Ako bojovať proti zákazu kníh? Ich rozdávaním!

Zdá sa vám, že cenzúra a zakazovanie kníh je už len nepríjemnou spomienkou na doby minulé? Ani nie. Zakazovaniu kníh sa darí rovnako ako kedysi a možno ešte o niečo viac. S jedným drobným rozdielom – teraz si ľudia zakazujú knihy sami, dobrovoľne a hlasovaním. Naposledy sa tejto “pocty” dostalo legendárnemu americkému spisovateľovi Kurtovi Vonnegutovi, ktorého slávny román Bitúnok č. 5 bol zakázaný školskou radou americkej strednej školy v mestečku Republic, v Missouri. Reakcia Pamätnej knižnice Kurta Vonneguta bola promptná a hlavne obdivuhodná…

Okamžite, ako sa internetom rozšírila správa o vykázaní jedného z najznámejších diel americkej literatúry zo školskej knižnice strednej školy v Republicu, Pamätná knižnica Kurta Vonneguta oznámila, že na požiadanie rozdá študentom tejto školy 150 kusov románu Bitúnok č. 5 úplne zadarmo.

Kniha bola zakázaná v hlasovaní školskej rady v pomere 4-0 po tom, čo minulý rok asistent profesora Wesley Scroggins ostro odsúdil toto dielo na zasadnutí rady a napísal článok do miestnych novín, v ktorom slávny román odsúdil slovami: “Toto je kniha, ktorá obsahuje také množstvo rúhania, že by sa aj námorník červenal. Slovo na F je nacapené prakticky na každej strane. Obsah sa pohybuje od nahých mužov a žien zavretých spolu v klietkach, aby ich ďalší ľudia mohli sledovať pri sexe, až po Boha, ktorý hovorí ľuďom, aby sa nezahrávali s jeho lúzerským, chudáckym synom menom Ježiš.”

Vzhľadom na tisíce nahnevaných e-mailov, ktoré už školská rada dostala, sa zdá, že pán Scroggins je vo svojom názore pomerne osamotený. A Pamätná knižnica Kurta Vonneguta sa k študentom prihovára: “Vďaka štedrosti anonymného darcu máme k dispozícii 150 kusov tejto knihy na rozdávanie. Myslíme si, že je dôležité, aby boli u každého dodržané jeho práva garantované Prvým dodatkom k ústave (garancia slobody slova pozn. -jš-). Nehovoríme, že sa vám musí táto kniha páčiť… chceme len, aby ste si ju prečítali a rozhodli sa sami za seba.”

Nuž, z celej kauzy mám pocit, že ak doteraz študenti buď nevedeli, že Bitúnok č. 5 vôbec existuje, alebo ich rozhodne nelákal, po fantastickej anotácii pána Scrogginsa jeho popularita prudko stúpne a 150 kusov rozhodne nebude stačiť. Čo si myslíte vy? Mali by školské rady rozhodovať, čo si študenti môžu prečítať a čo nie?

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Watari 11. 8. 2011 11:09

  Uz len aby vyslo nove vydanie v slovenskom jazyku.

 2. jupe 12. 8. 2011 11:45

  Aku super propagaciu tej knihe urobil. Tak a teraz aby som to zhanal este aj ja….:D, vidim ze martinus to ma v cestine…nemam nic proti ale ked uz, tak si zdokonalym anglictinu alebo si to precitam pekne slovensky (co sa asi este neda a tym je volba jasna )

  1. Juraj Šlesar 12. 8. 2011 11:54

   Slečna Florigera ponúka slovenský preklad. Stačí jej napísať priamo tu reakciu na jej komentár. :-) Prečítať sa to rozhodne oplatí, aj keď tento román nepatrí k typickej tvorbe Kurta Vonneguta.

 3. florigera 12. 8. 2011 11:52

  Ja som Bitúnok č.5 čítala a nič podobne rúhajúce mi do oka nepadlo, skôr na mňa zapôsobili iné state, ale – na margo pána Scrogginsa – hladnému sa zrejme len o chlebe sníva ;)
  Mám SK vydanie tejto knihy a dokonca dvojmo, takže ak by mal niekto záujem, dajte vedieť, dohoda možná :)

  1. Watari 18. 8. 2011 09:08

   Ak je ponuka stale aktualna (a kniha je v dobrom stave), mal by som zaujem.
   vpavol@pobox.sk

   Dakujem

Sociálne siete
ĎAKUJEME! Už po štvrtýkrát sme vďaka vám absolútny víťaz súťaže Obchodník roka! :-) #radost #wow #nasiMartinusaci https://t.co/X7VQSMAI0p
26. 4. 2017
@michaldragan @robertvlach @martinus_cz To nezáleží ani tak od nás ako skôr od distribúcie :-)
25. 4. 2017
@spodlesny Ahoj, OC Terminal a termín - keď ho dostavajú. Predbežne september :)
24. 4. 2017
Do nášho budúceho kníhkupectva v Banskej Bystrici hľadáme manažéra! https://t.co/w9ghgHEkf2 plz #RT #praca #profesia
24. 4. 2017
Urobte si radosť pred víkendom s našim výpredajom a zľavami až do 75%! https://t.co/okTrXYf2hI #akcia #vypredaj
21. 4. 2017
Zapletení
Zygmunt Miłoszewski