Na Slovensku už čoskoro vypukne Knižná mánia a Martinus bude pri tom! :-)

Či už viete, alebo nie, 23. apríl sa je známy aj ako Svetový deň knihy a na Slovensku sa bude niesť v znamení Knižnej mánie. A keďže Martinus je plný knižných maniakov, nebudeme pritom chýbať! :-) Počas  dvojtýždňových osláv knihy vyjde 16 exkluzívnych knižných noviniek top autorov viacerých vydavateľstiev a slovenskí spisovatelia vyjdú masovo za svojimi čitateľmi do kníhkupectiev na besedy a autogramiády. Napríklad Milan Lasica bude už vo štvrtok, 26.4.2012 v našom bratislavskom kníhkupectve!

16 exkluzívnych noviniek za super ceny

Čitatelia môžu osláviť sviatok knihy v spoločnosti toho najlepšieho, čo každé vydavateľstvo, ktoré sa do projektu zapojilo, ponúka. Keďže práve na Svetový deň knihy  si pripomíname výročie úmrtia velikána svetovej literatúry, významného anglického spisovateľa a dramatika Williama Shakespeara, nebudú chýbať jeho najznámejšie diela v preklade Ľubomíra Feldeka, vrátane Troch tragédií v špeciálnom vydaní. V ponuke Knižnej mánie sú ďalej bestsellery Johna Grishama, Nicholasa Sparksa či Paula Coelha, novinka Smrteľný hriech z vydavateľstva Fragment – skutočný príbeh kresťanky žijúcej v Pakistane, ale aj nová kniha Borisa Filan z edície Svet gombička Ako išlo oko na vandrovku. Z produkcie vydavateľstva Forza to je knižka Milana Lasicu Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj.  Noxi sa do Knižnej mánie zapája titulmi zameranými na chudnutie – bestsellerom Dukanova diéta a krásu – mimoriadne úspešnou knižkou  So šarmom Parížanky.

Knižná mánia v znamení odmien a súťaží

Tí, ktorí si počas trvania Knižnej mánie kúpia aspoň dve z vyššie uvedených noviniek sa môžu tešiť na špeciálny darček, ktorým bude kniha Júliusa Satinského Nevarím, nevaríš, nevaríme. Tá obsahuje doposiaľ nepublikované texty, originálne receptúry a rady autora podané s humorom jemu vlastným.

Okrem toho bude celý rad titulov zaradených do Knižnej mánie so zaujímavými zľavami. Ich kompletný zoznam nájdete na oficiálnej stránke Knižnej mánie a chýbať nebude ani súťaž o atraktívne ceny. Každý nákup v rámci Knižnej mánie bude odmenený zlosovateľným kupónom. Ten stačí nechať vyplnený vo vašom kníhkupectve a potom si už len držať palce, aby ste vyhrali jednu z atraktívnych cien.

Stretnite sa s Milanom Lasicom a ďalšími autormi

Projekt Knižná mánia má niekoľko superlatívov. Zaradiť k nim možno aj fakt, že počas dvoch týždňov sa bude na Slovensku pohybovať medzi svojimi čitateľmi. zrejme najviac spisovateľov. Už vo štvrtok 26.4.2012 o 18:00 bude v našom bratislavskom kníhkupectve predstavovať svoju najnovšiu knihu Listy Emilovi / Na fašírky mi nesiahaj Milan Lasica. Všetkých vás srdečne pozývame. :-) A aby ste na toto výnimočné stretnutie nezabudli, pridajte si ho ako udalosť na Facebooku. Nájdete ju priamo TU.

Do projeku sa zapojili vydavateľstvá Ikar, Forza, Odeon, Fragment a Noxi a vyše sto kníhkupectiev po celom Slovensku.

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Janka Richterová 20. 4. 2012 21:34

  práve som dočítala knihu Pavla Rankova Matky. Úžasná kniha, aj keď dej je veľmi smutný a záver šokujúci. Vrelo odporúčam všetkým čitateľom. Nebudete sa môcť od nej odtrhnúť.

