Prečo v Martinuse podporujeme učiteľov

Dovolím si jednu úprimnú spoveď. Obaja moji rodičia sú lekári, stará mama bola učiteľka na strednej a môj otec aj dedko naviac i vysokoškolskí profesori na univerzite. Viem, koľko naši zarábajú, viem, ako sa dlhodobo vyvíjal ich plat, viem, ako sa k nim niekedy pacienti správajú, viem, že ich robota nekončí o tretej. V médiách sa často ukazujú úspešné príbehy podnikateľov, párkrát sa tá pozornosť ušla aj mne. Tie príbehy úspechu často poukazujú na to, ako rýchlo firma dokázala rásť, aký obrat dosiahla a koľko peňazí dokázal podnikateľ zarobiť. Skvelé.

A ja si v takých situáciách vždy kladiem otázku, či je naozaj úspech to, že sme dokázali predať milión kníh a zarábať pri tom viac peňazí ako ľudia, ktorí vytvárajú oveľa podstatnejší typ hodnôt: zachraňujú ľudské životy, pripravujú deti na život a radikálne im zvyšujú šancu sa uplatniť. Napokon, asi len ťažko si viem predstaviť nejaké relevantné uplatnenie a zárobok človeka, ktorý by vôbec nenavštevoval základnú, ani ďalšie stupne škôl. Takže keby sme hodnotu vzdelania aj len chceli “surovo” prepočítavať na peniaze, tak mi nenapadá iná profesia, ktorá by nám všetkým dokázala o toľko zvýšiť šancu (pozor, nie istotu!) na slušný príjem a životnú úroveň.

Preto ani nedokážem reagovať na odkazy niektorých ľudí na Facebooku typu “čo podporujete učiteľov, ja zarábam za 12-hodinovky za pásom 400 eur, tak čo vyskakujú, nech si to idú vyskúšať!”. V tejto vete a postoji je totiž vystihnutý celý zásadný problém nášho školstva a spoločnosti: učiteľov a vzdelanie si nevážime, pozeráme len na seba a je nám jedno, akú šancu na úspech budú mať naše deti. Zopakujem to: je nám jedno, akú šancu na úspech budú mať naše deti.

Štrajk je krajné riešenie, no naše vzdelávanie je v krajnej situácii – a zdá sa, akoby to nielen politikom, ale aj nám všetkým, bolo jedno. Učitelia ukazujú veľké odhodlanie a odvahu, a postaviť sa za nich je to najmenej, čo môže každý z nás urobiť. Problém nášho školstva nie je zďaleka iba v peniazoch, ktoré učitelia zarábajú. Ale je to neuveriteľne potrebný prvý krok. Hanbím sa, že dnes si na Slovensku “vážime” učiteľov najmenej spomedzi všetkých najvyspelejších krajín sveta (OECD). Hanbím sa, že do vzdelania a našej budúcnosti investujeme najmenej spomedzi všetkých krajín OECD. Hanbím sa, že v čitateľskej gramotnosti sú naše deti na 32. mieste z 34 krajín.

V Martinuse milujeme knihy. Sú nielen úžasným zdrojom oddychu, ale aj nových myšlienok, inšpirácií a – vzdelania. Práve učitelia nás učia čítať, a nielen riadky, ale aj medzi riadkami. Preto ich podporujeme aspoň svojou malou troškou: hoci postaranie sa pár dní o deti, obetovanie pár eur za kávu či poskytnutie priestoru nepovažujem ani za obetu, skôr len za malilinký pokus poďakovať im za všetko, čo pre nás všetkých robia. Ten dlh, ktorý im všetci spoločne musíme splácať, je obrovský.

Mišo Meško a Martinusáci

orezany

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Zdena Nemethyova 26. 1. 2016 21:20

  Dakujem, ze podporujete ucitelov :)

 2. Ondrej Pastierik 27. 1. 2016 08:53

  ĎA-KU-JE-ME ! :)

 3. Janka 27. 1. 2016 14:32

  Ďakujeme za podporu a milé slová.

 4. Jana Šmitalová 27. 1. 2016 15:39

  Krásne napísaný článok, ja som učiteľka v materskej škole a bola by som rada,keby sa niekedy spomenulo akú starostlivosť ,lásku,pozornosť a snahu naučiť aj maličké deti zaradiť sa medzi rovesníkov vynaloží každá učiteľka v materskej škole. Prvý kontakt s knihou dáva dieťaťu rodič ,ale potom materská škola,ktorá dieťa naučí vnímať krásu slova a príbehov….a pomocou zážitkového učenia sprostredkuje rozprávky a učí ho materinskú reč v tej najkrajšej podobe.Mám pocit,že vždy ,keď sa spomenú učitelia začne sa od základnej školy. Materské školy majú tiež svoju váhu a dôležitosť.
  Za podporu učiteľov ďakujem aj v mene učiteliek materských škôl :-)

  1. Slávka 27. 1. 2016 21:35

   V prvom rade naozaj ďakujem, že niekto dokáže oceniť učiteľa. A čo sa týka učiteľov materských škôl, práve včera som hovorila, že keby bolo podľa mňa, všetci učitelia od materských po vysokú školu by mali byť oceňovaní rovnako, pretože každý učiteľ má rovnako ťažkú prácu, každý síce iným spôsobom, ale predsa len rovnako ťažkú. A keď už aj vám nanútili vysoké školy, tak už medzi nami naozaj nie je žiadny rozdiel. Možno že vy “len utierate nosy! – ako by si niekto myslel, ale nech si to niekto vyskúša zaujať malé deti na osem hodín, mať ich na očiach, aby si neublížili a ešte aj rozvíjať ich schopnosti – a to nie jedno či dve deti, ale aj dvadsať detí…. Tá námaha je porovnateľná vo vedeckej činnosti vysokoškolského profesora, ktorý možno vie o tej svojej vyvolenej vede podstatne viac, ako ste vy, a napokon aj my – stredoškoláci , kedy počuli, ale ako vravím, on sa venuje len jednému odboru, my máme každý rok aj 15 rôznych predmetov plus pubertálne drzé správanie a vy občas aj absentujúce základné hygienické “kompetencie” našich najmenších.
   Zhrnuté a podčiarknuté – všetci rovnako a hlavne viac. :-)

 5. Ľubka Zemková 27. 1. 2016 17:11

  Meškovci plnohodnotne vyjadrili moje postoje.
  V živote som prežila viacero životných traum, zdravotných kolapsov a v súčasnosti som na ID.
  Nebyť v úžasnej opatere a pomoci – pedagógov – v tom čase najmä p. PHDr. Michala Repu a profesorov na gymnáziu, kde mi dovolili študovať externe, a tiež pomoci lekárov – na čele s p. prim. MUDr. Vladimírom Černým z bratislavskej onkológie na Heydukovej, dnes tu nie som.
  O týchto dvoch povolaniach som napísala aj svoju maturitnú písomku – o dvoch najdôležitejších povolaniach v spoločnosti
  – pedagóga- ktorý mladého človeka do života stavia a
  – lekára – ktorý život človeku vracia.
  Nadovšetko súhlasím s výpoveďami Meškovcov a hanbím sa za to, keď vidím, ako učitelia stoja nad priepasťou minimálnej mzdy. Ich odmeňovanie je závislé od jednotlivcov, ktorí – ako to na Slovensku býva – majú radi “rodinkárstvo” a rozdeľujú financie podľa svojej ľubovôle.

 6. maja 27. 1. 2016 17:43

  Je to pravda, že si vôbec neuvedomujeme, aké je dôležité vzdelanie, a ako ľahko naše deti aj rodičia túto možnosť nerozvážne odhadzujú tak povediac do koša,
  Ak sami nezmeníme postoj voči ním, a nepodporíme ich v odhodlaní popasovať sa s týmto problémom, tak potom dokážeme nahradiť ich miesto a prevziať úlohu “učiteľov”. Ako poznám mnohých rodičov, veru nedokázali by to. Kam by sme potom dospeli, aj mnohé africké národy mali vyspelé kultúry a teraz tam posielame našich dobrovoľníkov, aby ich naučili základné veci. Preto nezahadzujme šancu sa postaviť za učiteľov a ich požiadavky.

