blog

Knihy roku 2010, ktoré by ste nemali prehliadnuť

štvrtok 30. decembra 2010 00:43
Št 30.12. 2010 00:43

Knihy majú jednu krásnu a hroznú vlastnosť zároveň. Neustále vychádzajú nové. Je to úžasné, lebo neustále môžeme čítať stále nové a nové príbehy, ktoré nás pobavia, zaujmú, poučia, alebo privedú k úplne novým ideám a myšlienkam. Je to hrozné, lebo dobrých kníh bude vždy viac ako nášho voľného času. A preto sa často stáva, že v záplave nových titulov môžu ujsť našej pozornosti knihy, u ktorých je to veľká škoda. Práve preto vám prinášame kratučký výber kníh, ktoré vyšli v roku 2010, a ktoré by ste jednoznačne nemali prehliadnuť. Nech sa páči! 🙂

Zahraničná literatúra:

Toto je síce zoznam najlepších kníh a nie rebríček, ale Zlodejka kníh patrí jednoznačne medzi tie najlepšie knihy, aké sa nám v roku 2010 dostali do rúk, Nádherný, citlivý príbeh dievčatka žijúceho v nacistickom Nemecku, ktoré miluje knihy, vás chytí za srdce a nepustí ešte dlho po dočítaní. (viac info)

Po dlhých troch rokoch opäť Murakami po slovensky! A to ešte dielo, ktoré zatiaľ nebolo preložené do češtiny! A to presný preklad japonského originálu a nie skrátenej anglickej verzie! Čo viac si môže fanúšik tohto populárneho japonského autora želať? 🙂 (viac info)

Pre mňa osobne asi najpríjemnejšie prekvapenie roka. Výborne napísaný príbeh o láske neláskavej, ktorý sa celý odohráva prostredníctvom emailov medzi dvomi ľuďmi, ktorí sa vlastne nikdy nestretli. Bravúrne zvládnutá korešpondencia Rómea a Júlie 21. storočia, ktorá vás donúti neisť spať, až kým ju nedočítate dokonca. (viac info)

Dejiny lásky napísala ich autorka už pred piatimi rokmi. V slovenčine vyšli síce až teraz, ale to nič nemení na tom, že je to stále jedno z najlepších diel súčasnej americkej literatúry. Dejiny lásky sú poctou veciam zabudnutým, túžbam nenaplneným, láskam navždy strateným. (viac info)

Autor slávneho románu Mandolína kapitána Corelliho opäť dokázal, že písať veru vie. Spomienkový román vykresľuje obraz typického anglického vidieka šesťdesiatych rokov, ktorý je tak nabitý atmosférou, až si budete želať okamžite sa tam presťahovať a stretnúť aspoň niektoré z bizarných postáv, ktorými sa kniha len tak hemží. 🙂 (viac info)

Keď upíry, tak poriadni! Zabudnite na romantické predstavy amerických tínedžeriek. Toto je temný príbeh skutočných upírov, z ktorého tryská atmosféra strachu a úzkosti ako z roztrhnutej tepny. Ak chcete získať opätovný rešpekt k upírom, tak siahnite po tejto knihe! (viac info)

Svetová premiéra doteraz nevydaného diela Jacka Kerouaca v slovenčine ako prvom jazyku vôbec? Aj taká veci sa dejú, keď sa stretne usilovnosť prekladateľa, vydavateľa a trocha náhody. O to príjemnejšie, keď sa jedná o dielo, ktoré jednoznačne stojí za prečítanie. (viac info)

Neskutočne blbý názov výborného historického románu, ktorý delikátne balansuje na hrane medzi fikciou a faktografiou a ponúka nám strhujúci príbeh jediného úspešného atentátu na nacistického pohlavára počas druhej svetovej vojny. Presne tak, celá kniha je o pražskom mäsiarovi Reinhardovi Heydrichovi a jeho atentátnikoch. (viac info)

Ak máte radi sci-fi, tak toto je povinné čítanie. Dmitry Glukhovsky nadväzuje na to najlepšie z klasickej ruskej sci-fi tvorby a pridáva aj mnoho vlastného. Výsledkom je realistická apokalyptická vízia sveta, v ktorom ľudia prežívajú už len v metre. Ale čo ak im onedlho nebude patriť už ani to? (viac info)

Čarovný, neskutočne láskavý román o mladom géniovi, ktorý zachytáva celý svoj život do máp. Príbeh síce nepatrí medzi najdynamickejšie, ale tie hodiny strávené skúmaním jeho sveta, jeho krásnych ilustrácií a nasávaním príjemnej atmosféry knihy s neustálym úsmevom na tvári aj tak stoja za to! (viac info)

