáciu poznáš. Zosumarizujem – stáli sme pred rozhodnutím, či e-knihy ponúkať chránené, alebo vôbec. Základný fakt, od ktorého sa všetko ďalšie odvíja, je ten, že vydavatelia požadujú softvérovú ochranu proti kopírovaniu. My ju musíme zabezpečiť, ak chceme daný titul ponúkať. Snaha vydavateľov chrániť diela, v ktorých je vložené množstvo práce autora aj vydavateľstva je prirodzená a legitímna. Každý má právo rozhodnúť, ako naloží s výsledkami svojej práce. E-knihy sú aj v zahraničí relatívne novým fenoménom, nehovoriac o Slovensku. Opatrnosť je teda na mieste. Riziko, že prudký nárast počtu nelegálnych kópií by mohol väčšinu vydavateľov odradiť a na e-knihy by tak zanevreli úplne, je vysoké. Vždy je jednoduchšie od ochrany postupne upustiť, ako sa ju neskôr snažiť zaviesť.

   Argument, že ochrana je “veľmi ľahko odstrániteľná”, vydavateľov zrejme nepresvedčí. Faktom zostáva, že je jednoduchšie nelegálne zdieľať nechránenú kópiu, ako kópiu chránenú. Podstatné je, aby použitá ochrana neobmedzovala čitateľa, v ideálnom prípade by si ju ani nemal všimnúť. Adobe DRM sme zvolili preto, lebo ide o DRM platformu s najširšou podporou. Chceme umožniť, aby si aj chránené e-knihy čitatelia prečítali na čo najväčšom počte zariadení rôznych druhov. Ostatné DRM schémy v tomto za Adobe nepomerne zaostávajú. Len tak na okraj, pre tento “alibistický prístup” sa rozhodla aj spoločnosť Google. Okrem toho, chráné sú aj e-knihy, predávané Amazonom na Kindle. Ideálna situácia by bola, keby ochranu proti kopírovaniu nebolo treba riešiť – tak na strane vydavateľov a kníhkupcov, ako na strane čitateľov. Realita je však zatiaľ iná, preto sa musíme prispôsobiť súčasnej situácií.

   Akým spôsobom ti náš doterajší prístup znemožňuje legálne zakúpenie diel? Možnosti máš porovnateľné, ako majú milióny čitateľov vo svete, kde kníhkupectvá používajú Adobe DRM ochranu bežne. V čom spočíva to znemožnenie?

   Na margo poslednej vety: nelegálne kopírovanie autorsky chráneného materiálu nemá ospravedlnenie. V podobnom duchu je možné e-knihu ukradnúť s odôvodnením, že má vysokú cenu, alebo sa mi nepáči písmo. Ak autor/vydavateľ nastaví podmienky, s ktorými nesúhlasím, spomínané dielo si nekúpim, ani nestiahnem, ale komunikujem, že mi ochrana nevyhovuje. To je legitímny postoj a zároveň aj jasný signál, že problémom je ochrana. V opačnom prípade sa len oberám o dôveryhodnosť a zúčastnené strany môžu akurát nadobudnúť dojem, že v konečnom dôsledku by som si našiel inú zámienku, prečo e-knihu ukradnúť – a nebudú pripomienku brať do úvahy, čo je škoda.

   Dúfam, že v budúcnosti rozšíriš rady našich spokojných zákazníkov – určite sa o to budeme snažiť.

 2. Peter Kalavsky 25. 3. 2011 15:39

  e-kniha sa NEDA ukradnut, kopirovanim vznika dalsi kus a povodnemu majitelovi nevznika ziadna skoda lebo mu zostava to iste co aj mal..opravte si to dalsia vec je problem ak treba a zapozicanie e-knihy zaplatit taku horibilnu cenu (skoro ako za papierovu) ked naklady na jej vytvorenie su prakticky nulove…a ano pisem o ZAPOZICANI, kedze DRM ochrana sa moze kedykolvek zmenit zostane mi zopar MB nepouzitelnych udajov (o tom to zapozicanie) cize pan v prvom komentari ma pravdu, neponukate normalnu e-knihu za normalnu cenu (taku by som si rad kupil aj ja) preto si ju radsej zozeniem inde, a nepojde o kradez lebo nikto nebude poskodenym takze vam drzim palce vo vasej praci aby sa e-knihy dali kupovat za normalne ceny a podciarkujem to kupovat. Prajem pekny den

  1. Radovan Ščibrany 25. 3. 2011 16:58

   Peter, tak v tejto otázke by s Vami súhlasil asi málokto. Predstavte si, že ste autor, ktorý sa živí len písaním. Je preto existenčne závislý na predaji produktu svojej práce, povedzme, že e-knihy. Ak by si jeho e-knihu kúpil len jeden čitateľ, a všetci ostatní si ju skopírovali, asi ťažko by bol spokojný s tým, že mu ostalo to, čo aj mal. Naopak, dôsledok by bol ten, že by hľadal iný spôsob obživy. Dôsledok pre všetkých čitateľov by bol ten, že by mali menší výber pri ďalšom nákupe. V konečnom dôsledku by teda boli stratoví všetci. Krádež je možné vnímať z viacerých uhlov – či zmizla ukradnutá vec (v tomto prípade nie), alebo či si niekto zobral tovar bez zaplatenia, bez súhlasu autora (v tomto prípade áno).

   Náklady spojené s výrobou elektronických kníh nie sú nulové. Prísne vzaté, náklady na skopírovanie e-knihy sú prakticky nulové, ale samotné vytvorenie originálu elektronickej knihy je spojené s nákladmi. Navyše, z každej predanej kópie elektronickej knihy pramení autorovi odmena. Okrem toho, elektronických kníh obvykle nie je možné predať také množstvo, aby bolo možné spomínanú e-knihu ponúkať za cenu na úrovni lístka na MHD, ako si niektorí ľudia predstavujú. Aj keď je e-kniha poskytnutá zdarma, siahne po nej vždy len obmedzený počet čitateľov. Na relatívne malom trhu, akým je slovenský, to platí dvojnásobne.

   Takže, ak to zhrniem, nemožno súhlasiť s Vaším názorom, že keď si e-knihu “zoženiete inde”, nikto nebude poškodený. Naopak, poškodený bude minimálne autor a vydavateľ, ktorí do tohto diela vložili úsilie a prostriedky, za ktoré nie sú kompenzovaní, a v neposlednom rade aj platiaci čitateľ, ktorý musí doplácať na každé nelegálne stiahnutie – menšou možnosťou výberu v dôsledku obáv z “pirátstva”, ako aj cenou, ktorá by mohla byť nižšia, keby existovalo viac platiacich zákazníkov, ochotných podporiť autora a rozvoj elektronických kníh vo všeobecnosti.

   Ďakujeme za podporu aj názor a aj my želáme pekný deň

   1. Peter Kalavsky 28. 3. 2011 08:56

    vo vacsine komentara triafate kliniec po hlavicke, ja vidim pokrok v tom ze sa zamyslate kolko kopii e knihy sa da predat, trefne je pouzity priklad listka MHD, suhlasim ze to je dumpingova cena a s nou sa nikto daleko neodstane, avsak problem vidim v tom ze cena e-knihy ktora je zlomok nizsia od klasickej sa mi zda vysoka, nezda sa mi ze by vytlacenie a distribucia klasickej knihy bola taka lacna, otazka je kolko e-knih by sa predalo za nizsu cenu o tom je cela podpora e knih, ich autorov a hlavne ich moznosti, e-knihy mozu zazit obrovsky rozmach len ich neslobodno zabit formou “papierovej” distribucie, analogia je uplne rovnaka s fonografickym priemyslom

    1. Radovan Ščibrany 28. 3. 2011 14:25

     Otázka ceny elektronických kníh je a určite aj bude jednou z najdiskutovanejších tém, týkajúcich sa e-kníh. Oproti klasickým knihám je tu okrem rozdielov v nákladovej štruktúre (absencia nákladov na tlač + priestor na vyššiu odmenu autora) aj rozdiel v podobe odlišnej sadzby dane z pridanej hodnoty – kým na klasické, printové knižky je sadzba DPH 10%, na elektronické je to zatiaľ 20%. Otázka, koľko e-kníh by sa predalo za nižšiu cenu, je určite na mieste, musí sa však nájsť ten vydavateľ, alebo autor, ktorý takýto “experiment” uskutoční.

 3. Michal 25. 3. 2011 21:05

  pekný deň prajem, mal by som otázku, či na čítačke Prestigio PER5162B, ktorú ponúkate je možné čítať epub knihy zakúpené vo vašom kníhkupectve…či teda táto čítačka podporuje EPUB formát s Adobe DRM ochranou alebo na tomto zariadení môžem čítať iba pdf knihy s DRM…ďakujem

  1. Juraj Šlesar 26. 3. 2011 15:46

   Dobrý deň Michal, všetky čítačky, ktoré máme v ponuke, podporujú formáty chránené pomocou Adobe DRM, takže ani čítačka Prestigio nie je iná. Aj do budúcnosti budeme predávať len čítačky, na ktorých sa budú dať čítať e-knihy, ktoré máme v ponuke.

 4. Marian 10. 4. 2012 17:03

  Najprv som kúpil čítačku prestigio a kúpil pár kníh od martinusu. Žiaľ e-kníh bolo málo a väčšinou ženské romány. Novinky ktoré sú v papierovom vydaní, na e-inkoch neboli a nie sú. Samotná čítačka prestigio je katastrofa – je to pomalé.

  Tak som prešiel na kindle a neľutujem. Začal som kupovať knihy z čekých vydavateľstiev, ako napríklad palmknihy.cz
  Sú tam dosť aktuálne knihy – ako napríklad trilógia ktorá dnes letí – hry o život. Ako to tí Česi robia, že sa vedia prispôsobiť aj kindle zariadeniu?! Chodia mi do čítačky noviny (lidovky, idnes – už aj naše SME chodí, ale ako vždy na Slovensku neskoro, niektoré články sú zamknuté aj keď som si predplatil piano), Česi majú viaceré vydavateľstvá, ktoré ponúkajú knihy pre kindle.
  Aj na amazon sú slovenské a české knihy – ako sa tam dostali?

  Ja by som rád knihy kupoval, ale tento systém je celý zlý od základu. Každé vydavateľstvo si urobilo svoj biznis – napríklad ibux – vlastné čítačky, alebo čítanie z LCD mobilov, tabletov a podobne – to je katastrofa – divím sa že to niekto kupuje a likviduje si zrak.

  Kvalita kindle čítačky sa nedá zrovnať so žiadnou inou – posielanie kníh mailom, prekonvertovanie súborov a následné posielanie do čítačky, médiá, noviny, časopisy, rýchlosť čítačky, rýchlosť internetu na ink. Už by som sa nechcel vracať k nejakým napodobneninám kindle.

  Týmto spôsobom vlastne slovenské vydavateľstvá nútia k tomu, aby si človek sťahoval niektoré knihy cez warez fóra. Náš zákon nezakazuje stiahnuť film, hudbu, knihu pre vlastnú potrebu. Zakazuje upload, ale nezakazuje download.

  Zákon znie: Fyzická osoba môže bez súhlasu autora vyhotoviť kópiu zverejneného diela pre svoju potrebu na nekomerčný účel. Ak teda autor dal niekedy súhlas na uverejnenie diela v Slovenskej republike, môže si ktokoľvek u nás vyhotoviť jeho kópiu pre vlastnú nekomerčnú potrebu úplne legálne.

  Takže sme sa dostali tam, kde sme nechceli – internet je plný nascanovaných kníh amatérmi, knihy sa nekupujú ako by mali, aktuálne knihy nevychádzajú naraz – tlačená a e-ink formát, čítačky okrem kindle – ku ktorej sa približuje ešte pár iných (SONY) zaostávajú vo všetkých oblastiach. A vydavateľstvá si tvrdohlavo razia každé svoju cestu.

  A tí ktorí čítajú a chcú platiť? Zatiaľ platia Čechom a keď ani tí nemajú, idú na warez. Je iná možnosť ak si človek nechce zapratávať byt zastaralými papierovými knihami? Žiaľ nie je. Kde nie je vôľa, nie je cesta.

