blog

Ďakujeme, že pomáhate knižnému svetu

štvrtok 29. apríla 2021 11:04
Št 29.04. 2021 11:04

Ruch kamenných kníhkupectiev sa už pomaly prebúdza. Samozrejme, nie v takej podobe, na akú sme boli zvyknutí, ale pomaličky, krok po kroku, sa môžeme vrátiť do obdobia, ktoré si pamätáme z bežného života.

Aby sme vám my a mnohí malí kníhkupci, roztrúsení po celom Slovensku, mohli aj po skončení pandemických opatrení prinášať knižky, po ktorých túžite, spustili sme na konci januára projekt Spoločne podporme knižný svet. Doteraz sa nám podarilo vyzbierať viac ako 70-tisíc eur a prvé príspevky sme už odovzdali zapojeným kníhkupectvám a Združeniu vydavateľov a kníhkupcov Slovenska. 

Začiatkom mája k nim poputujú ďalšie príspevky a podľa aktuálnej situácie sa rozhodneme, či v projekte budeme aj naďalej pokračovať. Ak chcete vedieť, koľko peňazí dostalo vaše obľúbené kníhkupectvo, prerozdelenie príspevkov za prvé mesiace nájdete v tejto tabuľke. Podporiť malých kníhkupcov môžete zatiaľ do konca apríla.

Túto neuveriteľnú hranicu by sa nám nepodarilo prekonať bez vás, a preto by sme sa vám radi poďakovali. A to nielen my, ale aj tí, ktorým ste pomohli:

Kníhkupectvo Na korze

 

Knihy Myjava

Vážení čitatelia, v tejto ťažkej situácii, kedy sme si uvedomili, že s istou dávkou spolupatričnosti sa i problémy dajú riešiť ľahšie, si veľmi vážim Vašu pomoc, kedy ste boli ochotní mi prispieť sumou na chod môjho kníhkupectva, za čo som Vám nesmierne vďačná. Úprimne Vám všetkým ďakujem

Zuzana Sabová, majiteľka Knihy Myjava 

Kníhkupectvo Malovec

 

Kníhkupectvo BARICA

Život je plný zázrakov i prekvapení a tie nás dokážu často zaskočiť. Minulý rok nám priniesol pomerne veľký šok. Donútil nás navrátiť sa k najdôležitejším veciam – k zdraviu, pokore, ľudskosti, trpezlivosti. Stiahli sme sa do seba a zamerali na podstatu.

Pre nás, v našom kníhkupectve BARICA v Púchove, to bol mimoriadne nezvyčajný až stresujúci rok, kedy sa nám rúcali istoty. Áno, sme kníhkupectvo v „tradičnom starom móde“, veď medzi regálmi som sa učila aj chodiť, a teraz z noci do rána sa odokryli všetky naše nedotiahnuté resty! Vraj sa najviac naučíme vtedy, keď musíme! Nám sa za posledný rok potvrdilo toto:

  1. Nemusíme byť kníhkupcami, aby sa nám život okamžite zmenil. A keď už kníhkupcami sme, musíme ho „napriek“ tomuto označeniu, začať meniť aj my. Je pravdou, že ľudské charaktery a priateľov spoznáme až keď nám je najťažšie.
  2. Je úžasné, ako sa ľudia dokážu zomknúť v najťažších chvíľach a ako dokážu byť súdržní navzájom.
  3. Verím, že poctivá práca má šancu prežiť, aj keď sa niekedy doslova škriabe z dna. Myslím si, že povrchnosť je síce jednoduchšia, ľahšia a rýchlejšia, ale vždy narazí.
  4. Ľudia sú vo svojej podstate (napriek všetkým pochybnostiam) ešte stále nádherne ľudskí, priateľskí a tolerantní. A je výborný pocit si to uvedomovať.

Sme vďační ľuďom, ktorí k nám prichádzali a prichádzajú ako zákazníci s tým, že chcú podporiť, chcú pomôcť, chcú ovoňať knihy alebo len tak pokecať. V uplynulom roku nám trikrát zakázali sa s Vami stretávať a všetci vieme, že od „predvianoc“ to boli štyri kruté mesiace. Som vďačná všetkým našim (i nenašim) zákazníkom z celého Slovenska, ktorí na nás mysleli a poskytli nám v spolupráci s Martinusom finančnú podporu.

A, samozrejme, som vďačná Martinusákom za to, že prišli s týmto projektom, mysleli aj na nás malých a uvedomovali si pravdivosť Hemingwayovho výroku o tom, že nikto z nás nie je ostrovom samým pre seba, ale sme súčasťou…

Dnes máme naše kníhkupectvo momentálne otvorené, uvidíme, čo nám budúcnosť prinesie. Verím, že si opäť mnohí nájdu cestu k nám a ostatným maličkým kníhkupectvám, aby ste mohli knihy aj ovoňať, aj prezrieť, potešiť sa nimi a porozprávať sa. Teším sa na to, keď znovu pokecáme o knihách, o živote, o starostiach i o tom, čo nám robí radosť, a tak… o všetkom!

Ešte raz vďaka všetkým priateľom, veľa zdravia a krásnych chvíľ s knižkami i bez!

Eva Baricová, kníhkupectvo BARICA

Dajama – Knihy o Slovensku

 

Kníhkupectvo SaBa

Pekný deň prajem, som majiteľkou malého kníhkupectva v oscarovom mestečku Sabinov. Lockdown nekompromisne zasiahol aj nás a obávali sme sa, aký to bude mať na nás dopad. Našli sme si však spôsob, ako sa nespoliehať len na pomoc od štátu, ale urobili sme všetko pre to, aby sme „prežili“. A to sa nám podarilo hlavne vďaka vám, našim verným zákazníkom. Či už ste prišli k výdajnému okienku, alebo ste prispeli cez Martinus alebo akýmkoľvek iným spôsobom. Ukázali ste, že vám na nás, malých kníhkupectvách, záleží a to si nesmierne vážime. Z úprimného srdca vám preto ďakujeme.

Ľudmila Dugasová, SaBa 

Kníhkupectvo Zrno

 

Knihy Kornélia Ilava

Vážime si a ďakujeme všetkým čitateľom, ktorí podporili projekt Spoločne podporme knižný svet. Vďaka zrealizovaniu tejto myšlienky sú knihy aj naďalej súčasťou nášho bežného života.

Knihy Kornélia Ilava

Ďakujeme ❤️

Monika Floreková

copywriterka

Monika Floreková má v Martinuse na starosti písanie textov, vymýšľanie kampaní a iných hravých aktivít, ktoré pre vás s láskou robíme :-) Na našom Youtube kanáli pre vás pravidelne pripravuje výber knižných noviniek.

Články autora