Skutočný príbeh slávneho Arthura Conana Doyla, ktorý sa jediný krát v živote pokúsil prevteliť do kože svojho literárneho hrdinu Sherlocka Holmesa a vyriešiť prípad kauzy známej ako Výčiny v Great Wyrley. Najlepšia kniha Juliana Barnesa je zároveň prenikavou a dojímavou úvahou o osudných rozdieloch medzi tým, v čo veríme a čo môžeme dokázať. (viac info)

Román, ktorý je dôkazom, že najnapínavejšie príbehy sú tie skutočné. Výborný triler, ktorý podrobne opisuje najslávnejšiu operáciu izraelskej tajnej služby Mossad – lov na  najhľadanejšieho nacistického zločinca Adolfa Eichmanna. (viac info)

Trilógia románov o mladom dievčati, ktoré zistí, že ten skutočný život začína až po smrti. Príbeh, ktorý sa nesie v duchu Tima Burtona a Neila Gaimana je síce trošičku morbídny, ale to mu nič neuberá na vtipe a láskavosti, ktorou je celá trilógia presiaknutá. Ghostgirl si zamiluje každá slečna do 15 rokov. (viac info)

Slovenská literatúra:

Michal Hvorecký bol pre mňa výborný slovenský spisovateľ s hroznými témami. Preto ma skutočne potešilo, keď konečne našiel tému, ktorá baví nielen jeho, ale aj mňa ako čitateľa. Dunaj v Amerike nie je ani tak cestopis, ako skôr výlet do spomienok na jednu lásku. Výlet, ktorý by mal absolvovať každý, kto si chce prečítať kvalitnú pôvodnú slovenskú tvorbu. (viac info)

Ak si priznáme, že existuje niečo ako “slovenský vzťahový román”, potom Jozef Heriban napísal ten najlepší. A to nielen v jeho tvorbe. Kvalitný príbeh, zaujímavé postavy a hneď niekoľko tém, ktoré vo vás ostanú rezonovať ešte dlho po dočítaní. (viac info)

Slováci radi čítajú o mafii. Dôkazom budiž neklesajúca popularita Murínových excerptov z novinových článkov. Na román sa však odhodlal až mladý slovenský autor Jozef Karika a podarilo sa mu to výborne. Napínavý, svižný príbeh troch postáv, ktoré sa postupne dostávajú do stále temnejšieho tieňa mafie jednoznačne stojí za prečítanie. (viac info)

Prvým dobrodružstvom kapitána Kornélia Báthoryho dokázal Juraj Červenák, že minimálne v Čechách a na Slovensku niet v súčasnosti lepšieho autora fantasy a dobrodružnej literatúry. Epos o protitureckých vojnách v druhej polovici 17. storočia patrí k tomu najlepšiemu, čo sa v tomto žánri urodilo za posledných pár rokov. A pokračovanie nie je o nič horšie! (viac info)

Vydavateľstvo Motýľ je známe skôr zaľúbenými románmi pre ženy než strhujúcimi príbehmi skutočných ľudí. Román Moja studená vojna však takým je. Dramatický príbeh chlapca, ktorý všetko opustil a dojímavý príbeh muža, ktorý našiel nový život, vyčnieva nielen vo vydavateľskom portfóliu Motýľa. (viac info)

Komu niečo hovorí meno Braňo Jobus, ten už začína šípiť. Perfektná rozprávková kniha, na ktorej sa pobavia nielen deti, je tajnou láskou mnohých Martinusákov.  Príbehy ako ten o jeleňovi Migrifičovi alebo o malej čističke odpadových vôd pre čínskeho vodníka sú len niektoré z pokladov, ktoré nájdete v tejto skvostnej rozprávkovej knihe. 🙂 (viac info)

Kráľ karikaturistov na Slovensku je len jeden. Geniálny Shooty potvrdzuje svoj talent (takmer) každý deň na stránkach denníka SME. Tisíce jeho fanúšikov na Slovensku si však môžu užívať koncentrovaného Shootyho každý deň vďaka zbierke tých najlepších karikatúr, ktoré vyberal sám autor. (viac info)

PS: Zoznam 20 kníh samozrejme nemôže obsiahnuť celú škálu literatúry. Obmedzili sme sa na knihy, ktoré vyšli v slovenskom jazyku, v jednom jedinom kalendárnom roku. Sme presvedčení, že v rebríčku sú len knihy, ktoré si to zaslúžia, čo však neznamená, že sú to jediné knihy, ktoré si to zaslúžia. Ak sa vám zdá, že tam nejaký titul jednoznačne chýba, určite sa oň s nami podeľte v diskusii. Zbožňujeme diskusie o obľúbených knihách. 🙂

Pozrite si aj naše ďalšie rebríčky TOP 2010!