blog

Príbeh o tom, ako dokázal neznámy muž zmeniť život úplne všetkým

štvrtok 11. apríla 2024 10:32
Št 11.04. 2024 10:32

Manželia Cilla a Rolf Börjlindovci sú známi najmä tvorbou severského krimi, ktoré sa u čitateľov teší veľkej obľube. Tentokrát však prinášajú do sveta literatúry dielo podivuhodného mladíka Georga von Niča, ktoré im nie je NIČÍM podobné.

„Skutočný zázrak nie je ilúzia“

Príbeh knihy Podivuhodný príbeh Georga von Nič začína pútavým opisom malej dedinky Zátônie, o ktorej sa neskôr dozvedáme, že skrýva množstvo tajomstiev. Je živým dôkazom toho, že aj zabudnuté mestečko dokáže prekvapiť svojou neobyčajnosťou. Bývajú v nej svojskí obyvatelia s jedinečnými tradíciami, osobitými povahami, názormi a tajuplnou minulosťou. Jedného dňa zavíta do dediny netradičným spôsobom neznámy mladý muž. Nájdu ho na pláži. Lepšie povedané nájdu iba jeho hlavu, lebo zvyškom tela je zahrabaný v piesku. Vedľa muža, s neobyčajným menom, leží papierová škatuľa, ktorá v sebe skrýva životný príbeh Podivuhodného Georga von Niča. Čo sa však v škatuli nachádza?

Georg sa postupne zoznamuje s obyvateľmi mestečka, ktorí doposiaľ nič podobné nezažili a stáva sa tak pre mnohých senzáciou a dôverným priateľom. Je talentovaný mladý muž a svojimi zručnosťami prekvapuje takmer každý deň. Na svete je veľmi málo vecí, ktoré by nedokázal. Obyvatelia Zátônie ho vrúcne príjmu medzi seba, vymenujú ho za člena tzv. Hráškového klubu, kde skutočne patria iba tí najbližší. Vzbudí v nich záujem a túžbu zažiť niečo nové. Spočiatku toho o sebe veľa neprezrádza, a práve preto sa stáva výborným poslucháčom svojich budúcich priateľov.

Prostredníctvom Georgovho naslúchania som sa dozvedela o životných strastiach a trápeniach jednotlivých postáv. Každá z nich je osobitá, skrýva v sebe jedinečný príbeh lásky a neobyčajnú minulosť. Či ide o svojrázneho majiteľa galérie Gustafa Cylindra, ktorý poskytne Georgovi útočisko, alebo o zazobané dvojčatá Thervinové, ktorých predkovia boli v osobnom styku s Máriou Antoinettou. Autorom sa taktiež podarilo zobraziť rozdielny pohľad postáv na jednotlivé životné situácie. Do protikladu stávajú pesimistické a optimistické osobnosti, ktoré sa popri Georgovej tajuplnosti vynímajú jedinečným spôsobom.

Nebudem klamať – od knihy nemožno očakávať, že vám roztrhne srdce alebo zmení životné hodnoty. Je však perfektným spojením vrúcnosti, bizarnosti, neobyčajnosti a úsmevných momentov striedajúcich sa práve s tými nie najšťastnejšími. Ukrytým posolstvom knihy sa tak stáva zdôrazňovanie dôležitosti priateľstva, oddanosti a ochoty, ktoré nás vedú ku konaniu maximálneho dobra pre svojich blízkych.

V živote máme každý túžbu vlastniť isté materiálne zbytočnosti, ale skutočný poklad je práve úprimné a nefalšované priateľstvo, pretože “každý človek je svojím spôsobom ostrov. Ibaže tu aj ten tvoj ostrov dostal šancu stať sa súčasťou súostrovia, v ktorom je pevnina na dohľad.”

Autorka recenzie: 

Sabína Répašová je študentkou programu editorstvo a vydavateľská prax na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Študijné povinnosti ju aktuálne vedú k bližšiemu spoznávaniu svetovej literatúry, no vo chvíľach voľného času rada siahne po súdobej knižnej romantike. Zdalo by sa, že je zasnívanou romantičkou, no rojčivú myseľ jej častokrát pomáhajú skrotiť aj pôvodné anglické texty, pri čítaní ktorých sa zároveň snaží zdokonaliť v tomto jazyku.

Alex Krchnavá

Alex je social media špecialistka, ktorá sa v Martinuse stará o naše sociálne siete. Rada sa stratí v dobrom príbehu a okrem toho, že zvyčajne číta súčasnú beletriu, má slabosť aj pre fantasy knihy a komiksy.

Články autora