blog

Najpredávanejšie tituly za rok 2020

pondelok 28. decembra 2020 15:51
Po 28.12. 2020 15:51

Rok sa s rokom stretol a my vám opäť prinášame už tradičný rebríček kníh, e-kníh, audiokníh, filmov a hudby, ktoré vás, knihomoľov, v minulom roku zaujali najviac. Nájdete v ňom mená, ktoré neprekvapia, ale aj niekoľko titulov, ktoré by ste v ňom možno nečakali. Nech sa páči, inšpirujte sa.

Najpredávanejšie knihy za rok 2020

1. Dominik Dán – V tieni 

Začiatkom zbesilých deväťdesiatych rokov vstupuje na scénu najznámejší sériový vrah Ondrej, zanechávajúci krvavé stopy v troch krajinách. Krauzovi nikto neverí, že bude pokračovať, že stoja na začiatku série brutálnych znásilnení a vrážd. Márne bojuje s vrchnosťou, aby sa sústredili iba na ponožkového vraha – neveria mu, obávajú sa paniky. Proti Krauzovej logike stojí vrahova šikovná taktika – medzi útokmi robí nepochopiteľne dlhé pauzy, ktorých význam, možno odkaz, nevedia detektívi vylúštiť. Práve počas jednej z nich sa stala bizarná vražda, ktorá preverila ich trpezlivosť, postreh, dedukciu… (Viac info)

2. Marek Vagovič – Vlastnou hlavou 2

Pokračovanie strhujúceho príbehu zo zákulisia Smeru, doplnené o výpovede ľudí z prostredia bezpečnostných zložiek aj blízkeho okolia Roberta Fica.Podrobná analýza udalostí, ktoré viedli k trpkému koncu trojnásobného premiéra. Kľúčové kauzy jeho tretej vlády v súvislostiach. Ikonické fotografie mapujúce jedno z najtemnejších období v novodobých dejinách Slovenska. Doteraz nepublikované správy z Threemy aj reportáž zo stretnutia s figúrkou z Kočnerovho sveta. Druhá samostatná kniha Mareka Vagoviča nemá ambíciu chronologicky zmapovať roky 2016 až 2020. (Viac info)

3. Dominik Dán – Klbko zmijí

Zatknúť a usvedčiť páchateľa trestného činu vraždy je ťažká práca aj pre odborníkov z oddelenia vrážd. Do cesty sa občas postaví nedostatok použiteľných stôp z miesta činu, neochota svedkov vypovedať, neochota svedčiť na súde, ďalšie nepredvídateľné okolnosti. Najhoršia zo všetkého je zrada z vlastných radov, tlak pokrivených nadriadených funkcionárov, ktorým vidina ľahkého zisku zatemnila mozog, vymazala elementárne princípy slušnosti a korektnosti. Tak to bolo aj v prípade dvoch vrážd, ktoré spolu zdanlivo nesúviseli. (Viac info)

4. Louisa May Alcott – Malé ženy

Príbeh štyroch sestier prvý raz uzrel svetlo sveta v druhej polovici 19. storočia, ale jeho obľúbenosť prekročila hranice času. Stále ďalším generáciám matiek a dcér ukazuje hodnotu rodiny, priateľstva, odpustenia a života v pravde a láske.
Príbeh sa odohráva v časoch americkej občianskej vojny v rokoch 1861 – 1865, do ktorej narukoval aj otec rodiny Marchovcov. Jeho manželka a dcéry prežívajú neľahké obdobie sprevádzané chudobou, chorobami a inými problémami. Bezstarostné dievčatá sa za krátky čas menia na skutočné malé ženy schopné čeliť ťažkým výzvam. Romantická Meg, neskrotná Jo, krehká Beth a rozmaznaná Amy sú hrdinkami z mäsa a kostí, ktoré inšpirovali milióny čitateľov. (Viac info)

5. Marek Vagovič – Vlastnou hlavou

Prvá kniha zo zákulisia Smeru je príbehom Roberta Fica a jeho strany z pohľadu investigatívneho novinára, ktorý odhalil viaceré dôležité kauzy. Usilovný študent a aktívny zväzák Fico na sebe tvrdo pracoval, aby sa raz dostal medzi elitu. Dnes už trojnásobný premiér však spravil hneď na začiatku osudovú chybu. Spojil sa s vplyvnými oligarchami, ktorí zbohatli za Mečiara. Podnikatelia, čo založili svoj biznismodel na obchodovaní so štátom, zainvestovali a vyplatilo sa. Vďaka túžbe byť na vrchole za každú cenu sa stal Fico ich vazalom a dlžníkom. (Viac info)

6. Jo Nesbø – Kráľovstvo

Jo Nesbøtentoraz prekvapuje a opäť dokazuje svoje majstrovstvo. Hrdinom jeho najnovšieho románu nie je fenomenálny vyšetrovateľ Harry Hole, ale mechanik Roy Opgard, ktorý žije na rodinnom statku hlboko v nórskych horách. Jeho mladší brat Carl sa po rokoch vracia domov z Ameriky s plánom postaviť luxusný hotel, ktorý by upadajúcej oblasti opäť vdýchol život. Royova lojalita voči rodine však prechádza skúškou, keď zistí, že za Carlovými veľkolepými plánmi sa skrývajú nenásytnosť a zrada. (Viac info)

7. Jozef Karika – Smršť

Nočná jazda autom, naokolo tma a ľudoprázdna pustina. Za tebou prízrak stareny v pohrebných šatách, ktorý je bližšie zakaždým, keď čo i len na chvíľu zastaneš…
Fenomén halného vetra je v Poľsku dobre známy a zdokumentovaný. Keď fúka, stúpa počet násilností, nehôd, vrážd aj samovrážd. Ako však tento vietor súvisí s prekliatym cestným úsekom pri Západných Tatrách a s prízrakom stareny v čiernom, ktorý sa tam zjavuje? Hrdinovia nového Karikovho mysteriózneho trileru zažívajú tú najhoršiu nočnú moru. V pustom regióne poľsko-slovenského pohraničia ich prenasleduje veterný démon, pred ktorým niet úniku. (Viac info)

8. Táňa Keleová – Vasilková – Manželky po rokoch

Štyri priateľky – Iva, Diana, Martina a Michaela – sa k autorke po dvadsiatich dvoch rokoch vrátili a vracajú sa aj k vám čitateľkám.
Príbeh o štyroch ženách, ktorých život rokmi prešiel nevyhnutnou premenou… alebo aj nie. V niečom sa zmenili ony, veľa sa udialo v ich živote, ale ich túžby a sny zostali podobné tým, ktorých aj pred rokmi mali plnú náruč. Len sa trocha uskromnili. Dotkol sa ich čas a niečo museli prehodnotiť, vyriešiť, zmeniť. Alebo to urobil sám život? (Viac info)

9. Maroš Molnár – Gauč alebo šťastie

Kondičného trénera Maroša Molnára pozná celé Slovensko z televíznych obrazoviek, kde v relácii Extrémne premeny pomáhal chudnúť obéznym ženám aj mužom. Teraz prichádza s motivačnou knihou Gauč alebo šťastie, aby pohodlných postavil z gaučov, kde uvelebení čakajú na zázrak, a umožnil im nájsť skutočné šťastie v zdravšom životnom štýle. (Viac info)

10. Hravé úlohy pre škôlkárov 1.

Pracovný zošit pre škôlkarov. Plný hier, zábavy, omaľovániek a cvičení, ktoré vaše dieťa zabaví na celé hodiny. (Viac info)

11. Thomas Erikson – Obklopený idiotmi

Nie každý, komu nerozumiete, je nevyhnutne idiot. Prelomová metóda vám pomôže konečne porozumieť svojmu šéfovi, kolegom či životnému partnerovi, ba dokonca vlastným deťom. Máte pocit, že všade stretávate samých idiotov? Vytáčajú vás ľudia a máte pocit, že ich reakciám a správaniu vôbec nerozumiete? Prečo je komunikácia s určitými ľuďmi bezproblémová a iní sú ako chmuľovia?Škandinávsky bestseller, z ktorého sa po celom svete predalo už milión kópií, vysvetľuje štyri základné typy ľudského správania, ktoré definujú spôsob komunikácie a vnímania ľudí okolo nás. (Viac info)

12. Juraj Červenák – Anjel v podsvetí

V Prahe vyčíňa mor a cisár Rudolf II. sa aj s celým dvorom presťahoval do Plzne. Povesť tohto mravopočestného, panovníkovi oddaného mesta však ohrozuje séria zločinov. Najprv sa záhadne stratí synovec ruského vyslanca Vlasjeva, ktorý prišiel vyjednávať v mene cára Godunova. Pod hrozbou škandálu radnica poverí hajtmana Leopolda Steina, aby mladíka našiel. Prípad je však zložitejší a stopy vedú k vysokopostaveným osobám, hajtman teda požiada o pomoc svojho brata, chýrneho vyšetrovateľa Joachima Steina. (Viac info)

13. Sally Rooney – Normálni ľudia 

Jeden z najoceňovanejších románov súčasnosti. Víťaz Costa Novel Award za najlepší román roka 2018, nominácia na Man Bookerovu cenu za rok 2018 a množstvo ďalších cien. Connell a Marianne pochádzajú z jedného malého mestečka na západe Írska, no zdá sa, že tam sa podobnosť medzi nimi končí. Connell je v škole obľúbený, zatiaľ čo Marianne je samotárka. Marianne je z bohatej rodiny, Connel vyrastal bez otca a jeho matka je upratovačka. Keď však jedného dňa nadviažu rozhovor – síce trápny, no strhujúci – spustia lavínu, ktorá navždy zmení ich životy. (Viac info)

14. Fitness diár® 2021

Nechaj sa sprevádzať a rozmaznávať. Nechaj si radiť ohľadom cvičenia či stravy a krásnymi afirmáciami i srdce hladiť. Tvoj osobný sprievodca na prekonanie rok trvajúcej cesty za krajším a ZDRAVŠÍM JA je už na ceste ku TEBE!
V poradí už šiesty Fitness diár® 2021, avšak po prvýkrát v novom šate. Prvým dotykom semišu s nádychom elegancie zostaneš omámená. Zvedavosť začne otáčať stránku po stránke , ktorá poodhalí veľa užitočných informácií v jednom zväzku. (Viac info)

15. Hravé úlohy pre škôlkarov 2.

Hravé úlohy pre škôlkárov 2 nadväzujú na zošit Hravé úlohy preškôlkárov 1. V pracovnom zošite sú zozbierané také úlohy, ktoré malým deťom poskytnú výbornú zábavu, avšak podporujú rozvoj rozličných zručností a tak ich pripravujú na nástup do školy… (Viac info)

16. Kepler – Zrkadlový muž

Cestou domov zo školy zmizne mladé dievča. Napriek úsiliu polície aj rodiny sa ju nepodarí vypátrať. O päť rokov ju nájdu brutálne zavraždenú na detskom ihrisku uprostred Štokholmu. Pomocou sledovacích kamier inšpektor Joona Linna vystopuje očitého svedka. Ukáže sa, že Martin je duševne chorý človek, ktorý si neuchoval nijaké spomienky na to, čo videl. Je poznačený vlastnou traumou, viní sa z dcérinej smrti. Joona sa rozhodne kontaktovať psychiatra Erika Mariu Barka a zistiť pravdu pomocou hypnózy. Martinova manželka dostane výstrahu: ak svedok prehovorí, odnesie si to ich blízky nevinný človek. Čoskoro svoju hrozbu naplnia. (Viac info)

17. Charlie Mackesy – Chlapec, krtko, líška a kôň

I keď to málokto pokladal za možné, prišla doba, v ktorej akoby sa zastavil čas a do popredia sa dostávajú iné priority. Je to boj o prežitie a čas zamyslieť sa. Mnohí sa cítia vo svojom boji osamelí a opustení, potrebujú povzbudiť. Práve týmto čitateľom, ale nielen im, je určená kniha Charlieho Mackesyho. Nájde si cestu priamo do vášho srdca, zaujme vás a ukáže, že napriek všetkému bude svet v poriadku.  (Viac info)

18. Yuval Noah Harari – Sapiens

Kniha je vzrušujúcim zhrnutím našej neuveriteľnej histórie − od bezvýznamných opíc až k pánom sveta. Jej obsah je odvážny, obsiahly aj provokatívny. Spochybňuje všetko, čo sme o ľudstve zdanlivo vedeli: našu vieru, činy, moc… aj našu budúcnosť, a pritom sa zamýšľa a ozrejmuje najdôležitejšie otázky histórie a moderného sveta. Nestáva sa často, aby kniha dala čitateľom možnosť prehodnotiť prakticky všetko konanie človeka ako druhu. A presne to sa podarilo Hararimu v jeho zhrňujúcom, ale zrozumiteľnom pohľade na dejiny ľudstva. (Viac info)

19. Metóda Wima Hofa

„Dokážete doslova nemožné. Môžete prekonať chorobu, zlepšiť si psychické zdravie aj fyzický výkon, dokonca dostať pod kontrolu vlastnú fyziológiu. Zvládnete každú stresovú situáciu.“
Wim Hof, prezývaný Ľadový muž, je držiteľ viacerých svetových rekordov vo vytrvalosti a pobyte v chlade. Vyšiel na Kilimandžáro iba v šortkách, zabehol polmaratón za polárnym kruhom naboso, stál v nádobe s ľadom viac ako stodvanásť minút. Prínosy jeho metódy, ktorú využívajú milióny ľudí po celom svete, potvrdilo osem univerzitných výskumov. (Viac info)

20. Ťap, ťap, ťapušky 

Klasické rozkladacie leporelo s ľudovými riekankami pre najmenších – Varila myšička kašičku, Naša mačka strakatá, Ide pavúk po stene, Osievame múčku… Riekanky sú ilustrované veselými obrázkami Aleny Wagnerovej. (Viac info)

Nejpredávanejšie e-knihy za rok 2020

 1. Dominik Dán – Klbko zmijí 
 2. Vi Keeland – Nemali by sme 
 3. Dominik Dán – V tieni 
 4. Jo Nesbo – Kráľovstvo
 5. Jorn Lier Horst – Zlo 
 6. Sally Rooney – Normálni ľudia
 7. Thomas Erikson – Obklopený idiotmi
 8. Radodajka 
 9. Whitney G. – Výpoveď
 10. Vi Keeland – Nahá pravda
 11. Arpád Soltész – Sviňa
 12. Lars Kepler – Zrkadlový muž
 13. Katarína Kuniková – Zákon príťažlivosti 
 14. Emily D. Beňová – Keď nás pravda spojí
 15. Juraj Červenák – Anjel v podsvetí 
 16. Dominik Dán – Nevieš dňa, nevieš hodiny
 17. Jozef Karika – Smršť 
 18. Jana Pronská – Viazaný prísahou 
 19. Michael Connelly – Temný plameň 
 20. Vi Keeland – Krásny omyl

Najpredávanejšie audio knihy za rok 2020

 1. Ľudmila Kollmannová – Angličtin pre samoukov (3 CD)
 2. rod. Krenorová – Rozprávky Krónerovci
 3. Macko Uško
 4. Ľudmila Kollmannová – Angličtina nejen pro samouky (2 CD)
 5. Dominik Dán – Klbko zmijí 
 6. Astrid Lindgren – Pipi Dlhá pančucha
 7. Lucy Maud Montgomery – Anna zo Zeleného domu
 8. Ilona Kostnerová a Katarína Halčinová – Nemčina nielen do auta
 9. 3CD BOX Veľká audio kniha – Rozprávky z večerníčkov
 10. Iva Dostálová a Tatiana Laliková – Angličtina nielen do auta – Pre začiatočníkov
 11. Astrid Lindgren – My všetky deti z Bullerbynu
 12. Don Miguel Ruiz – Štyri dohody
 13. Dominik Dán – Nevieš dňa, nevieš hodiny
 14. Eckhart Tolle – Nová zem
 15. Allegri Renzo – Zázraky Pátra Pia (CD)
 16. Mária Podhradská a Richard Čanaky – Rozprávky 1 (CD)
 17. Mária Podhradská – Veselá angličtina pre deti 2 (CD)
 18. Monika Kompaníková – Hlbokomorské rozprávky
 19. Krista Bendová – Opice z  našej police

Najpredávanejašie filmy z roku 2020

 1. Ľadové kráľovstvo II
 2. Spievankovo 7: Angličtina (DVD)
 3. Everest – Najťažšia cesta
 4. Bohemian Rhapsody
 5. Ľadové kráľovstvo kolekcia 1.+2.
 6. Snežný chlapec
 7. Salto je kráľ
 8. Star Wars: Vzestup Skywalkera
 9. Šťastný nový rok
 10. Meky
 11. Vládkyňa zla 2
 12. Ženy v běhu
 13. Kolekcia Everest – Najťažšia cesta & Salto je kráľ
 14. Leví kráľ
 15. Malý princ
 16. Vaiana
 17. Černobyl
 18. Pýcha a předsudek
 19. Star Wars: Vzestup Skywalkera

Najpredávanejšia hudba za rok 2020

 1. Sima Martausová: Oslobodená
 2. Karol Duchoň: Opus 1970-1985
 3. Meky: The Best Of Miro Žbirka
 4. Karel Gott: 80/ 80 Největší hity 1964–2019
 5. Karol Duchoň: 20 naj
 6. Sima Martausová: Len tak sa stíšim
 7. Richard Müller: Hodina medzi psom a vlkom
 8. Karol Duchoň: S úsmevom LP
 9. Peter Bič Project: Labyrint
 10. I.M.T. Smile: Život IMT Smile 1998 -2020
 11. Jaromír Nohavica: Máma mi dala na krk klíč
 12. Harry Styles: Fine Line
 13. BTS: Map Of The Soul – 7
 14. Štec Štefan & Fajta: Duje Vitor
 15. AC/DC: Power Up
 16. Milan Lasica: Mojich osemdesiat
 17. Miro Jaroš: Pesničky pre (ne)poslušné deti 3
 18. Karel Gott: Zázrak vánoční
 19. KAROL DUCHON – 20 NAJ
 20. Štefan Štec: Poletʹiv by’m na kraj svita