blog

Knižné tipy: Pomôcť alebo zomrieť!

pondelok 22. marca 2010 00:01
Po 22.03. 2010 00:01

Tak sa tá hymna nakoniec v školách počúvať nebude. Zdá sa, že búrlivá debata na túto citlivú tému na chvíľu zmĺkne a všetci sa sústredíme na niečo, čo nás zaujíma oveľa viac. Veď predsa KONEČNE prichádza jar! Vtáčiky čvirikajú, slniečko svieti a všetci sa usmievame! A možno sme sa usmievali aj predtým, len to nebolo cez tie šály vidieť. Teraz to ale vidieť je! A tak hor sa na prechádzku! Do tašky nejakú dobrú knihu a šup-šup do parku! Veď nikde sa tak dobre nečíta, ako vyhrievajúc sa v prvých lúčoch jarného slnka. Naše novinky by ste si síce určite užili aj bez slnka, ale s ním budú ešte lepšie! Skúste a neoľutujete… 🙂

Jano Hargaš   – Mám v pätách mafiu

Nie je to tak dávno, čo sme špekulovali, aký bude nový trend po všetkých tých upíroch, ktorí nás obklopujú. Môj osobný tip bol, že prídu vlkolaci, ale zdá sa, že som nemal pravdu. Začínajú sa nám tu rozmáhať mafiáni! Teda začínajú… Mafiu tu samozrejme máme už dávno, ale až teraz asi nastala (relatívne) bezpečná doba, kedy sa dá o mafii aj písať. Asi prvou lastovičkou v rámci beletrie bol Dominik Dán a jeho prvotina Popol všetkých zarovná. Pred nedávnom sme si tu obšírne predstavili román V tieni mafie sympatického mladého spisovateľa Jozefa Kariku a už tu máme ďalší mafiánsky počin Mám v pätách mafiu s podtitulom Žiť a pomôcť bratislavským mafiánom! Alebo zomrieť! Podtitul vlastne všetko vysvetľuje. Dej sa odohráva v Bratislave a hlavný hrdina, mladík menom Peter je okolnosťami (a hlavne mafiánmi, ktorí mu uniesli sestru) donútení im pomôcť. Problém je, ako sa mu mafiáni za jeho pomoc odvďačia…

Rok Lasicu – 12 rozhovorov Jána Štrassera s Milanom Lasicom

„Lasica tady, Lasica tam, Lasica všude kam se podívám!“ No… Reklamný slogan, ktorý by sa zapísal do dejín marketingu to práve nie je, ale výstižný je dosť. Pán Milan Lasica prednedávnom oslávil sedemdesiat rokov, ale na jeho výkonnosti sa to nijak neprejavilo. Skôr naopak. A tak tu máme ďalšiu sériu rozhovorov asi najobľúbenejšieho slovenského komika a herca s nemenej známym publicistom, textárom a básnikom Jánom Štrasserom. Tí už spolu „spáchali“ knihu rozhovorov  Lenže ja som iba komik… v roku 2005, teraz sa však rozhodli pre trochu inú metodiku. Každý mesiac sa stretli a Milan Lasica vtipne a so šarmom jemu vlastným komentoval udalosti predchádzajúceho mesiaca. Vznikla tak kniha, ktorá je nielen pekným darčekom k hercovmu významnému životnému jubileu, ale zároveň je aj šancou pozrieť sa na svet cez optiku Milana Lasicu.

Vojtěch Klimt – Akorát že mi zabili tátu (Příběh Karla Kryla)

Výnimoční ľudia si zaslúžia výnimočnú pozornosť. A že medzi výnimočných ľudí patrí český pesničkár Karel Kryl, o tom sa nedá pochybovať. Asi aj preto vychádza jeho životopis Akorát že mi zabili tátu (Příběh Karla Kryla) v už treťom vydaní. Hlavný predstaviteľ a protagonista tzv. protestsongu, sa preslávil hlavne vďaka svojim piesňam, v ktorých kritizoval komunistický režim. Okrem nich však napísal a naspieval aj množstvo balád, ktorých intenzita a vrúcnosť sa zapísali ľuďom do duše. V roku 1969 emigroval z ČSSR a do vlasti sa vrátil až po páde komunizmu len preto, aby na sklonku života zistil, že s pádom režimu padli aj jeho ilúzie, ale mocní ostali mocnými. Karel Kryl možno zomieral sklamaný, ale nikdy sa naňho nezabudlo. Aj preto sa jeho životopisec a zároveň nadšený obdivovateľ Vojtěch Klimt neustále venuje štúdiu všetkých materiálov, ktoré sa Kryla týkajú a ďalej rozširuje jeho už aj tak bohatý životopis. V najnovšej, tretej verzii nájdete čisté, podložené fakty oprostené od akejkoľvek bulvárnosti, množstvo unikátnych fotografií a samozrejme aj všetky texty tohto výnimočného pesničkára.

