5 literárnych učiteľov, ktorí si získali naše srdcia

Asi nikdy neboli učitelia spomínaní tak často, ako je tomu teraz. A to je dobre, lebo len ťažko by sme hľadali dôležitejšie povolanie pre budúcnosť našich detí a krajiny, ako je práve to učiteľské. Niet preto divu, že učitelia prenikli aj do literatúry a to často grandióznym spôsobom, pri ktorom si mnohí navždy získali naše srdcia. Tu je výber tých, ktorých by sme najradšej uniesli z ich literárneho sveta do toho nášho!

fb ucitelia knizni

 • 1. Harry Potter: Minerva McGonagallová

  Rokfortská stredná škola čarodejnícka je plná profesorov, pri ktorých by sa dali viesť nekonečné debaty, ktorý z nich je najlepší, najodvážnejší, najcharakternejší, atď. Horúcim kandidátom do výberu bol samozrejme aj samotný Albus Dumbledore a naši kolegovia s počarbanými predlaktiami a inklináciou k čiernej sa prihovárali aj za Snapea.

  Nakoniec to však nemohol vyhrať nikto iný ako stará, dobrá Minerva. Učiteľka, ktorá vzbudzovala prirodzený rešpekt, bola prísna, ale spravodlivá a aj v najťažších situáciách nestrácala rozvahu a zdravý rozum. A áno, ako študenti by sme sa jej pravdepodobne báli, ale po rokoch by sme na ňu spomínali s láskou a vďakou za to, že nás naučila premieňať sa na mačku. Alebo aspoň vodu na ďatelinové pivo.

  (Viac info o knihe)

 • 2. Anna v Avonlea: Anna Shirleyová

  Ak by malo byť naše detstvo definované jednou jedinou literárnou postavou, mnohí (a asi hlavne mnohé) z nás by si vybrali práve Annu zo Zeleného domu. Nezbedné ryšavé dievčatko prežilo dobrodružstiev na niekoľko kníh, ktoré sme s nadšením lúskali v detstve a sledovali na televíznych obrazovkách. A treba uznať, že žiadne iné povolanie ako učiteľské by jej už lepšie nesadlo.

  Veď kto by nechcel učiteľku, ktorá je férová od kosti, ale zároveň si ešte pamätá na svoje šibalstvá z detstva a má pre ne pochopenie. A áno, uznávame, že v oblasti s kódovým označením „Gilbert“ by bola všeličo, len nie vzorom rozhodnosti a racionality, tak jej ostatné dobré vlastnosti nad týmto drobným nedostatkom rozhodne prevážia. Hlavne, že to všetko nakoniec dobre dopadlo! :-)

  (Viac info o knihe)

 • 3. Matilda: slečna Jennifer Honeyová

  Každý, kto čítal jednu z najväčších klasík detskej literatúry vie, že kniha sa síce volá Matilda, nie úplne prekvapivo v nej vystupuje Matilda, ale minimálne rovnakou hrdinkou ako hlavná postava je aj jej učiteľka, slečna Honeyová, ktorá je nielen dobrá, láskavá a skromná, ale navyše ako správna učiteľka je okamžite schopná rozpoznať talent, keď naň natrafí.

  Aj keď schopnosť telekinézy, ktorá sa u Matildy prejavila, určite prekvapila aj ju. Našťastie sa tým nijako nedala vyviesť z miery a v čitateľoch aj vďaka tomu navždy zanechala pocit, že ak by sme boli niekedy výnimočnými deťmi my, chceli by sme naraziť len a len na učiteľky rovnakého razenia ako slečna Honeyová. A teraz si to isté želáme pre svoje deti, o ktorých sme už tým dupľom presvedčení, že sú výnimočné! :-)

  (Viac info o knihe)

 • 4, Nadácia: Hari Seldon

  Kto by nechcel mať učiteľa, ktorý je matematický génius a zároveň majster bojových umení? V zásade sa bavíme o človeku, aký by sa narodil Chuckovi Norrisovi, keby mal dieťa so Sheldonom Cooperom. A áno, sme si vedomí, že toto prirovnanie má množstvo biologických (a na Slovensku aj právnych) medzier. Ale keby, tak je to Hari!

  Svoju genialitu využil skutočne kráľovským spôsobom – vymyslel psychohistóriu, pomocou ktorej nielenže predpovedal budúcnosť (a pád galaktického impéria), ale zároveň aj vypracoval plán, ako na jeho troskách môže vyrásť nová, oveľa lepšia ríša. Nakoniec len jediná zlá správa – ak ho chcete mať za učiteľa, tak ste si „privstali“, podľa fenomenálnej série kníh o Nadácii od Isaaca Asimova sa narodí približne o desať tisíc rokov.

  (Viac info o knihe)

 • 5. Pán Kaplan má triedu stále rád: Pán Parkhill

  Ak by sa niekomu zdalo, že povolanie učiteľa je ľahké, ten by sa mal zoznámiť s pánom Parkhillom a hlavne jeho triedou imigrantov navštevujúcich večerné kurzy angličtiny. Každý, kto niekedy učil vám určite potvrdí, že stačí jeden študent, akým bol Hyman Kaplan a z učenia sa razom stane tortúra, ktorej sa nevyrovná ani celovečerný maratón všetkých Troškových Kameňákov.

  A preto vzdávame hold pánovi Parkhillovi, ktorý by si zaslúžil sochu na Times Square s názvom „Stelesnená trpezlivosť“. Lebo neklamme si – každý, kto nemá učenie v krvi a nepovažuje to za svoje životné poslanie, by pri študentovi, akým bol pán Kaplan, išiel sedieť už po prvej hodine. Za vraždu. Tupým predmetom. Čiže učebnicou angličtiny. Tak!

  (Viac info o knihe)

Toto je náš zoznam, ale sme si istí, že ten váš by obsahoval aj niektoré ďalšie mená. Zabudli sme na vášho obľúbenca? Dajte nám vedieť v komentároch! :-) A medzitým držme palce učiteľom v tom našom, skutočnom svete. Lebo učitelia učia naše deti oveľa viac, ako len čítať.

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Helena 5. 2. 2016 11:43

  mojim favoritom je Anna zo Zeleného domu

 2. Dominika 5. 2. 2016 11:59

  Mojím favoritom je Anna Shirleyová ale aj Minerva McGonagallová

 3. Adris 5. 2. 2016 11:59

  Krásný výčet. Vlastně znám jen Minervu a slečnu Honey, zbytek jsem nečetla. Možná by mě zajímal pan Kaplan:). Já budu učit v MŠ a musím říct, že je to velice těžké povolání. Přeji si, aby se zlepšily podmínky pro pedagogy nejen u vás, ale i u nás:).

 4. Katka 5. 2. 2016 13:17

  pampreeeesor Parkhill. :) ach, co ja som sa nasmiala pri tej knihe. jednoznacne patri do tohto vyberu. Dakujem zanho!

  McGonnagallova a Anna su take charakterove ucitelky, s tymi sa da stotoznit, ale pan Parkhill s jeho trpezlivostou prekonava vsetko :)

  1. Juraj Šlesar 5. 2. 2016 13:23

   Hohóóó, ďalší fanúšik pána Parkhilla! To si ceníme! :-)

 5. Kamila Pastieriková 5. 2. 2016 15:30

  Charlotte Bronte: Jane Eyre

 6. Martina 5. 2. 2016 17:29

  Kaplanovic profesor

 7. Andrea 5. 2. 2016 23:10

  Chýba mi tu Jana Eyrova!

 8. Viera Satinská 6. 2. 2016 10:40

  Ja hlasujem aj za Janu Eyovú!

 9. Lubica petrikova 8. 2. 2016 02:47

  Moja srdcovka anna zo zeleneho domu a jana eurova<3<3<3

 10. peto 8. 2. 2016 19:12

  Yalda
  Greg Egan: The Clockwork rocket

Sociálne siete
RT @nevedkova: #BreakingNews !! Martin Selner @selner84 príde predstaviť svoju knihu Autismus & Chardonnay na besede, ktorá sa uskutoční dn…
24. 5. 2018
@ma_kovac @janmelvil @tombarys Pozrieme sa na to, ale naše dodacie doby sa vždy odvíjajú od toho, čo nám povie dist… https://t.co/ADUhHRybBD
22. 5. 2018
@jarokyselovic @janmelvil Kniha vychádza o tri dni a potom je to otázka rýchlosti distribúcie. Na centrálnom sklade… https://t.co/c5QY4Rxgvh
11. 5. 2018
Najnovší #lookbook plný farieb a dobrých kníh sme pre vás nafotili v ateliéri @DominikaZakova a je úplne krásny, ah… https://t.co/mmNNEmjWob
2. 5. 2018
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz