blog

Elektronické knihy a Martinus.sk: Najčastejšie kladené otázky

streda 10. novembra 2010 00:01
St 10.11. 2010 00:01

Milí Martinusáci, elektronické knihy a čítačky elektronických kníh sme Vám prvýkrát predstavili na Bibliotéke 4. – 7. novembra 2010. Vaše otázky boli veľmi podnetné, Váš záujem nás ohromne potešil. Mnohí ste prišli výborne informovaní o svete elektronických kníh. Aké boli najčastejšie pokladané otázky?

Čo je to elektronická kniha?

Elektronická kniha alebo e-kniha je digitálna verzia klasickej knihy. Znamená to, že obsah knihy je zaznamenaný prostredníctvom jednotiek a núl, podobne ako ostatné informácie, ktoré nosíme v mobiloch a počítačoch. Na prečítanie elektronickej knihy teda potrebujeme zariadenie, ktoré je schopné ju prečítať. Veľmi vhodné sú špecializované čítačky elektronických kníh. Oproti klasickej knižke má e-kniha celý rad výhod:

?     Nič neváži. Okrem veľkosti dát, ktoré väčšinou nepresiahnu 1 – 2MB nemá e-kniha žiadnu veľkosť ani fyzické rozmery. Naraz je možné skladovať a prenášať enormné množstvo e-kníh. Na skladovanie e-kníh nie sú treba nové police, stačí virtuálna knižnica v zariadení podľa vášho výberu

?     S e-knihou sa dá ďalej pracovať. Vyhľadávať v nej, robiť si záložky, poznámky, zvýrazňovať, používať výkladové a prekladové slovníky.. Možnosti závisia len od zariadenia a softvéru, ktorým e-knihu čítate.

?     E-knihu máte doma okamžite. Nemusíte chodiť do kamenného kníhkupectva, e-knihu si stiahnete z pohodlia svojho domova. Kedykoľvek, aj po polnoci, keď vás prepadne chuť čítať 🙂

?     Pri e-knihách nie je obmedzené ich celkové množstvo. Znamená to, že váš obľúbený titul sa jednoducho nevypredá, ako to hrozí pri klasických, tlačených knihách.

?     Vzhľadom na to, že e-knihu nie je nutné tlačiť, fyzicky prevážať a skladovať, vzniká priestor na pokles ceny. E-kniha tak môže byť dostupnejšia, ako tlačená kniha.

?     Environmentálne argumenty – samotná e-kniha nevyžaduje spotrebu papiera, vody a iných zdrojov, ktoré sa používajú pri výrobe klasických kníh. Samozrejme, nič sa nedá tvoriť a šíriť bez energie – ide však o to, v akom množstve, a tu e-knihy jednoducho vyhrávajú.

Ako sa dostanem k elektronickej knihe?

Najčastejšie prostredníctvom internetu. Na internete je množstvo legálne dostupných e-kníh, ktoré sú zdarma, vzhľadom na fakt, že ich autorské práva vypršali. Zo zahraničných zdrojov je známy predovšetkým projekt Gutenberg (www.gutenberg.org), zo slovenských Zlatý fond SME (zlatyfond.sme.sk) Novšie tituly je možné zakúpiť prostredníctvom internetových kníhkupectiev. Súbor s elektronickou knihou si jednoducho stiahnete do počítača či svojho mobilného zariadenia a ak toto zariadenie obsahuje softvér, schopný zobraziť obsah e-knihy, môžete začať čítať. Oficiálna ponuka novších slovenských diel doteraz chýbala, a práve toto chceme v Martinus.sk už čoskoro zmeniť.

Čo je čítačka elektronických kníh?

Čítačka elektronických kníh je zariadenie určené špeciálne na čítanie e-kníh. Znamená to, že už pri výrobe takéhoto zariadenia je zohľadnená jeho primárna úloha – komfortné čítanie. Vďaka tomu čítačky disponujú obrazovkou založenou na technológii elektronického papiera, ktorá na rozdiel od bežnej obrazovky počítača alebo mobilu nie je podsvietená, ani nedisponuje obnovovacou frekvenciou. Obraz je zobrazený staticky a až keď dáte čítačke pokyn, obsah obrazovky prekreslí (napríklad obráti stránku). Výsledkom je, že čítanie je veľmi komfortné pre zrak (neporovnateľné s podsvietenou, kmitajúcou obrazovkou), zároveň sa šetrí batéria a čítanie je možné aj v slnečnom svetle bez toho, aby sa displej zmenil na “zrkadlo”, ako pri bežnej obrazovke. Jednoducho, elektronický papier vizuálnou kvalitou pripomína bežný papier, nie počítačovú obrazovku. Keď sa k tomu pridá fakt, že na jednej čítačke je možné naraz prenášať stovky až tisíce e-kníh, z čítačky sa zároveň stáva výborná mobilná knižnica.

