blog

Deň neprečítaných kníh 2022: Čo s následkami prečítanej noci?

streda 31. augusta 2022 08:00
St 31.08. 2022 08:00

Každý rok 31. augusta si pripomíname knižky, ktoré stále čakajú na našu priazeň v policiach. Knihy, ktoré sme si kúpili sami, či si našli inú cestu do našich domácností, no potom nedostali šancu vyrozprávať nám svoj príbeh. Podľa našich výskumov je takých kníh až 28 percent! Oslávme Deň neprečítaných kníh tým, že po niektorej takej knižke siahneme a konečne sa do nej začítame :-)

Minulý rok sme pre príležitosti Dňa neprečítaných kníh hľadali preklad pre japonský knihomoľský výraz cundoku (vybrali ste krásne slovo neskôrky) a tentoraz skúsime vyriešiť problém, ktorý môže postretnúť každého čitateľa a čitateľku – knižka nás vtiahne do príbehu a nepustí až do skorých ranných hodín. V extrémnych prípadoch sa môže stať, že s hrdinami strávime celú noc a naše nadšené výkriky pri dejových zvratoch zobudia i prekvapeného kohúta!

Aké následky nás však čakajú nasledujúci deň? Ako vysvetlíme svojmu okoliu, že vzhľad ako po doručení bižutérie do Mordoru nám nespôsobilo obyčajné hýrenie, ale ušľachtilé nočné čítanie? Stať sa nám to môže i počas DNK 2022, takúto silu majú totiž aj knihy, ktoré na svoju chvíľu čakali neprečítané v našej knižnici.

V Martinuse sme sa tento problém rozhodli riešiť pred rokmi zavedením takzvaného Book sick day. Názov pochádza z anglického „korporátneho“ označenia dňa, keď sa zamestnanec skrátka necíti na prácu. Vtedy radšej oznámi, že pre dobro kolektívu dnes bude lepšie, keď zostane v posteli a zoberie si „sick day“. V našom prípade však nie je reč o chorobe – Book sick day je príležitosť pochváliť sa, že sme objavili takú dobrú knižku, že prekonala naše ľudské odhodlanie. Teraz ponúkame tento nápad aj vám!

DNK síce každoročne oslavujeme 31. augusta, ale keďže nasledujúci deň je štátny sviatok, prvá skutočná príležitosť sa v práci vyskytne 2. septembra. Odporúčame však skúsiť tento nápad ponúknuť vašim nadriadeným či HR oddeleniu vopred na celý rok pre všetkých. Stanú sa z vás hrdinovia vášho pracovného kolektívu a bardi o vás budú spievať oslavné ságy pri kancelárskom kávovare! Firmy tým získajú príležitosť pochváliť sa netradičným zamestnaneckým benefitom, ktorý podporuje dobrozvyk, pretože čítanie nie je zlozvyk a robí ľudí múdrejšími a šťastnejšími.

Pripravili sme pre vás na stiahnutie niekoľko vzorových potvrdení a dokumentov, ktoré vám pomôžu ukázať, že to myslíte naozaj vážne! Možno si niektorý z nich adoptujeme aj my v Martinuse, pretože radi meníme veci k lepšiemu a je dosť možné, že nastal čas na premenovanie Book sick day na niečo ľubozvučnejšie 🙂

Žiadosť o book sick day, Partnerská príbehová priepustka, Knižná ospravedlnenka, Knihomoľské dospávanie, Číting day, Haiku o prečítanej letnej noci