Knihy a kritické myslenie (plné znenie vyjadrenia)

Milí Martinusáci,

ak vás zaujal článok v denníku SME na tému upozornenia pri niektorých knihách, radi by sme vám ponúkli celý text našej odpovede novinám, keďže rozsah článku prirodzene neponúka dosť priestoru na detailné vysvetlenie nášho pohľadu. Úloha kníhkupca v tejto otázke nie je vôbec jednoduchá a my robíme všetko pre to, aby sme k nej pristupovali zodpovedne. 

Pekný deň, vďaka za Váš e-mail. 

Takéto upozornenia zobrazujeme pri knihách niekoľko mesiacov. Z času na čas vznikne na verejnosti ostrá polemika o niektorých knihách, na ktoré majú rôzne skupiny ľudí vyhranené názory, a o vhodnosti ich predaja. Jedna skupina v takých prípadoch často poukazuje na právo slobodného prejavu a šírenia informácií, druhá skupina na úlohu a spoločenskú zodpovednosť kníhkupcov.

My úlohu kníhkupca vnímame v prvom rade ako sprievodcu svetom kníh, ktorý môže čitateľovi poradiť či pomáhať mu cibriť jeho čitateľský vkus a v konečnom dôsledku aj pomáhať formovať lepšiu spoločnosť, ale ako nadradenú nášmu názoru vnímame slobodu čitateľa vybrať si akúkoľvek knihu, bez toho, aby sme za neho robili predvýber v tom, že niektoré knihy odmietneme vôbec zaradiť do ponuky.

Preto nechávame v ponuke prakticky všetky dostupné knihy, okrem prípadov, kedy kniha porušuje zákony Slovenskej republiky.

Rovnako však vnímame, že niektoré knihy môžu byť písané výrazne klamlivo, tendenčne alebo zámerne zavádzajúco. Špeciálne to ako riziko vnímame pri témach, kde ide v nejakej forme o zdravie a kedy by si človek mohol konaním v súlade s knihou ublížiť.

Preto sme sa rozhodli vybrané knihy označiť takýmto upozornením:

Neupierame tým našim čitateľom slobodný prístup k akýmkoľvek knihám, ktoré si vyberú. Zároveň sa však snažíme v prípade kníh, ktorých obsah je odborníkmi vnímaný ako silno kontroverzný, nepravdivý alebo navádzajúci na veci vážne ohrozujúce zdravie alebo život, na to upozorniť. Vplyv na predajnosť sme nesledovali.

O označení knihy týmto upozornením rozhoduje vždy niekoľko ľudí v rámci Martinusu, zvyčajne v situácii, keď k danej knihe vznikne verejná polemika alebo sa dostáva do väčšej pozornosti verejnosti či médií. Vzhľadom na to, že v databáze máme viac ako 200.000 kníh na najrôznejšie témy a v rôznych jazykoch, zároveň viaceré z nich sú vypredané a bez možnosti získať k nim dodatočné informácie, nedokážeme podrobne posúdiť každú knihu.

S úctou,

Michal Meško, Martinus.sk

 

 

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Zdena 15. 4. 2016 22:34

  Úlohu vlastného kníhkupectva si určujete sami. Nedá sa oháňať tvrdeniami o tom, že úlohou kníhkupectva je mať čo najširšiu ponuku kníh a zároveň tvrdiť, že ste kníhkupectvo ktoré chce poradiť pri výbere a pomôcť s orientáciou v knižnom svete. Hlavne keď zjavne vaša pomoc pri orientácii sa v knihách ktoré napríklad obsahujú nekriticky zhodnotené takzvané Protokoly sionských mudrcov spočíva len v tom, že pri knihe je len text od vydavateľa a nejaké nič nehovoriace upozornenie..
  V prípade vylúčenia kníh podporujúcich etnickú, náboženskú a inú nenávisť sa nedá hovoriť o cenzúre. Hlavne nie v dobe internetu kedy si je vpodstate všetko možné niekde nájsť alebo kúpiť, tak prečo máte potrebu sa podieľať na zárobku z tejto nenávisti a na jej legitimizácii, ako keby patrila medzi slušných ľudí?

 2. Brano Matis 19. 4. 2016 16:56

  Len pozor na alibizmus – niekedy je nalepka kontroverzne vnimana skor ako reklama na dany titul – specialne skupinami u ktorych sa kiticke myslenie len rozvija, pripadne cielene nerozvija a su lahko ovplyvnitelne. Tym vlastne vobec neplnia povodny ciel upozornit na pochubne informacie, ale naopak, stupnuju zaujem vytvaraju auru “zakazaneho ovocia”. Jedinym ucinnym prostriedkom je niektore knihy jednoducho neponukat a nepovysovat ich obsah zaradenim medzi relevantnejsie tituly.

 3. Ladislav Rovinský 22. 4. 2016 10:48

  HANBA !!!
  Bol som kníhkupec. V mojom kníhkupectve by ste tkúto “literatúru” nikdy nekúpili, aj keby som na nej mohol zarobiť majetok. Do slušného kníhupectva také knihy nepatria.
  Som sklamaný.

 4. Ján 27. 10. 2016 23:40

  Veľmi zlé rozhodnutie, veľmi zlé.

 5. Bryson 17. 12. 2016 00:03

  Heck of a job there, it abllsuteoy helps me out.

 6. Lorraine 17. 12. 2016 05:28

  Haha, shouldn’t you be charging for that kind of kndoeewgl?!

 7. Latricia 3. 5. 2017 16:09

  finanzierungsrechner immobilien

 8. Constance 10. 5. 2017 11:12

  zoosk coins hack

Sociálne siete
Pozor, pozor! Svoje poviedky do Martinus Ceny fantázie 2017 môžete posielať už len do konca mesiaca!… https://t.co/Z5eoQzda8Z
29. 5. 2017
@MicE_sk Žiaľ, v tejto chvíli nie.
26. 5. 2017
Oslavujete #TowelDay? Uverejnite svoju fotku s uterákom na našom FB a ste v hre o stopárske uteráky! :-) https://t.co/ioRB6kKYIr
25. 5. 2017
Na našom Facebooku a Instagrame súťažíme o podpísané knihy Pauly Hawkins, autorky bestselleru Dievča vo vlaku! Tak šup tam! :-)
18. 5. 2017
@malybirko Ahoj, nech sa páči, je to v ponuke: https://t.co/tFxcGmQSd1
17. 5. 2017
Zapletení
Zygmunt Miłoszewski