blog

Knižné tipy: Knihy, ktoré si treba prečítať. A nielen na Vianoce. (za rok 2012)

pondelok 3. decembra 2012 00:01
Po 3.12. 2012 00:01
5 minút čítania 5

Rebríčky knižných tipov ma nikdy nebavili. Málokedy som v nich našla knihu, z ktorej by som si bola ochotná prečítať viac než zopár viet z obalu. A tak som si spravila vlastný zoznam.

Toto sú knihy, ktoré sú podľa mňa výnimočné a každá z nich obsahuje minimálne jednu z týchto ingrediencií: silný príbeh, zaujímavú pointu, malé alebo aj väčšie posolstvo, krásu. Niektoré z nich v sebe skrývajú viac, ako sa na prvý pohľad zdá.

 • Petra Hilbert – Balada o srdci / The Ballad of the Heart

  Kniha na celý život. Útla, no veľmi silná. Na štyridsiatich stranách nájdete 34 ilustrácií, ktoré sú doplnené veršami v slovenčine aj angličtine. Všetko z pera slovenskej ilustrátorky Petry Hilbert, ktorá napísala krásny príbeh o dievčatku, ktoré so srdcom na dlani putuje krajinou a hľadá lásku. Kniha sa dá rozložiť na grafické listy, obrázky z nej si môžete vystrihnúť a zarámovať alebo niekomu darovať. Bola by to však večná škoda. (Viac info)

 • Richard Brautigan, Daniela Olejníková (ilustrácie) – V melónovom cukre

  Richard Brautigan napísal, Daniel Hevier preložil, Daniela Olejníková ilustrovala a Artforum to vydalo. Kniha V melónovom cukre je zvláštna už len svojím netradičným formátom, asi ťažko ju budete nosiť každý deň v taške. A hoci sa hovorí, že netreba posudzovať knihu podľa obalu, v tomto prípade to neplatí. Krásny obal ukrýva aj úžasne sladké čítanie a ilustrácie, ku ktorým sa budete určite občas vracať. (Viac info)

 • Judith Schalansky – Atlas odlehlých ostrovů

  Atlas odlehlých ostrovů od nemeckej grafičky Judith Schalanski v sebe spája zemepis, kartografiu, poéziu a tajomno a to všetko v zaujímavom grafickom prevedení. Kniha má na konte ocenenie pre najkrajšiu cestopisnú knihu roka. Autorka v nej rozpráva príbehy z ostrovov známych aj neznámych, zamýšľa sa nad ich históriou, prítomnosťou i budúcnosťou a ku každému ostrovu priradí mapu a geografické údaje. Vskutku zaujímavé dielo! (Viac info)

 • Aľa Rachmanovová – Manželstvá v červenej búrke

  Prvá časť denníkov ruskej exilovej autorky Rachmanovovej, ktoré vyšli pod názvom Študenti, láska, Čeka a smrť, sa dočkala pokračovania. Kniha Manželstvá v červenej búrke opisuje násilie, krutosť, otroctvo, strach, ale i materializmus a režim hlásajúci voľnú lásku a opovrhovanie citmi. To všetko v Rusku v rokoch 1920-1925, opísané očami Ale, ktorá sa napriek krutému osudu nevzdala a ostala silná. Rovnakým prívlastkom môžem bez mihnutia oka označiť aj obe jej knihy. (Viac info)

 • Delphine de Vigan – No a já

  Trinásťročná Lou s IQ 160 a mladá bezdomovkyňa No. To sú hlavné postavy románu No a já, ktoré spojí jedna náhoda a odvtedy sa začne písať ich spoločný príbeh. Občas trochu smutný, občas krutý. Príbeh o krásnej naivite mladého človeka, ktorý sa nechce zmieriť so zaužívanými stereotypmi a pozerá sa na svet úplne inak. (Viac info)

 • Claude Pujade-Renaudová – Pytliakove ženy

  Román francúzskej autorky Claude Pujade-Renaudovej Pytliakove ženy opisuje život i smrť slávnej poetky Sylvie Plath, nie je však typickou životopisnou knihou. Prepletajú sa v ňom rôzne pohľady na Sylviu a ľúbostný trojuholník, ktorý vytvorila so svojím mužom Tedom Hughesom a Assiou Wevillovou. Román presahuje možnosti biografie, no drží sa faktov. Číta sa ľahko a je vhodným prameňom na doplnenie poznatkov o živote Sylvie Plath. (Viac info)

 • Peter Hoeg – Deti chovateľov slonov

  Dvaja súrodenci a jeden únos rodičov, ktorý treba vyriešiť. Deti sa rozhodnú, že rodičov vypátrajú sami a začína sa neuveriteľná cesta plná tých najnepravdepodobnejších zážitkov a situácií. Pútavo napísaná kniha od autora bestselleru Cit slečny Smily pre sneh. Tak trochu detektívna, tak trochu humorná, no určite veľmi zaujímavá. (Viac info)

 • Stephen Chbosky – Charlieho malé tajomstvá

  Americký originál The Perks of Being a Wallflower vyšiel v slovenčine pod názvom Charlieho malé tajomstvá a v češtine ako Ten, kdo stojí v koutě. Rôzne názvy však nič nemenia na tom, že je to kniha, ktorú sa oplatí prečítať. Príbeh je ukrytý v listoch hlavného hrdinu- tínedžera Charlieho, ktorý ich píše svojmu kamarátovi a zdôveruje sa v nich s malými tajomstvami. Charlie je tak trochu iný. Vníma inak, rozmýšľa inak, žije inak. Obľúbite si ho od prvej strany. (Viac info)

 • Paul Auster – Sunset park

  Rozprávanie o živote štyroch squatterov, ktorí sa nasťahujú do opusteného domu v newyorskej štvrti Sunset Park. Hlavnou postavou je Miles, zamilovaný do neplnoletej študentky a trápiaci sa už sedem rokov pocitom viny za smrť svojho brata. Auster opisuje zložité životné osudy postáv, ich túžby a skryté tajomstvá. Zrejme neuznáva uzavreté konce kníh, lebo tento príbeh nechal otvorený. (Viac info)

 • Judy Pascoe – Strom

  Krásna a dojímavá, no nie patetická kniha. Príbeh jednej rodiny, v ktorej náhle zomrie otec. Desaťročná Simone si však zmyslí, že jeho duch prebýva u nich na dvore v strome a tak sa tam s ockom chodí rozprávať. Presvedčí o tom aj matku, ktorá prestredníctvom stromu komunikuje so svojím mŕtvym manželom. Román o tom, ako sa vyrovnať so smrťou blízkeho človeka je vyrozprávaný jedinečnou detskou optikou a bol podľa neho nakrútený film s Charlotte Gainsbourg v hlavnej úlohe. (Viac info)

Náš Instagram