blog

V troch slovenských mestách sa bude konať Noc literatúry 2011

piatok 6. mája 2011 00:05
Pi 6.05. 2011 00:05

Už o necelý týždeň sa bude konať jedna z najkrajších literárnych akcií, aké sa na Slovensku v priebehu roka konajú. V troch slovenských mestách – Banskej Bystrici, Bratislava a Žiline – sa bude v stredu, 11. mája od 17:30 do 23:00 konať európska Noc literatúry 2011. Známe osobnosti budú čítať ukážky z tých najlepších diel súčasnej literatúry na zaujímavých miestach, ktoré možno ani nepoznáte, napriek tomu, že ste rodený Banskobystričan, Bratislavčan alebo Žilinčan. Pridajú sa tak do zoznamu osemnástich európskych miest, v ktorých sa táto výborná aktivita, iniciovaná Českými centrami, koná. K aktivite sa pridala aj Vihorlatská knižnica v Humennom, ktorá organizuje svoju vlastnú noc literatúry.

Princíp je veľmi jednoduchý – na jednotlivých miestach sa v pravidelných intervaloch čítajú ukážky z literárnych diel. Čítania prebiehajú od 18.00 h paralelne na všetkých miestach v 30 minútových intervaloch (15 min. čítanie, 15 min. presun na ďalšie miesto). Na každom z uvedených miest získate brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou, vaša trasa preto môže začať v ľubovoľnom bode. Diela súčasnej európskej literatúry budú čítať známe osobnosti, pričom program je nasledovný:

Noc literatúry 2011 v Bratislave

Noc literatúry 2011 v Žiline

Noc literatúry 2011 v Banskej Bystrici

Noc literatúry 2011 v Humennom

Noc literatúry 2011 v Bratislave

1. Rumunsko / číta Michal Hudák, Mircea Eliade: V tieni ľalie, Petrus 2005, J. Páleníková

Kniha predstavuje známeho historika náboženstiev a autora diel o mýtoch a mytológiách ako tvorcu modernej fantastickej poviedky. Dajan, hrdina jednej z nich, je matematik na najlepšej ceste vyrátať absolútnu rovnicu. Stretnutie s Ahasverom ho privádza do priestoru mimo čas…

miesto: Aloisianum, Kostolná 1/Zrejme najkratšia bratislavská ulička ukrýva dvere, ktoré vedú do tzv. aloisiana. Zastrešené átrium využívajú študenti Teologickej fakulty. Pri počúvaní úryvku z fantastickej poviedky si budeme môcť pokojne obzrieť miesto, okolo ktorého možno denne prechádzame, ale zatiaľ zostalo našim očiam ukryté….


2. Veľká Británia /číta Luboš Kostelný, Louis de Berni?res: Srdečné pozdravy z Notwithstandingu, Slovart 2011, A. Komorníková

Autor, ktorého preslávila Mandolína kapitána Corelliho, čitateľa sprevádza Anglickom svojho detstva cez historky z dedinky Notwithstanding. Vtedy sa dáma mohla obliekať do pumpiek a strieľať veveričky, špiritistka žiť v spoločnej domácnosti s duchom zosnulého manžela a generál na penzii chodiť bez šiat…

miesto: Zichyho palác – sobášna sieň, Ventúrska 9/ V neoklasicistickom paláci, ktorý kedysi vlastnil gróf František Zichy, skladal na začiatku 19. storočia svoje romantické opery aj učiteľ hudby Heinrich Marschner. Vtipné historky z anglického vidieka, ktoré v paláci zaznejú,  budú vyvážené dôstojnou atmosférou svadobnej siene…

 

3. Bulharsko /číta Božidara Turzonovová, Ľubomír Pavlov Nikolov: Povrazolezec Karolyi, 2010, O. Kmeťová-Stajková

Nikolov sa narodil v roku 1961 v Sofii. Vyštudoval psychológiu. Jeho poviedková kniha bola v Bulharsku nominovaná na knihu roka. Povrazolezec mešká na vidiecky jarmok, vesluje proti prúdu Dunaja, spoločnosť mu robí neznáma Milica….

miesto: Základná škola matky Alexie, Palackého 1/ Rovnako ako vlani poslúžia aj tento rok priestory základnej školy v centre mesta ako kulisa pre čítanie európskej literatúry. Základnú školu matky Alexie zriadila rehoľa Kanonisiek sv. Augustína, ktorá sa v minulosti venovala výchove a vzdelávaniu detí. Namiesto kaplnky Notre Dame, ktorá je určená len modlitbám, zasadnete do lavíc jednej z tried…

 

4. Francúzsko /číta Martin Nahálka, Laurent Binet: Himmlerov mozog Heydrich, PT 2010, M. Ferenčuhová

Prominentného nacistu prezývali pražský mäsiar a kat. Výsadkári – Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš – z hnutia odporu dostali poverenie Heydricha zabiť… Brilantný román o akcii Antropoid ocenený Goncourtovou cenou z pera mladého francúzskeho autora, ktorého očaril odvážny čin.

miesto: Kryt Civilnej obrany, Tobrucká 1/ Obytný dom ukrýva vo svojom podzemí namiesto pivníc kryt Civilnej obrany, vybudovaný v 50-tych rokov minulého storočia. Niekoľko železných dverí, tma, zatuchnutý vzduch, police na plynové masky. Prostredie ako stvorené na úryvok o posledných chvíľach strašného nacistu Reinharda Heydricha…

 

5. Česká republika /číta Kristína Farkašová, Jaroslav Rudiš: Konec punku v Helsinkách, Labyrint 2010

Román sleduje príbehy dvoch postáv – pubertálnej punkáčky dospievajúcej na sklonku socializmu v sudetskom mestečku Jeseník a starnúceho majiteľa baru Oleho z východonemeckého mesta na prelome tisícročí. Ich príbehy sa fatálne stretnú po koncerte kapely Die toten Hosen…

miesto: Jurenákov palác -policajná stanica, Medená 2/ Za prvej republiky bol Jurenákov palác slovenskou pobočkou pražskej Živnobanky. V jeho zadnom trakte o niekoľko desaťročí skôr „parkovali“ koče a povozy zásobujúce palác. Dnes je tam stanica polície, ktorá dozerá na poriadok v Starom meste…

 

6. Portugalsko /číta Marián Labuda ml., António Lobo Antunes: Hra o prekliatych, Spolok slovenských spisovateľov 2005, J. Marcelliová

Antunes patrí k najvýznamnejším súčasným portugalským autorom, ktorý má na svojom spisovateľskom konte už viac ako dvadsať románov. Často sa v nich vracia k otrasným vojnovým zážitkom – počas koloniálnej vojny pôsobil ako lekár v Angole.

miesto: Zoya Gallery, Ventúrska 1/ Rokokový dom z konca 18. storočia, povodne majetok krajinského sudcu Juraja Erdodyho, znehodnotil za socializmu zelovoc v prízemí. Dnes sú na jeho mieste kulinárske reštaurácie. Na prvom poschodí paláca môžete obdivovať bohatú zbierku moderného umenia patriacu do portfólia Zoya Gallery…

 

7. Rakúsko /číta Peter Rúfus, Robert Menase: Don Juan de la mancha alebo Výchova k slasti, Kalligram 2010, K. Széherová

Román súčasného rakúskeho prozaika je kronikou generácie hlásiacej sa o slovo koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia. Päťdesiatnik Nathan, redaktor lifestylového magazínu, spomína na svoje detstvo a mladosť. Spomienky sa prelínajú so súčasnosťou, v ktorej prežíva krízu stredného veku. Vo svojej nekonvenčnosti je napoly zvodca Don Juan a napoly rojko Don Quijote.

miesto: Aponyiho palác, Mestské múzeum, Radničná 1/ Rokokový palác, hlavnou fasádou otočený do Radničnej ulice, postavili roku 1762 pre grófa Juraja Apponyiho. Dnes sú v jeho priestoroch umiestnené expozície historických interiérov Mestského múzea. V Červenom salóne pri kozube si vypočujete spomienky metrosexuála Nathana…

 

8. Maďarsko /číta Viktor Horján, Endre Kukorelly: Údolie víl, Kalligram 2006, J. Rožňová

Slávny súčasný maďarský autor cez osudy vlastnej rodiny rozpráva dejiny strednej Európy druhej polovice minulého storočia. Na historickom území Uhorska – medzi Budapešťou, Košicami a Podkarpatskou Rusou sa rozprestiera smútok a beznádej, základný životný postoj minulého režimu.

miesto: Habermayerov dom, Biela 3/ Dom číslo tri, povodne renesančný, bol prestavaný v klasickom slohu pre obchodníka s tabakom Mateja Habermayera. V jeho priechode sa nachádza veľmi citlivá váha a hasičská striekačka. Dom so stredoeurópskou históriou bude dokonalou kulisou pre stredoeurópsky príbeh….

