blog

O knihách a ľuďoch #2: Michal

pondelok 30. októbra 2017 12:05
Po 30.10. 2017 12:05

V rubrike O knihách a ľuďoch vám vždy posledný pondelok v mesiaci prezradíme o niekom z nášho kníhkupectva čosi viac ;-) Dostane 15 otázok. Niektoré o knihách, niektoré zo života. A dostane ešte jedno privilégium: odporučiť vám knihu, na ktorú bude nasledujúci týždeň zľava až 25%!

Každá láska ku knihám je iná. Ak sa vám pošťastilo a natrafili ste vo svojom okolí na ďalších jednotlivcov, ktorí viac či menej otvorene vyznávajú svoju lásku k literatúre – gratulujeme! Všimli ste si aj to, že každý z týchto ľudí má iný čitateľský štýl? Je to niečo ako životný štýl alebo charakter – každý ho má iný. Aj vy máte určite ten svoj 🙂 V Martinuse nás obdiv ku knihám všetkých spája, no nepochybne tu natrafíte na celú plejádu ľudí s rôznorodými čitateľskými štýlmi.

 

Michal pracuje v kníhkupectve na Obchodnej ulici v Bratislave už tretí rok. Mnohí ho poznáte osobne práve odtiaľto, ale jeho knižné inšpirácie si môžete kedykoľvek pozrieť aj na našom YouTube kanáli. Charakteristický je svojím výrazným hlasovým prejavom, perfektným prehľadom vo fantasy literatúre a komiksoch, no a tiež kusom kresličského talentu. Ilustroval napríklad náš zápisník a je aj spoluautorom loga pre metlobalový tím 😉 A vlastní psíka menom Bob.

 

 

1. Ideálne ráno

…žiadne povinnosti, prechádzka so psom, pomalé raňajky, káva, ticho a dobrý príbeh.

 2. Malá vec, ktorú by si chcel vo svojom živote zmeniť…

…zlepšiť si angličtinu.

3. Veľká vec, ktorú by si chcel vo svojom živote zažiť…

…hmm… publikovať vlastnú knihu, precestovať svet, vychovať slušné deti a svetový mier.

4. Najkrajší alebo najsilnejší zážitok so zákazníkom…

…tých bolo veľa, ťažko vybrať iba jeden, ale najviac si vážim zákazníkov, ktorí sa vďaka mojej práci stali zároveň mojimi priateľmi.

5. Najobľúbenejší komiks…

…Pretty Deadly.

6. Najväčšie wow momenty som zažil pri čítaní knihy…

…najväčšiu radosť mi robia vždy drobnosti. Narábanie s jazykom, nádherná myšlienka, napätie, prirovnanie, pri ktorom je vidieť, že tam nie je iba skrz fakt, že také prirovnania prosto existujú, ale také, ktoré vás priklincuje ku knihe a vy viete, že sa niečo stalo.

7. Najviac času na čítanie mám vtedy, keď…

…som v MHD a večer v posteli.

8. Najobľúbenejší film alebo režisér…

…Wes Anderson. Farby, hudba, Bill Murray!

9. Keď mám v práci voľno, tak najradšej…

…kreslím, čítam, prechádzam sa, vymýšľam a motám sa po kopcoch.

10. Ak by som mohol spolupracovať s niekým na komikse, tak by to bol…

Mike Mignola, Luke Pearson a Scott Snyder.

11. Na mojej práci kníhkupca je najlepšie…

…všetko. Neustála prítomnosť kníh, rozhovory s ľuďmi, spôsobovanie obojstrannej radosti, eventy a možnosť vidieť za oponu… Je to kus šťastia.

12. Keby som mohol zmeniť jednu moju vlastnosť, tak by to bolo…

…byť niekedy viac a niekedy menej tvrdohlavý.

13. Haruki Murakami je môj obľúbenec, lebo…

…dokáže písať ohromné, viacvrstvové príbehy, ale stále ostáva tak nejak pokojne komorný. Píše o normálnych postavách v nie tak celkom normálnych podmienkach a mám pocit, že žiadne slovo, ktoré napíše, nie je nikdy navyše. Navyše, milujem jeho fantastické svety a zároveň môže slúžiť ako sprievodca japonským jedlom a dobrou hudbou.

14. Kniha, ku ktorej sa najčastejšie vraciam…

…jednoznačne Harry Potter. Každoročný predvianočný rituál.

15. TOP knižný zážitok roka 2017 bol…

…konečne som sa dostal k Hyperionu od Dana Simmonsa a celý cyklus mi urobil ohromnú radosť.

Hádajte ktorú knihu pre vás Michal vybral s 25% zľavou? Je to román Únava materiálu od Mareka Šindelku! Prečo? “V súčasnom smutnom spoločenskom stave sú takéto knihy viac než potrebné a som rád, že sa na podobný príbeh autorsky odhodlal aj niekto takmer od nás.”
Objednajte si knižku cez www.martinus.sk 🙂
Zľava platí od 30.10. do 6.11.

PS: Zľava, žiaľ, neplatí v našich kamenných kníhkupectvách, ale kedykoľvek sa u nás zastavte. Budeme sa tešiť!

Jana Šlinská

event manager & booklover

Jana Šlinská sa v Martinuse stará o eventy a sociálne siete. Je veľkou fanynkou Harryho Pottera, miluje knihy, kávu a koláčiky. Ročne prečíta okolo stovky kníh a svoje knižné tipy uverejňuje pravidelne na Instagrame ako @ _dzejny.

Články autora