Britská charitatívna organizácia vyzýva k páleniu bestselleru Fifty Shades of Grey

Už 29.10.2012 vychádza na Slovensku dlho očakávaný medzinárodný bestseller Fifty Shades of Grey. A kým slovenskí fanúšikovia (a asi hlavne fanúšičky) ľahkej sado-masochistickej (nie je to oxymorón?) erotickej literatúry sa nevedia dočkať, v Anglicku sú už oveľa ďalej.

Kniha má za sebou miliónové predaje a teraz jej hrozí, že skončí v plameňoch. Aspoň britská charitatívna organizácia Wearside Women in Need (Ženy v núdzi vo Wearside) by bola rada, keby sa tak stalo. Vyzýva preto na ich verejné pálenie, ktoré sa má uskutočniť 5. novembra.

Sado-masochistický sex, ktorý zarobil milióny

“Myslím, že nedokážem slovami vyjadriť, aká ohavná tá kniha je,” hovorí predstaviteľka organizácie Wearside Women in Need (Ženy v núdzi vo Wearside) Clare Phillipsonová, “a aká nebezpečná je idea sofistikovanej, ale naivnej mladej ženy a oveľa bohatšieho, násilnického muža, ktorý ju bije a prevádza jej niektoré otrasné sexuálne praktiky.”

Milióny fanúšikov tejto knihy s ňou však očividne nesúhlasia. Len v USA sa z tejto trilógie predalo viac ako 20 miliónov kusov a nadšeným čitateľkám očividne vôbec neprekáža, že celý príbeh sa točí okolo toho, ako je hlavná hrdinka Anastasia uvádzaná do sveta sado-masochistického sexu šarmantným bilionárom (obéznemu vodičovi kamiónov by to asi nedovolila). Predstaviteľky charitatívnej organizácie, ktorej hlavným cieľom je pomáhať týraným ženám sa však táto popularita vôbec nepáči.

Odpoveďou má byť pálenie kníh

Rozhodli sa preto zorganizovať verejné pálenie knihy, ktoré sa má konať 5. novembra. V tejto chvíli vyzývajú širokú verejnosť, aby doniesli všetky výtlačky trilógie Fifty Shades of Grey, ktoré majú k dispozícii. Ako sami tvrdia, je nemysliteľné, aby v časoch, kedy vláda okresáva všetky programy na podporu týraných žien, prekypovali knižnice a kníhkupectvá literatúrou, ktorá k takémuto správaniu vyslovene vyzýva.

V tejto chvíli je ešte neisté, ako samotná akcia dopadne. Fanúšičky populárnej trilogie sa svojich kníh asi len tak nevzdajú a ženy so skúsenosťou s domácim násilím si ju asi dobrovoľne nekúpia. Nech už je však budúcnosť akcie akákoľvek, pálenie kníh ešte nikdy neprinieslo nič dobré. A to ani v prípadoch, kedy opisujú (dobrovoľný) sado-masochistický sex šarmantného bilionára a mladej naivnej slečny.

PS: Ak by ste sa chceli sami presvedčiť, či je kniha skutočna taká ohavná, tak priamo TU si môžete predobjednať jej slovenské vydanie. :-)

    Napíšte komentár
  1. Povinný údaj
  2. Váš web alebo blog
Sociálne siete
Knižná šifra je späť! Ak sa chceš aj tretíkrát zapojiť do súťaže o 256 kníh medzi prvými, klikaj sem:… https://t.co/zVLjU8CagW
20. 10. 2017
Vymysleli sme revolučnú novinku, ktorá spája knihy a mobily - náš scrollbook si zamilujete! No veď aha: https://t.co/BB2xdDOmuR
13. 10. 2017
Prečítajte si 5 finálových poviedok Martinus Ceny Fantázie a hlasujte za svojho favorita: https://t.co/4UMOR3tazt
11. 10. 2017
@NinTarant @PantaRheiSR @AlabedBana V Aj snáď áno a na rozhodnutie či sa vydavateľstvá rozhodnú aj pre SK preklad s… https://t.co/r1bmBULehF
4. 10. 2017
Narodeniny Stephena Kinga oslavujeme zľavou 20% na trilery a horory! +čelovka zadarmo! #lendnes https://t.co/U5nAlx72MW
21. 9. 2017
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz