LookBook #10: Čítanie o káve

Standart magazín je printový magazín o kávovej kultúre, ktorý vznikol na Slovensku, no dnes sa rozrástol už do viac ako 60-tich krajín sveta. Vydáva ho partia kofeínových nadšencov pre kvalitnú žurnalistiku, dizajn a kávovú komunitu. Keďže aj my máme radi kvalitné čítanie a dobrú kávu, Standart magazín si môžete kúpiť aj v našich kníhkupectvách, v ktorých máme kaviareň. 

Deviate číslo Standartu sa začína jednoduchou otázkou: čo je vlastne latte? Odpoveď je ale oveľa komplexnejšia, ako by sa mohlo zdať. Objav s nami rastúci trend dúhových latte, potráp sa akademickým pohľadom na otázku materiálnosti kávy, preskúmaj región Mjanmarska a zamysli sa nad pôvodom a významom slov „výberová káva“.

_DSC3444

Kávový priemysel stojí a padá na ľuďoch. Ako konzumenti často zabúdame, že ľudia, ktorí pestujú, dovážajú, pražia a pripravujú našu rannú kávu, sa tiež snažia o dôstojné živobytie. Mzdová transparentnosť je horúcou témou v mnohých odvetviach a v najnovšom čísle magazínu  sa dočítate o jej vplyve na rovnoprávnosť v kávovom svete.

_DSC3446

Ani staršie čísla magazínu nezaostávajú kvalitou a všetky, úplne všetky, majú naozaj krásne obálky. My máme radi napríklad túto :) V tomto čísle nájdete pár strán, ktoré sa venujú práci baristu naozaj do hĺbky – dozviete sa, či je alebo musí byť práca baristu trvalo udržateľná, kde na ňu vziať peniaze a čo je jej pridanou hodnotou. Chystáte sa na výlet do Toronta? Nájdete tu tipy na kaviarenské povaľovanie v tomto meste.

_DSC3461

Talianske espresso rozdelilo kávových nadšencov 21. storočia na dva tábory. Výberová káva si však pomaly začína nachádzať miesto aj v životoch ortodoxných Talianov, a to práve vďaka inovatívnym podnikom ako je florentská kaviareň Ditta Aritigianale. V tomto čísle magazínu Standart nájdete okrem iného rozhovor s jej majiteľom Francescom a baristkou Jessicou. Taktiež si v ňom môžete prečítať príbeh Jany Bukovinovej, Slovenky, ktorá si v Paríži otvorila kaviareň Thank You, My Deer a nájdete tu aj kávovú mapku a tipy na tie najlepšie kaviarne v Amsterdame.

_DSC3482

Kanvice, dekantery, filtre, lyžičky, teplomery, váhy… Vo svete kávy sa skrýva obrovské množstvo nástrojov, pomôcok a rôznych druhov príslušenstva, na ktoré sa v práci spolieha nejeden barista, pražiar či bežný kávový nadšenec. Ak sa chcete o týchto veciach dozvedieť viac, odporúčame toto číslo :) Okrem toho v ňom nájdete rozhovor s Charlotte Malaval, jednou z najznámejších tvárí vo svete kávy, či mapku kaviarní v Mexico City.

_DSC3516

“V roku 1907 malo Japonsko prvé kaviarenské reťazce na svete. Nazývali sa Café Paulista podľa Sao Paula. Čoskoro vznikli desiatky kaviarní, ľudia sa tam chodili zoznamovať s tým, čo sa deje vo svete. Dozvedeli ste sa tam nielen o káve, ale pozorovali ste ľudí. Kaviarne hrali veľkú rolu vo vzdelávaní a boli považované za demokratické miesta. Učili ste sa tam otvorene diskutovať s ľuďmi, ktorí neboli ako vy.” Ak vás zaujíma, ako to je s kávou v Japonsku, prečítajte si zaujímavý rozhovor s antropologičkou Merry Whiteovou v piatom čísle magazínu Standart.

_DSC3474

Chcete vedieť všetko o alternatívnych metódach prípravy kávy? Chemex, V60, AeroPress či French press, ak vám tieto pojmy niečo hovoria a chcete sa o nich dozvedieť ešte viac, odporúčame toto číslo. Okrem toho v ňom nájdete aj tipy na kaviarne len v toť neďalekej Budapešti a rozhovor s majiteľom Espresso Embassy, jednej z najlepších kaviarní v tomto meste.

_DSC3512
_DSC3493

Pohodlne sa usaďte, dajte si dobrú kávu a k nej Standart. Dozviete sa kopec zaujímavostí o káve, kávovej kultúre a ľuďoch, ktorí ňou žijú.

_DSC3502

V našich bratislavských kníhkupectvách na Obchodnej a v Cubicone teraz nájdete aj staršie vydania Standartu. Ak vám niektoré chýba, môžete si doplniť zbierku.

_DSC3453

 

Foto: Martina Cimermanová

Standart nájdete v našich kníhkupectvách v Bratislave, Košiciach a Poprade, na webe Standart a na ich Facebooku 

 

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
Sociálne siete
Pripravili sme pre vás tie najzaujímavejšie čísla z Knižnej šifry 3! Nech sa páči, dôkaz, že štatistika nemusí byť… https://t.co/6eg4ux9gJ2
11. 12. 2017
A už vieme, kto vyhral Knižnú šifru 3! Chceš to vedieť aj ty? Zistíš to na https://t.co/AmQAjskstC! ĎAKUJEME za to,… https://t.co/UywofzXXLW
4. 12. 2017
@6imon6imonn To v rámci rovnováhy v živote... :-D
4. 12. 2017
@michal_kralik Ahoj, viacero vecí spúšťame v novom dizajne až postupne, podľa priority. A nebudeme klamať - toto ni… https://t.co/nSPPUf9X4b
28. 11. 2017
Ak sa ani vám nechce behať po obchodoch, tak... nemusíte! Ešte dnes máme kuriéra na všetky objednávky zadarmo! Preb… https://t.co/drxIDebkif
27. 11. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz