blog

Fred Vargas opäť dokázala, že je najlepšia

pondelok 20. júla 2009 00:01
Po 20.07. 2009 00:01

Cartier+Diamond+DaggerČlovek je tvor sociálny. Je v jeho prirodzenej náture, že sa veľmi rád zhromažďuje, stretáva a vytvára spolky jedincov s rovnakými záujmami. A tak máme na svete milióny rôznych klubov, asociácií a združení – od filatelistov, cez milovníkov háčkovania až po anonymných alkoholikov, ktorí začínajú každé sedenie tým, že sa predstavia. Autori píšuci detektívne príbehy nie sú výnimkou, a tí britskí už vôbec nie, preto pán John Creasey založil pred 57. rokmi britskú Asociáciu autorov kriminálnych príbehov (CWA – Crime Writers’ Association), ktorej úlohou je podpora a propagácia autorov, ktorí píšu detektívne príbehy. Jedným z hlavných nástrojov ich propagácie je každoročné udeľovanie Dagger Awards za najlepšie kriminálne romány za uplynulý rok. Prvá časť tohto udeľovania prebehla minulý týždeň a Fred Vargas opäť ukázala všetkým škandinávskym autorom, že im síce môže kolovať v žilách temná melanchólia dlhých severských nocí, ale francúzska archeologička ich aj tak porazí. Tretíkrát za posledné štyri roky.

Gold Dagger Award bola pôvodne cena za najlepší detektívny román, ktorý sa nachádzal na britskom trhu. Avšak, keď túto cenu spojenú s finančnou odmenou 3.000? vyhral tri roky z ôsmych preložený román, začali sa britskí autori cítiť, ako keby im majstrovstvá v lakrose chodili pravidelne vyhrávať Francúzi. I zakročili vskutku šalamúnsky a opätovne potvrdili, že európskej identite sa na britských ostrovoch darí len dovtedy, kým nesiaha na čokoľvek britské a pre preložené romány vytvorili v roku 2005 cenu International Dagger. Spolu s ňou je udeľovaná aj cena Dagger in the Library a ceny Short Story Dagger a Debut Dagger. Cena pre najlepší pôvodný anglický detektívny román sa volá Gold Dagger a spolu s ňou sú vyhlasované aj ceny The John Creasey (New Blood) Dagger a Ian Fleming Steel Dagger. Tieto tri ceny budú vyhlásené až 21. októbra 2009, ale výhercov prvých štyroch ocenení už poznáme.

International Dagger

Fred VargasFred Vargas, tohtoročná víťazka tejto ceny, je už ostrieľanou účastníčkov súťaže. Niet divu. Veď za posledné štyri roky získala túto cenu už trikrát a spolu s ňou aj odmenu 1000? pre seba a 500? pre svojho prekladateľa Sîana Reynoldsa. Tento rok bojovala v tvrdej konkurencii troch škandinávskych autorov, medzi ktorými bol aj svetovo uznávaný švédsky spisovateľ Stieg Larsson. Súťaže sa zúčastnila so svojím románom The Chalk Circle Man (Muž s modrými kruhmi), ktorý je prvý v sérií príbehov komisára Adamsberga. Porota vyhlásila, že “prvý román s Adamsbergom je ukážkovou demonštráciou Varginej schopnosti začať príbeh s podivnou udalosťou a sledovať ju až do nešťastnej minulosti”.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli Karin Alvtegen, Arnaldur Indri?ason, Stieg Larsson, Jo Nesb? a Johan Theorin.

Dagger in the Library

Colin CotterillCena Dagger in the Library je udeľovaná “autorovi kriminálnych príbehov, z ktorého majú najväčší pôžitok návštevníci knižníc”. Autori sú nominovaní britskými knižnicami a čitateľskými krúžkami a o výsledku rozhoduje porota zložená z knihovníkov, Tento rok túto cenu získal Colin Cotterill a spolu s ňou si odniesol aj 1500?. Ako dôvod, prečo túto cenu získla práve Collin, rozhodca uviedol: “Neobyčajný hrdina v neobyčajnom prostredí. Bizarný, zábavný a veľmi príťažlivý. Jeho knihy sa čítajú vskutku nádherne.”

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli Simon Beckett, R.J. Ellory, Ariana Franklin, Peter James a Michael Robotham.

Short Story Dagger

sean_chercover_2bTúto cenu, udeľovanú za krátky detektívny príbeh, získal tento rok bývalý súkromný detektív Sean Chercover za príbeh One Serving of Bad Luck (Jedna porcia nešťastia), ktorý bol publikovaný v zbierke Killer Year, zostavenej Lee Childom. Porota o jeho príbehu vyhlásila: “Úhľadný, priliehavý a úsporný, taký je nový pohľad na súkromného detektíva; to je výborný prísľub pre spisovateľskú kariéru tohto autora.” Zdá sa, že majú pravdu, keďže Sean Chervover už za svoje prvé dva romány nazbieral množstvo ďalších ocenení.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli Lawrence Block, Laura Lippman, Peter Robinson, Zoë Sharp a Chris Simms.

Debut Dagger

Catherine OKeefeTohtoročnú cenu za najlepší debut napísaný v anglickom jazyku a 500? získala Catherine O’Keefe so svojím románom The Pathologist (Patológ). Porota ho opísala ako “znepokojujúce, sofistikované čítanie, ktoré je zároveň veľmi napínavým”. Catherine O’Keefe je ženou v domácnosti, písať začala pred siedmimi rokmi, doteraz napísala dva rukopisy a pracuje na treťom. Všetky jej informácie o práci patológov a forenzných vedcov má od svojho manžela, ktorý odišiel do dôchodku po 32-ročnej kariére v tejto oblasti.

Ďalšími nominovanými v tejto kategórii boli Frank Burkett, Aoife Clifford, Madeleine Harris-Callway, Renata Hill, Mick Laing, Susan Lindgren, Danielle Ramsay, Germaine Stafford, Martin Ungless a Alan Wright.

Zdroj: www.thecwa.co.uk