blog

Detské knižky, ktoré vyčarujú úsmev aj dospelákom

streda 19. júna 2024 14:44
St 19.06. 2024 14:44

Všetci sme vo svojom vnútri večnými deťmi a ten, kto tvrdí opak, s veľkou pravdepodobnosťou klame. Ja osobne svojej detskej dušičke zvyknem z času na čas ulahodiť práve knižkami pre tých najmenších. Predstavujú pre mňa niečo ako také farebné guilty pleasure, ktorého sa neviem nabažiť. Je mi preto veľkou cťou predstaviť vám moje najmilovanejšie srdcovky, ktoré nesmú chýbať v poličkách vašich ratolestí... alebo vašich vlastných :)

Vládkyňa vetra

Môj zoznam začína jednou z tých najkrajších noviniek, aké na pultoch kníhkupectiev môžete nájsť. Spolu so zvyšnými knihami série – Snehová sestra a Strážkyňa slnka – tvoria nádherné trio zameriavajúce sa najmä na tematiku rodiny a učia nás tešiť sa z maličkostí.

 

MinaLima Harry Potter

Och, ja viem, že Harryho už čítal každý, ale videli ste to nové vydanie? Nemáte práve vďaka nemu chuť vrátiť sa späť do detských čias, preskúmať nanovo Rokfort, zalietať si na metle a zažiť znova tie najkrajšie magické chvíle? Pretože ja som mu veru neodolala a zasa som tomu svetu prepadla.

 

Séria Sherlock Holmes vyšetruje

Prerozprávanie zážitkov toho najznámejšieho detektíva všetkých čias s milými ilustráciami a opradené humorom? To chcete! Teda, ehm, vaše deti to chcú. Príbehy si v sebe aj po zjednodušení zanechali svoj povestný britský dôvtip a šarm, vďaka ktorému sa k nim budete chcieť neustále vracať.

 

Mačička Pusheen

Toto huňaté zvieratko je mojou srdcovkou a po prečítaní knižiek som si okamžite potrebovala kúpiť aj mačací merch. Čakajú tu na vás rozkošné obrázky s vtipnými popismi, rôzne mačacie múdra a zvyky, recepty či návody na šťastný a spokojný život.

 

Posledný medveď

Hannah Gold akoby presne vedela, čo do svojho textu vložiť, aby vám v srdci vyhĺbil obrovskú dieru a zaplnil ju láskou k prírode, čistému priateľstvu a dobrote. Levi Pinfold zasa dotvorila tento celok prekrásnymi čiernobielymi ilustráciami, na ktoré sa doslova nedalo vynadívať. Jeden z tých najčarovnejších počinov o láske, hľadaní a nekonečnom priateľstve medzi dievčatkom a polárnym medveďom.

 

Štyria mačkatieri

Láskavý, dojemný a zároveň nesmierne veselý príbeh o mačičkách, ktoré si okamžite získajú miesto vo vašom srdci. Tešiť sa môžete na dávku detského nadšenia, mačacie dobrodružstvá a plno nezbedností v podaní osvojených mačiatok čeliacich nástrahám svojho nového života.

 

Klobúčnici

Srdečné rozprávanie založené v prvom rade na ešte srdečnejších postavách, ktoré nebudete chcieť nikdy opustiť. Cordelia Klobúčniková je asi tá najmilšia a najsrdečnejšia osôbka, aká sa len dá stretnúť. Vždy chce pre každého len to najlepšie a nech sa deje, čo sa deje, je tu pre druhých a pripravená pomôcť. Jej nádej a viera v lepšie zajtrajšky vám zdvihne náladu aj v tie najpochmúrnejšie dni.

 

Séria Mortina

Mortina nie je len tak obyčajné dievčatko, je strašidlo. Pleť má bledú ako omietka, fialové kruhy pod očami naznačujú, že už roky nenavštívila krajinu snov, a odpadávajúce končatiny sú už len čerešničkou na torte k dokonalému celku. Pripravte sa na dávku rozkošnosti, milučkých ilustrácií, posmrtných zážitkov a veselé príhody, ktoré sa neprihodia len tak niekomu.

 

Chlapec, vtáčik & truhlár

Stránky z krehučkého papiera pretkané jemnými ilustráciami nádherne dopĺňajú ešte krehkejší príbeh o osamelom truhlárovi, ktorému sa vďaka jednému čarovnému stretnutiu vráti do očí iskra, o chlapcovi, ktorý v jeden deň stratil všetko, ale zároveň našiel sám seba, a o vtáčikovi, ktorý spokojne čviriká, len aby ostatným vyčaril úsmev na perách. Nič vám nestojí v ceste, aby ste si sami na vlastné oči prezreli nezabudnuteľnú Alloru, zablúdili v jej uzučkých uličkách, nadýchali sa sviežeho morského vzduchu, spoznali najsrdečnejších ľudí na svete, čelili neodvratnému koncu a našli šťastie tam, kde mnohých iných postretol smútok.

 

Náš malý raj

Nesie v sebe prekrásne posolstvo a menším (prípadne aj väčším) ukazuje, že život treba žiť podľa svojich predstáv a nenechať ostatných, aby nám ukazovali, čo sa nám má alebo nemá páčiť, že raj si môžeme vytvoriť aj v tej najväčšej diere, že domov sú ľudia a nie miesto, že to, či sme šťastní, neurčuje náš spoločenský status či našetrená suma na bankovom konte.

 

Mytopédia

Prenádherná zbierka o tých najmagickejších tvoroch, aké kedy obývali planétu Zem, prehľadne rozdelená podľa miesta výskytu jednotlivých bytôstok a sprevádzaná tými najkrajšími a najfarebnejšími ilustráciami. Je o stvoreniach, o ktorých ste v detstve každú noc snívali, ale aj takých, o ktorých ste jakživ nepočuli.

 

Zrejme ste vytušili, že som veľkou fanúšičkou mačiek… a jednorožcov, ale ja sa za to nehanbím. Práve naopak, užívam si každé stretnutie so svojím detským ja a pevne verím, že vám spolu s vašimi najmenšími sa to vďaka týmto vynikajúcim knižkám podarí tiež.

Katka Pecháčková

Katka už niekoľko rokov vystupuje na Instagrame pod menom @laska_ku_kniham. Je veľkou milovníčkou kníh vo všetkých možných formách a toto jej najmilšie hobby postupne prerástlo do aktívneho recenzovania, fotenia a hlavne tešenia sa z každej novinky, ktorá jej pristane na stole.

Články autora