Pôvodné verzie rozprávok, ktoré by ste deťom na dobrú noc nečítali

Či sa nám to páči, alebo nie, stále viac a viac mladých už pozná klasické rozprávky len z kreslených animákov zo štúdia Walta Disneyho. A tie sú síce milé, rozkošné, sem tam vtipné a všetky sladké, že by z nich dospelý divák dostal diabetický záchvat, ale chýba im tá prapôvodná krvavosť a temnota, ktorú do týchto príbehov primiešavali naše staré mamy. Ako to teda vlastne je s pôvodnými verziami rozprávok?

Nuž… Každý kto čítal zozbierané povesti z pera Pavla Dobšinského, alebo “pôvodné” verzie “rozprávok” bratov Grimmovcov (ktorí boli tiež skôr zberatelia ako originálni autori), ten vie, že dostať nohu do črievičky sa dá, keď sa chce. A keď má človek k dispozícii ostrý nôž. A to je len jeden príklad z mnohých! Nech sa páči, pozrite sa, ako vyzerali pôvodné verzie rozprávok, ktoré teraz servírujeme svojim ratolestiam:

1. Popoluška

Aj vy máte zafixovanú Popolušku, ako to chúďatko, čo muselo hrdlačiť kvôli krutosti svojej nevlastnej matky a jej rozmaznaných dcér? V prapôvodnej verzii príbehu by ste jej to možno aj dopriali. V nej totiž milá Popoluška svoju prvú nevlastnú matku zavraždila, takže si jej otec musel zobrať novú manželku. Stala sa ňou jeho gazdiná. Popoluška s Dexterovskými sklonmi asi nerátala s tým, že spolu s novou nevestou príde aj jej šesť dcér. A všetka práca, ktorú odvádzala gazdiná sa presunie na ňu. Chúďatko Popoluška, ďalšiu vraždu si už veru poriadne rozmyslela…

2. Šípková Ruženka

Nezdá sa vám divné, že mladý princ plný síl natrafí na krásnu mladú ženu, ktorá zdanlivo len spí a on ju… pobozká? Očividne by to prišlo divné aj autorom pôvodnej verzie. Tá totiž hovorí, že Šípkovú Ruženku neprebral z jej storočného spánku bozk, ale… pôrod! No áno. Milý princ totiž neostal len pri bozku, a tak stačilo deväť mesiacov počkať a Ruženka sa prebudila na to, ako rodí dvojičky. Princ bol síce očividne pomalšie chápajúci, ale po deviatich mesiacoch mu došlo, aké mohol mať jeho mierne nekrofilný čin následky. A tak sa vrátil a pozval Ruženku do paláca. Akurát sa zabudol zmieniť, že je ženatý. Jeho manželka chcela samozrejme Ruženku odstrániť aj s deťmi. To sa jej však nepodarilo, a tak si mohol pochybný princ zobrať Ruženku za ženu a všetci žili šťastne, až kým nepomreli. Zaspanie očividne žiadnemu šťastiu neprekážalo…

3. Snehulienka

Snehulienka je prvá, ktorá v tomto výbere vychádza so snehobielym štítom. Od pôvodnej verzie sa tá dnešná odchýlila len v drobnom technickom detaile, na ktorý však niektoré staré mamy rozhodne nezabudli (napríklad tá moja). V samotnom závere totiž nie je zlá kráľovná vyhnaná, ale sú jej obuté topánky z rozžeraveného železa, v ktorých musí tancovať, až kým nezomrie od bolesti. Čo by to bol za šťastný záver rozprávky bez štipky poriadneho krváku, však áno.

4. Malá morská víla

Aj posledný príklad má v našich končinách celkom hlboké korene a skutočne by ma zaujímalo, či ste najskôr počuli pôvodnú verziu, alebo tú čajíčkovskú od Disneyho, kde nakoniec všetko dobre dopadne. V tej pôvodnej sa totiž Ariel dostane na breh a dostane dve nohy len vďaka zázračnému nápoju, ktorý má však viac nežiaducich účinkov ako steroidy. Totiž každý krok jej spôsobuje bolesť, akoby sa jej do chodidiel zabodávali stovky nožov. Niet divu, že v takom stave nedokáže princa práve očariť a on si vezme za manželku niekoho úplne iného. Milá Ariel realisticky zhodnotí perspektívu života s nohami, ktoré ju bolia viac ako dr. Housa a hodí sa do mora. Nech sa páči. Rozprávka, ktorá končí samovraždou.

Samozrejme, pôvodné príbehy neboli určené práve pre deti, niet preto divu, že je v nich výrazne vyššia miera sexu, násilia a nešťastia. Určite aj vám napadli ďalšie príklady, kedy sa rozprávky dnešnej doby líšia od ich pôvodných verzií, v akých sme ich počuli od našich starých mám. Budem rád, ak sa pochválite v komentároch. :-)

Zdroj: mentalfloss.com

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Adria 14. 9. 2012 21:49

  …alebo v Červenej Čiapočke musel poľovník vypitvať vlka, aby vytiahol babičku a Čiapočku…

  1. Kaciii 1. 3. 2013 15:27

   V úplne pôvodnej Červenej čiapočke bolo zmyslom príbehu varovať mladé dievčatá pred pedofilmi ;)

   1. Lubka 12. 1. 2016 14:15

    Ale v úúúúplne prvej verzii, babičku ani čiapočku nik nezachráni a predtým ešte vlk prinúti čiapočku aby sa najedla z babkinho tela a napila z jej krvi.

 2. michellestran 15. 9. 2012 09:19

  Taktiez ale povodne rozpravky neboli pre deti a mnade zeny pohladenim po dusi, ze pride princ na bielom koni a stanu sa z nich zamilovane princeznicky, stastne az dokonca zivota ale varovanim skrytim za symbolmi ako mudrost starsich zien.

 3. Vanda 1. 8. 2013 15:55

  viem že je to už starší článok ale neviete mi povedať či tieto pôvodné verzie rozprávok bratov Grimmovcov boli vydané knižne?

  1. Al 16. 8. 2016 00:49

   Nie neboli, mám knížku doma a hladala som to tam ale nie, nie je to tam

  2. Michaela 21. 8. 2015 22:14

   neviem či je to úplne pôvodné znenie ale nejaké preklady vyšli v češtine, napri z roku 1961 pod názvom Německé pohádky – preložila Helceletova Helena, alebo z roku 1988 v preklade Fučíkovej Jitky… preklady som tiež našla na internete (mali by byť aspoň z časi verné originalu lebo sú celkom drsné…) http://www.pohadky.org/index.php?co=pohadka&kat=3 inak šípková ruženka v prapôvodnej verzii sa volá Slnko Mesiac a Tália a do zbierky príbehov Pentameron ju zahrnul taliansky zberatel pribehov Jeanbattista Basile v 16. str. Pentameron vyšiel myslím v roku 1961 aj v českom preklade… a okrem “ruženky” tam sú aj ostatní predchodcovia príbehov Grimmovcov ale majú iné názvy (napr. Snehulienka pod názvom Mladá otrokyňa etc.)

  3. Juraj Šlesar 2. 8. 2013 10:34

   Dobrý deň, minimálne v slovenčine sa tak ešte nestalo.

   1. Ondrej Švába 7. 12. 2014 23:31

    Dobrý deň, prosím neviete ani o nejakej knihe v češtine

    1. Juraj Šlesar 8. 12. 2014 10:47

     Žiaľ, aj v češtine vyšli len rozprávkové a skrátené verzie.

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz