blog

Letné knižné tipy od Martinusákov a Martinusáčiek

piatok 21. júla 2023 13:38
Pi 21.07. 2023 13:38

12 Martinusákov a ich 12 knižných srdcoviek, ktoré vám tentokrát pomôžu vychutnať si letnú pohodu a poriadne si oddýchnuť. V Martinuse veríme, že aj oddychová kniha môže byť kvalitná a dokáže vás obohatiť. Také sú aj tipy na knihy od našich kolegov. Zadanie znelo jasne - Ak by ste počas leta mali prečítať len jednu knihu, bola by to táto! 

Spev o Achillovi

“Krásny, a zároveň veľmi dojímavý príbeh mladého Achilla a Patrokla, ktorí sa musia vyrovnať s ťažkými životnými situáciami. Či už ide o odchod z rodnej zeme, krutú vojnu, stratu niekoho blízkeho alebo zlomyseľných bohov a bohyne. Magická kniha plná napätia, lásky, oddanosti, porozumenia, ale aj straty očarí každého milovníka gréckej mytológie či antickej doby. Je moderným prerozprávaním klasického mýtu a rozpráva o vzťahu medzi dvoma chlapcami, neskôr mužmi, Achillom a Patroklom, ktorí sú pre seba jednoducho stvorení.”

Dominik, kníhkupec

Daisy Jones & The Six

“Ak hľadáte oddychový príbeh, ktorý vás premiestni na iné miesto a do iného obdobia, práve ste našli svoje ďalšie čítanie. Príbeh sleduje rockovú kapelu zo 70. rokov, ich meteorický vzostup, slávu a pád. Kniha je pretkaná nielen elektrizujúcimi hudobnými skladbami, ale aj mnohými krásnymi myšlienkami, ktoré vo vás zarezonujú. Nehovoriac o sile vytrvalosti, lásky a obetavosti. Vďaka netypickému štýlu písania vo forme rozhovorov sa číta ľahko a rýchlo. Zrušte si svoje piatkové plány, pretože knihu nezavriete, kým ju nedočítate!”

Tomáš, knižný radca

Dom na azúrovom pobreží

“Ak máte pocit, že je v našej spoločnosti príliš veľa hnevu, začítajte sa do tohto magického príbehu, a ja sľubujem, že vás doslova a do písmena pohladí na duši. Príbeh je síce jednoduchý, nenájdete v ňom žiadne napätie či dejové zvraty, je to oddychovka, ale s takým hlbokým posolstvom, ktoré by ste od nej pravdepodobne ani nečakali. Ukrýva mnoho dôležitých myšlienok, ale najpodstatnejšia je tá, že by sme mali skutočne žiť, nielen prežívať. Prijímať ľudí takých, akí sú, nepodliehať predsudkom a mať nielen oči, ale aj srdce, otvorené dokorán. Dom na azúrovom pobreží sa bude páčiť každému, kto si chce pri knihe oddýchnuť, pri čítaní sa usmievať a dočítať s vedomím, že stále máme nádej na chápavejší a otvorenejší svet.”

Nikola, produktová manažérka

Beautiful World Where Are You

“Sally Rooney má talent zachytiť podstatu dnešných vzťahov. Robí to realisticky a takpovediac jemne, prirodzene… Nie je to inak ani v jej najnovšej knihe. Dva páry – Alice a Felix a Eileen a Simon sa v snahe objaviť krásu sveta zaoberajú spoločenskými aj osobnostnými problémami. Podarí sa im nájsť krásu v každodennom živote? Ak ste milovníkom realistických či príjemne melancholických príbehov a tabu tém, tento titul je pre vás to pravé orechové!”

Veronika, kníhkupkyňa

Kolibrík

“Majstrovsky napísaný, dojímavý príbeh z talianskeho prostredia zachytávajúci neľahký osud Marca. Kniha sa číta ľahko, dej je pútavý a každou kapitolou do seba všetko perfektne zapadá. Príbeh vás donúti zamyslieť sa nad zvládaním ťažkých životných situácii a pomôže uvedomiť si, že vždy máte dôvod ísť ďalej.”

Samuel, barista

How To Get Your Act Together

“Kniha How To Get Your Act Together je skvelou vstupnou bránou pre tých, ktorí sa snažia uchopiť diverzitu a inklúziu vo svojej firme. Hoci sa ironickým podtitulom “for Straight White Men” zdá neinkluzívna (predsa len je táto skupina v manažmente štatisticky zastúpená až 72 %), rozhodne vie čo-to ponúknuť aj ostatným. Každá kapitola sa venuje inej dimenzii D&I a nezostáva iba pri vysvetleniach. Ponúka praktické cvičenia, odporúčania zo svetoznámych firiem či odkazy na ďalšie zdroje.”

Miroslav, DTP špecialista

Neviditeľné besy srdca

“V recenzii od kolegyne som sa dočítala: “Po prečítaní príbehu som mala chuť Cyrila objať.” A presne to sa stalo aj mne. Dojímavý, sčasti autobiografický príbeh chlapca, ktorý objavuje sám seba, zavedie čitateľa do katolíckeho Írska v priebehu dekád. Slzy, aj smiech vás budú sprevádzať celým dielom, odhaľujúc silu, ktorá je v každom z nás.”

Barbara, manažérka tímu interných služieb

Komnata ozvien

“Príbeh zo súčasného Londýna opisuje životy modernej päťčlennej rodiny, v ktorej sú na prvom mieste peniaze, popularita a sociálne siete. 60-ročná hlava rodiny, populárny moderátor z BBC, sa však dopustí na Twitteri obrovského prehrešku. Použije nesprávne zámeno pri transrodovej osobe – a musí čeliť následkom, aké môže priniesť len táto príliš senzitívna & hyperkorektná doba. Ak dokážete ostať nad vecou, na tejto provokatívnej satire sa dobre pobavíte!”

Monika, Publico manažérka & e-knihy

Sústreď sa na vraždu

“Mierne cynická, mierne absurdná, mierne bizarná, mierne ironická dávka čierneho humoru. Čo sa stane, keď v Dusseho knihe diablov advokát začne brať Kurz sústredenia príliš vážne? Skvelý príbeh o advokátoch, mafiánoch, rýchlych autách a krásnych ženách. Príbeh o svete, kde vybuchujú autá, vraždy sú na dennom poriadku a ešte musíte venovať svoj čas tomu, aby ste našli škôlku pre vlastné dieťa (na prostriedkoch nezáleží). A o jednom motivačnom kurze, ktorý môže zmeniť život aj vám. Knihu treba brať s nadhľadom, mierne pošteklí a navodí príjemné letné zimomriavky. Ak milujete detektívky, mafiánske krimi a motivačné kurzy (ktoré nie vždy musia byť aj správne motivačné), potom je kniha určená práve vám.”

Iveta, produktová špecialistka

Stín větru

“Kniha, ktorá osloví každého fanúšika dobrých magických príbehov, a to bez ohľadu na vek. Tieň vetra má totiž všetko, čo od dobrého letného čítania čakáte – napínavý príbeh s kúskom tajomna, poetický jazyk, hlavné postavy Daniela Sempere a Fermína, ktorých si obľúbite už po pár stránkach, a to všetko popretkávané humorom. Vďaka tomuto príbehu pre vás už nikdy nebude návšteva Barcelony taká, ako predtým. Tieň vetra je prvým dielom tetralógie Cintorín zabudnutých kníh, takže ak sa vám zapáči, máte čítanie na celé leto :)”

Barbora, produktová manažérka pre Digitálny produkt 

Sedem minút po polnoci

“Aký je to pocit niečo chcieť a nechcieť zároveň? Mladého Connora navštevuje stromonetvor stvorený z tisu stojaceho v záhrade. Prichádza vždy 7 minút po polnoci. Netvor rozpráva Connorovi tri príbehy, v ktorých nie je vždy všetko tak, ako sa zdá. Štvrtý príbeh je iný. Patrí Connori. A on vyrozpráva svoj príbeh plný trpkej pravdy, bolestivej a oslobodzujúcej. Príbeh plný lásky a smútku.”

Zuzana, kníhkupkyňa

Playing to Win

“Autor prichádza so zaujímavým konceptom Kaskády strategických rozhodnutí, ale vysvetľuje ho tak dobre a dopodrobna, že aj napriek pôvodnému použitiu v úplne inej firme ako je Martinus (Procter & Gamble) sa koncept dá dobre použiť univerzálne. V Martinuse s ním pracujeme naprieč našimi biznisovými jednotkami a nevieme si ho vynachváliť. Jedna z mála biznisových knižiek, kde by 10-stranové zhrnutie naozaj nestačilo :)”

Róbert, manažér divízie

Alex Krchnavá

Alex je social media špecialistka, ktorá sa v Martinuse stará o naše sociálne siete. Rada sa stratí v dobrom príbehu a okrem toho, že zvyčajne číta súčasnú beletriu, má slabosť aj pre fantasy príbehy a komiksy.

Články autora