Česká národní knihovna zdigitalizuje svoje zbierky s pomocou Google. Slovenská sa spolieha na vlastné sily.

Česká národní knihovna sa dohodla na spolupráci s americkou spoločnosťou Google, ktorej výsledkom by mala byť digitalizácia pol milióna zväzkov historických diel a ich následné sprístupnenie na internete. Do ôsmich rokov by tak mali mať prípadní záujemcovia možnosť bez problémov sa “prehrabávať” v historických písomných prameňoch nezmernej hodnoty.

Česká národní knihovna a Google

Národní knihovna ČR spúšťa dva veľké projekty digitalizácie kníh a periodík, ktorých hlavným cieľom je uchovať kultúrne dedičstvo v nich obsiahnuté a zároveň sprístupniť ich obsah na internete. V rámci projektu Národní digitální knihovna bude do roku 2019 zdigitalizovaných približne 300 tisíc zväzkov prevažne českých kníh z 19.-21. storočia. Spolupráca s americkým gigantom Google zaistí digitalizáciu ďalších 200 tisíc historických a slovanských zbierok z obdobia 16-18. storočia, na ktoré sa už nevzťahujú autorské práva.

Spoločnosť Google má už s digitalizáciou bohaté skúsenosti. Ich projekt Google Books bol vlastne prvým celosvetovým projektom zameraným na digitalizáciu kníh. Až do dnešného dňa je zároveň najväčším a najvýznamnejším. Vo svojom archíve má momentálne viac ako 15 miliónov diel z celého sveta, z ktorých približne 12 miliónov pochádza z partnerských knižníc ako je Česká národní knižnice. Okrem 40 knižníc sa do projektu Google Books zapojilo aj viac ako 35 tisíc vydavateľov, autorov a nositeľov autorských práv, ktorí prispeli viac ako dvomi miliónmi kníh.

Ani Národní knihovna však nie je v oblasti digitalizácie žiadnym nováčikom. S digitalizáciou rukopisov začali už v roku 1996 a v roku 2000 sa pridali i noviny a web. Na skutočne rozsiahlu digitalizáciu však doteraz chýbali finančné prostriedky. To sa zmenilo, keď sa Národnej knihovne ČR podarilo získať 300-miliónovú dotáciu na projekt Národní digitální knihovna. 250 miliónov poskytla Európska únia a 50 miliónmi prispelo české ministerstvo kultúry. Povinná udržateľnosť projektu je do roku 2019, ale česká knihovna chce v projekte pokračovať aj po uplynutí tejto lehoty. Dokumenty by mali byť prístupné “v jednotnom a užívateľsky vľúdnom rozhraní s vysokou mierou možnej personalizácie.”

Slovenská národná knižnica si poradí sama

Kým česká knižnica sa rozhodla, že výhody spolupráce s Google prevažujú nad nevýhodami, Slovenská národná knižnica si stanovila iné priority. Nesústreďuje sa na digitalizáciu stredovekých tlačí, ale prednostne ju zaujímajú dokumenty z 19. storočia, pričom český projekt pokryje z veľkej časti aj zbierky, ktoré sú v slovenských knižniciach. Prof. Dušan Katuščák, generálny riaditeľ SNK dodáva:

Automatický skener dokumentov a kníh (foto: Filip Hanker, Cebit 2007)

“Pokiaľ ide o stredoveké staré a vzácne tlače, tie sú spoločným európskym majetkom a je správne, že práve na zbierky bohatá Česká národná knižnica sa podujala pristúpiť k digitalizácii voľne prístupných diel. Takto sa do obehu zaujímavý dostane digitálny obsah, ktorý sa do určitej miery prekrýva so zbierkami stredovekých starých a vzácnych tlačí ktoré sú v zbierkach knižníc na Slovensku. Pokiaľ ich zdigitalizuje Google pre ČNK, nemusíme ich digitalizovať u nás.”

Slovenská národná knižnica sa tým pádom môže plne sústrediť na digitalizáciu slovacikálnych dokumentov (t.j. dokumentov, ktoré sa akýmkoľvek spôsobom týkajú Slovákov). Aj keď sa to nezdá, jedná sa o projekt úctyhodných rozmerov. “Spolu pôjde o digitalizáciu približne 230 mil. strán a desiatky miliónov strán archívnych materiálov. V českom základnom projekte ide o digitalizáciu asi 35 mil. strán. Nejde však o žiadne preteky, ale o spoluprácu, výmenu skúseností a poznatkov a inovácie.”, hovorí na margo českého projektu Katuščák.

Zároveň sa jedná o projekt, v ktorom sa nedá na americkú spoločnosť Google spoľahnúť. Slovenská národná knižnica možnosti spolupráce zvážila, ale rovnako ako ako Francúzsko, Nórsko, Fínsko, Nový Zéland, Oxford, Stanford a iní sa rozhodla, že “spolupráca s privátnym sektorom akceptovateľná len do istej miery.” Dôvody sú očividné. V prvom rade sa očividne rozchádzajú priority spoločnosti Google a SNK, potom je tu samozrejme otázka udržateľnosti infraštruktúry a riešenia dlhodobého archivovania digitálneho obsahu na viac ako 100 rokov a to ešte nespomíname také problémy, ako je manipulácia s analógovými dokumentmi a vlastnícke práva k digitálnemu obsahu.

Nám, ako koncovým užívateľom, vlastne môže byť jedno, aký model knižnice zvolia. Hlavne, že sa môžeme tešiť, ako budeme mať už o pár rokov kedykoľvek k dispozícii archívy plné vedomostí, o akých sa nám ani nesnívalo. A to všetko bez toho, aby sme museli vytiahnuť päty z domu.

Zaujímavé linky:

Hollywood opäť pokúša šťastie. Chystá na nás Millennium

Slovensko má druhú najkrajšiu fotoknihu v Európe

Brat Stiega Larssona vracia úder!

Na PORIADNE tetovanie s motívom Twilightu nie je nikdy príliš neskoro!

Ako sa vyrába bestseller

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz