blog

Súboj na život a Na smrť, na ktorý len tak skoro nezabudnete

utorok 8. októbra 2013 01:13
Ut 8.10. 2013 01:13

Keď nám takto pred rokom Jozef Karika predstavil hlavných hrdinov svojho historického trileru Na smrť, všetkým bolo jasné, že to je vlastne len predohra k niečomu väčšiemu. Príbeh o dvoch kamarátoch, z ktorých jeden sa stane vysokým dôstojníkom SS a druhý židovským gangstrom v New Yorku, sa asi ani nemohol končiť inak, ako ich vzájomným stretom. Uplynul rok a je to tu! Karl ako sadistický gestapák a Viktor ako nemenej sadistický gangster vytrénovaný new yorskou mafiou sú späť a ich cesty sa pretnú v momente, kedy by to ani jeden z nich neočakával.

Prvý diel je povinným čítaním

Nechápte ma zle, ale povedzme si to hneď na úvod a na rovinu. Ak ste nečítali prvý diel, potom tu nemáte čo robiť. 🙂 Šup šup, prečítať si recenziu jednotky, prípadne si ju hneď objednať, stojí to za to. Druhý diel totiž priamo nadväzuje na udalosti z predchádzajúcej knihy, pričom autor nám nijako nepomáha s pripomínaním minulých udalostí. Najväčší zážitok si z nich odnesú tí, čo si prečítajú obidve knihy na jeden záťah.

No a ešte jedno drobné upozornenie – budem sa veľmi snažiť, ale o druhom pokračovaní sa prakticky nedá písať bez drobných náznakov, ako sa bude ďalej vyvíjať dej, takže ak o to nestojíte, tak mi verte, že kniha je skvelá a ak sa vám páčila jednotka, tak sa vám bude páčiť aj dvojka. Viac vedieť nepotrebujete. 🙂

Na smrť je triler, aký sme na Slovensku ešte nemali (recenzia prvého dielu)
Niektoré rozhodnutia sú skutočne osudové

V prvej časti sme sa dozvedeli, ako sa z normálnych mladíkov mohli stať kreatúry, ktoré sa neštítia žiadneho násilia. Teraz nastal čas zistiť, čo sa stane, keď sa stretnú. Karol (aj keď teraz už si nechá hovoriť len Karl) si užíva kariérne príležitosti, aké vie ponúknuť len SS počas druhej svetovej vojny a Viktor sa práve vrátil do rodného Ružomberka s nemalým balíkom peňazí.

To však ešte netuší, že história sa vyberie jednou z najtemnejších uličiek vôbec a byť Židom v Slovenskom štáte je prudko nezdravé. Nastáva nevyhnutné a my môžeme len s hrôzou sledovať, ako sa naše predtuchy (podporené znalosťou dejín) napĺňajú. Viktor postupne prichádza o všetko a spolu so všetkými blízkymi sa ocitá v koncentračnom tábore.

Hrôzostrašná lekcia z histórie

V tej chvíli sa kniha mení na krutý príbeh o nekonečnom ľudskom utrpení a beštialite. Rozprávanie sa triešti na tri hlavné dejové línie a popri osudoch Karla a Viktora budeme sledovať aj príbeh Sáry, bývalej lásky oboch hlavných hrdinov. Príbeh Karla akoby trochu ustupoval do úzadia a hlavnú emocionálnu nálož nesú dejové línie z Osviečimu.

Kolesá osudu sa roztáčajú stále rýchlejšie a ako centrifúga občas vyhodia z kola niekoho, kto je Viktorovi blízky. Až do druhej tretiny knihy tak sledujeme postupný rozklad a zmenu jeho osobnosti, ktorá je podrobená tlaku, ktorý ju navždy zdeformuje. Z nafúkaného a sebaistého gangstra sa postupne stáva troska, ktorej záleží len na prežití, aby mu nakoniec bolo jedno aj to. Vždy, keď sa zdá, že to už nemôže byť horšie, sa stane niečo, čo ho uvrhne ešte hlbšie. Čitateľ tak dostáva na pomerne obmedzenom priestore podobnú dávku šokov, ako pri čítaní Hry o tróny. S tým rozdielom, že tu sú všetky nahustené na pár sto stranách.

 Triler Na smrť 2 si môžete objednať priamo TU.
Získať späť kúsky svojej duše? Nemožné.

Karika tak buduje napätie a pocit až neznesiteľnej túžby po pomste, aký sa v slovenskej literatúre ešte nevyskytol. Osvienčimom sa však príbeh nekončí, a keď nakoniec dôjde k stretu hlavných hrdinov, nastáva priam hollywoodske klimaktérium, ktoré však nedokáže priniesť dokonalú úľavu. A to je dobre. Ani v skutočnosti neprináša odplata pocit zadosťučinenia, ktorý by dokázal vymazať bolesť z napáchaného zla. Čo sa stalo, sa už nedá vrátiť späť, nech urobíme čokoľvek. A tak na konci knihy ostanete pozerať do steny, s prázdnym pohľadom, emóciami vybičovanými na maximum a s podivnou túžbou, aby sa hlavní hrdinovia mali inak. Lepšie. A zmysluplnejšie. Možno v inom živote…