Poprosil Neila Gaimana o báseň, ktorú si dá vytetovať. A dostal ju.

Výber vhodného tetovania patrí medzi rozhodnutia, ktoré nerado odfláknuť. Asi nikto nechce mať vytetované niečo generické, čo nájdete na každom rohu (napríklad logo McDonaldu). Možností, ako dosiahnuť unikátne tetovanie, je niekoľko. Napríklad môžete poprosiť jedného z najpopulárnejších spisovateľov súčasnosti Neila Gaimana, aby vám napísal báseň a zároveň prehovoril komiksovú legendu Davida Macka, aby ju ilustroval. Nemožné? Nuž, pánovi menom Burton Paul Olivier sa to podarilo.

Neil Gaiman je pán. Nič iné sa asi nedá skonštatovať. Nielenže je autorom jednej z najlepších komiksových sérií vôbec (o knihách ani nehovoriac), je neuveriteľne aktívny na sociálnych sieťach a má milión rôznych aktivít, pričom vo všetkých exceluje, ale na dôvažok ešte neodmietne fanúšika, ktorý ho poprosí, či by mu nenapísal niečo, čo by si dal vytetovať na chrbát. Presne takú žiadosť dostal od Američana menom Burton Paul Olivier, ktorého dovtedy nepoznal, nestretol a nemal s ním nič spoločné. A ako zareagoval Neil Gaiman?

“Asi pred šiestimi mesiacmi som dostal email, v ktorom ma niekto žiadal, či by som nemohol napísať niečo, čo by si dal vytetovať na chrbát. A ešte dodal, že by bol najradšej, keby to bol komiks. Odpísal som mu a opýtal sa, kto by ho mal nakresliť? Odpovedal, že David Mack, lebo je jeho fanúšikom. A tak som si povedal: “Paráda!” a napísal som Davidovi: “Ak by som niečo napísal, budeš to chcieť nakresliť? Jeden chlapík si to dá vytetovať na chrbát! Bude to niečo ako limitovaná edícia v počte jeden kus!” A on povedal, že jasné. Povedal som si, že napíšem báseň. O tetovaní.”

A tak Neil Gaiman napísal báseň (veď to je predsa tak jednoduché! Echm…) a David Mack k nej vytvoril unikátnu ilustráciu. A Burton Paul Olivier? Ten si ju dal vytetovať na chrbát! Aha!

Na začiatku bol chrbát…
…potom nákres…
Bez samotného tetovania sa to veru neobišlo…
Moment, kedy už vedel, ako to bolí, a koľko ho toho ešte čaká.
A výsledok!

Kompletné znenie básne v angličtine:

I will write in words of fire.

I will write in words of fire.
I will write them on your skin.
I will write about desire.

Write beginnings, write of sin.
You’re the book I love the best,
your skin only holds my truth,
you will be a palimpsest
lines of age rewriting youth.

You will not burn upon the pyre.
Or be buried on the shelf.
You’re my letter to desire:
And you’ll never read yourself.

I will trace each word and comma
As the final dusk descends,
You’re my tale of dreams and drama,
Let us find out how it ends.

PS: Nebudem vás urážať svojím krkolomným prekladom. V prekladaní poézie som asi tak dobrý ako Google Translate. :-)
PS2: Tetovanie je už prakticky dokončené – Burton Paul Olivier sa rozhodol, že ho nechce vyfarbiť. Maximálne ešte trochu dotieňovať.
PS3: Tak čo? Už píšete Neilovi žiadosť o básničku pre vás? :-)

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
  1. Smoliak 15. 5. 2012 08:55

    Chcel by som vidieť nejakú šialenú Evitovku čo si dá žiadosť na nejaký textík a následne vytetovať :) A Belis by to mohol nakresliť :D

  2. Tana 21. 5. 2012 11:55

    velmi pekna basen :) klobuk dolu

Sociálne siete
Milí priatelia, ak by ste nám chceli aj tento rok dať hlas v ankete Obchodník roka, tak TU: https://t.co/BtGWztslbC Ďakujeme, ste najlepší!
16. 1. 2017
Vyberte si z kníh na sklade (https://t.co/2WOqBew7yR), zvoľte osobný odber a stále to stihnú pod stromček! No fakt :-)
22. 12. 2016
Naše bratislavské kníhkupectvo v knihe o najkrajších knižných kútoch nášho kontinentu! Wueeej! :-) #predcasneVianoce https://t.co/U9Bt4Eont9
19. 12. 2016
Jediný zápisník, ktorý musíš mať, je náš unikátny Knihomoľský zápisník! :-) https://t.co/NR6pKCoC2t #knihy #darcek
15. 12. 2016
Aj tento rok chceme, aby to všetky darčeky stihli pod stromček. Potrebujeme ale vašu pomoc: https://t.co/4OHUtSaBXk #lastminute
12. 12. 2016
Zapletení
Zygmunt Miłoszewski