blog

Knihy a kritické myslenie (plné znenie vyjadrenia)

utorok 4. augusta 2015 11:51
Ut 4.08. 2015 11:51

Milí Martinusáci,

ak vás zaujal článok v denníku SME na tému upozornenia pri niektorých knihách, radi by sme vám ponúkli celý text našej odpovede novinám, keďže rozsah článku prirodzene neponúka dosť priestoru na detailné vysvetlenie nášho pohľadu. Úloha kníhkupca v tejto otázke nie je vôbec jednoduchá a my robíme všetko pre to, aby sme k nej pristupovali zodpovedne. 

Pekný deň, vďaka za Váš e-mail. 

Takéto upozornenia zobrazujeme pri knihách niekoľko mesiacov. Z času na čas vznikne na verejnosti ostrá polemika o niektorých knihách, na ktoré majú rôzne skupiny ľudí vyhranené názory, a o vhodnosti ich predaja. Jedna skupina v takých prípadoch často poukazuje na právo slobodného prejavu a šírenia informácií, druhá skupina na úlohu a spoločenskú zodpovednosť kníhkupcov.

My úlohu kníhkupca vnímame v prvom rade ako sprievodcu svetom kníh, ktorý môže čitateľovi poradiť či pomáhať mu cibriť jeho čitateľský vkus a v konečnom dôsledku aj pomáhať formovať lepšiu spoločnosť, ale ako nadradenú nášmu názoru vnímame slobodu čitateľa vybrať si akúkoľvek knihu, bez toho, aby sme za neho robili predvýber v tom, že niektoré knihy odmietneme vôbec zaradiť do ponuky.

Preto nechávame v ponuke prakticky všetky dostupné knihy, okrem prípadov, kedy kniha porušuje zákony Slovenskej republiky.

Rovnako však vnímame, že niektoré knihy môžu byť písané výrazne klamlivo, tendenčne alebo zámerne zavádzajúco. Špeciálne to ako riziko vnímame pri témach, kde ide v nejakej forme o zdravie a kedy by si človek mohol konaním v súlade s knihou ublížiť.

Preto sme sa rozhodli vybrané knihy označiť takýmto upozornením:

upozornenie

Neupierame tým našim čitateľom slobodný prístup k akýmkoľvek knihám, ktoré si vyberú. Zároveň sa však snažíme v prípade kníh, ktorých obsah je odborníkmi vnímaný ako silno kontroverzný, nepravdivý alebo navádzajúci na veci vážne ohrozujúce zdravie alebo život, na to upozorniť. Vplyv na predajnosť sme nesledovali.

O označení knihy týmto upozornením rozhoduje vždy niekoľko ľudí v rámci Martinusu, zvyčajne v situácii, keď k danej knihe vznikne verejná polemika alebo sa dostáva do väčšej pozornosti verejnosti či médií. Vzhľadom na to, že v databáze máme viac ako 200.000 kníh na najrôznejšie témy a v rôznych jazykoch, zároveň viaceré z nich sú vypredané a bez možnosti získať k nim dodatočné informácie, nedokážeme podrobne posúdiť každú knihu.

S úctou,

Michal Meško, Martinus.sk

 

 

Náš Instagram