blog

Mihnutím oka – kniha mesiaca apríl

štvrtok 11. apríla 2024 10:24
Št 11.04. 2024 10:24

Našou knihou mesiaca apríl v Čitateľskom Klube Martinus je detektívka Mihnutím oka od Jo Callaghan. Prečo by ste si ju mali prečítať aj vy?

Ako milovníčka krimi si nemôžem nechať ujsť nič z tohto žánru a môžem vám zaručiť, že sa predo mnou žiadne napätie neschová – dokážem ho vyňuchať na 300 kilometrov a prebádať behom jedného večera.

Inak tomu nebolo ani v tomto prípade. Britská spisovateľka Jo Callaghan ma dokázala presvedčiť v podstate okamžite, že jej detektívka Mihnutím oka je presne to, čo teraz potrebujem čítať. Hneď v úvode ma zoznámila s inšpektorkou Kat Frankovou zaoberajúcou sa prípadmi, v ktorých figurujú nezvestné osoby. Jej úlohou, logicky, je týchto ľudí vypátrať, no nie všetko je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá. Počet zmiznutí neustále narastá a nie každý prípad sa končí happy endom… Preto sa Kat stáva súčasťou pilotného programu, ktorý zahŕňa spoluprácu s umelou inteligenciou – Lockom. Tento na prvý pohľad nezvyčajný tím zachraňuje ľudské životy jedna radosť, aj keď treba povedať, že mierne nekonvenčným spôsobom.

Priznám sa, spočiatku som mala obavy, či si Kat a Lock skutočne sadnú. Kat totiž nežije len svojou prácou, rovnako sa snaží zvládnuť aj svoje vnútorné konflikty a boje medzi dôverou v seba samú a presvedčenie, že nie je dosť dobrá. Autorka sa veľmi šikovne pohrala s jej osobnosťou – ukázala, aká dokáže byť občas detinská, absurdná a najmä nedokonalá, čím ju priblížila každému jednému z nás.

Bála som sa tiež, že by Lock bez problémov mohol nahradiť celé oddelenie a bolo by po knihe, ale ukázalo sa, ako perfektne sa dajú kombinovať ľudské inštinkty a skúsenosti s neochvejnou logikou a analýzou dát. Ich odlišné prístupy k vyšetrovaniu spôsobujú konflikty, ale zároveň vedú k takým vyústeniam, v aké nikto ani nedúfal. Autorka tým otvára možnosť na hlbšie zamyslenie sa nad vývojom technológií a ich vplyvu na ľudský život.

Výnimočnosť tohto príbehu spočíva v jeho originalite – neviem, ako vy, ale ja som ešte detektívku, v ktorej vyšetruje AI, nečítala. A pritom ide o takú aktuálnu tému, ktorá je ešte stále zúfalo nevyčerpaná. Autorka taktiež exceluje v budovaní atmosféry, kde vládne neistota a tajomno, čo pridáva deju na intenzite.

Pravdou však je, že skúsenejší nadšenec do krimi rýchlo vytuší, ako čo dopadne, kam bude zápletka smerovať a kto je v príbehu ten zlý. Odporúčam knihu preto najmä začiatočníkom v žánri, ktorí ešte nemajú taký vycibrený čuch na záhady a radi dajú šancu niečomu dynamickému, plnému napätia a zvratov.

V celku ide o pútavý debut, ktorý kombinuje napínavé vyšetrovanie a množstvo otázok na zamyslenie sa ohľadom budúcnosti kriminológie. Ja osobne sa veľmi teším na pokračovanie!

No a keďže Martinusáci vybrali Mihnutím oka do svojho čitateľského klubu, počas apríla máte možnosť zakúpiť si ju s 25 % zľavou. Ak sa stanete členom FB skupiny Čitateľský klub Martinus, tak aj s poštovným zadarmo.

Katka Pecháčková

Katka už niekoľko rokov vystupuje na Instagrame pod menom @laska_ku_kniham. Je veľkou milovníčkou kníh vo všetkých možných formách a toto jej najmilšie hobby postupne prerástlo do aktívneho recenzovania, fotenia a hlavne tešenia sa z každej novinky, ktorá jej pristane na stole.

Články autora