 2. Romanová 24. 4. 2012 11:51

  Ešte keby ste k tomu sviatku knihy umožnili aj nám, ktorí máme
  “Kindla”, aby sme si mohli kúpiť vydané knihy.
  (Podľa mňa vyhovárať sa na Kindla, že neumožňuje čítať Váš výmysel, je blbosť.
  Je problém z Vašej strany previesť knihu do “mobi” tak, ako to robia niektoré
  české vydavateľstva?
  Rada kupujem u Vás papierové knihy, ale s Vašim prístupom ku Kindlu ste ma veľmi sklamali.
  S pozdravom, Romanová

  1. Radovan Ščibrany 25. 4. 2012 11:22

   Dobrý deň, pani Romanová. Podporovanie/nepodporovanie akéhokoľvek zariadenia sa odvíja od dvoch skutočností. Tou prvou je, či vydavateľstvá vyžadujú, aby ich elektronické knihy boli chránené. Tou druhou zasa to, či samotné zariadenie dokáže chránené formáty čítať. Väčšina titulov v našej ponuke musí byť na základe požiadaviek vydavateľov chránená. Keďže je tomu tak, zvolili sme prakticky jediné celosvetovo štandardné široko podporované riešenie, ktoré je momentálne v elektronických knihách dostupné. Ide o systém Adobe DRM, s ktorým dokážu pracovať mnohé čítačky, vrátane SONY, Bookeen, Prestigio, PocketBook, ale aj tablety či smartfóny od Samsungu, Apple, a ďalších. Len ťažko teda môžeme súhlasiť s tým, že ide o náš výmysel. Adobe DRM používa okrem nás napríklad aj Google vo svojom Google Play.

   Technológiu ochrany, ktorú používa Kindle, vlastní Amazon. Amazon však túto technológiu nesprístupňuje tretím stranám. Preto žiadne iné kníhkupectvo nie je schopné podporovať Kindle v prípade chránených kníh. Čo je zaujímavé, sám Amazon predáva všetky elektronické knihy v chránenom formáte s príponou AZW. Podporovať Kindle preto znamená vzdať sa akejkoľvek ochrany, keďže len Amazon dokáže podporovať Kindle a zároveň predávať chránené formáty. Je tu teda zrejmá nerovnováha v neprospech všetkých ostatných vydavateľov a kníhkupcov – Amazon im nedáva na výber. Hovorí: ak chceš podporovať Kindle, musíš sa vzdať ochrany (pre vydavateľov dodáva: alebo predávaj cez Amazon).

   MOBI je nechránený formát. Fakt, že české či iné vydavateľstvá svoje e-knihy ponúkajú v tomto formáte, zároveň znamená, že sa vzdali ochrany svojich kníh. Inými slovami, môžu sa ďalej šíriť, kopírovať a využívať rovnako, ako akýkoľvek iný nešifrovaný súbor. Úplné upustenie od ochrany proti kopírovaniu je natoľko odvážny krok, že k nemu viacerí vydavatelia (aspoň zatiaľ) odmietajú pristúpiť. Akonáhle k nemu dôjde, len ťažko bude možné hľadať cestu späť. V ČR sa k tomuto kroku odhodlalo viacero vydavateľstiev a predajcov, no až čas ukáže, či to bol dobrý krok. Samozrejme, z pohľadu majiteľa Kindle je to vítané. Existujú však viaceré scenáre, z tých horších: úplné upustenie od DRM ochrany spôsobí tak veľkú prevahu neautorizovaného kopírovania nad nákupmi, že to úplne odradí vydavateľov alebo autorov od ďalšieho publikovania v elektronickej forme. Čiže by sme sa opäť dostali tam, kam by sme nechceli – k “e-knihám” v podobe amatérskych scanov, ktoré často nie je možné plnohodnotne vychutnať. E-knihy úplne bez ochrany si vyžadujú určitý stupeň rozvoja a kultúry trhu. Keď je kopírovanie e-kníh bez DRM ochrany natoľko jednoduché pre kohokoľvek, koľko ľudí bude platenie považovať za lepšiu alternatívu?

   Dôkazom, že sa v prípade podpory Kindle len “nevyhovárame” na jeho neschopnosť podporovať iný systém ochrany, než jeho vlastný, je ponuka e-kníh na Martinus.sk aj v MOBI formáte, ak si to vydavateľstvo želá. Príkladom je napríklad ponuka Fantázie http://www.martinus.sk/knihy/vydavatelstvo/Fantazia/ a vybrané tituly Bookanýru http://www.martinus.sk/knihy/vydavatelstvo/Bookanyr/, ktorých e-knihy sú dostupné v MOBI formáte. Principiálne to teda umožňujeme. Zatiaľ však túto možnosť využil len zlomok vydavateľov, práve z vyššieuvedených dôvodov.

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz