blog

Knižná móda: Dizajnérka sa inšpirovala čítaním

nedeľa 26. novembra 2017 21:21
Ne 26.11. 2017 21:21

Existuje niečo, čo môžu mať spoločné knihy a móda? Módna návrhárka Barbora Kubi má v tom celkom jasno. Pri tvorbe novej kolekcie sa totiž inšpirovala práve čítaním. Prečítajte si, ako sa dá na knihy pozrieť opäť inak a dozviete sa aj pár zákulisných informácií o prípravách odevnej kolekcie.

„Nesúď knihu podľa obalu.“ Frazeologizmus, ktorý nás nabáda neškatuľkovať ľudí podľa toho, ako vyzerajú. No platí to aj doslovne. Čo si budeme nahovárať, už sme sa asi všetci niekedy sklamali pohľadom na okunelahodiacu obálku knihy. Obal je pre milovníkov kníh dôležitý. A pri ľuďoch sa ohrádzame, že na vzhľade predsa nezáleží… Ehm, teraz úprimne – naozaj sa to dá oddeliť? 😉

Aj túto otázku spracovala (zámerne netreba hovoriť, že na ňu odpovedala – odpoveď nech si dá každý sám) módna dizajnérka Barbora Kubi. Svoju tretiu ucelenú kolekciu nazvala Knihomoľ. Zaoberá sa v nej práve spojeniami medzi knihami a odevom. Sama miluje čítanie a tak sa netreba čudovať, že sa jej stalo inšpiráciou 🙂

foto: Mischel Warenits

V minulosti sa v kolekciách venovala napríklad téme svojho detstva, keď si spomínala na to, ako nosili so sestrou nadrozmerné oblečenie. V ďalšej “geometrickej” zas našla inšpiráciu v maľbe z 90. – tych rokov s názvom Kubik (autorkou je znovu jej mama), ktorá kombinuje čiernobiely grid (mriežku) s pastelovými farbami. Ak máte radi pestrosť, prídete si na svoje – Barbora vo všeobecnosti rada pracuje so širokou škálou farieb. 

„Knihu vnímam ako zdroj informácií a veľmi sa mi páči aj ako objekt. Je to predmet, ktorý nesie určitý príbeh, odzrkadľuje osudy osôb, históriu, skrátka všetko možné. Ďalej sa mi veľmi páči, že ľudí dokážete „prečítať“ podľa toho, čo čítajú. Je to taká intímna záležitosť – keď si niekto prehliadne vašu domácu knižnicu, tak vás má doslova prečítaných.“ objasňuje Barbora.

foto: Mischel Warenits

Oblečenie je obalom človeka – tak ako obálka je obalom knihy. Móda teda komunikuje o svojom nositeľovi, chtiac či nechtiac, mnoho informácií. „Stačí, že si oblečiete obyčajné tenisky, džínsy a mikinu a stávate sa istým zaužívaným stereotypom. Ten podmieňuje to, ako vás ostatní ľudia budú vnímať. Samozrejme, móda je len jedna časť tejto skladačky, ktorá komunikuje našu osobnosť.“

Barboriným vizuálnym východiskom bol stereotyp knihomoľa. Jasné, že ľudia, ktorí radi čítajú knihy, sú naozaj rôzni a nedá sa to zovšeobecňovať. Ale keď má vzniknúť kolekcia, tak treba z niečoho konkrétneho, definovateľného, vychádzať. Ako by ste si predstavili knihomoľa vy? Voľné košele, okuliare…? Áno, na prehliadke ich bolo vidieť 😉

foto: Tom Gál

„Nehovorím, že moje odevy by vlastne takýto knihomoľ aj chcel nosiť. Zároveň nevytváram akýsi kostým. Je to o tom, že sa inšpirujete touto témou a vložíte do nej svoju víziu, pričom sa snažíte, aby z toho bolo cítiť súčasné presahy. Každý môže v kolekcii vidieť niečo iné. Tak je to vlastne aj s knihami, kedy ich príbeh závisí na vašej konkrétnej interpretácii. Od zážitkov, skúseností, ale aj vizuálnej predstavivosti. A to je na knihách úžasné – že si ich interpretujete sami podľa seba.“

No dobre. Ako sa to ale dá zhmotniť do jednotlivých kúskov odevov? „Natrafila som na zbierku kníh, ktoré ostali jednej známej po veľmi blízkej osobe. Tieto staré knihy mali veľmi peknú farebnosť. Strany zavretých kníh vytvárali akoby púdrové odtiene a obálky mali výraznejšiu farbou so zaujímavou typografiou. Ich farebná škála sa stala zdrojom farebnosti pre celú kolekciu.“

