blog

Ak by ste mali tento rok prečítať jedinú knihu, stavte na Jeden deň

piatok 14. októbra 2011 01:05
Pi 14.10. 2011 01:05

Sú knihy, ktoré sú vám akoby súdené. Neustále narážate na ich recenzie, zmienky a referencie. A presne to bol prípad románu Jeden deň. Už dlho pred londýnskym knižným veľtrhom som o tejto knihe počul a čítal na desiatkach stránok. Preto som sa vôbec nebránil, keď mi sympatický Scott zo stánku World Book Night ponúkol práve túto knihu, aby sa so mnou vybrala “do sveta”. To som ešte netušil, že si domov odnášam jednu z najlepších kníh, aké som za posledné roky čítal.

Milujem knižné prekvapenia! Knihy, o ktorých veľa neviem, od prakticky neznámych autorov, a od ktorých nič neočakávam. Knihy, ktoré ma zrazu, bez varovania chytia a vtiahnu do deja, a držia ma vo svojej hrsti, až kým ich nedočítam do konca. Minulý rok sa mi to stalo so Zlodejkou kníh a tento rok sa to prvý raz podarilo nenápadnému románu Jeden deň .

Čo všetko sa dá stihnúť v priebehu jedného jediného dňa? Niekedy takmer nič, inokedy veľmi veľa. Emma a Dexter toho však 15. júla 1988 stihli pomerne dosť. Najskôr promócie, ku ktorým sa Emma prepracovala s vynikajúcimi výsledkami ako pravá “bifľoška” a Dexter s oškretými ušami, ako správny playboy, ktorému vždy viac záležalo na inom, než sú študijné výsledky. Potom nasledovala oslava, primerané množstvo alkoholu a nakoniec “nevyhnutný” záver – dvaja spolužiaci, ktorí sa nikdy príliš nekamarátili skončia spolu v posteli…

A tu sa končí každé klišé, ktoré by ste predpokladali. Napriek ulepenej filmovej obálke vás totiž rozhodne nečaká lacný romantický príbeh o hľadaní životnej lásky. V ten deň sa spolu Emma a Dexter nevyspia. Začne sa však priateľstvo, ktorého vývoj budeme sledovať počas nasledujúcich dvadsiatich rokov. Každá kapitola sa odohráva vždy o rok neskôr, vždy 15. júla. A my sa stávame svedkom príbehu dvoch ľudí, ktorí sa k sebe vlastne vôbec nehodia, nedokážu si k sebe nájsť cestu a napriek tomu sa ich osudy prepletú spôsobom, ktorý ani jeden z nich nečakal.

Každý rok nahliadneme do ich životov. Zistíme, čo sa za ten rok zmenilo. Čo za za tých 365 dní získali, a čo stratili. A každý rok budeme skúmať ich vzájomný vzťah. Ako sa jedna spoločne prebdená noc v spodnom prádle postupne zmení na komplikovaný vzťah, v ktorom obaja veľa strácajú a rovnako veľa nachádzajú len preto, aby o dlhých dvadsať rokov pochopili, že… Nie, ani na konci sa nedočkáte klišé dlhého bozku v náručí milého pri západe slnka.

Jeden deň je predsa v prvom rade kniha o živote. O tom, ako postupne strácame ilúzie a tvárou v tvár krutej realite života sa vzdávame svojich plánov a predsavzatí. Je o tom, ako hľadanie životnej lásky vymieňame za pohodlnú istotu dôverne známeho vzťahu. O tom, ako uprednostňujeme dobrý plat pred svojimi snami. O tom, ako sa cez malé, nenápadné kompromisy meníme z idealistických mladíkov na päťdesiatnikov, ktorí sa s prekvapím obzerajú za svojím životom a márne rozmýšľajú, ako sa dostali tam, kde nikdy byť nechceli. Je to príbeh, aký sa okolo nás odohráva každý deň…

A napriek tomu to rozhodne nie je depresívne čítanie. David Nicholls pokračuje v tradícii súčasných britských spisovateľov a umne mieša tragiku každodenného života s ľahkým nadhľadom a typicky britsky ironickým, niekedy až uštipačným humorom. Pri čítaní sa tak často uchechtnete, občas dokonca nahlas zasmejete. Na pozadí vám však vždy ostane mierna pachuť osudov, ktoré sú vo svojej podstate skôr tragikomické ako vtipné. Ale tak už to v živote býva…

Verdikt:

Román Jeden deň patrí k tomu najlepšiemu, čo bolo tento rok na Slovensku vydané. Príbeh, ktorého obálka a anotácia zavádza, tváriac sa ako lacná lovestory, je v skutočnosti nesmierne šarmantným rozprávaním plným tragikomiky, atmosféry a vynikajúcich postrehov autora. To všetko je vystavané na originálnom nápade, vďaka ktorému kniha ani raz nestráca nič zo svojej spontánnosti a spádu. Jeden deň tak nie je len názvom románu, ale zároveň aj veľmi pravdepodobným vyjadrením toho, ako dlho vám bude trvať, kým ho dočítate. Ak by ste mali tento rok prečítať/kúpiť/darovať len jednu jedinú knihu, mala by to byť táto…

PS: Do kín sa chystá aj filmové spracovanie románu, ale spravte si službu a prečítajte si najskôr knihu. Rozhodne nebudete ľutovať!

PS2: Spomínate ešte na článok o “flipbackoch”? Ak nie, tak ho nájdete TU. Dôležité je, že ich už nielenže máme v ponuke, ale nájdete medzi nimi dokonca aj román Jeden deň. Aj keď samozrejme v angličtine. Flipback Jeden deň – nech sa páči! 🙂