Knihy a kritické myslenie (plné znenie vyjadrenia)

Milí Martinusáci,

ak vás zaujal článok v denníku SME na tému upozornenia pri niektorých knihách, radi by sme vám ponúkli celý text našej odpovede novinám, keďže rozsah článku prirodzene neponúka dosť priestoru na detailné vysvetlenie nášho pohľadu. Úloha kníhkupca v tejto otázke nie je vôbec jednoduchá a my robíme všetko pre to, aby sme k nej pristupovali zodpovedne. 

Pekný deň, vďaka za Váš e-mail. 

Takéto upozornenia zobrazujeme pri knihách niekoľko mesiacov. Z času na čas vznikne na verejnosti ostrá polemika o niektorých knihách, na ktoré majú rôzne skupiny ľudí vyhranené názory, a o vhodnosti ich predaja. Jedna skupina v takých prípadoch často poukazuje na právo slobodného prejavu a šírenia informácií, druhá skupina na úlohu a spoločenskú zodpovednosť kníhkupcov.

My úlohu kníhkupca vnímame v prvom rade ako sprievodcu svetom kníh, ktorý môže čitateľovi poradiť či pomáhať mu cibriť jeho čitateľský vkus a v konečnom dôsledku aj pomáhať formovať lepšiu spoločnosť, ale ako nadradenú nášmu názoru vnímame slobodu čitateľa vybrať si akúkoľvek knihu, bez toho, aby sme za neho robili predvýber v tom, že niektoré knihy odmietneme vôbec zaradiť do ponuky.

Preto nechávame v ponuke prakticky všetky dostupné knihy, okrem prípadov, kedy kniha porušuje zákony Slovenskej republiky.

Rovnako však vnímame, že niektoré knihy môžu byť písané výrazne klamlivo, tendenčne alebo zámerne zavádzajúco. Špeciálne to ako riziko vnímame pri témach, kde ide v nejakej forme o zdravie a kedy by si človek mohol konaním v súlade s knihou ublížiť.

Preto sme sa rozhodli vybrané knihy označiť takýmto upozornením:

Neupierame tým našim čitateľom slobodný prístup k akýmkoľvek knihám, ktoré si vyberú. Zároveň sa však snažíme v prípade kníh, ktorých obsah je odborníkmi vnímaný ako silno kontroverzný, nepravdivý alebo navádzajúci na veci vážne ohrozujúce zdravie alebo život, na to upozorniť. Vplyv na predajnosť sme nesledovali.

O označení knihy týmto upozornením rozhoduje vždy niekoľko ľudí v rámci Martinusu, zvyčajne v situácii, keď k danej knihe vznikne verejná polemika alebo sa dostáva do väčšej pozornosti verejnosti či médií. Vzhľadom na to, že v databáze máme viac ako 200.000 kníh na najrôznejšie témy a v rôznych jazykoch, zároveň viaceré z nich sú vypredané a bez možnosti získať k nim dodatočné informácie, nedokážeme podrobne posúdiť každú knihu.

S úctou,

Michal Meško, Martinus.sk

 

 

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Peter 4. 8. 2015 14:02

  Ohladom vasho vyjadrenia “Knihy a kritické myslenie” si dovolim vyjadrit svoj nazor. Ako vas (spokojny) zakaznik to vnimam tak, ze hlavna uloha knihkupectva je len jedna – mat co najsirsiu ponuku knih s co najkratsou dobou dodania a za ferove ceny. Nemusi nic formovat, resp. nemalo by sa zbytocne rozptylovat takymito vecami na ukor optimalizacie toho hlavneho ciela. Tak ako to robi Amazon, to je podla mna optimalny model.

  Samozrejme, je v poriadku robit rozne zoznamy “zavadnych” (alebo akychkolvek) knih, ale podla mojho nazoru by to mala robit nejaka nezavisla organizacia ci aktivista, ale nie knihkupectvo samotne.

  Takze zhrniem to tak, ze tento vas krok prilis neocenujem, ale tak ci tak ostavate mojim oblubenym knihkupectvom a drzim vam palce.

 2. Zdena 15. 4. 2016 22:34

  Úlohu vlastného kníhkupectva si určujete sami. Nedá sa oháňať tvrdeniami o tom, že úlohou kníhkupectva je mať čo najširšiu ponuku kníh a zároveň tvrdiť, že ste kníhkupectvo ktoré chce poradiť pri výbere a pomôcť s orientáciou v knižnom svete. Hlavne keď zjavne vaša pomoc pri orientácii sa v knihách ktoré napríklad obsahujú nekriticky zhodnotené takzvané Protokoly sionských mudrcov spočíva len v tom, že pri knihe je len text od vydavateľa a nejaké nič nehovoriace upozornenie..
  V prípade vylúčenia kníh podporujúcich etnickú, náboženskú a inú nenávisť sa nedá hovoriť o cenzúre. Hlavne nie v dobe internetu kedy si je vpodstate všetko možné niekde nájsť alebo kúpiť, tak prečo máte potrebu sa podieľať na zárobku z tejto nenávisti a na jej legitimizácii, ako keby patrila medzi slušných ľudí?

 3. Brano Matis 19. 4. 2016 16:56

  Len pozor na alibizmus – niekedy je nalepka kontroverzne vnimana skor ako reklama na dany titul – specialne skupinami u ktorych sa kiticke myslenie len rozvija, pripadne cielene nerozvija a su lahko ovplyvnitelne. Tym vlastne vobec neplnia povodny ciel upozornit na pochubne informacie, ale naopak, stupnuju zaujem vytvaraju auru “zakazaneho ovocia”. Jedinym ucinnym prostriedkom je niektore knihy jednoducho neponukat a nepovysovat ich obsah zaradenim medzi relevantnejsie tituly.

 4. Ladislav Rovinský 22. 4. 2016 10:48

  HANBA !!!
  Bol som kníhkupec. V mojom kníhkupectve by ste tkúto “literatúru” nikdy nekúpili, aj keby som na nej mohol zarobiť majetok. Do slušného kníhupectva také knihy nepatria.
  Som sklamaný.

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz