blog

Ako sa u nás krstilo slovami a snami… …a smiechom…

piatok 4. decembra 2009 00:01
Pi 4.12. 2009 00:01
Eva Borušovičová a Juraj Heger z vydavateľstva Slovart

V Martinuse knihy nielen ponúkame, ale hlavne milujeme. Bolo preto pre nás veľkou cťou, že práve v priestoroch nášho bratislavského kníhkupectva sa v stredu, 1.12.2009 konal krst najnovšej knižky známej slovenskej režisérky, scenáristky, publicistky a spisovateľky Evy Borušovičovej Urobíme všetko, čo sa dá. A keďže Martinus je známy aj vďaka svojej priateľskej atmosfére, tak ani krst nemohol byť iný než nenútený, priateľský a pohodový.

V sychravom a nevľúdnom počasí stredajšieho večera pôsobilo kníhkupectvo Martinus ako príjemné a útulné útočisko pre všetkých priateľov Evy Borušovičovej, ako aj pre ľudí, ktorí sa podieľali na vydaní jej knihy. Stretli sme sa tu, aby sme spoločne oslávili a pokrstili v poradí už druhú knihu tejto talentovanej autorky, ktorá svoje nadanie už dlhé roky dokazuje na pôde troch na seba nadväzujúcich internetových projektov – INZINE, STATION a najnovšie INLAND. Veď aj kniha Urobíme všetko, čo sa dá je vlastne zbierkou krátkych príbehov, úvah a postrehov, ktoré vychádzali v týchto magazínoch. Ako podotkla šéfredaktorka INLAND.sk a zároveň autorkina dlhoročná kamarátka Elena Akácsová: „Ja som si uvedomila, že neustále zakladám nového internetové magazíny len preto, aby som mohla čítať Borušovičovú.“ Je preto výborné, že nielen ona bude mať teraz aj druhú možnosť – stačí siahnuť po zbierke tých najobľúbenejších príbehov, ktoré vyberala samotná autorka.

Autorka Eva Borušovičová a krstná mama Zuzana Fialová

Krstnou mamou knižky sa stala známa slovenská herečka a moderátorka Zuzana Fialová. Spolu s Elenou Akácsovou slávnostne odovzdali autorke pripravené „patetické“ príhovory a radšej hovorili priamo zo srdca. Zuzana nezaprela svoje herecké zázemie a všetkým prítomným predviedla umelecký prednes už-teraz-legendárneho príbehu o tom, ako učiteľka na dôchodku musela dať za pravdu partii murárov, že sú situácie, kedy človek so spisovnou slovenčinou nevystačí. Potom, ako si všetci prítomný poutierali slzy smiechu, ktoré im vyhŕkli do očí, nasledovala krátka súťaž, v ktorej mnohí prítomní dokázali, že Evine texty poznajú prakticky naspamäť. Obdivuhodný prehľad ukázal hlavne jej syn, ktorý je zároveň jej najväčším fanúšikom. A to má na Slovensku úctyhodnú konkurenciu!

Potom prebehol samotný akt krstenia. Krstilo sa písmenami a perím, lebo „slová a sny sú tým, o čo tu ide.“ Borušovičová síce píše hlavne o každodenných veciach, ktoré by sa nám mohli zdať banálne, ale až po prečítaní jej príbehov si uvedomíme, že sú to presne tie banality, z ktorých sa skladajú naše životy. A že treba skutočne výnimočný pozorovací talent, aby človek dokázala zachytiť to podstatné, to čo nám pri čítaní jej príbehov udrie do očí a vyčarí úsmev na tvári. Samotná autorka síce odporúča knihu do autobusu, alebo na záchod, ale ako sa vyjadril Juraj Heger, riaditeľ vydavateľstva Slovart: „Táto kniha je milá a múdra a to sú vlastnosti, ktoré sú v dnešnej dobe vzácne,“ preto si myslím, že knihu môžeme pokojne odporučiť nielen všetkým fanúšikom Evy Borušovičovej, ale každému, kto ocení milé, vtipné a sem-tam aj poučné príbehy z našich každodenných životov.