10 x áno pre Agathu Christie

Jej meno sa plným právom spája s titulom Kráľovná anglickej detektívky. Ak ste ešte nečítali knihy od Agathy Christie, lebo je vraj nudná / kto by už len čítal o vraždách z roku 1921? / nie ste fanúšikom detektívok – možno je načase to zmeniť. Prečo? Dôvod nie je jeden ani dva. My ich ponúkame rovných desať!

1. Jedna z najžiadanejších

Áno, je to tak. Tvorba Agathy Christie kraľuje v rôznych rebríčkoch predajnosti s kľúčovými slovami “najviac predávané na svete”. To už stojí za zváženie, či? :-) Pokojne na začiatok siahnite napríklad po Mŕtvej v lodenici.

2. Hercule Poirot

Možno ste nečítali žiadnu jej detektívku, ani nevideli jedinú časť seriálu s Davidom Suchetom, ale… Určite vám niečo hovorí meno Hercule Poirot. Svojrázny Belgičan, ktorý nedá dopustiť na svoje šedé bunky, kvalitné jedlo a dokonale upravené fúzy. Postava na nezaplatenie, ktorú si jednoducho zamilujete.

3. Jane Marplová

Aby sme boli fér, úspech Agathiných kníh spočíva aj v literárnej postave Jane Marplovej. Táto postaršia milá pani má nedoceniteľný úsudok a výborný pozorovací talent. Vďaka tejto kombinácii dokáže rozlúštiť nejeden motív a odhaliť vraha. Presvedčte sa o tom sami, napríklad v knihe Puknuté zrkadlo, Vrecko plné zrna či Karibské tajomstvo.

4. Ide to aj bez krvilačnosti

Zohavené telá, brutálne vraždy, detailné opisy, ktoré nútia “rozdýchať” práve prečítané. Ale nie u Agathy Christie! Aj vášnivý detektívkar môže byť jemná duša a nie vždy platí pravidlo, že čím viac násilia, tým lepšie.

5. A kto je vrah?

Hádajte, koľko chcete, ale ani 30 prečítaných detektívok od Agathy Christie vám nezaručí, že v tej ďalšej odhalíte vraha. Agatha je proste majster, pardon majsterka v zavádzaní čitateľa. A zabudnite na to, že vám všetko vyklopí na poslednej strane (to je varovanie pre nedočkavých čitateľov ;-) ).

6. “Tá pomalá”

Agatha už ako dieťa milovala knihy s témou smrti. Morbídne, no pre jej budúcu dráhu zrejme prínosné. Napísala 66 detektívok a hoci sa o nej v rodine so zhovievavosťou hovorilo, že je “tá pomalá”, na poli literatúry sa stala svetovo uznávaná. Sympatické, však?

7. Najlepšia od Christie, podľa Christie

Vybrať TOP knihu od autorky je takmer herculeovská úloha pre samotného Herculea! My vyberáme A neostal ani jeden (v češtine Deset malých černoušků). Je to vzácna zhoda so samotnou spisovateľkou, ktorá detektívku And then there were none dala vo svojom rebríčku obľúbenosti na prvé miesto.

8. Čítať stále dookola

Agathine detektívky sú “jednohubky”, prečítané za pár hodín. Výhodou je, že sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť. Hoci si možno spomeniete na vraha, zabudnete, aký mal motív:)

9. Kam zmizla Agatha? 

V roku 1926 sa známa autorka na niekoľko dní stratila. Existuje viacero teórií, čo sa stalo, avšak overená nie je ani jedna. Uznávame, nie je to úplne dôvod, aby ste siahli po jej knihách, ale na druhej strane – prečítať si detektívku od autorky, ktorá zmizla, má čosi do seba.

10. Vražda v Orient Exprese

Do kín prišiel rovnomenný film s hviezdnym hereckým obsadením! Ani my si ho nenecháme ujsť, hoci… kniha je (takmer) vždy lepšia ako film ;-) Bude to tak aj v tomto prípade? O dôvod viac si knihu prečítať. Už ste film videli? Ako sa vám páčil?

Článok pripravila Katka Melušová z kníhkupectva Martinus v Žiline,
kde pracuje 5 rokov ako kníhkupkyňa a zároveň aj moderátorka besied.
Miluje detektívky od Agathy Christie, recepty od Dity P.
ako aj čokoládu v akomkoľvek množstve.
Čím je staršia, tým častejšie číta knihy pre deti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
  1. Anna 20. 11. 2017 17:12

    plne súhlasím s autorkou :) – len mi chýbajú slovenské preklady, resp. dotlače kníh od Agathy Christie – príkladom je aj titul – A neostal ani jeden – ktorý nie je vôbec dostupný :(

  2. Samuel 20. 11. 2017 22:49

    Knihy od Agathy Christie som miloval už od detstva. Dalo by sa povedať že som bol posadnutý Poirotom. Potom som to pozeral aj ako seriál so Suchetom v hlavnej úlohe. A nedávno som videl aj Vraždu v Orient exprese, a musím povedať že som si to fakt užil. Odporúčam pre milovníkov Agathy Cristie. Veď keď žiadnu záhadu nezažijeme tak prečítame Poirota. N’ est pas?

Sociálne siete
Pripravili sme pre vás tie najzaujímavejšie čísla z Knižnej šifry 3! Nech sa páči, dôkaz, že štatistika nemusí byť… https://t.co/6eg4ux9gJ2
11. 12. 2017
A už vieme, kto vyhral Knižnú šifru 3! Chceš to vedieť aj ty? Zistíš to na https://t.co/AmQAjskstC! ĎAKUJEME za to,… https://t.co/UywofzXXLW
4. 12. 2017
@6imon6imonn To v rámci rovnováhy v živote... :-D
4. 12. 2017
@michal_kralik Ahoj, viacero vecí spúšťame v novom dizajne až postupne, podľa priority. A nebudeme klamať - toto ni… https://t.co/nSPPUf9X4b
28. 11. 2017
Ak sa ani vám nechce behať po obchodoch, tak... nemusíte! Ešte dnes máme kuriéra na všetky objednávky zadarmo! Preb… https://t.co/drxIDebkif
27. 11. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz