O knihách a ľuďoch #2: Michal

V rubrike O knihách a ľuďoch vám vždy posledný pondelok v mesiaci prezradíme o niekom z nášho kníhkupectva čosi viac ;-) Dostane 15 otázok. Niektoré o knihách, niektoré zo života. A dostane ešte jedno privilégium: odporučiť vám knihu, na ktorú bude nasledujúci týždeň zľava až 25%!

Každá láska ku knihám je iná. Ak sa vám pošťastilo a natrafili ste vo svojom okolí na ďalších jednotlivcov, ktorí viac či menej otvorene vyznávajú svoju lásku k literatúre – gratulujeme! Všimli ste si aj to, že každý z týchto ľudí má iný čitateľský štýl? Je to niečo ako životný štýl alebo charakter – každý ho má iný. Aj vy máte určite ten svoj :-) V Martinuse nás obdiv ku knihám všetkých spája, no nepochybne tu natrafíte na celú plejádu ľudí s rôznorodými čitateľskými štýlmi.

 

Michal pracuje v kníhkupectve na Obchodnej ulici v Bratislave už tretí rok. Mnohí ho poznáte osobne práve odtiaľto, ale jeho knižné inšpirácie si môžete kedykoľvek pozrieť aj na našom YouTube kanáli. Charakteristický je svojím výrazným hlasovým prejavom, perfektným prehľadom vo fantasy literatúre a komiksoch, no a tiež kusom kresličského talentu. Ilustroval napríklad náš zápisník a je aj spoluautorom loga pre metlobalový tím ;-) A vlastní psíka menom Bob.

 

 

1. Ideálne ráno

…žiadne povinnosti, prechádzka so psom, pomalé raňajky, káva, ticho a dobrý príbeh.

 2. Malá vec, ktorú by si chcel vo svojom živote zmeniť…

…zlepšiť si angličtinu.

3. Veľká vec, ktorú by si chcel vo svojom živote zažiť…

…hmm… publikovať vlastnú knihu, precestovať svet, vychovať slušné deti a svetový mier.

4. Najkrajší alebo najsilnejší zážitok so zákazníkom…

…tých bolo veľa, ťažko vybrať iba jeden, ale najviac si vážim zákazníkov, ktorí sa vďaka mojej práci stali zároveň mojimi priateľmi.

5. Najobľúbenejší komiks…

…Pretty Deadly.

6. Najväčšie wow momenty som zažil pri čítaní knihy…

…najväčšiu radosť mi robia vždy drobnosti. Narábanie s jazykom, nádherná myšlienka, napätie, prirovnanie, pri ktorom je vidieť, že tam nie je iba skrz fakt, že také prirovnania prosto existujú, ale také, ktoré vás priklincuje ku knihe a vy viete, že sa niečo stalo.

7. Najviac času na čítanie mám vtedy, keď…

…som v MHD a večer v posteli.

8. Najobľúbenejší film alebo režisér…

…Wes Anderson. Farby, hudba, Bill Murray!

9. Keď mám v práci voľno, tak najradšej…

…kreslím, čítam, prechádzam sa, vymýšľam a motám sa po kopcoch.

10. Ak by som mohol spolupracovať s niekým na komikse, tak by to bol…

Mike Mignola, Luke Pearson a Scott Snyder.

11. Na mojej práci kníhkupca je najlepšie…

…všetko. Neustála prítomnosť kníh, rozhovory s ľuďmi, spôsobovanie obojstrannej radosti, eventy a možnosť vidieť za oponu… Je to kus šťastia.

12. Keby som mohol zmeniť jednu moju vlastnosť, tak by to bolo…

…byť niekedy viac a niekedy menej tvrdohlavý.

13. Haruki Murakami je môj obľúbenec, lebo…

…dokáže písať ohromné, viacvrstvové príbehy, ale stále ostáva tak nejak pokojne komorný. Píše o normálnych postavách v nie tak celkom normálnych podmienkach a mám pocit, že žiadne slovo, ktoré napíše, nie je nikdy navyše. Navyše, milujem jeho fantastické svety a zároveň môže slúžiť ako sprievodca japonským jedlom a dobrou hudbou.

14. Kniha, ku ktorej sa najčastejšie vraciam…

…jednoznačne Harry Potter. Každoročný predvianočný rituál.

15. TOP knižný zážitok roka 2017 bol…

…konečne som sa dostal k Hyperionu od Dana Simmonsa a celý cyklus mi urobil ohromnú radosť.

Hádajte ktorú knihu pre vás Michal vybral s 25% zľavou? Je to román Únava materiálu od Mareka Šindelku! Prečo? “V súčasnom smutnom spoločenskom stave sú takéto knihy viac než potrebné a som rád, že sa na podobný príbeh autorsky odhodlal aj niekto takmer od nás.”
Objednajte si knižku cez www.martinus.sk :-)
Zľava platí od 30.10. do 6.11.

PS: Zľava, žiaľ, neplatí v našich kamenných kníhkupectvách, ale kedykoľvek sa u nás zastavte. Budeme sa tešiť!

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Natasiak 30. 10. 2017 12:49

  Odpoved číslo 8!!!!

 2. Miso Misovi 31. 10. 2017 23:56

  Velke dik Misovi za skvele odporucanie knih na dovolenku. Chcelo to daco tucne a pribehove. Elenium a Meno vetra boli presne to, co bolo treba :-)

 3. Evik 3. 11. 2017 17:00

  Ze vyrazny hlasovy prejav :) Tak toto rozhodne suhlasi! Neraz som ho identifikovala uz zdialky cestou na pohyblivych schodoch. Velmi prijemny clovek!

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz