blog

Tipy na knižné adventné kalendáre pre deti

piatok 24. novembra 2023 12:39
Pi 24.11. 2023 12:39

Obdobie blížiacich sa Vianoc býva vždy čarovné, a to najmä pre malé detičky. Spoločné chvíle trávime doma pri pečení, rozprávkach a, samozrejme, aj pri čítaní krásnych vianočných kníh. Knihy, ktoré vám dnes predstavím, sú tiež sami o sebe čarovné. Stačí ak budete mať doma len jednu jedinú z nich a budete ju môcť čítať postupne deň po dni od 1. decembra až do samotných Vianoc.

Nazrite spolu s nami do kníh písaných ako adventný kalendár a inšpirujte sa.

ADVENTNÝ KALENDÁR

Začnem tipom na knihu pre úplne najmenšie detičky. Tento adventný kalendár obsahuje 25 malinkých roztomilých knižočiek poukladaných do červeného rámika. Na prvý pohľad nám môže hneď pripomenúť klasický čokoládový kalendár, ale pozor tento je oveľa lepší! Knižočky sú vlastne malé leporelá s tvrdými stranami a každá jedna v sebe skrýva okrem krásnych obrázkov aj milé básničky. 25. knižočka v kalendári je bonusová a venovaná trom najobľúbenejším vianočným koledám spolu s notami.

Tip: Kalendár môžete s detičkami využiť aj na hru. Povyberajte z neho malinké knižky a ukladajte ich späť do rámika podľa čísel, tak ako sú na jeho spodnej časti vyobrazené. Zahráte sa tak doma knižné puzzle.

ANIČKA a zázračná rolnička

Roztomilá kniha z pera slovenskej autorky s 24 príbehmi o dobrých skutkoch v období adventu, presne taká je kniha o Aničke a jej zázračnej rolničke. Vždy, keď malá Anička urobí dobrý skutok, rolnička sa rozzvoní a na ich stromčeku doma pribudne jedna ozdoba. Príbehy sú kratšie a veľmi dobre sa čítajú, až máte pocit, že ste u Aničky doma a všetky tie zážitky prežívate s ňou. Na každý deň si vďaka knihe doprajete jedno ponaučenie, pripomeniete si základné hodnoty, pravidlá slušnosti aj správneho konania. 

Tip: Na konci príbehov sú otázky, ktoré vám môžu pomôcť sa s detičkami porozprávať o rôznych témach. Tiež tam nájdete texty a noty k vianočným piesňam, recept na medovníčky či tip na výrobu adventného kalendára.

Čakáme na Vianoce

Je to adventný kalendár s otváracími okienkami, v ktorom nájdete popísané tradičné slovenské zvyky. Každý deň si detičky odklopia jedno okienko a dozvedia sa veľa zaujímavých informácií, naučia sa básničku či užitočné veci, napríklad ako nakŕmiť uzimené vtáčiky. Kniha je väčšieho formátu a veľmi hrubá, text však nájdete len pod spomínanými okienkami. Atmosféru knihy totiž tvoria najmä veľkoformátové obrázky. A to všetko pre nás pripravili opäť šikovné autorky zo Slovenska.

Tip: Uhádnete všetky vyobrazené miesta na obrázkoch? Zamyslite sa a príďte doma na to, aké miesta zo Slovenska sa v knihe nachádzajú.

Adventné kalendáre plné čarovných rozprávok

Ak by ste chceli čítať s detičkami každý jeden deň úplne inú rozprávku, potom určite siahnite po týchto knihách. Disney: Rozprávkový adventný kalendár má v sebe 24 mini kníh s tými najkrajšími príbehmi, aké od Disney poznáte. Sú tu rozprávky univerzálne, ale aj také, ktoré potešia viac dievčatá a iné, ktoré potešia zase viac chlapcov. Samozrejme, najväčším lákadlom sú rozhodne ilustrácie, ktoré na Disney deti tak milujú. Druhá voľba môže byť Adventný kalendár, ktorý ukrýva malé knižočky pod okienkami. Každý deň si detičky odklopia jeho okienko a čaká na  nich prekvapenie v podobe krásnych príbehov.

Tip: Adventný kalendár si vyberajte podľa rozprávok, ktoré vaše detičky bavia najviac. Ich kompletné zoznamy nájdete vždy na zdaných stranách týchto veľkoformátových obalov plných malinkých rozprávkových kníh.

Dobrodružné adventné kalendáre

Ak máte doma už staršie detičky, ktoré majú 5 a viac rokov a bavia ich dobrodružné príbehy, potom rozhodne neprehliadnite knihy o myšiakovi Félixovi. V prvej časti knihy Ako myšiak Félix zachránil Vianoce sa mu do cesty pripletie list pre Santa Klausa, ktorý sa stratil. Félix sa ho rozhodne doručiť na správnu adresu, aby chlapček Oliver neostal na Vianoce bez darčekov. V druhej knihe Ako sa myšiak Félix vrátil na Vianoce domov býva myšiak už s jeho novým kamarátom Oliverom, musí však vyriešiť záhadu, ktorá ho trápi. 5 dní pred Vianocami sa preto vydá hľadať neznámu myšku a či to stihne domov na Vianoce včas alebo nie sa už dozviete po prečítaní tohto príbehu.

Tip: Za každou jednou kapitolou v knihách nájdu detičky rôzne úlohy či aktivity, ktoré si môžu doma vyskúšať a spestriť si tak čas adventu. Naučia sa ako vyrobiť prstovú bábku myšiaka Félixa, napísať vianočný pozdrav, upiecť medovníky, vyrobiť vianočnú ozdobu, spraviť si vlastnú snehovú guľu a mnoho, mnoho ďalšieho.

Adventné kalendáre s únikovými hrami

Posledný tip je špeciálny a určený opäť pre staršie detičky. Knihy sú inšpirované čoraz obľúbenejšími únikovými hrami a na to, aby mohli deti každý deň pokračovať v čítaní, musia rozlúštiť rôzne hádanky. Po vylúštení hádaniek vždy prídu aj na to, kde majú pokračovať, pretože jednotlivé kapitoly nenasledujú za sebou, ale sú v knihách rôzne porozhadzované. Ak vaše deti bavia rébusy, tak si rozhodne pozrite knihy Tajomná vila: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou alebo V pasci! Konská farma v ohrození: Adventný kalendár pre deti s únikovou hrou.

Tip: Strany s jednotlivými kapitolami sú zapečatené, takže sa nemusíte obávať, že deti nájdu niečo skôr, ako majú. V knihách sa na konci nachádzajú aj správne riešenia, taktiež zapečatené.

Milí rodičia, ak sa vám zapáčili takéto knižné adventné kalendáre nezúfajte, že sú určené len pre detičky. Pozrite si knihy Vianočné mystérium či Snehová sestra, ktoré sú rovnako rozdelené na 24 kapitol a určené na čítanie počas adventu. Aj keď sú odporúčané pre mládež, som si istá, že zaujmú rovnako aj vás.

Krásny advent a ešte krajšie čítanie vám prajem.

Čerešňová mama

Simonka alebo instagramová @ceresnova_mama sa vďaka svojmu synovi zamilovala do sveta detských kníh. O túto ich spoločnú lásku sa rozhodla podeliť a na svojom instagrame vám prináša skvelé odporúčania na detské knihy, ale aj na aktivity či hry s detičkami, ktorými sa môžete inšpirovať.

Články autora