Bude Martinus.sk ponúkať elektronické knihy? Ak áno, kedy? Koľko titulov, a aké?

S radosťou oznamujeme: áno, bude! Robíme všetko pre to, aby sme prvé oficiálne slovenské tituly mohli ponúknuť už do konca novembra. Nasledujúce týždne sa bude ponuka pohybovať rádovo v desiatkach titulov. Robíme všetko pre to, aby sme ponuku rozširovali. Naším cieľom je ponúkať všetky “tlačené” tituly v elektronickej forme, a snáď aj nejaké navyše:-) Sú totiž diela, ktoré si cestu ku klasickému vydaniu hľadajú len ťažko, preto by mohli uzrieť svetlo sveta najskôr vo forme e-knihy. Pôjde o mix titulov, zo začiatku prevažne beletristických, no postupne nebudeme zanedbávať žiadnu kategóriu ani žáner. O konkrétnych tituloch, ktoré budú dostupné vo forme e-kníh, rozhodujú vydavateľstvá.

Ako si zaobstarám elektronickú knihu? Ako ju dostanem do svojho zariadenia?

Tak, ako máte možnosť kúpiť si na Martinus.sk klasickú, tlačenú knihu, pribudne aj možnosť stiahnuť si elektronickú. Zaplatíte a namiesto toho, aby Vám knižka prišla poštou, bude Vám doručený odkaz na stiahnutie e-knihy. Po jeho otvorení sa Vám kniha stiahne do počítača. Vy si ju následne prostredníctvom USB kábla, Bluetooth alebo Wi-Fi (podľa toho, akou pripojiteľnosťou disponuje vaše čítacie zariadenie) prenesiete do svojej čítačky. Samozrejme, môžete ju čítať aj priamo na počítači, ale z vlastnej skúsenosti vieme, že komfort a pôžitok z čítania na čítačke elektronických kníh je neporovnateľne lepší.

Ako to bude s cenou elektronických kníh?

Cenu elektronických kníh budú určovať predovšetkým vydavateľstvá. Vo svete sú používané rôzne modely – niekde je cena rovnaká pre e-knihy aj printové knihy, niekde sú e-knihy dokonca drahšie. Myslíme si, že to nie je cesta, ktorou je dobré sa uberať. Očakávame, že štandardná e-kniha by mohla byť približne o 30% lacnejšia ako tlačený ekvivalent. Knižka, ktorá bežne stojí 9,99€ by teda mohla byť dostupná za 6,99€. Je to samozrejme vec vývoja.

Budú sa dať kúpiť aj novinky, alebo budú k dispozícií len staršie tituly?

Zo začiatku bude noviniek zrejme pomenej – kvôli obavám z ich nelegálneho šírenia. Ak sa však tieto obavy ukážu ako neopodstatnené, veríme, že nám vydavatelia radi poskytnú aj úplné novinky.

A čo zahraničná literatúra, budete ponúkať aj tú?

Radi by sme ponúkli čo najširšie portfólio e-kníh. Či ponúkneme aj zahraničné, závisí len od toho, či budeme schopní vyjednať prijateľné podmienky so zahraničnými agregátormi obsahu, prípadne priamo vydavateľmi (napríklad čo sa týka Českej republiky).

Aké formáty e-kníh budú k dispozícií? Budem si musieť platiť za každý formát zvlášť?

Štandardne budeme ponúkať formáty EPUB a PDF. EPUB je celosvetový, otvorený štandard elektronického publikovania, za ktorým stojí koalícia najväčších svetových vydavateľstiev a vedúcich technologických spoločností. PDF je veľmi rozšírený formát. Drvivá väčšina čítacích zariadení dnes umožňuje čítanie e-kníh v týchto formátoch, preto sme sa pre ne rozhodli aj my – aby ste si mohli naše e-knihy prečítať na čo najširšom spektre elektronických čítačiek. Naša filozofia sa opiera o presvedčenie, že zákazník si kupuje obsah, a nie formát. Preto Vás v žiadnom prípade nebudeme nútiť platiť za každý formát zvlášť. Ak uznáte za vhodné, že sa Vám zíde aj iný formát, jednoducho si ho stiahnete z vlastnej virtuálnej knižnice. Ak by sme o 2-3 roky zistili, že štandardom sa stáva iný formát, radi zaradíme do ponuky aj ten, a vy si jednoducho aktualizujete knižnicu. Nechceme, aby ste zostali odkázaní na zastaralé formáty, alebo aby ste si museli znovu kupovať to, čo už ste si raz kúpili.