  1. Radovan Ščibrany 10. 4. 2012 18:41

   Ďakujeme za názor, Marian. Ponuka e-kníh na Martinus.sk sa od spustenia ich predaja v decembri 2010 pomerne výrazne rozšírila. Už viac nie je pravdou, že by v nej dominovali len ženské romány. Čítačky tak isto napredujú, rovnako ako sa Kindle 4 nedá v kvalite zobrazenia a rýchlosti porovnávať s predchádzajúcimi generáciami. Rozhodnutie podporovať Kindle je v kompetencii vydavateľov, a je mimoriadne zložité. Žiaľ, Kindle je uzavretá platforma kníhkupectva Amazon, ktorá veľa možností vydavateľom nedáva. Na rozdiel od otvorených čítačiek (=neviazaných na konkrétne kníhkupectvo, podporujúcich štandardný formát EPUB a štandardný systém ochrany od Adobe) dáva vydavateľom len dve možnosti: ponúkať e-knihy priamo cez Amazon, alebo sa úplne vzdať akejkoľvek ochrany proti kopírovaniu. Kindle používa svoj vlastný spôsob ochrany, ktorý nesprístupňuje tretím stranám. Ak by Kindle podporoval aj štandardný formát ochrany, išlo by o skutočne všestrannú čítačku. Teraz pri nej zostáva veľké ALE.

   Práve úplné upustenie od ochrany proti kopírovaniu je natoľko odvážny krok, že k nemu viacerí vydavatelia (aspoň zatiaľ) odmietajú pristúpiť. Akonáhle k nemu dôjde, len ťažko bude možné hľadať cestu späť. V ČR sa k tomuto kroku odhodlalo viacero vydavateľstiev a predajcov, no až čas ukáže, či to bol dobrý krok. Samozrejme, z pohľadu majiteľa Kindle je to vítané. Existujú však viaceré scenáre, z tých horších: úplné upustenie od DRM ochrany spôsobí tak veľkú prevahu neautorizovaného kopírovania nad nákupmi, že to úplne odradí vydavateľov alebo autorov od ďalšieho publikovania v elektronickej forme. Čiže by sme sa opäť dostali tam, kam by sme nechceli – k “e-knihám” v podobe amatérskych scanov, ktoré nie je možné plnohodnotne vychutnať na akejkoľvek čítačke (alebo počítači tablete a mobile, ak ich niekto z akéhokoľvek dôvodu uprednostňuje).

   Práve kvalita je to, čo môže (a aj musí!) ponúkať práve oficiálna, legálna distribúcia. Šírka ponuky rastie. Síce možno pomalšie, ako by sme si viacerí želali, ale rastie. Pokiaľ ide o vydavateľstvá, snaha raziť si svoju cestu vlastným, uzavretým formátom je, našťastie, vskutku ojedinelá. Naopak, mnohí vydavatelia nemajú najmenšie námietky voči otvoreným, celosvetovým štandardom, vďaka ktorým je možné e-knihy čítať na širokom spektre zariadení, a to aj v prípade, že sú chránené. Pri stanovení použitia či nepoužitia ochrany proti neautorizovanému kopírovaniu sú zatiaľ opatrnejší. E-knihy úplne bez ochrany si vyžadujú určitý stupeň rozvoja a kultúry trhu. Keď je kopírovanie e-kníh bez DRM ochrany natoľko jednoduché pre kohokoľvek, koľko ľudí bude platenie považovať za lepšiu alternatívu?

   Stále väčší počet zákazníkov si z rastúcej oficiálnej a legálnej ponuky vyberie. Či už vďaka vysokej kvalite a garancii, alebo kvôli faktu, že len týmto spôsobom dostane svoju odmenu ich obľúbený autor, vydavateľ, či kníhkupec. A práve vďaka tejto “vôli” rastie aj “voľa” vydavateľov a autorov, a opačne. Veríme preto, že sa situácia bude len zlepšovať.

   1. Michalík 16. 11. 2012 15:47

    Rozvoj a dominancia e-kníh povedie k tomu, že sa klasický knižný trh obmedzí (zrúti?) – a e-knihy sa budú masovo kopírovať. Vydavatelia a kníhkupci dostanú za e-knihy len minimum peňazí, pretože (väčšina?) ľudí si e-booky stiahne z internetu zadarmo …
    Podnikať na zmenšujúcom sa trhu (vyjadrenom v eurách) nebude pre knižných podnikateľov príjemné. Časť vydavateľov zostane vydávať klasické papierové knihy, s tým, že im možno nejakým spôsobom pridá nejakú pridanú hodnotu, ktorá zvýši ich hodnotu v očiach čitateľa (pridané CD, darček, ponuka kurzu ku knihe atď), poprípade bude vydávať e-knihy tak, že ich sprístupní na svojej internetovej stránke na čítanie, ale nie na stiahnutie ! (kvôli kopírovaniu).
    Ľudia si zvykli, že väčšina informácií na internete je zadarmo (ale nevedia, alebo nechcú vedieť, že to “zadarmo” niekto musí nejakým spôsobom zaplatiť…), takže ak by mali platiť za e-knihy, tak si to mnoho ľudí rozmyslí, a knihu si nekúpi, alebo … si ju stiahnu bez platenia.
    Teda prognóza udržania a rozvoja knižného biznisu do budúcna vyzerá zle – veľké množstvo titulov, masové kopírovanie e-bookov (oveľa väčšie ako kopírovanie papierových kníh), zmenšenie autorských honorárov atď atď.
    Na záver opakujem, že každý, kto je nejakým spôsobom angažovaný v knižnom biznise si bude musieť nájsť svoju stratégiu prežitia na meniacom sa knižnom trhu (aj keď najbližších päť rokov môžu vydavatelia papierových kníh ešte pokoje spávať). Zlom podľa mňa príde tak o asi 10 rokov … : (

 5. 1234 16. 12. 2012 10:56

  Chcem sa spýtať , že či sa dá nastaviť v SONY PRS-T2 české menu ???

  1. Radovan Ščibrany 18. 12. 2012 00:40

   Dobrý deň, SONY PRS-T2 momentálne ponúkame len vo verzii s anglickým menu. České menu žiaľ nastaviť nie je možné.

 6. elgrego 5. 4. 2014 19:11

  tieto komentare ohladne Amazon Kindle su este aktualne prosim Vas? ved po nakupe mam mozmost a tlacidlo ” POSLAT NA KINDLE “…. Je pravda ze sa mi to nepodarilo, ale ak to nie je mozne, tak je to zavadzanie a vyhodila som 30 EUR !!!

  1. Juraj Šlesar 7. 4. 2014 14:45

   Nie, nie sú. :-) Článok má už viac ako tri roky a za ten čas sme sa posunuli o veľký kus vpred. Ak máte akékoľvek problémy s eknihamu kúpenými na Martinus.sk, napíšte nám, prosím, na eknihy@martinus.sk a naši kolegovia vám radi poradia a pomôžu. Ďakujeme!

Sociálne siete
Milovníci fotografie pozor! Už zajtra privítame v našom BA kníhkupectve Jana Saudka, to si jednoducho nechcete nech… https://t.co/XdhNXe9Mh8
15. 11. 2017
@kubadlo Tsa! Že aký bug si objavil. Naše IT oddelenie ďakuje a ide to fixnúť. Vraj máš u nich pivo, ale to oni vra… https://t.co/bYWLDvtUJJ
15. 11. 2017
Nakúpte knižky pod stromček teraz a my vám pribalíme nálepky na darčeky, aj 5€ poukážku k nákupu nad 39€!… https://t.co/mCLxPVozTg
6. 11. 2017
V našich @instagram stories môžete vyhrať obraz Knižnej šifry na plátne a s podpisom autora! Ale pozor, len dnes!… https://t.co/jJMzKwoR0F
3. 11. 2017
RT @navolnenoze: 8.11. spolupořádáme s @michalpoppe @martinus_sk a coworkem Banka Žilina 1. velkou slovenskou debatu pro freelancery! https…
2. 11. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz