Spasiteľ vás zoberie na prechádzku Oslom, na ktorú tak skoro nezabudnete

Ak máte radi detektívky, tak ste si už určite všimli, že momentálne sú v móde tie, ktoré pochádzajú z ďalekého severu. A ako to už s módnymi vlnami býva, nesie sa v nich toho veľa, ale nie všetko je dobré. To však rozhodne nie je prípad nórskeho spisovateľa s exotickým menom Jo Nesbo. Jeho detektívky sú vždy extraktom toho najlepšieho, čo severská detektívna škola ponúka a najnovší prípad jeho dvorného detektíva Harryho Holea nie je výnimkou. Pripravte sa na Spasiteľa, ktorý vám zabezpečí niekoľko bezsenných nocí!

Harry Hole je drsný ako vstávanie o piatej ráno

Ako je už dobrým zvykom a priam až štandardom, aj Jo Nesbo má svojho obľúbeného detektíva, ktorý vystupuje vo väčšine jeho kníh (a ako potvrdil Headhunter, mal by sa ho držať). Ten Nesbov sa volá Harry Hole, frajer a čistá esencia bad-ass detektíva, s takou náložou osobných problémov a démonov, že bežný človiečik by sa z toho zložil a zastretlil najneskôr do týždňa. Je rozvedený, má syna a je síce funkčným, ale predsa alkoholikom. Okrem toho má za sebou niekoľko prípadov, ktoré mu vyniesli nielen mediálnu slávu, ale aj pár mŕtvol na jeho konte. A nie všetky v nepriateľskom tábore.

Nie je spasiteľ ako Spasiteľ. Našťastie.

Čitatelia, ktorí ho poznajú z predchádzajúcich kníh, budú mať drobnú výhodu, ale nutné to nie je. Stačí vám vedieť, že Oslo má problém. Počas vianočného benefičného koncertu na námestí bol zastrelený príslušník Armády spásy a nikto nevie kým a prečo. Harry veľmi rýchlo zistí, že v skutočnosti mal zomrieť niekto iný, a tak začína honba za nájomným vrahom, ktorý si hovorí Spasiteľ. Ten dokáže meniť svoj vzhľad a spraví všetko preto, aby vykonal úlohu, na ktorú bol najatý.

Je to súboj s časom, kedy neustále tŕpnete, či bude úspešný Harry alebo Spasiteľ. Popritom sa odvíja niekoľko ďalších, zdanlivo nesuvisiach dejových línií, ktoré sa v závere prepletú, zapadnú do seba a celá mozaika zrazu získa úplne inú perspektívu. Srdce každého milovníka detektívok zaplesá. Jo Nesbo jednoducho vie, čo robí a neustále podsúva drobné náznaky, o čo by vlastne mohlo ísť, ale dávkuje ich tak, aby navnadili, ale nikdy neodhalili celú podstatu. To si necháva až na finále, ktoré vás dostane, prekvapí a možno aj prinúti neraz zadržať dych. Jo Nesbo je jednoducho kráľ severskej detektívky.

Pomalší začiatok kompenzuje nálož akcie a atmosféry

Pri Nesbovi je potrebné si zvyknúť na trochu ťažkopádny začiatok, ktorý môže pôsobiť zbytočne opisne. V skutočnosti však autor vie, čo robí. Podrobné, zdanlivo zbytočné opisy v konečnom dôsledku vytvoria perfektnú atmosféru, z ktorej priam dýcha mrazivé ovzdušie Osla, prežívajúceho jednu z najhorších zím vo svojej histórii. A obzvlášť v počasí, aké momentálne panuje sa stačí uvelebiť do kresla a vychutnať si pomalší začiatok tak, ako sa patrí.

Po prvých stranách sa dej postupne rozbehne a už vás nepustí. Atmosféra stále chýbať nebude, ale opisy ustúpia do pozadia a hlavné slovo dostane akcia a napätie, prekladané rozhovormi a myšlienkovými pochodmi hlavných hrdinov, ktorých sledovanie je rovnako fascinujúce, ako samotné vyšetrovanie.

Jo Nesbo tak nenecháva nič na náhodu, a ak má dáte šancu a prelúskate sa začiatkom, ktorý pripomína rozostavovanie figúrok na šachovnici, potom vás čaká zážitok, aký vám v súčasnosti ponúkne máloktorá detektívka.

Verdikt:

V Spasiteľovi si Jo Nesbo napráva reputáciu, ktorú mu trochu pokazili Headhunters a servíruje nám detektívku s veľkým D. Po trochu ťažkopádnom začiatku sa rozbieha akcia, ktorá vás dostane napätím, atmosférou a záverom, ktorý príjemne prekvapí svojou nekonvenčnosťou. Jo Nesbo sa tak definitívne stáva predstaviteľom novodobej noir detektívky v tom najlepšom slova zmysle. Ak máte chuť na kvalitnú, temnú detektívku s mrazivou atmosférou severu, určite siahnite po Spasiteľovi.

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
Sociálne siete
Počuli ste, že Knižná šifra 3 už začala? Je to tak! Kto z vás nájde všetkých 64 titulov a vyhrá 256 kníh? :-)… https://t.co/FGOOOf2kqN
23. 10. 2017
Knižná šifra je späť! Ak sa chceš aj tretíkrát zapojiť do súťaže o 256 kníh medzi prvými, klikaj sem:… https://t.co/zVLjU8CagW
20. 10. 2017
Vymysleli sme revolučnú novinku, ktorá spája knihy a mobily - náš scrollbook si zamilujete! No veď aha: https://t.co/BB2xdDOmuR
13. 10. 2017
Prečítajte si 5 finálových poviedok Martinus Ceny Fantázie a hlasujte za svojho favorita: https://t.co/4UMOR3tazt
11. 10. 2017
@NinTarant @PantaRheiSR @AlabedBana V Aj snáď áno a na rozhodnutie či sa vydavateľstvá rozhodnú aj pre SK preklad s… https://t.co/r1bmBULehF
4. 10. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz