blog

Tipy na vianočné darčeky pre ľudí, ktorí bežne nečítajú

piatok 24. novembra 2023 12:48
Pi 24.11. 2023 12:48

Mnohí z nás sú vášnivými knihomoľmi, najradšej by sme si čítali od rána do večera, dúfame vo voľné dni, ktoré by sme mohli stráviť v pohodlnom kresielku s knihou v ruke a pod stromček si prosíme len a len knižky. Sme pomerne pokojné bytosti obľubujúce svoj vlastný priestor, no predsa len sa nájde niečo, čo nás vie rozčarovať – naši priatelia a známi, ktorí nečítajú. Tak veľmi by sme sa aj s nimi chceli podeliť o tie magické zážitky, avšak oni tvrdia, že na čítanie nemajú čas. Ale vy by ste im aj tak chceli darovať knihu!

Nuž, nezaháľala som a pripravila som si preto pre vás niekoľko tipov ako šitých na mieru práve pre týchto ľudí. A ktovie, možno sa do príbehov zamilujú natoľko, že v nich odhalíte spriaznenú knihomoľskú dušičku.

 

  1. Nekonečný príbeh

Nádherné, voňavé a najmä nostalgické vydanie populárnej klasiky, ktorá nikdy nezomrie. Kto už by sa len nechcel vrátiť do sveta Fantázia a vydať sa na dobrodružstvo s nešikovným Bastiánom, zatúlať sa ešte raz do príbehu svojho detstva a pozabudnúť sa pri hrubočiznej tajuplnej knihe.

  1. Vianočná koleda

S klasikami veru ešte nekončím. Obzvlášť keď ide o vydanie, ktoré skrášli celú miestnosť, ak nie rovno aj byt. Nezabudnuteľný príbeh o troch duchoch Vianoc a jednom hundrošovi si získal srdcia miliónov ľudí po celom svete, tak prečo ním nepotešiť aj svojich blízkych… a vlastne rovno aj seba, keď už ste merali cestu do kníhkupectva? Tie ilustrácie od Lisy Aisato za to skutočne stoja!

  1. Vedecké okienko

Ak máte priateľov, ktorí priam bažia po zaujímavostiach z oblasti chémie, fascinujú ich okolité javy a túžia rozširovať svoje vedomosti, práve táto prekrásna publikácia je pre nich tým pravým orechovým. Je písaná skutočne jednoduchým jazykom a objasňuje naoko banálne fakty, na ktoré ale mnohí nepoznajú odpoveď. A čo vás určite nenechá chladnými, je plná milých ilustrácií a prehľadných schém.

  1. Rýchlokurz geniality

Ďalším fantastickým tipom pre zvedavých príbuzných je publikácia nášho bývalého pána premiéra, ktorá v štyridsiatich dvoch kapitolách poukáže na zaujímavosti z rôznych oblastí, akými sú napríklad technologická revolúcia, delenie peňazí vo svete, klimatické zmeny a ich dopad na spoločnosť a mnohé iné, ku ktorým sa budete chcieť opakovane vracať.

  1. Ako byť zdravý?

Povedzme si úprimne, neexistujú ľudia, ktorí by robili všetko správne, a keďže aj majster tesár sa občas utne, rovnako sa to môže stať vašim priateľom, ktorí si potrpia na zdravý životný štýl. A ešte častejšie takým, ktorí to až tak veľmi neriešia. Táto kniha ponúka desiatky otázok a odpovedí a poslúži tak nielen ako prevencia pred chorobami, ale aj ako skvelá encyklopédia plná zaujímavostí o ľudskom tele. Vrelo odporúčam aj jej staršiu sestru – Ako byť šťastný? o spokojnom živote a problémoch, ktoré ho môžu skomplikovať. 

  1. To, čo máš okolo krku

Chimamanda Ngozi Adichie sklame málokoho. Táto nigérijská autorka si vďaka svojmu daru slova a schopnosti podať aj tú najväčšiu tragédiu s veľkou dávkou láskavosti získala srdcia čitateľov z celého sveta. Podľa mňa bude najlepším začiatkom do jej komplexnej tvorby práve jej zbierka neľahkých poviedok, ktoré ale v konečnom dôsledku zahrejú na duši. V martinusáckom čitateľskom klube sme z nej urobili knihu mesiaca november, tak sa neváhajte pridať do skupiny a prečítať si chvály ostatných knihomoľov.

  1. Eragon

A na záver tu mám opäť niečo oku lahodiace, čo vašich známych spoľahlivo navráti do detských čias. Budú mať tú česť stretnúť sa s chlapcom, jeho drakom a svetom plným kúziel, ktorý precestujú za cieľom poraziť temné sily. To všetko a ešte omnoho viac v sprievode prekrásnych živých ilustrácií.

 

Verím, že vás spomedzi mojich tipov oslovil aspoň jeden. A aby si vaši priatelia dokázali svoje nové knižné zážitky vychutnať ešte o niečo viac, odporúčam obdarovať ich aj niektorým z vynikajúcich čajíkov, kvalitných káv alebo iných dobrôtok ako stvorených na vianočné časy s knižkou v ruke.

 

Katka Pecháčková

Katka už niekoľko rokov vystupuje na Instagrame pod menom @laska_ku_kniham. Je veľkou milovníčkou kníh vo všetkých možných formách a toto jej najmilšie hobby postupne prerástlo do aktívneho recenzovania, fotenia a hlavne tešenia sa z každej novinky, ktorá jej pristane na stole.

Články autora