Čítanie e-kníh bude ešte jednoduchšie, Martinus.sk spúšťa sociálne DRM

(Martinus.sk v spolupráci s vydavateľstvami prináša na slovenský trh novinku na poli ochrany elektronických kníh, ktorá zjednoduší prístup k e-knihám pre všetkých záujemcov.)

 • Martinus.sk začína na Slovensku vydavateľom ponúkať sociálne DRM ako možnosť ochrany ich e-kníh
 • Čitatelia e-kníh to majú opäť jednoduchšie. Martinus.sk predstavuje sociálne DRM
 • Martinus.sk ponúka stovky e-kníh so sociálnym DRM, ktoré uľahčuje ich nákup a čítanie

Sociálne DRM rúca bariéry pri čítaní e-kníh

Od okamihu spustenia predaja elektronických kníh koncom roka 2010 ponechával Martinus.sk rozhodnutie ohľadom použitia či nepoužitia ochrany e-kníh (často označované pojmom DRM, teda „Digital Rights Management“) na autoroch a vydavateľoch. Všeobecným štandardom sa tak na Slovensku, podobne ako na celom svete, stala tzv. „tvrdá ochrana“ komerčne dostupných e-kníh. Tá však znemožňovala ich čítanie na vybranej časti zariadení, ktoré tento druh ochrany nepodporujú.

Elektronické knihy zažívajú na Slovensku obrovský nárast popularity

E-knihy si napriek tomu na Slovensku nachádzajú stále viac fanúšikov. „Za prvých 6 mesiacov tohto roka sme zaznamenali medziročný nárast v predaji e-kníh o 420%,“ hovorí Radovan Ščibrany, manažér pre e-knihy v Martinus.sk. Ten nasvedčuje, že slovenskí čitatelia majú o elektronické knihy záujem. Nenaplnili sa ani prvotné obavy ohľadom veľkého šírenia nelegálnych kópií e-kníh. Preto sa Martinus.sk v spolupráci s vybranými vydavateľstvami rozhodol ponúknuť aj ďalšiu alternatívu ochrany e-kníh: sociálne DRM. Svojim zákazníkom tak prináša nový spôsob ochrany, ktorý im umožní čítať takto chránené e-knihy na akomkoľvek zariadení či v akejkoľvek aplikácii, ktorá otvorený formát e-knihy podporuje.

Toto riešenie je v zahraničí označované ako tzv. sociálne DRM či „watermarking“ (vodotlač). Jeho podstatou je, že každá kópia elektronickej knihy, ktorú si čitateľ kúpi, nie je šifrovaná, ale nesie v sebe informácie o nákupe, ktoré majú motivovať k zodpovednému používaniu e-kníh. Tento spôsob ochrany tak ďalej rozširuje možnosti, ktoré čitateľ má, a zároveň poskytuje ochranu pre autorov a vydavateľov.

Od začiatku sú k dispozícii stovky titulov

Medzi prvé vydavateľstvá, ktoré budú svoje e-knihy na Martinus.sk ponúkať chránené sociálnym DRM, sa zaradili Slovenský spisovateľ, Tatran, Motýľ, literarnyklub.sk, Slovart či Marenčin PT. Iniciatívu podporili aj české vydavateľstvá, ktoré majú s týmto spôsobom ochrany pozitívne skúsenosti. Už v úvodnej fáze je tak v novom formáte dostupných niekoľko stoviek e-kníh. V blízkej budúcnosti by sa k nim mali zaradiť tituly ďalších slovenských vydavateľstiev.

Zavedenie sociálneho DRM je ďalším krokom, ktorý má uľahčiť slovenským čitateľom prístup k elektronickým knihám a zároveň im umožniť vyberať si zariadenia na čítanie v prvom rade na základe ich osobných preferencií.

Slováci postupne objavujú výhody elektronických kníh

Napriek tomu, že trh s elektronickými knihami je v porovnaní so zahraničím ešte stále len vo svojej počiatočnej fáze, od roku 2010, kedy Martinus.sk začal ako prvý ponúkať komplexné riešenie čítania elektronických kníh, je evidovaný neustály nárast tohto trhu. Záujem čitateľov je zároveň impulzom pre ďalší rozvoj trhu, pričom práve ponúknutie sociálneho DRM je takýmto krokom. „Sme radi, že zákazníkom môžeme ponúknuť najkomplexnejšie riešenie na knižnom trhu, kedy im okrem klasických papierových kníh umožňujeme pod jedným kontom aj nákup e-kníh. Veríme, že sociálne DRM bude znamenať ďalšie zvýšenie komfortu pre našich čitateľov,“ vysvetľuje Radovan Ščibrany.

