blog

Nový diel Harryho Pottera vyjde už v júli tohto roku!

streda 10. februára 2016 18:53
St 10.02. 2016 18:53

novy-harry-potterČože?! Nový Harry Potter?! Dúfal vôbec niekto ešte v niečo podobné? A predsa je to tak! Britské vydavateľstvo Scholastic oznámilo, že nový diel zo ságy Harryho Pottera vyjde  o polnoci z 30. na 31. júla pod názvom Harry Potter and Cursed Child (Harry Potter a prekliate dieťa) a pôjde o prepis scenára rovnomennej hry, ktorá bude mať premiéru len o pár hodín skôr v londýnskom West Ende.

Nový príbeh a nová forma podania

V októbri minulého roka oznámila J.K. Rowlingová, že vesmír Harryho Pottera dostane nový príbeh. Tentoraz vo forme divadelnej hry, ktorá sa sústredí na obdobie devätnásť rokov po udalostiach z poslednej časti a hlavným hrdinom nebude len Harry Potter, ale aj jeho syn Albus Severus. Zápletku hry bude tvoriť práve vzťah týchto dvoch osobností, ale na scéne sa objavia aj ďalšie známe postavy.

Táto správa sa však stretla so zmiešanými reakciami fanúšikov. Nový príbeh samozrejme poteší, ale už samotný formát divadla naznačuje jeho limity – aj keby sa hra stála stálym repertoárom divadla (čo v pláne nie je), tak ju uvidí len zlomok fanúšikov, ktorí milujú Harryho Pottera. Aj preto sa autorka rozhodla vydať scenár k tejto hre knižne.

Dve verzie knihy

Dátum vydania knihy Harry Potter and Cursed Child nie je náhodný, ide o výročie prvej návštevy Hagrida, ktorý Harrymu doniesol narodeninovú tortu a list, ktorý navždy zmenil jeho život. Kým v júli vyjde takzvaná “špeciálna skúšobná edícia” (odvodené od spojenia “divadelná skúška”, nie pokus), ktorú herci používajú ešte pred premiérou, a preto sa môže jej obsah ešte meniť až do premiéry. Neskôr je v pláne aj vydanie “zberateľskej edície”, ktorá už bude definitívna a nemenná.

Za zmienku ešte určite stojí aj to, že samotný príbeh síce napísala J.K. Rowlingová, ale na hre pracovali Jack Thorne a John Tiffany. Čo dodať na záver? Prepis scenára samozrejme nie je to isté ako samostatný, plnohodnotný román, ale akýkoľvek nový príbeh nás všetkých určite veľmi poteší, však? Ak chcete mať informácie o spustení predpredaja knihy Harry Potter and Cursed Child medzi prvými, tak kliknite TU a vložte svoj email do poľa napravo od titulu. Pošleme vám správu hneď, ako sa tak stane. Dovtedy sa musíme obrniť trpezlivosťou a tešiť sa. Vianoce budú tento rok už v júli! 🙂

PS: Infomácie o slovenskom vydaní zisťujeme, ale už teraz je celkom isté, že tí, ktorí vedia po anglicky, budú opäť raz vo výhode 🙂