Budú e-knihy chránené proti nelegálnemu kopírovaniu?

Pri tituloch, kde o to vydavatelia požiadajú, sme povinní zabezpečiť e-knihy proti nelegálnemu kopírovaniu. Hlavným motívom vydavateľov je chrániť svojich autorov, aby neboli poškodzovaní nelegálnym šírením diel, na ktorých tvrdo pracovali. Zo začiatku sa to bude pravdepodobne týkať takmer všetkých titulov. Zvolili sme technológiu Adobe DRM (digital rights management – manažment digitálnych práv), ktorá sa stáva celosvetovým štandardom. Používajú ju nielen zahraniční kníhkupci, ale napríklad aj knižnice vo Veľkej Británii. Podporu Adobe DRM má priamo zabudovanú väčšina čítačiek elektronických kníh, ktoré sú dostupné. Preto sme ju zvolili aj my, aby ste si e-knihy prečítali na čo najširšom spektre čítačiek od rôznych výrobcov. Medzi naprominentnejšie čítačky s Adobe DRM patria napríklad modely SONY, francúzsky Bookeen či americký Nook od kníhkupectva Barnes&Noble.

Prakticky to znamená, že Vami zakúpená chránená e-kniha bude registrovaná na Vaše osobné číslo. Na toto číslo budete mať možnosť registrovať si až 6 zariadení (napríklad počítač, notebook a čítačku..), na ktorých môžete e-knihy bez problémov čítať. Ak by Vám však niekto poslal svoju chránenú e-knihu napríklad e-mailom, už by ste si ju nemohli prečítať, keďže by nesúhlasili registračné čísla.

Budú e-knihy obsahovať aj ilustrácie?

Samozrejme. Elektronické čítačky kníh vybavené obrazovkou na báze elektronického papiera však zatiaľ štandardne zobrazujú ilustrácie v šestnástich odtieňoch šedej, technológia farebného elektronického papiera zatiaľ nedosiahla potrebné parametre, aby bolo možné ju hromadne nasadiť. 16 odtieňov ale stačí, aby boli ilustrácie veľmi pekne čitateľné.

Nebude problémom diakritika v slovenských (českých..) e-knihách?

Nebude, slovenčina, čeština a iné jazyky, obsahujúce špeciálne znaky sa zobrazia korektne. Proti problémom so zobrazovaním špeciálnych znakov sme sa rozhodli bojovať pripájaním písma priamo k e-knihe. Naše e-knihy tak budú korektne čitateľné aj na čítačkách, ktorým chýba podpora špeciálnych znakových sád – napríklad modely SONY, a to bez zásahu do predinštalovaného softvéru. Môže sa stať, že v systémových menu na čítačke, nad ktorými nemáme kontrolu, budú miesto niektorých znakov napríklad otázniky, samotný obsah knižky však bude zobrazovať všetky znaky tak, ako má.

Bude Martinus.sk ponúkať aj čítačky elektronických kníh? Aké?

Áno. Na konkretizáciu modelov je zatiaľ priskoro, postupne od dodávateľov preberáme ďalšie modely na testovanie. Akonáhle splnia naše kvalitatívne požiadavky, radi ich ponúkneme. Základnou požiadavkou je pre nás kvalitný elektronický papier a podpora Adobe DRM. Radi by sme zaradili niečo pre každého. 5, 6, 9 – 10 palcové modely, modely s dotykovým ovládaním, modely s klávesnicou, modely obsahujúce wi-fi, bluetooth, dodatočnú funkcionalitu ako výkladové a prekladové slovníky, tvorbu poznámok… Budeme sa snažiť zabezpečiť, aby si každý našiel zariadenie, ktoré mu vyhovuje.

Dá sa na čítačke e-kníh robiť aj niečo iné, než čítať e-knihy?