Ok, to by sme mali farebnosť. A naozaj – na prehliadke počas podujatia Fashion Live v Bratislave, kde Barbora kolekciu odprezentovala, sa niekedy zdalo, že materiály vrhajú samy na seba jemný tieň. Trochu to pripomínalo taký ten typický pohyb strán, keď naraz prelistujete celú knihu. A keď už sme pri tom pohybe:

„Snažila som sa do odevov preniesť aj atmosféru čítania. Človek sa vtedy dostáva do takej meditačnej polohy. Zažíva pokoj a harmóniu. Preto je kolekcia ležérna, pohodlná, nedbalá…“ Za zmienku ešte stoja zaujímavé detaily: vrecko dostatočne veľké, aby sa do neho zmestila štandardná kniha, prúžky symbolizujúce riadky na písaný text alebo široké opasky, ktoré obopínajú postavu podobne ako obálka „obopína“ knihu.

foto: Tom Gál

Keďže Barbora sa cíti dobre v priestoroch, kde je veľa kníh – knižniciach, kníhkupectvách alebo na návšteve u niekoho s veľkou domácou knižnicou, rozhodla sa prezentačné video ku kolekcii natočiť v priestoroch Karloveskej knižnice. Priestor knižnice sa stáva istým prirodzeným prostredím v ktorom Barborina postava Knihomoľa žije. Zároveň je táto knižnica zaujímavá pôvodným značne „socíkovským“ interiérom.

„Mám rada staré veci, ktoré majú ducha a tam je to cítiť. Vo videu som chcela naznačiť, že knihomoľ číta knihy aj na úkor iných aktivít, že sa pre neho stávajú priam až potravou. Keď čítate dobrú knihu, tak ju doslova zhltnete za pár dní. Vo videu sme to chceli metaforicky znázorniť. Napríklad keď knihomoľ rozbaľuje knihy z papierového balenia typického pre zákusky, alebo keď sú knihy uložené v cukrárenskom chladiacom boxe, ktorý sa objaví v knižnici.“

Kolekcia vznikala trištvrte roka a niet sa čomu čudovať, že Barbora bola pred jej uvedením v celkom veľkom strese: „Vždy chcem priniesť niečo nové a lepšie. Ľudia majú stále tendenciu porovnávať s kolekciami z predchádzajúcich rokov alebo s inými dizajnérmi.“

foto: Tom Gál

Pri navrhovaní uvažuje aj nad predajným potenciálom: „Chcem robiť veci, ktoré sa nosia. Inak by moja tvorba nemala veľký význam, keď sa chcem ňou aj živiť. Na prehliadkach sú dobre funkčné takzvané showpieces, čo sú vizuálne veľmi silné kúsky, zaujímavé pre štylistov na fotografovanie do editoriálov. Druhou skupinou sú zase nositeľné kúsky pre zákazníkov. Treba to správne namiešať, byť videný na prehliadkach, v článkoch a pomáha, keď značku prezentujú aj známi ľudia. Vďaka tomu môže byť kolekcia úspešná.“

Barbora rada číta prevažne náučnú literatúru: „Mám rada fakty. Históriu, umenie, životopisy umelcov, štúdie psychológov a psychiatrov, knihy o myslení a správaní, komunikácii, ale aj marketingu.“ V knihách objavuje odpovede na otázky, ktoré práve vo svojom živote rieši. „Niekedy si knihu kúpim len kvôli jednej kapitole a zvyšok už nečítam. Aby som potom časom zmenila názor a dočítala, čo bolo predtým pre mňa nezaujímavé.“ smeje sa.

foto: Mischel Warenits

Medzi dizajnérkine obľúbené knihy patrí napríklad obrázková kniha Bratislava očami Kamila Vyskočila. „Ide o pohľad fotografa na toto mesto vo farebnom kóde 90. – tych rokov. Zachytáva stavby, ktoré sú spravidla tŕňom v oku dnešných Bratislavčanov, no ja v nich vidím predsa niečo krásne. Rada si v nej listujem v mojej obľúbenej kaviarni.“ Ďalším obľúbeným textom je esej od Michala Ajvaza s názvom Tajemství knihy. „Citlivou formou popisuje život knihy. Keď je zavretá, keď je otvorená, keď ju čítaš, keď je nová, stará… Má veľmi veľa podôb a moc vtiahnuť do imaginárnych svetov. Z tohto čítania mám zimomriavky.“

Na záver nám Barbora dala radu, ako niekoho primäť, aby čítal (resp. čítal viac ☺). „Keď sa chystám darovať knihu, tak rovno aj s radou, že ju treba nosiť jednoducho stále so sebou. Keď človek bežne nečíta a teda si nevie na to vyhradiť čas, tak nech si prečíta aspoň 1 – 2 strany počas takých tých hluchých momentov cez deň.“

foto: Mischel Warenits

Anna Porubcová

Články autora