J.K. Rowlingová vydala tajne detektívku

J.K. “Jo” Rowlingová, autorka Harryho Pottera, rozhodne nezaháľa. Minulý rok vydala svoj prvý román pre dospelých a už na svetlo sveta presiakla informácia, že je autorkou detektívky, ktorá vyšla pred pár mesiacmi. Ako to, že ju všetci prehliadli? Rowlingová sa totiž rozhodla nasledovať príklad svojich podobne slávnych kolegov a knihu The Cuckoo’s Calling vydala pod pseudonymom Robert Galbraith.

Slávne meno ako prekliatie

Čo ju asi viedlo k tomuto kroku je očividné. Byť jedným z najslávnejších autorov na svete je určite príjemné, ale zároveň to so sebou nesie nevyhnutný tlak, očakávania verejnosti a samozrejme aj neustále porovnávanie s fenomenálnym úspechom predchádzajúcej série.

Ako prehlásila pre britský denník Telegraph samotná J.K. Rowlingová: “Dúfala som, že toto tajomstvo sa udrží o niečo dlhšie, lebo byť Robertom Galbraithom bolo tak oslobodzujúce. Bolo úžasné vydať knihu bez bombastickej reklamy alebo očakávaní a vychutnávať si spätnú väzbu pod iným menom.”

Kvalita sa potvrdila, predajnosť však nezaručila

Niet asi divu, že kniha sa nestala žiadnym bestsellerom. Úplne neznáme meno autora a dej, ktorý knihu The Cuckoo’s Calling zaraduje medzi klasické detektívky, spôsobili, že sa z románu predalo približne 1500 kusov. Číslo, ktoré sa však teraz pravdepodobne prudko zmení.

Dobrou správou však je, že čitatelia na knihu reagovali veľmi pozitívne a vychválili ju do nebies. Práve anonymita umožnila Jo potvrdiť si, že sa jej pravdepodobne naozaj podarilo napísať niečo kvalitné a nielen sa zviezť na vlne slávneho mena. Jej predchádzajúci román pre dospelých Prázdne miesto bojoval práve s príliš vysokými očakávaniami čitateľov, aj recezentov.

Prázdne miesto sklame len tých, čo v ňom budú hľadať Harryho (recenzia románu Prázdne miesto)

Vydávanie kníh pod pseudonymom nie je nič nové

J.K. Rowlingová rozhodne nie je prvou autorkou, ktorá sa rozhodla vyhnúť svojej sláve pseudonymom. Rovnakú taktiku použil napríklad Stephen King, ktorý vydal hneď štyri knihy pod pseudonymom Richard Bachman. Ako sa však ukázalo – vo svete kníh a vydavateľstiev sa nič neutají.

Jo vraj prezradilo to, že Robert Galbraith mal rovnakého vydavateľa a editora ako slávna spisovateľka. Ťažko povedať, či to naozaj stačí a či nejde skôr o premyslený marketingový ťah. Jedno je však isté, ak viete po anglicky, tak si detektívku J.K. Rowlingovej The Cuckoo’s Calling môžete vychutnať už na tohtoročnej dovolenke.

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
  1. mummy 15. 7. 2013 12:03

    Už čítam :)

Sociálne siete
V našom najnovšom videu vám poradíme, ktorého Murakami čítať ako prvého: https://t.co/ScF8YsSLoE Tak smelo do toho!… https://t.co/nL69YFCidH
8. 9. 2017
Dnes je Deň neprečítaných kníh! Tak dajte šancu knihe, ktorá na ňu čaká na poličke! :-) #dnk2017 https://t.co/xuDJiMIbCJ
31. 8. 2017
RT @monicqa: Môj prvý článok na blogu @martinus_sk a hneď k dôležitej téme! Nevyhovárajte sa, týka sa nás to všetkých 😎 https://t.co/2Cgkot…
31. 8. 2017
Skvelú knihu o Slovenskom štáte Nezrelá republika máme so zľavou 50% aj ako e-knihu: https://t.co/M2hSFkkt26 Len dnes!
29. 8. 2017
Len dnes, na výročie SNP, máme pre vás knihu Nezrelá republika so zľavou 50%: https://t.co/M2hSFkkt26… https://t.co/kO0PHQUnPZ
29. 8. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz