blog

Jana Tabačková

Píše, prekladá, recenzuje a celkovo sa vo dne v noci hrá so slovami. Keď jej poviedka Ako bez duše vlani vyniesla Cenu Bibliotéky, diplom si zavesila na stenu. Nie (len) preto, aby sa pýšila svojím úspechom, ale najmä preto, aby jej každý deň pripomínal, že teraz už nemôže s písaním prestať. Pre to isté vstúpila do tajnej spoločnosti zloženej z troch amatérskych autorov, v ktorej spoločne hľadajú výhovorky, vyplakávajú po kritike a z času na čas aj niečo napíšu.

Hoci k hlavnej postave minuloročného dielka a folklórnym motívom sa ešte plánuje vrátiť, táto poviedka je iná. Vznikla, ako inak, vo vlaku, keď sa zrazu zotmelo a výhľad na krajinu za oknom vystriedali odrazy tvárí cestujúcich. Čo by ste robili, keby vaše fóbie ožili? Zaliezli pod posteľ a nechali život plynúť pomimo alebo by ste sa strachu dokázali postaviť? Autorka vám (a aj sebe) drží palce, aby to bolo vždy to druhé.

V tuneli

piatok 5. októbra 2018 08:30
Pi 5.10. 2018 08:30

Predstavujeme vám poviedky piatich finalistov (zoradené v abecednom poradí podľa priezviska autora) najprestížnejšej slovenskej literárnej súťaže v oblasti fantastických žánrov, Martinus Ceny Fantázie 2018. Finalisti postúpili z prvého kola súťaže spomedzi 120 prijatých poviedok na základe bodovania poroty v zložení: Pavol Rankov, Samo Trnka, Soňa Borušovičová, Erik Fazekaš a Juraj Búry. O konečnom víťazovi môže rozhodnúť práve váš hlas. Prečítajte si všetkých päť finálových poviedok a dajte hlas tej, ktorá si to podľa vás najviac zaslúži. Piatich z vás odmeníme novým zborníkom Fantázia 2018 a jeden môže vyhrať 50€ poukážku na nákup kníh. Hlasovanie sa začína 6. októbra a trvá dva týždne, do 20. októbra 2018 polnoci. Výsledky súťaže budú zverejnené 10. novembra 2018 na Medzinárodnom knižnom veľtrhu Bibliotéka v Bratislave.