blog

Anasoft litera 2024: Poznáme 10 finalistov

streda 10. apríla 2024 14:33
St 10.04. 2024 14:33

Prestížne literárne ocenenie Anasoft litera vyhlásilo nominované knihy, ktoré sa dostali do finálovej desiatky.

Tento rok odborná porota vyberala z vyše 140 próz a finálová desiatka Anasoft litery 2024 prináša prevažne diela známych autoriek a autorov. Poďme sa spoločne pozrieť na tituly, ktoré tvoria zoznam najlepších slovenských kníh za uplynulý rok.
 
 

Lukáš Cabala – Spomenieš si na Trenčín? 

Príbehy v knihe Spomenieš si na Trenčín? Lukáša Cabalu sú pretkané jemným humorom a magickým realizmom na trenčiansky spôsob. Absurdné situácie, ktoré však vlastne nie sú až také nereálne a postavy, ktoré chcete stretnúť. Kniha voľne nadväzuje na Cabalove predošlé dve diela, no výborne funguje aj samostatne. 
 

Dušan Dušek – Deti v daždi 

Kniha Deti v daždi je kalendárom, aj keď trochu iným, takmer opačným, je to kalendár minulého času. Dušan Dušek v nej vytvára obraz blízkej minulosti, opisuje konkrétne, zväčša neveselé udalosti, hľadá v nich súvislosti a smeruje k výstrahe či skôr prosbe, aby sme sa poučili zo svojich zážitkov a chránili to najcennejšie, čo máme: svoje deti. Ide o ich životy.
 

Ivana Gibová – Babička 

Babička je piata kniha Ivany Gibovej. A nájdete v nej všetko – deväťdesiate roky, malomestské sídlisko, detstvá, dospievania, starnutia, rozbité kolená, premočené papuče, susedia, krčmy, škôlky a školy, malomestské životy, Maria Callas a jedna Babička.
 

Juraj Kováčik – Bod zlomu 

Bod zlomu Juraja Kováčika je kniha poviedok o momentoch, ktoré zmenili život. Nečakaná udalosť, telefonát, gesto, slovo, čin, ktoré obrátia vzťahy a súvislosti hore nohami a prinútia aktérov prehodnotiť svoj pohľad na svet a na seba samých. Stratia ilúziu, v ktorej žili, a výmenou získajú možnosť voľby, ktorá však môže byť tou najväčšou fikciou.
 
 

Katarína Kucbelová – Modrosleposť 

Každý uteká iným spôsobom. Postavy v knihe Modrosleposť Kataríny Kucbelovej unikajú k zvieratám a k umeniu, hľadajú rozlet v neustálom ohrození. Modrosleposť je román o vlastných väzeniach a bludnom hľadaní cesty von. O zvieratách v nás, mučených, slobodných aj divokých. O zvieratách, do ktorých vkladáme svoje predstavy o sebe. 
 

Miroslava Kuľková – Hotel Balkán

Sedem poviedok debutujúcej Miroslavy Kuľkovej sa odohráva v siedmich balkánskych krajinách. Ich obyvatelia hľadajú cestu nielen k druhým – vzhľadom na históriu a miesta, kde žijú –, ale hlavne späť sami k sebe. Prehodnocujú vzťahy, z ktorých ujsť chcú, ale nedokážu, a nachádzajú tie, ktoré ich ešte môžu zachrániť.
 

Richard Pupala – Druhý čierny zošit

Hororové príbehy z hlavného mesta od oceňovaného Richarda Pupalu sú pokračovaním Čierneho zošita nominovaného na Anasoft Literu a Cenu EU za literatúru. Nové strašidelné príbehy vás opäť zavedú medzi paneláky Petržalky, na slovenský vidiek či do temného lesa počas letnej noci. Všetky majú spoločný okamih, keď našu realitu naruší čosi tajomné či neobvyklé a vychýli ju z bežných koľají; nič už nebude ako predtým…
 

Vanda Rozenbergová – Storočie

Román Vandy Rozenbergovej Storočie sa odohráva v Zdochliaroch. Ak by ste ich hľadali na mape, sú všade. Na začiatku minulého storočia v nich Vilmos Singer postavil dom. Keby mal tento dom pamätnú tabuľu, bolo by na nej napísané: v tejto budove sa vyše sto rokov zlievajú v jedno lacný alkohol, ťažké jedlá, krásna hudba, surový krik, tiché samovraždy, špecifiká pohrebných zvykov, mrkva uložená na zimu, aj spoločenský život myši obyčajnej. 
 

Ondrej Štefančík – Siroty 

Siroty Ondreja Štefančíka prinášajú originálny, prenikavý pohľad na súčasnosť, ktorú glosujú cez prizmu gymnaziálneho profesora a jeho študentov.Učiteľ dejepisu na bratislavskom gymnáziu, ktorý prišiel v detstve o rodičov, sa ocitá v bizarnom svete novodobých sirôt, z ktorých každá vyjadruje svoju osamelosť osobitým spôsobom.
 

Jozef Puškáš – Vivat akadémia, zbohom Čechov 

V knihe Vivat akadémia, zbohom Čechov sa študenti búria proti režimu na vysokej škole. Rektor ohýba zákon, aby sa udržal pri moci, prorektor sa potáca medzi dvoma ženami – svojou vlastnou a herečkou, ktorá má hrať Čechovovu ženu. Puč proti moci vedie študent, ktorý má nespochybniteľný talent, ale spochybniteľnú sexuálnu orientáciu.
 

Alex Krchnavá

Alex je social media špecialistka, ktorá sa v Martinuse stará o naše sociálne siete. Rada sa stratí v dobrom príbehu a okrem toho, že zvyčajne číta súčasnú beletriu, má slabosť aj pre fantasy knihy a komiksy.

Články autora