Okrem samotného čítania je na mnohých modeloch možné vyhľadávať v texte, vyznačovať, robiť si poznámky, používať výkladový či prekladový slovník, prezerať si obrázky v 16 odtieňoch šedej. Niektoré modely vedia prehrávať hudbu, respektíve audio knihy. Môžu obsahovať aj internetový prehliadač, ale je to skôr doplnková funkcia, keďže elektronický papier je určený predovšetkým na čítanie e-kníh.

Čo keď mám doma veľa kníh v PDF (.EPUB, .PDB, .DOC, .TXT atď..) formáte? Budem si ich vedieť prečítať?

To závisí od konkrétneho modelu čítačky. Ak podporuje formát, ktorý sa snažíte prečítať, nemal by byť problém. Treba však mať na pamäti, že obrazovky čítačiek sú relatívne malé (štandardne 6’’), preto môže byť PDF v základnom zobrazení veľmi drobné. Záleží od softvéru v čítačke, akým spôsobom si poradí so zväčšovaním. Niektoré “zoomujú”, to znamená že zväčšia určitú časť strany a čitateľ sa následne po strane posúva. Iné zvládajú takzvaný reflow, čiže ak je PDF textové (dá sa vyznačiť text, nie je skenované vo forme obrázkov), čítačka je schopná zväčšovať písmo a celý text prispôsobovať veľkosti obrazovky, takže je síce porušený pôvodný vzhľad stránky, ale text je výborne čitateľný.

Vlastním Amazon Kindle, budem si môcť prečítať e-knižky zakúpené u vás?

Veľmi nás to mrzí, ale pri chránených e-knihách to zatiaľ žiaľ možné nebude. Spoločnosť Amazon používa uzavretý, vlastný systém. Na čítačky Kindle je preto možné nakupovať e-knihy jedine cez Amazon, alebo nechránené e-knihy (tých je ale zatiaľ minimum). Ak sa vydavatelia rozhodnú ponúkať aspoň niektoré tituly nechránené, v princípe pre nás nie je problém ponúknuť ich aj v mobi formáte, ktorý Kindle podporuje.

Problém nastáva pri chránených tituloch. Keďže vo väčšine prípadov budú vydavatelia ochranu proti nelegálnemu kopírovaniu požadovať (a majú na to plné právo), sme povinní ju zabezpečiť. Technológia DRM ochrany používaná na Kindle patrí spoločnosti Amazon, nemáme ju k dispozícií a nemôžeme s ňou ani samovoľne narábať. Aby sme teda mohli ponúkať chránené tituly na Amazon Kindle, je nutná spolupráca spoločnosti Amazon. Oslovili sme ich so žiadosťou o takúto spoluprácu, o odpovedi budeme informovať, akonáhle nám bude doručená.

Sme však skeptickí. Amazon nedovoľuje svojim zákazníkom kupovať chránené e-knihy od iných kníhkupcov už niekoľko rokov, je to teda žiaľ súčasť ich stratégie. Nepodporuje ani celosvetový štandard EPUB. Koniec koncov, aj preto je čítačka Kindle taká “lacná”, púta totiž zákazníka ku konkrétnemu obchodu – Amazon. Amazon si dotovanú čítačku neskôr vynahradí predajom obsahu.

Ak Amazon nezmení svoju stratégiu, legálne riešenie zostáva zrejme len jedno – bojkotovať Kindle, neakceptovať obmedzenie, ktoré Amazon zákazníkovi vnucuje spolu so zariadením. Chápeme, že pre zákazníkov, ktorí už do Kindle investovali, je to veľký problém, ale zmeniť to môže jedine Amazon, my (a nielen my, ale aj ostatní kníhkupci) sme bezmocní.

Bude možné čítať e-knihy na mojom mobilnom zariadení?

Chránené knižky bude možné čítať prostredníctvom aplikácií tretích strán na zariadeniach s operačnými systémami iOS (iPhone, iPad) a Android. Zároveň vyvíjame vlastné aplikácie, aby sme maximálne uľahčili nielen čítanie, ale aj nákup a získanie e-kníh prostredníctvom mobilných zariadení s týmito operačnými systémami.

Budete ponúkať aj nahovorené (audio) knihy?

Ponúkame ich už dlhší čas. Je možné, že keď sa budú e-knihy tešiť záujmu, pristúpia vydavatelia ochotnejšie aj k nahovoreným, audio knihám. Našu momentálnu ponuku audiokníh nájdete TU.