blog

Stvorení pre beh je kniha, ktorá má silu navždy zmeniť váš postoj k behaniu

pondelok 4. júna 2012 23:00
Po 4.06. 2012 23:00

Behanie je IN! Behanie je v móde! A preto je aj kníh o behaní veľmi veľa. Ale kultová je len jedna. Medzinárodný bestseller Stvorení pre beh, ktorý prevrátil naruby svet bežcov a podnietil vznik “barefoot running” hnutia, ktorému sa už prispôsobujú aj najväčšie športové značky sveta. Stvorení k behu vás zoberie na cestu, z ktorej sa vrátite zmenení. Budete nadšení, motivovaní a fascinovaní tou najzákladnejšou činnosťou, ktorej sa človek môže venovať. Niečím tak jednoduchým a obyčajným, ako je behanie. Aj tak sa pozná kultová kniha, ktorá by nemala chýbať v poličke nikoho, kto sa niekedy rozbehal len tak. Pre radosť.

Beh je prirodzený! Beh je nezdravý! Eh?

Kníh o behaní bolo napísaných už nespočetne veľa. A niet sa čo čudovať. Veď beh je jedna z najprirodzenejších činností, ktoré môže človek vykonávať. Asi každý z nás už dostal niekedy chuť sa len tak rozbehnúť. Z čírej radosti z pohybu. Len kvôli zrýchlenému búšeniu srdca, kvôli vetru vo vlasoch, kvôli tej chvíli, kedy sa všetko nepodstatné rozplynie a my vnímame len cestu pred nami a rytmus vlastného dychu. A predsa je beh považovaný za nezdravý, ničiaci naše kĺby a dlhodobo prevádzkovateľný len v ultrapremakaných teniskách (ktoré sú samozrejme ultradrahé).

A potom prišiel Christopher McDougall a opýtal sa: “Prečo?!” Prečo by mal byť beh nezdravý? Čo robili ľudia tie tisícky rokov, kým prišla značka s fajkou so svojimi teniskami? Čo robili v dávnych dobách? To sa len tak prechádzali po savanách, trasúc sa strachom o svoje kĺby a vysvetľujúc všetkým dravcom, že žiadny beh o život sa konať nebude, lebo “môj ortopéd mi to zakázal”?

Najlepší bežci planéty sa ukrývajú v mexickej púšti

Vytrvalostný beh bol v úcte, pretože bol nevyhnutnosťou. Vďaka nemu sme dokázali prežiť, prosperovať a rozšíriť sa po planéte. Človek bežal, aby sa najedol a aby nezjedli jeho. Bežal, aby si našiel družku a zapôsobil na ňu. Aby spolu utiekli ďaleko a začali nový život. Človek musel beh milovať, inak by v živote nemohol milovať nič iné. A ako všetko, čo milujeme – všetko, čo sentimentálne nazývame svojimi „vášňami“ alebo „túžbami“ –, aj beh je zakódovaná, zdedená nutnosť. Narodili sme sa, aby sme bežali. Narodili sme sa, lebo sme bežali. Všetci patríme do Národa bežcov a Tarahumarovia to vedeli odjakživa.

Chris sa neuspokojil s diagnózami špičkových športových doktorov a odpoveď na tieto základné otázky sa vydal hľadať do mexickej púšte, kde žije tajomný kmeň Tarahumarov. Tí sú považovaní za najlepších bežcov na svete.Ich schopnosti sú v dnešnom svete vnímané ako neuveriteľné. Vydávajú sa na behy dlhé niekoľko stoviek kilometrov, dokážu uštvať jeleňa a to všetko v jednoduchých sandáloch zo starých pneumatík, ktoré ich chránia len pred ostrými kameňmi.

A práve tam, uprostred nehostinnej časti Mexika sa začína fascinujúce rozprávanie o činnosti, ktorú máme vrodenú. O činnosti, ktorá nás odlíšila, a vďaka ktorej sme sa dostali na čelo evolučného rebríčka. O činnosti, o ktorú sme sa dobrovoľne pripravili. Christopher McDougall nás zoberie na cestu, z ktorej sa už nikdy nevrátite rovnakí. Jeho prístup k behaniu je totiž nákazlivý rovnako, ako nadšenie, ktoré dokázal preniesť aj do knihy.

Všetci sme bežci. Len sme na to zabudli.

Práve medzi Tarahumarmi dospel k presvedčeniu, že títo Indiáni vlastne nie sú výnimoční. Oni si len nedali civilizáciou vziať to, čo máme v sebe zakódované. Sme jediný živočíšny druh, ktorý sa dokáže ochladzovať počas behu. Naša noha je dokonale prispôsobená pre beh a vlastne všetky bežecké zranenia, s ktorými sa trápia štyria z piatich bežcov, sú spôsobené našou modernou bežeckou obuvou. Aj stavba nášho tela je prispôsobená tomuto druhu pohybu. Jednoducho ľudia sú stvorení k behu.

Tieto a mnohé ďalšie zistenia podáva Chris vo svojej knihe Stvorení pre beh spôsobom, ktorému sa dá len ťažko odolať. Základom jeho rozprávania je príbeh o tom, ako hľadal Tarahumarov a Caballa Blanca – gringa, ktorý sa s nimi ako jediný dokázal spriateliť. Ten však tvorí len kostru jeho knihy, od ktorej neustále odbieha a ponúka ďalšie a ďalšie príbehy a fakty, ktoré zistil počas stoviek hodín svojho výskumu.

Nebyť Nike, dokázali by sme uštvať antilopu!

Kým sa títo dvaja muži nedali dokopy a nezaložili značku Nike, moderná bežecká obuv neexistovala. A podľa Arthura Lydiarda, jedného z najväčších športových mysliteľov, neexistovala ani väčšina moderných bežeckých zranení.

Rozpráva o histórii značky Nike a prudkom náraste bežeckých zranení, ktoré prišli ruka v ruke s ich teniskami. Zoberie nás do africkej buše, kde Krováci aj teraz lovia tak, že antilopy jednoducho uštvú k smrti. A zoznámi nás s príbehmi najlepších bežcov sveta, ktoré by zneli ako rozprávky, keby neboli všetky pravdivé.

Kniha je od prvej po poslednú stranu nabitá faktami, údajmi a príbehmi, vytvárajúcimi fascinujúce rozprávanie, pri ktorom budete chvíľami neveriacky krútiť hlavou a chvíľami bojovať s nutkaním knihu odložiť a hneď teraz vybehnúť do prírody. Len tak bosí, len tak pre radosť. A to je na Chrisovej knihe to najdôležitejšie. Nemusíte s ním do bodky súhlasiť. Jeho názory sú často možno až príliš radikálne. Jeho opis Tarahumarov až príliš idealistický. Ale jeho nadšenie je nefalšované a prudko nákazlivé.

Kniha, ktorá vás zmení

Pripravte sa na to, že tak ako kniha Stvorení pre beh spustila obrovskú lavínu, ktorá navždy zmenila behanie, tak, ako sa (aj) vďaka nej stalo behanie naboso (barefoot running) plnohodnotnou alternatívou k moderným teniskám, tak môže zmeniť aj vás. Toto je jedna z tých kníh, ktoré majú silu totálne otriasť vašimi zaužívanými názormi a presvedčeniami. Ak ste na to pripravení, určite po nej siahnite. Nebudete ľutovať.