V súčasnosti je na Martinus.sk dostupných viac ako 1700 platených e-kníh, ktorých počet neustále rastie. Okrem e-kníh chránených sociálnym DRM ostávajú v ponuke aj tituly, pri ktorých sa vydavatelia zatiaľ rozhodli zotrvať pri tvrdej DRM ochrane, alebo pri ktorom povinnosť tvrdého DRM určujú zmluvy s držiteľmi práv. Tieto knihy budú na Martinus.sk naďalej dostupné v chránených formátoch. V prípade týchto titulov bude naďalej použité svetovo najrozšírenejšie riešenie od spoločnosti Adobe, ktoré na poli dostupnej DRM ochrany nemá konkurenciu v počte podporovaných zariadení, od čítačiek SONY, PocketBook či Prestigio, až po tablety a smartfóny s OS Android a iOS od Apple.

O spoločnosti Martinus.sk

Martinus.sk je najväčšie internetové kníhkupectvo na Slovensku podľa návštevnosti aj obratu a jeden z najvýznamnejších slovenských on-line obchodov celkovo. Okrem kníh a elektronických kníh má vo svojej ponuke filmy, spoločenské hry, stavebnice LEGO, počítačové a konzolové hry, kávu a čaj. Na slovenskom internetovom trhu pôsobí už od roku 2001. Mesačne ho navštívi viac ako 600 000 zákazníkov. Martinus.sk v roku 2011 otvoril v Bratislave svoje doteraz najväčšie kamenné kníhkupectvo – ďalšie tri sa nachádzajú v Žiline, Nitre a Martine. V roku 2010 začal ako prvý predajca na Slovensku ponúkať komplexné riešenie elektronických kníh.

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Peter Druska 24. 8. 2012 13:10

  A čo to teda znamená? Trochu vysvetlenia, že vo svojom iPhone/Kindle si to viem konečne prečítať pre toho, koho nezaujíma, čo je DRM (a ani netuší, čo to je), by sa zišlo, nie?

  1. Michal Benc 3. 11. 2013 14:20

   Sociálne DRM je typ ochrany, kedy priamou súčasťou knihy (konkrétne súboru) sú informácie o kupujúcom a predajcovi. Kedže šírenie takýchto materiálov bez súhlasu je trestné, je predpoklad, že kupujúci, pod hrozbou trestného stíhania, nebude takéto súbory šíríť, keďže obsahujú o ňom informácie. Inými slovami, ak tak urobí, veľmi ľahko sa dá zistiť, o koho ide.
   Naproti tomu klasická DRM ochrana je založená na tom, že daný súbor dokážete otvoriť len na zariadeniach, ktoré s tým vedia pracovať, pričom je nutné, aby ste takéto zariadenie najskôr autorizovali cez Adobe ID, čo je značne zložitejší proces.

 2. Martin 24. 8. 2012 15:00

  Este pridat format mobi pre Kindle, co by uz so socialnym DRM nemal byt problem, a bude to super.
  Pripadne vymysliet a vytvorit aj moznost nakupovania e-knih aj rovno z citacky (teda takej co podporuje prehliadanie webu) a bolo by to idealne.

 3. Jan 25. 8. 2012 11:17

  To je dobrá správa. Vďaka :)

 4. Viliam 5. 9. 2012 20:13

  Tiež by som rád videl .mobi formát, nech tá moja kindľa nepíše len anglicky :) Je nejaký konkrétny plán prechodu všetkých vami pomúkaných e-kníh na social DRM? (Či už epub alebo mobi) ? Vďaka

  1. Juraj Šlesar 5. 9. 2012 23:19

   Áno, je. :-) Ponuku ďalších formátov samozrejme chceme rozširovať a MOBI určite nevynecháme. V tejto chvíli nevieme povedať žiadny presný dátum, ale robíme na tom a postupne budeme konvertovať aj súčasné tituly, ktore ponúkame so sociálnym DRM.

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz