blog

Medzinárodný deň vtákov: Ako „svoj“ deň oslavuje naša sovička Astrid?

pondelok 1. apríla 2024 07:00
Po 1.04. 2024 07:00

1. apríl nie je len dňom všetkých bláznov, ale od roku 1906 aj Medzinárodným dňom vtáctva. Nám sa podarilo dostať na tajnú vtáčiu oslavu, ktorá sa konala v prominentnom klube Pod bydielkom. Vďaka tomu vám prinášame exkluzívny rozhovor so sovou Astrid, zvieracou ambasádorkou služby Knihovrátok, ktorá si na oslavu odbehla zo svojej náročnej nočnej služby.

Ahoj, Astrid. Ako sa dnes máš?

Ďakujem za opýtanie, som celkom rozlietaná. 

 

Prezradíš našim knihomoľom a knihomoľkám, ako zvyčajne oslavuješ Deň vtákov? 

Priznám sa, že Deň vtákov sa výrazne nelíši od mojich bežných dní. Som síce hrdou zástupkyňou vtáčej ríše, ale zároveň si potrpím na presné dodržiavanie svojich knihovrátkovských povinností. Prebúdzam sa so západom Slnka a vyrážam na lov. Najprv lovím malé myšky, aby som sa nasýtila pred lovom všetkých prečítaných knižiek, ktoré čitatelia z celého Slovenska a Česka pridajú do Knihovrátka. Ak mám chuť, ulovím potom ešte pár myšiek, otočím hlavu o 270 stupňov, aby som sa presvedčila, že sú všetky knižky v knihovrátkovskom výkupe, a s východom Slnka sa vraciam do hniezda. 

 

Si skutočná workosovička! Máš vo svojom hniezde aj vlastnú knižnicu? 

Mám, ale je maličká, lebo aj moje hniezdo v strome je maličké. Veľmi rada si však zaletím do verejnej lesnej knižnice, kde sa stretnem aj s inými okrídlenými knihomoľmi a knihomoľkami a spoločne si vymieňame knižné tipy. Niekedy sú naše debaty o knihách také vášnivé, že pierka lietajú krížom-krážom! Potom si ich, samozrejme, pozbieram a používam ich ako záložky do kníh. V knižnici sa pravidelne konajú aj rôzne literárne akcie, minulý týždeň napríklad medveď predčítal zo svojej zbierky milostnej poézie Medové týždne. Predstavte si, že si všetky básne vysníval počas zimného spánku! 

 

Aká je tvoja obľúbená kniha a spisovateľ alebo spisovateľka? 

Rada čítam Smreka, Lasicu a Chrobáka. Mojou obľúbenou knihou je Tajný život stromov, ale trošku som urazená, že ma autor neprizval aspoň na konzultácie. V stromoch sa vyznám, a keby som autorovi prezradila všetko, čo viem, už by ten ich listnatý a ihličnatý život ani zďaleka nebol tajný. A celkom nedávno som si cez Knihovrátok kúpila knihu Sova. Najprv som sa veľmi potešila, že niekto konečne napísal knihu o mne, ale po pár stranách sa ukázalo, že ide o detektívku. A keďže som múdra ako sova, už viem, kto je vrah. Prezradím vám jeho meno? 

 

Prosím ťa, neprezrádzaj! Ďakujem ti za rozhovor a prajeme veľa šťastne nalietaných kilometrov pri love prečítaných knižiek.  Jakub Šuták

Copywriter

Copywriter, ktorý sa v Martinuse venuje písaniu článkov a blogov, tvorbe kreatívnych kampaní a ďalším tvorivým činnostiam pre všetkých knihomoľov a knihomoľky.

Články autora