 

9. Nemecko /číta Daniel Hevier, Heinrich von Kleist : Michael Kohlhaas, Slovenské vyd. krásnej literatúry 1963, M. Chorvátová

Témy Kleistovej novely – právo, morálka, štát, indivíduum – sú stále aktuálne. Zrejme aj preto patrí k najhranejším autorom na javiskách v krajinách, kde sa hovorí po nemecky, napriek tomu, že si v tomto roku pripomíname 200. výročie jeho úmrtia. SND v Bratislave takisto uvádza jeho hru Rozbitý džbán.

miesto: Múzeum Milana Dobeša, Zámočnícka 13/ Povodne meštiansky obytný dom zo 14. storočia pri svojej rekonštrukcii odhalil aj vykopávky z prvého storočia pred Kristom. Jeho gotické, renesančné či barokové prestavby zostali čiastočne zachované aj modernej architektonickej úprave. Múzeum, ktoré sleduje najmä konštruktivistické tendencie vo výtvarnom umení, má aj pivničné zákutia…

 

10. Holandsko /číta Juraj Hrčka, Jan Wolkers: Turecký med, Slovart 2011, A. Bžoch

Román povojnového holandského prozaika je spoveďou umelca o jeho intímnom spolunažívaní s priateľkou, neskôr manželkou Oľgou. Tragická analýza vášnivého vzťahu je zároveň sondou do spoločnosti, ktorá nie je schopná zniesť šťastie druhých…

miesto: Poštové priečinky, Františkánska 5/ Historická budova Hlavnej pošty je nespornou dominantou Námestia SNP. Jej zadný vchod vedie do priestorov poštových priečinkov, kde sa v nepretržitej prevádzke triedia a doručujú poštové zásielky. V jednej z miestností plnej poštových schránok si okrem hučania výťahu vypočujete ukážku z príbehu plného vášní…

 

11. Poľsko /číta Roman Pomajbo, Wiesław Myśliwski: Traktát o lúštení fazule, Kalligram 2010, J. Marušiak

Súčasný poľský autor má doma už dve najprestížnejšie poľské literárne ceny Nike. Jedna je za filozoficky ladený Traktát o lúštení fazule, ktorý skúma, ako človeka predurčuje kultúra. Hrdina cez monológ prerozpráva neznámemu celý svoj život – od straty rodiny počas vojny, cez štúdium a prácu, až po hľadanie šťastia v zahraničí a rozhodnutie vrátiť sa navždy domov

miesto: KC Dunaj, Nedbalova 3/ Bývalý Dom odievania čaká rozsiahla rekonštrukcia. Ešte kým k nej dôjde, získalo niekoľko nadšencov do prenájmu štvrté poschodie pre kultúrne centrum s knižnicou, výbornou hudobnou dramaturgiou a terasou, z ktorej je úžasný výhľad na strechy Starého mesta…


Noc literatúry 2011 v Žiline 

1. Veľká Británia /číta Daniela Gudabová, Louis de Berni?res: Srdečné pozdravy z Notwithstandingu, Slovart 2011, A. Komorníková

Autor, ktorého preslávila Mandolína kapitána Corelliho, čitateľa sprevádza Anglickom svojho detstva cez historky z dedinky Notwithstanding. Vtedy sa dáma mohla obliekať do pumpiek a strieľať veveričky, špiritistka žiť v spoločnej domácnosti s duchom zosnulého manžela a generál na penzii chodiť bez šiat…

miesto: Bábkové divadlo Žilina, Kuzmányho 6/ je prvým slovenským profesionálnym súborom. Sídli v budove bývalej židovskej telocvičnej a športovej jednoty Makabi. Po generálnej oprave sa v roku 1959 zmenila na technicky najmodernejšie „kamenné“ bábkové divadlo na Slovensku. V súčasnosti opäť divadlo čaká rekonštrukcia, je to teda jedna z posledných možností nazrieť do jeho tajných priestorov.


2. Maďarsko
/číta Soňa Holúbková, Endre Kukorelly: Údolie víl, Kalligram 2006, J. Rožňová

Slávny súčasný maďarský autor cez osudy vlastnej rodiny rozpráva dejiny strednej Európy druhej polovice minulého storočia. Na historickom území Uhorska – medzi Budapešťou, Košicami a Podkarpatskou Rusou sa rozprestiera smútok a beznádej, základný životný postoj minulého režimu.

miesto:  Knihárska dielňa Lida Mlichová, Horný val 5/ ako samostatná dielňa sa prezentuje od roku 1990 v priestoroch malebného stredovekého domu v centre Žiliny. Využíva tradície umelecky ponímaného remesla knihárskeho, založené v Žiline majiteľkiným otcom, umeleckým knihárom Jánom Vrtílkom /1906 – 2000 / v roku 1928.


3. Rakúsko
/číta Ivan Kelly Köhler, Robert Menase: Don Juan de la mancha alebo Výchova k slasti, Kalligram 2010, K. Széherová

Román súčasného rakúskeho prozaika je kronikou generácie hlásiacej sa o slovo koncom šesťdesiatych rokov 20. storočia. Päťdesiatnik Nathan, redaktor lifestylového magazínu, spomína na svoje detstvo a mladosť. Spomienky sa prelínajú so súčasnosťou, v ktorej prežíva krízu stredného veku. Vo svojej nekonvenčnosti je napoly zvodca Don Juan a napoly rojko Don Quijote.

miesto:  Slovena, Ateliér Ivana Kelly Köhlera, Kysucká cesta 3/ „Uhorská továreň na vlnený tovar, vojenské súkno a prikrývky, Karol Löw v Žiline (dnešná Slovena) bola postavená od 28. mája do 28. augusta 1890, t. j. za tri mesiace. Plný chod výroby začal v roku 1891. Iniciátorom založenia továrne, ktorá sa pred I. svetovou vojnou stala najväčšou textilnou továrňou v Uhorsku (v roku 1914 zamestnávala 2835 zamestnancov, včítane žien a detí), bol uhorský minister priemyslu a obchodu Gábor Baross, rodák z Pružiny v okrese Považská Bystrica.“ (z knihy Premeny Žiliny) V dnešnej dobe, v časti jednej z hál, funguje čarovný ateliér fotografa, výtvarníka, jazzmana a karnevalistu Ivana Kelly Köhlera.


4. Portugalsko
/číta Anton Šulík, António Lobo Antunes: Hra o prekliatych, Spolok slovenských spisovateľov 2005, J. Marcelliová

Antunes patrí k najvýznamnejším súčasným portugalským autorom, ktorý má na svojom spisovateľskom konte už viac ako dvadsať románov. Často sa v nich vracia k zdrvujúcim vojnovým zážitkom – počas koloniálnej vojny pôsobil ako lekár
v Angole.

miesto: Zimný štadión, vstup z Uhoľnej ulice/ Základy ľadového hokeja v Žiline položilo v roku 1925 niekoľko obetavých nadšencov, ktorí dňa 25. januára 1925 založili hokejový odbor ŠK Žilina. Neskôr v roku 1928 zriadili hokejovú plochu na dvore žilinskej reálky a v sezóne 1929/1930 na tenisových dvorcoch dnešného štadióna. Slávnostné otvorenie hokejového štadióna sa uskutočnilo 4. januára 1961, kedy sa mužstvo Dynama Žilina stretlo so švajčiarskym mužstvom Young Sprinters Neuchatel.


5. Francúzsko
/číta npor. Mário Pažický (Žilinský pluk Jozefa Gabčíka), Laurent Binet: Himmlerov mozog Heydrich, PT 2010, M. Ferenčuhová

Prominentného nacistu prezývali pražský mäsiar a kat. Výsadkári – Slovák Jozef Gabčík a Čech Jan Kubiš – z hnutia odporu dostali poverenie Heydricha zabiť… Brilantný román o akcii Antropoid ocenený Goncourtovou cenou z pera mladého francúzskeho autora, ktorého očaril odvážny čin.

miesto: Radnica, Mariánske námestie 1/ Dom č. 1 alebo historická radnica mesta Žiliny stojí na Mariánskom námestí. Sú s ňou spojené všetky dejinné udalosti mesta. Žilinská radnica sa po prvý raz spomína ako radnica v r. 1508 pod názvom radhuus (z nemeckého Rathaus). Budova radnice prešla mnohými zmenami, jej súčasná podoba bola postavená v rokoch 1893 – 1894. Zachovala sa však pôvodná gotická kamenná pivnica.

Do 15. storočia môžeme datovať aj väčšinu podzemných priestorov meštianskych domov na Mariánskom námestí. Pivnice na Mariánskom námestí boli navzájom prepojené a zasahovali pod susedné domy, ale vždy len na jednej strane námestia, takže sa nimi nedalo prejsť okolo celého námestia.


6. Poľsko
/číta
Anna Šišková, Wiesław Myśliwski: Traktát o lúštení fazule, Kalligram 2010, J. Marušiak

Súčasný poľský autor má doma už dve najprestížnejšie poľské literárne ceny Nike. Jedna z nich je za filozoficky ladený Traktát o lúštení fazule, ktorý skúma, ako človeka predurčuje kultúra. Hrdina cez monológ prerozpráva neznámemu celý svoj život – od straty rodiny počas vojny, cez štúdium a prácu, až po hľadanie šťastia v zahraničí a rozhodnutie vrátiť sa navždy domov.

miesto: Ortodoxná synagóga – Múzeum židovskej kultúry, Daniela Dlabača 15/ Ortodoxná synagóga je jednoduchá, nenápadná budova s modlitebňou a ďalšími miestnosťami. Bola postavená v roku 1927 v medzivojnovej rezidenčnej zástavbe. Vyvýšený podpivničený objekt má v nadzemnej časti modlitebňu a pod ňou sa pôvodne nachádzal rituál ny kúpeľ, mikve. Interiér vstupnej a mužskej časti modlitebne sú v intaktnom stave so zachovaným pôvodným mobiliárom s geometrickým dekorom z dvadsiatych rokov. V ženskej časti modlitebne je verejnosti prístupná expozícia judajík.


7. Česká republika
/číta Peter Tabaček, Jaroslav Rudiš: Konec punku v Helsinkách, Labyrint 2010

Román sleduje príbehy dvoch postáv – pubertálnej punkáčky dospievajúcej na sklonku socializmu v sudetskom mestečku Jeseník a starnúceho majiteľa baru Oleho z východonemeckého mesta na prelome tisícročí. Ich príbehy sa fatálne stretnú po koncerte kapely Die toten Hosen…

miesto: Hostinec u Cára, Kálov 654/25/ Hostinec u Cára vznikol v roku 1997 a svojou atmosférou je nepochybne osobitým podnikom v meste. Recesiu na komunistický režim uplatnili majitelia nielen v netradičnej výzdobe, ale aj v organizovaní podobne ladených happeningov, akým je napríklad manifestácia na 1. mája.


8. Bulharsko
/číta Rudolf Sikora, Ľubomír Pavlov Nikolov: Povrazolezec Karolyi, 2010, O. Kmeťová-Stajková

Nikolov sa narodil v roku 1961 v Sofii. Vyštudoval psychológiu. Jeho poviedková kniha bola v Bulharsku nominovaná na knihu roka. Povrazolezec mešká na vidiecky jarmok, vesluje proti prúdu Dunaja, spoločnosť mu robí neznáma Milica…

miesto: Krajské a Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru, Námestie požiarnikov 1/
Po newyorských udalostiach z 11. septembra 2001 dostal význam práce hasičov nový rozmer. Hasiči už nie sú vnímaní len ako likvidátori požiarov, ale aj ako ľudia, ktorí nasadzujú svoje životy nielen pri likvidácii požiarov, ale aj pri záchranných prácach vo výškach, v hĺbkach, vo vzduchu i vo vode, pri dopravných nehodách, ekologických haváriách, pri zásahoch proti teroristom, ako aj ďalších ohrozeniach života a zdravia občanov i majetku…

Noc literatúry 2011 v Banskej Bystrici

Žiaľ, k noci literatúry 2011 v Banskej Bystrici sa nám nepodarilo zohnať podrobný program, tak ponúkame aspoň plagát na stiahnutie, z ktorého sa dozviete všetko podstatné a ostatné až priamo na mieste. Aspoň to bude väčšie dobrodružstvo. 🙂 Ak nám dáte vedieť, ako to v Banskej Bystrici prebiehalo, budeme vám veľmi vďační! 🙂

Noc literatúry 2011 v Humennom

Noc literatúry v Humennom síce nepatrí k oficiálnym akciám Českých centier a preto sa jeho organizácia líši, ale milovníkom kníh to určite vadiť nebude. Obzvlášť, keď z východoslovenských miest sa zatiaľ k tejto aktivite žiadne nepridalo. Takže nech sa páči, tu je program Noci literatúry v Humennom:

 

Na Slovensku sa koná len málo literárnych akcií, ale aj medzi nimi Noc literatúry vyčnieva – či už svojím nápadom alebo prevedením. Takže ak bývate poblíž jedného z miest, kde sa táto akcia koná a máte radi knihy, určite by ste si nemali robiť na stredu, 11. mája v čase od 17:30 do 23:00 žiadne plány. Noc literatúry sa predsa koná len raz za rok! Plánujete sa zúčastniť? Dajte nám potom vedieť, ako sa vám páčilo! 🙂

Zaujímavé linky:

Literárna prechádzka po starej Bratislave ako ju nepoznáte – Noc literatúry 2010

Po prvýkrát vychádza pôvodný, necenzurovaný text Portrétu Doriana Graya

Vychádza autobiografia nepremožiteľného Chucka Norrisa!

Na britský trh prichádza novinka označovaná aj ako zabijak e-kníh

Búrlivé výšiny sa v dobe svojho vydania dočkali búrlivej kritiky