Slováci napíšu spoločný román

Slovensko píše román

Bratislava, 28. mája 2009 – Slovensko od dnes začína písať román, do ktorého sa môžu zapojiť všetci. Milovníci príbehov môžu zaslať svoj literárny príspevok alebo sledovať a ovplyvňovať dej priamo na webe. Editorkou spoločnej knihy Slovákov bude Eva Urbaníková.

Najväčšie internetové kníhkupectvo Martinus.sk sa rozhodlo vyzvať všetkých fanúšikov kníh, aby napísali spoločný román a vytvorili tak unikátne dielo s nepredvídateľným koncom. Každý môže ukázať svoj literárny talent a ovplyvniť dej rodiaceho sa slovenského kolaboratívneho románu. Všetko sa bude odohrávať na webovej stránke www.slovenskopiseroman.sk.

Martinus.sk tak tento krát neprináša len dobrý pocit zo zakúpenej knihy, ale spolu so všetkými, ktorí radi píšu, knihu vytvára a to priamo na internete. Michal Meško, konateľ: „Myslím si, že mnohí Slováci vedia výborne písať, len potrebujú priestor a správny impulz, aby sa odhodlali aj niečo vydať. Preto verím, že projektom Slovensko píše román zároveň spolu objavíme nové literárne talenty.“

Internetové kníhkupectvo Martinus.sk prednedávnom predalo svoju milióntu knihu. Jej autorkou je Eva Urbaníková, ktorej kniha Stalo sa mi všetko bola na Martinus.sk najpredávanejším slovenským titulom za minulý rok. „Pri tejto príležitosti sme oslovili Evitu s myšlienkou spoločného románu a ja som veľmi rád, že sa s nadšením zapojila,“ vysvetľuje Michal Meško. „Tento projekt je jedinečný, lebo nielenže nepriamo podporí ľudí čítať, ale inšpiruje mnohé talenty k písaniu. Ak sa objaví na Slovensku len jeden nový skvelý autor, projekt stál za to,“ približuje Eva Urbaníková. Tá položila základy pripravovanej knihy napísaním prvej kapitoly a zároveň bude editorkou celého románu. To znamená, že práve ona bude pravidelne vyberať a zostavovať  zo zaslaných príspevkov pokračovanie príbehu. Nových kapitol sa čitatelia dočkajú vždy v utorok o 12:00 na webovej stránke www.slovenskopiseroman.sk.  Na tejto adrese si zároveň oddnes môžu literárni nadšenci prečítať Evitinu úvodnú kapitolu.

Okrem širokej verejnosti sa do písania zapoja aj známe tváre slovenskej literárnej scény, kultúrneho a spoločenského života. Každý autor, ktorého príspevok sa do knihy dostane, bude pri svojej časti románu menovaný. Vďaka tomu si doteraz neobjavené talenty nakoniec môžu nájsť svoje meno na jednej strane spolu s menom niektorej známej osobnosti. 

Tak ako v reálnom živote, tak aj v príbehu spoločného románu sa objavia  križovatky, na ktorých sa  treba rozhodnúť, ktorou cestou sa vydať. Aj tí, ktorí nechcú určovať vývoj deja písaním,  budú môcť v  kľúčových momentoch rozhodnúť o tom, ako sa hrdinovia zachovajú a čo prelomové sa v ich životoch udeje. Priamo na stránke vyberú z niekoľkých možností pokračovania príbehu.


Koniec projektu je naplánovaný na neskorú jeseň, tak aby si Slováci hotovú knihu prípadne aj s vlastným príspevkom mohli nájsť pod vianočným stromčekom. Martinus.sk tak celému Slovensku pripravil pútavú, tvorivú a netradičnú zábavu na najbližšie mesiace.

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
  1. Tomáš 30. 5. 2009 17:10

    Pardon, v zátvorke som vynechal kus vety:To že sa pole pre napísanie pokračovania UZAVRELO,som si všimol

    1. Michal Meško 1. 6. 2009 18:25

      Tomáš, ďakujeme za upozornenie na problém, už by mal byť odstránený. Príspevky sa pridávali, ale zle sa zoraďovali, preto si ich nenašiel na konci. Už by to malo byť OK.

  2. iveta 1. 6. 2009 11:20

    Je to fajn projekt čo robíte.Budem to sledovať počas celého diania okolo románu.Mám v hlave toľko nápadov ale hodiť to na papier je obtiažne lebo sa mi toho v hlave preplieta veľa.Láska,zrada,klamstvo,všetko som skúsila na vlastnej koži.Evu Urbaníkovú ako spisovateľku mám rada a pri jej románoch,ktoré rada čítam sa odreagujem a posilní ma fakt ,že nie všetky ženy to majú doma ideálne,hoci sú krásne a úspešné.Prajem vám veľa úspechov , som fanúšičkou vášho projektu.

  3. Miroslava Bobakova 1. 6. 2009 16:59

    super myslienka budem vas sledovat :-))) vela uspechov zelam

  4. Emilia 4. 6. 2009 09:31

    Je to zrela myslienka velkych ludi, ktori spletu pocity a zazitky mnohych do jedneho romanu.Super napad, neviem,ci sa zapojim,ale tiez ma laka pisat...

  5. laura 4. 6. 2009 13:54

    Je to krasna myslienka. Bola by som rada, keby sa v romane objavilo co najviac autorov, nech dostane vela ludi sancu. Ved nie je vsetko o talnte v speve a tancovani. Mozem prispiet aj viackrat? laura

    1. Michal Meško 4. 6. 2009 14:14

      Ahoj Laura, ďakujeme :-) Určite môžeš prispievať aj viackrát - avšak do každej kapitoly iba raz - takým pokračovaním, ktoré je podľa teba najlepšie. V ďalšej kapitole potom môžeš prispieť znovu, bez ohľadu na to, či bolo vybraté tvoje pokračovanie alebo iné.

      1. j.ozi 13. 6. 2009 16:04

        Prečítal som si Vašu zmluvu s autormi a myslím si, že tá ma dosť odradila od toho, aby som sem prispel svojím príspevkom. Ale želám Vám veľa úspechov ...

  6. ingrid takacsova 12. 6. 2009 10:26

    Aj ja som velmi rada,ze sa nieco taketo nove rozbehlo. Myslim si , ze je to vyborny napad a verim, ze sa najde nejaky novy autor, ktory sa zviditelny vdaka tomuto romanu. Ja osobne sa uz teraz tesim na vsetky tie tyzdne s novymi kapitolami. Mam tak kazdy tyzden male prekvapenie. zelam vela autorov a dobrych napadov Ina

  7. Lucia 29. 6. 2009 00:51

    vyborny napad a zatial ste vybrali velmi citave prispevky drzim paste v tomto projekte

  8. Marika 1. 7. 2009 08:14

    Ahojte, naozaj som sa potešila a nedočkavo čakala na tie stredy. No štvrtá kapitola a dnešná ma prekvapila nemilo.Takú primitívne jednoduchú a zápletku hneď po sľubnom úvode som nečakala.Mám dojem, že podobné som čítala- To som zvedavá , koho z autorov bestelerov budeme kopčiť a zlátame jedinečné dielo.

  9. Dreamboss 6. 10. 2009 11:23

    zdravím, je to celkom dobrá "kniha", zaujala ma ako námetom, tak aj celkovým dejom, ale čo ma sklamalo je to, že tento projekt "slovensko pise roman" nebol nikde verejne uvedený (uverejnený), nebola nikde na to upútavka (ak bola, tak som ju asi len prehliadol), keďže mňa tiež baví písať a chcel by som sa stať súčasťou takého dobrého a zaujímavého projektu, ale túto možnosť som objavil, keď bola zverejnená 16./17. kapitola náhodne na internete a to ma mrzelo, dobré by bolo keby sa taký projekt uskutoční ešte voľakedy a budem rád ak by to bolo medializované alebo inak zverejnené čo sa týka reklamy a ešte jednu vec chcem podotknúť, že keď sa to vola "slovensko pise roman" tak ten román by malo písať čo najviac ľudí a nie štyria ľudia, ktorí napísali väščinu kapitol... s pozdravom Dreamboss

  10. miro 31. 8. 2010 19:13

    ...ale viem, že chcem vydať knihu (viac kníh). Len neviem ako na to... A teším sa na to, a nielen ja. miro krásnu jeseň s DOTYKMI LÁSKY od mira.

Sociálne siete
Dnes sa kona #NocLiteratury My sme prave v Cafe Merian. Vidime sa? #4sq maniaci checkujte nas 4sq list :-) http://t.co/Sxt3WY1q
16. 5. 2012
@3knedle Nalepky sa minuli, tak sme museli cakat na dotlac, ale uz zaciname rozosielat novu varku! :-)
16. 5. 2012
Nezabudnite, ze dnesna noc patri literature! :-) #nocliteratury http://t.co/DuXMtirT
16. 5. 2012
@CopperCoin_ Podcasty uz prebiehaju v spolupraci s inym knihkupectvom, preto u nas uz nebudu.
15. 5. 2012
Už len dnes si môžete stiahnuť 5 bestsellerov úplne zadarmo! http://t.co/4oWI5qqf #eknihy #zadarmo
15. 5. 2012
Inheritance
Christopher Paolini