Najčítanejšie články nášho blogu za rok 2011

Rok 2011 je úspešne za nami a nás čaká ešte jedno ohliadnutie. Počas celého roka sme vám prinášali články zo sveta kníh, filmov, ale aj zo zákulisia Martinusu. A teraz vám ponúkame rebríček pätnástich najčítanejších článkov v roku 2011. Výber je to veľmi zaujímavý. Ukazuje sa, že sú témy, ktoré sú priam nehynúce – či už ide o Harryho Pottera alebo Twilight. Ale zaujíma vás toho oveľa viac – reklamy, Hiraxov román na pokračovanie, polemika o slovenskej literatúre a najnovší hit knižného sveta - elektronické knihy. Nech sa páči, tu sú témy, ktoré hýbali nielen naším blogom, ale aj svetom kníh. :-)

1. John Virapen: Acylpyrín vás môže zabiť skôr, ako sa dostanete k dverám lekárne

Len málokedy sa do prvej trojky bestsellerov dostane literatúra faktu od úplne neznámeho autora. Johnovi Virapenovi sa to podarilo, čim len dokázal, že téma, o ktorej sa rozhodol písať a zasvätiť jej život, je výsostne aktuálna a pre ľudí zaujímavá. Jeho bestseller Nežiaduci účinok: Smrť je šokujúcim priznaním bývalého riaditeľa farmaceutického priemyslu, ktoré odhaľuje zločiny páchané dennodenne v odvetí, ktoré by sa malo starať o zdravie ľudí. A keďže John Virapen bol hosťom na tohtoročnej Bibliotéke, niet divu, že som neodolal jedinečnej príležitosti spraviť s ním rozhovor. Pokračovanie.

 

2. Najodpudivejšia hračka na svete? Bábika lorda Voldemorta!

Tiež vám je ľúto, že posledným filmom sa celý ošiaľ okolo Harryho Pottera skončí a už vám neostane nič iné, len spomienky, sedem kníh a osem filmov? Potom pre vás máme riešenie! Adoptujte si Harryho Pottera! Alebo Dobbyho! Prípadne Lupina! A ak máte naozaj zvláštne chúťky, tak k dispozícii je aj maličký Voldemort. Riešenie v skutočnosti ponúka skôr britská umelkyňa Tracy Ann Listerová, ktorá vytvorila až hrôzostrašne presvedčivé bábky malých hrdinov čarodejnej ságy. No a Voldemort vyzerá skutočne odpudivo… Pokračovanie.

 

3. Čítajte, inak sa budú diať hrozné veci! (výber tých najlepších reklám propagujúcich čítanie)

Reklamu vníma väčšina z nás ako nutné zlo, ktoré treba vydržať, ak si chceme pozrieť obohacujúci turecký seriál, alebo na čom spočinie náš zrak, ak čakáme na zastávke na autobus, ktorý už zase mešká. Ale niekedy (aj keď naozaj len niekedy) propaguje reklama aj niečo zmysluplné. Napríklad čítanie! A ak to robí ešte aj s vtipom a nápadom, vzniknú tak reklamy, na ktoré je radosť pozerať. Presvedčte sa sami. :-) Pokračovanie.

 

 

 

 

4. Nuda manželského sexu alebo búranie posledného tabu

Nemecký knižný trh má za sebou výnimočný mesiac. Začiatkom augusta vyšla druhá kniha bývalej televíznej moderátorky a presvedčenej feministky Charlotte Rocheovej Schossgebete (Modlitby lona alebo poetickejšie Lonolitby) v náklade 500 000 exemplárov, čo je rekord pre domácu autorku. Viac mal len SúmrakHarry Potter. Pokračovanie.


 

 

5. Pavol Hirax Baričák – Príbeh muža (román na pokračovanie)

Toto je román Príbeh muža od Pavla “Hiraxa” Baričáka, ktorý vyšiel 11. 11. 2011 o 11 hodine, 11 minúte a 11 sekunde. Každý utorok o 11 hodine, 11 minúte a 11 sekunde pribudne na blogu Martinus.sk jedna kapitola, takže ak ste prívrženci internetového čítania, nech sa páči…? A ak nie, tak klasické, papierové vydanie (spolu s exkluzívnym CD, ktoré dostanete zadarmo) si môžete predobjednať priamo TU. Pokračovanie.

 

 

6. Knihy roku 2010, ktoré by ste nemali prehliadnuť

Knihy majú jednu krásnu a hroznú vlastnosť zároveň. Neustále vychádzajú nové. Je to hrozné, lebo dobrých kníh bude vždy viac ako nášho voľného času. A preto sa často stáva, že v záplave nových titulov môžu ujsť našej pozornosti knihy, u ktorých je to veľká škoda. Práve preto vám prinášame kratučký výber kníh, ktoré vyšli v roku 2010, a ktoré by ste jednoznačne nemali prehliadnuť. Nech sa páči! :-) Pokračovanie.

 

7. Darujte centy rodinám detí, ktoré zápasia s chorobou. Stanete sa ich Dobrým anjelom.

Neraz ste dokázali, že osud chorých detí zo systému Dobrý anjel vám nie je ľahostajný. Spoločne sme im kúpili krásne knižky, spoločne im odvádzame 4 eurá z každého kúpeného románu Izba. A teraz vám ponúkame (a tíško dúfame, že prijmete) ďalšiu možnosť, ako pomôcť. Stačí, ak pri vyplňovaní objednávky zvážite, či nechcete jej celkovú sumu zaokrúhliť. Rozdiel, ktorý tým vznikne, pôjde celý na konto Dobrého anjela. Sami si môžete určiť, koľko centov chcete sumu zaokrúhliť. Pre vás to budú “drobné”. Sú to však drobné, ktorých hodnota bude niekoľkonásobne vyššia, lebo pôjdu na ten najušľachtilejší cieľ – na pomoc chorým deťom, na ktoré dopadla ťažká ruka osudu napriek ich nevinnosti. Pokračovanie.

8. Vynález, ktorý zmenil čítanie

Dlho sa zdalo, že v oblasti čítania sa už nič nové nevymyslí a ani nedá vymyslieť. Knihy sa tlačia, tlačia sa na papier a hotovo. Čo sa tu už len dá vylepšiť? Ale potom prišiel vynález, ktorý obrátil naruby celý svet kníh. Vo výskumnom laboratóriu prestížneho MIT (Massachusetts Institute of Technology) vymysleli technológiu, ktorá sa po celom svete stala známa pod označením e-ink alebo elektronický atrament. To asi ešte nikto netušil, že tento nenápadný vynález spôsobí revolúciu v čítaní. Pokračovanie.

9. Prečítajte si 5 bestsellerov úplne zadarmo!

Martinus.sk si pre vás pripravil akciu, aká tu ešte nebola! V spolupráci s vydavateľstvom Slovart vám Martinus.sk prináša exkluzívnu možnosť vychutnať si e-knihy úplne zadarmo. A teraz nemyslíme diela s dávno neplatnými autorskými právami! Bavíme sa o bestselleroch od takých spisovateľov ako je Dominik Dán, Maxim E. Matkin alebo Juraj Červenák. Nech sa páči! Pokračovanie.

Tetovanie zažíva obrovský boom. Z pôvodnej ozdoby väzňov sa stáva módna záležitosť, ktorou si neváha ozdobiť telo takmer každý mladý človek. Ale nielen mladý. 49-ročná Britka sa rozhodla, že jej chrbát bude oveľa krajší, ak bude celý pokrytý postavami z jej obľúbenej ságy Twilight! Ako sama vysvetľuje, tetovanie prospelo aj jej zdraviu. Pokračovanie.

 

 

 

11. Knižné tipy: Desať tipov na vianočné darčeky!

Vianoce sa neúprosne blížia a v našej komunite knihomilov sa určite všetci zhodneme, že kniha by pod vianočným stromčekom chýbať nemala. :-) Preto vám teraz ponúkam desať tipov na knihy, ktoré by ste mali pri výbere “čo komu pod stromček” určite zvážiť. Úmyselne neuvádzam, komu je ktorá kniha určená. Na jednu stranu je to relatívne a na tú druhú svojich blízkych určite poznáte lepšie ako ja. :-) Takže nech sa páči, prierez knihami, ktoré potešia. :-) Pokračovanie.

 

12. Špeciálny softvér vás naučí čítať rýchlosťou blesku. Zadarmo.

Zdá sa vám, že neustále čítate a napriek tomu sa váš zoznam kníh, ktoré by ste si chceli prečítať neustále predlžuje? Nič neobvyklé. Väčšina ľudí dokáže aj v mysli čítať len takou rýchlosťou, akou číta nahlas. Môže za to náš prirodzený zvyk, vďaka ktorému aj v duchu využívame vnútorný hlas, ktorý je jednoducho rovnako rýchly ako bežná reč. Istá americká spoločnosť  však teraz vymyslela softvér, ktorý vám pomôže prudko zrýchliť. A čo je najlepšie, je to zadarmo a funguje to aj na slovenčinu. Pokračovanie.

 

13. Na britský trh prichádza novinka označovaná aj ako zabijak e-kníh

Elektronické knihy ešte na Slovensko ani poriadne nedorazili a v západnej Európe sa už začína presadzovať novinka, ktorá býva označovaná ako “zabijak e-kníh”. Je to úplne nový formát kníh, ktoré sú malé, skladné a zo všetkého najviac sa podobajú na reportérske zápisníky. Ujalo sa pre ne označenie “flipback” a v Holandsku, odkiaľ pochádzajú, sú už teraz obrovským hitom. Dokážu však skutočne prevážiť výhody e-kníh? Ako to už býva – ako pre koho… Pokračovanie.

 

14. Pre koho sú najlepšie slovenské knihy?

Ani príslušníci „čitateľskej strednej vrstvy“ o finalistov súťaže Anasoft litera nejavia záujem.

Taká fantasy je jednoznačne menšinová záležitosť, určená istému špecifickému druhu ľudí. Napriek tomu prišlo tohto roku na festival Istrocon viac ako desaťtisíc platiacich návštevníkov. Slovenská futbalová liga je vraj v ťažkej kríze. Slušných divákov odrádza hra aj pravidelné policajné manévre. Popri tom všetkom sa však na každom jednom zo stoviek zápasov sezóny premelie turniketmi priemerne 2500 fanúšikov. Pokračovanie.

15. Fantasy sága Odkaz dračích jazdcov sa dočká záverečnej časti. Konečne.

Dámy a páni, je to tu! Túžobne očakávaný miliónmi fanúšikov po celom svete – záverečný diel priam už legendárnej série Odkaz dračích jazdcov Christophera Paoliniho vychádza už túto jeseň! Oznámil to dnes Nancy Hinkel, viceprezident amerického vydavateľstva Alfred A. Knopf. Po celosvetových bestselleroch Eragon, Eldest a Brisingr sa posledný diel bude volať Inheritance (Dedičstvo) – príhodný názov pre záverečný diel ságy. Pokračovanie.

 

 

Tak a je to. Toto sú články, ktoré vás tento rok zaujali najviac. :-) Ďakujeme vám za priazeň, ktorú ste nám venovali v roku 2011 a dúfame, že sa budeme (aj) na stránkach blogu opäť pravidelne stretávať aj v roku 2012. :-)

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
Sila zvyku
Charles Duhigg