Heinrich Harrer – Bílý pavouk (Dobývání stěny smrti)

Hovorí vám niečo meno Heinrich Harrer? Nie? Niet divu, kto by už len poznal nejakého nemeckého horolezca. A čo Sedem rokov v Tibete? To už je lepšie, však? Kto videl film, ten síce spravil dobre, lebo je veľmi pekný, ale je to opäť jeden z prípadov, kedy je film úplne iný ako kniha. A tá je skutočne výborná a výnimočná. Niet divu, veď jej autor, vyššie spomínaný Heinrich Harrer zažil niečo výnimočné a mal dostatok literárneho talentu, aby to dokázal pretaviť do nezabudnuteľnej knihy. A svoj talent zužitkoval aj pri písaní ďalšej výnimočnej knihy. Bílý pavouk (Dobývání stěny smrti) je o jednej z najnebezpečnejších stien, o akú sa kedy horolezci pokúšali. Severná stena Eigeru im vzdorovala dlho a postupne si na svoje konto pripísala toľko mŕtvych, že ju začali prezívať Mordwand. Heinrich Harrer spoznal túto horu na vlastnej koži a presne tak nám ju aj opisuje. Dôverne, do hĺbky. Vnára sa do duše horolezcov, ktorí podávajú heroické výkony len preto, aby si splnili sen. Táto kniha je klasickou pre každého, kto niekedy pocítil drsný povrch skaly pod svojimi dlaňami a pocítil túžbu vytiahnuť sa vyššie a vyššie. Až na vrchol…

Neil Postman – Ubavit se k smrti

Kedysi sme sa všetci hrali na kúzelníkov a iných mágov. Doba sa zmenila a aj dnešné deti chcú byť mágmi. Ale mediálnymi! Asi sa niet čomu čudovať, veď média nás dokonale obklopili a vytvorili okolo nás bublinu, cez ktorú vnímame okolitý svet. Cez médiá dostávame informácie, filtrujú ich namiesto nás, cielene budujú náš názor. A najvýznamnejším médiom 20. storočia bola bezpochyby televízia. Tá v pomerne krátkom čase dobyla celý svet a navždy zmenila spôsob, akým ľudia trávia voľný čas, ako myslia, ako spolu komunikujú. Významný mediálny teoretik Neil Postman napísal knihu, ktorá sa podrobne venujeme tomuto fenoménu. Publikácia Ubavit se k smrti sa stala základným študijným materiálom pre všetkých, ktorí majú záujem študovať mediálne štúdia a žurnalistiku, ale nielen pre nich. Skeptický pohľad Neila Postmana je zaujímavý aj pre ľudí, ktorí televíziu vnímajú len ako každodenný zdroj zábavy.

Viktor Bielik – Neležme, bežme

A na záver som si nechal knihu pre všetkých, ktorí s príchodom jari cítia neodolateľné nutkanie obuť tenisky a vybehnúť von. Vybehnúť do lesa, na dráhu, na chodník a len tak sa prebehnúť. Alebo si zabehnúť na čas. Alebo si zabehnúť preto, lebo je to zdravé, chudne sa z toho a je to v móde. Nech už je dôvod akýkoľvek, je to jedno. Veď behanie je super! Je to zdravé, podporuje tvorbu endorfínov a pre nás, knihomoľov je viac ako prospešné. Ale aj pri behaní sa toho dá veľa pokaziť a zničiť. Napríklad také kĺby. A nič nie je frustrujúcejšie ako zbytočne vynaložená námaha. A práve preto je dobré prečítať si najskôr nejakú príručku, ktorá nám pomôže vyhnúť sa chybám a zraneniam. A presne takou je publikácia Neležme, bežme slovenského trénera, ktorý sa venuje oblasti diagnostiky trénovanosti a zdravotného zabezpečenia Viktora Bielika. Ten je zároveň sám nadšeným bežcom, ktorý sa pravidelne zúčastňuje amatérskych pretekov v behu, triatlone a bežeckom lyžovaní, takže je jasné, že vie, o čom píše.