blog

Lars Kepler: Detektívka bez happyendu by bola depresívna! (+súťaž)

utorok 28. júna 2011 01:06
Ut 28.06. 2011 01:06

Lars Kepler je ďalší zo súčasných švédskych knižných fenoménov. Po jeho knihách HypnotizérZmluva podľa Paganiniho sa v mnohých krajinách zaprášilo a na knižnom festivale v Londýne vydavatelia doslova bojovali o prekladateľské práva. Kritika označuje jeho knihy za jedny z mála, pre ktoré sa oplatí obetovať aj nočný spánok. Mnohí ho označujú za pokračovateľa slávneho Stiega Larssona. Pod pseudonymom Lars Kepler píšu manželia Alexander a Alexandra Ahndorilovci, ktorí sú už vo Švédsku zavedenými autormi. PS: Na konci rozhovoru nájdete súťaž, v ktorej môžete vyhrať najnovší bestseller Larsa Keplera – Zmluva podľa Paganiniho!

O úspechu hovoria aj čísla. Z Hypnotizéra zmizlo v prvých mesiacoch z pultov 200.000 výtlačkov, vo Francúzsku len za prvých 10 dní neuveriteľných 50.000 kusov. Zmluva podľa Paganiniho sa okamžite stala najžiadanejším krimi románom súčasnosti. Po vydaní vo Švédsku sa za pár mesiacov predalo 190.000 kníh a práva kúpilo 24 krajín vrátane USA, Veľkej Británie, Nemecka, Kanady a samozrejme Slovenska.

Prinášame vám exkluzívny rozhovor s Larsom Keplerom.

Po takomto úspechu vás určite ľudia zastavujú na ulici a ste neustále v hľadáčiku médií. Prečo ste vlastne prezradili, kto sa za pseudonymom skrýva?

Nuž, pôvodne sme plánovali byť v utajení navždy, dokonca sme to nepovedali ani našim dcéram…ale vydržalo nám to tri týždne. Viete, trošku sme sa aj obávali, či nie je za úspechom tajomný pseudonym. No teraz vieme, že nie – stretávame sa s čitateľmi i novinármi, je to nádherné a čo je najdôležitejšie, prezradenie pseudonymu nijako neovplyvnilo našu kreativitu.

Mnohí ľudia sú zvedaví, kto vlastne vybral pseudonym Lars Kepler a či to malo nejaký hlbší zmysel?

Sme manželia už dlho, stretli sme sa pred devätnástimi rokmi. Odvtedy píšeme každý zvlášť a hoci sme to párkrát skúšali spoločne, vždy to dopadlo rovnako: bol to boj argumentov a rozdielnych pohľadov dvoch rozdielnych spisovateľov. A tak nám zišlo na um, že vytvoríme úplne nového a absolútne tajomného autora. A vyšlo to. Naozaj to fungovalo! Odkedy sa zrodil Lars Kepler, nemali sme jediný spor. Meno autora je mimoriadne dôležité pre atmosféru, celkový „feeling“ príbehu.  Alexander preto navrhol meno Kepler podľa Jána Keplera, astronóma, ktorý je synonymom objavovania nového… A Alexandra prišla s menom Lars ako pocta Stiegovi LARSsonovi, ktorý vdýchol švédskej detektívnej tradícii nový život.

Ako sa vám píše spoločne? Nerobia vám problém odlišné literárne štýly, ktoré ste doteraz využívali vo svojich knihách? Rozdielna imaginácia, fantázia? Je to skôr zábava alebo boj kompromisov?

Veľa autorov, ktorí píšu spoločne, sa striedajú pri písaní kapitol alebo si rozdelia postavy príbehu medzi sebou a následne ho skladajú. My to nerobíme a naozaj píšeme spoločne. Ako keď dvaja ľudia hrajú na klavíri skladbu pre štyri ruky. Stále diskutujeme o deji, či už vezieme deti do školy alebo ideme nakúpiť na večeru. Dokonca sa v noci navzájom budíme, aby sme si ujasnili dôležité zvraty. Ak by sme prebehli Hypnotizéra alebo Zmluvu podľa Paganiniho, nenašli by sme tam jedinú vetu, ktorú by napísal iba jeden z nás. Proste píšeme ako Lars Kepler a je to pre nás zábava i potešenie.

Mnohí čitatelia tvrdia, že Hypnotizér je najlepšia kniha, akú za posledné obdobie čítali. Aké sú zatiaľ ohlasy k Zmluve podľa Paganiniho?

Ďakujeme, na Hypnotizéra sme naozaj hrdí a úspech nás teší. A teraz sa cítime zvláštne, pretože oveľa viac čitateľov tvrdí, že Zmluva podľa Paganiniho je oveľa vzrušujúcejšia!

Je pravda, že ste sa museli vysťahovať zo svojho bytu, lebo ste ho použili v Hypnotizérovi?

Áno, je to tak. Doslova sme okopírovali a preniesli náš byt do Hypnotizéra. Ale potom sme začali mať v noci strach a už sme tam nedokázali zostať žiť. Teraz píšeme tretiu knihu a opäť sme využili náš byt ako domov pre jednu z postáv. To nie je veľmi rozumné, však? 🙂

Vraví sa, že krimi romány sú vlastne optimistickým žánrom. V skutočnom živote sa stávajú zlé veci, ale v knihe ich môžete zmeniť… Súhlasíte?

Absolútne. Detektívka stavia do protikladu dobro a zlo. Na konci je páchateľ dolapený a zločin vyriešený. Detektívka bez takéhoto šťastného konca by bola naozaj depresívna. Neveríme síce v písanie idylických príbehov, naše knihy sú násilné a drsné, ale vždy vyriešime zápletky a milujeme svoje postavy.

Vaše knihy sú vždy o tajomstve a veľkom príbehu: obchod so zbraňami, solidarita s deťmi… máte radi veľké témy? Ako sa pozeráte na sprostredkovanie serióznych odkazov cez literárne diela, vo vašom prípade cez krimi román?

Píšeme o veciach, ktoré nás desia. Ktoré nás trápia a sužujú. O témach, ktoré nedokážeme ignorovať. Detektívka je ako stvorená pre sociálnu kritiku, je to dokonca nevyhnutné. Krimi román je moderný spôsob a dobrá živná pôda pre diskusie o zlyhaniach dnešnej spoločnosti.

Čím sa inšpiruje Lars Kepler? Čítate aj iné thrillery, detektívky?

Čítame veľa, ale najväčšou našou inšpiráciou sú filmy. Každý deň si pozrieme najmenej jeden film a keď sme nemali deti, pozerali sme ich denne minimálne tri. Z kníh sa nám veľmi páči Exorcista od Williama Petra Blattyho alebo Nebezpečná hra od Friedricha Dürrenmatta. No a samozrejme, obaja milujeme trilógiu Millennium od Stiega Larssona.

Spomínali ste, že pracujete na tretej knihe. Prezraďte niečo o príbehu…

Bude o mladej žene, ktorú nájdu zavraždenú na izolačke v ústave pre dievčatá s deštruktívnym správaním v odľahlej časti severného Švédska. A to je všetko, čo vám môžeme nateraz prezradiť. 🙂

Ďakujeme za rozhovor!

PS: Rozhovor bol uverejnený s láskavým povolením a umožnením vydavateľstva Ikar, ktorému veľmi pekne ďakujeme!

[iframe: src=”https://spreadsheets.google.com/spreadsheet/embeddedform?formkey=dHJKMEhybXBNT1RreDhmRFBmMFkxVlE6MQ” frameborder=”0″ width=”550″ height=”860″ scrolling=”no”]

 

Zaujímavé linky:

Paganiniho zmluva je lepšia ako Hypnotizér, ale detektívka to nie je

Hypnotizujúca švédska detektívka prichádza

Moderná detektívka a jej autori: Muž, ktorý zomrel príliš skoro