 7. Regina 28. 1. 2016 00:52

  Krásne…až mi slzy vybehli… Ďakujeme za úžasný utorok s Vami…

 8. Darina Turanová 28. 1. 2016 01:20

  Veľmi krásne vyznanie, to učiteľov veľmi povzbudzuje……ďakujeme

 9. Zuzana Valášková 28. 1. 2016 08:59

  Učiteľov treba podporiť! Nepáči sa mi, ako sa všetci zaujímali o štrajk lekárov a štrajk učiteľov je všetkým šum a fuk. Asi je to tým, že už sme stvrdli a naučili sa starať iba o to, čo sa nás bezprostredne v tom okamihu priamo dotýka.
  Ja nie som ani učiteľka, ani nemám vysokú školu. Mám však slušné vzdelanie na stredoškolskej úrovni a dodnes ďakujem svojim prísnym profesorom, čo ma všetko naučili (napriek komunistickej ideológii). Je veľká škoda, že si nevážime
  vzdelanie a entuziazmus ľudí, ktorí naozaj chcú učiť. Ale aspoň vidno, kam sme to dopracovali – pre každú vládu plnú zlodejov sú sprostí občania najlepší.

  1. Martin Prevužňák 29. 1. 2016 00:12

   Možno naš pravdu ,mala si dobrych učitelov, nech ich maju všetci …

 10. Maťo 28. 1. 2016 09:16

  Po absolvovaní všetkých úrovní školstva musím konštatovať, že učitelia sú obyčajní darmožráči… Nedal by som im ani to, čo majú doretaz! Hanba im! Učiteľky, ktoré si svoju životnú frustráciu vybíjajú na žiakoch, ktoré neovládajú ani základy učiva, ktoré nemajú predstavu o reálnom živote, ktoré pracujú 2x 45 min denne a majú niekoľko mesiacov prázdnin si nezaslúžia ani minimálnu mzdu… A učiteľský argument, že sa musia denno-denne pripravovať na hodinu, prosím Vás, ak niekto učí x rokov, učivo sa nemení a on musí po večeroch sedieť nad prípravou a zanedbávať svoju rodinu… Taký človek musí byť mentálne zaostalý a nemal by učiť deti… Takže veľa zdaru učitelia, oddýchnite si doma, štrajk vnímam ako ďalší dôkaz toho, že sa Vám nechce učiť a jediné o čo sa zaujímate nie je školstvo a deti, ale prachy ;) Sestričky, držte sa !!!

  1. Palino49 2. 2. 2016 23:13

   čo to za dilino piše?

  2. Jitka 30. 1. 2016 12:55

   Kto neskúsil, nevie. Iba toľko.
   Je mi úprimne ľúto, že všetci Tvoji učitelia, Maťo, a bolo ich odhadom min.20 len na základke, boli neschopní a mentálne retardovaní darmožráči. Neviem, kde pracuješ Ty, Tvoj kolektív má iste len samých výnimočne inteligentných a skvelých odborníkov, samozrejme aj s Tebou, čo si isto svoj plat zaslúžia a hádam aj vyšší.
   Sestričkám držím palce aj ja, aj keď podľa mojich skúseností ani tam nie sú všetky skvelé. Zato ich nehádžem do jedného vreca.

  3. Vojtech Czobor, spisovateľ 30. 1. 2016 12:07

   Milý Maťo, tvoj názor je primitivizmus najhrubšieho razenia. Ja som si na Slovensku “odučiteľoval” plných 25 rokov a nepracoval som len 2×45 minút denne, ako si to Ty predstavuješ. Aj keď by som Ti želal mať hudobnú výchovu s rozbláznenými šiestakmi – chlapcami v hokejovej triede, čo prišli práve z tréningu. Po vyučovaní nácvik speváckeho zboru 2x týždenne a po sobotách vystupovanie v obradnej sieni. A prípravy? Obdivujem dnešných učiteľov, ktorí nemajú stabilné osnovy, niekedy ani učebnice a musia si všetko premakať na internete. Štát to fláka, ako nakoniec všetko okrem budovania vlastného populistického imidžu. Raz mi jeden starý primitívny arogantný Záhorák povedal: “Nigdy sem nemjeu rád učitelú.” Ja som mu odpovedal: “Vidno to na vás…” Nepochopil a zasmial sa tomu ako dbrému vtipu. Nehnevaj sa, ale radím Ťa do tejto kategórie.

  4. Alica 28. 1. 2016 10:50

   Milý Maťo
   nedá mi neodpovedať na Váš názor. Pôsobím v školstve už 26. rok. V prvom rade ma doslova ohromila Vaša odvaha, ktorá vyjadruje úroveň Vášho “pseudosebavedomia” kritizovať prácu ľudí, o ktorej nemáte predstavu a ktorú ste nikdy nevykonávali. Môžem prejaviť nad Vami len ľútosť a nad ďalšími Vám podobných, ktorí si takýmito prejavmi o práci učiteľov asi riešia nejaké vnútorné “komplexy”. A na záver iba jeden odkaz: skúste si rok odpracovať na niektorom stupni vzdelávania.
   s pozdravom Alica

   1. Anna 28. 1. 2016 20:35

    Mila Alica, ja som si presla vzdelavacim procesom a momentalne poctivo pracujem. Pracovala si niekedy ako normalny clovek a nie ako ucitel? Suhlasim s Matom, ucitelia ktori strajkuju si nezasluzia podporu! Dehonestuju ucitelske povolanie a obracaju spolocnost proti nim. Im vobec nejde o deti a skolstvo, im ide len o vlastne vrecka! Kvoli takym “ucitelom” poctivo pracujuci doplacaju na ich pazravost po peniazoch! A uz len na dovetok, aby si mila Alica vedela, mam kamaratku, ktora je ucitelka. Avsak odlisuje sa tym, ze nevydiera spolocnost a deti su jej prvorade, tzn. ze nestrajkuje ako ini. Ona sama povedala, ucitel – ktory sa pripravuje doma na vyucovanie, ktory doma opravuje pisomky a ktory nadava na to, ze ma toho vela je lenivy ucitel, kedze ma dostatok casu venovat sa priprave priamo v skole a nekavivkovat v kabinete.

 11. Janka Králiková 28. 1. 2016 14:25

  Z celého srdca ďakujem za Váš postoj a prístup.

 12. Katarína 28. 1. 2016 18:07

  Nepodporujem štrajk, moja dcéra na 8-ročnom gymnaziu má ruštinu.ktorú nemá kto učiť,rok a pol ju nemali, a teraz prišla na zastupovanie nejaká pani pred dôchodkom a z jednej písomky uzavrela známky na vysvedčení. Niektorí profesori sa ani neunúvajú dostaviť na hodinu.

 13. Martin Prevužňák 28. 1. 2016 19:21

  Ja učiteľov nepodporujem ,tento školsky rok pracuju len 202 dni ostatne dni sa len bavia a zabijaju čas v žborovňach a kabinetov,nepracuju až tak ťažko ako sa tvaria,a najprv praca až tak placa najprv vysledky a tak štrajk

 14. Peter Král 28. 1. 2016 20:22

  Suhlasim s nepodporovatelmi strajku. Mam syna, ktory studuje na gymnaziu. Nemam chut tu rozoberat podrobnosti, ale plne suhlasim s Matom a Katarinou. Ucitelia si nezasluzia ani to co maju. Nespokojnym ucitelom odporucam odist zo skolstva a skusit pracovat v realite. Hanba vsetkym strajkujucim ucitelom!

 15. Michal 29. 1. 2016 08:18

  Malý štát ako je Slovensko si nemôže dovoliť nevzdelaných ľudí.

  1. viera 29. 1. 2016 20:28

   Ďakujem Michal za výstižnú vetu. Presne toto hovorím svojmu vnukovi a vnučkám, že svojím vzdelaním dokážu riadiť svoju budúcnosť a tým aj budúcnosť Slovenska. Učitelia, ktorí v dnešnej dobe učia, tak vravím, že učia z lásky k svojmu povolaniu. To, že koľko majú voľna, ako ktorý učiteľ učí… sú iba prázdne reči. Keby sme rozoberali každé povolanie, tak určití ľudia budú zhadzovať a kritizovať všetky. A to je v tejto krajine a v tomto čase smutné. Mali by sme stáť na námestí spolu s nimi aj my dôchodcovia, lekári, sestričky, podnikatelia….. všetci, ktorí sme znepokojení s riadením nášho štátu.

 16. noel 31. 1. 2016 17:43

  v prvom rade po tomto článku som s martinusom skončil, celý štrajk je spolitizovanou fraškou, kde boli tí pseudo – intelektuáli doteraz? štrajk podporovaný mimovládnymi organizáciami, je mi z toho celého zle. nezaslúžia si nič. oni si toto povolanie a poslanie vybrali sami, mohli ísť makať aj niekde ku pásu na tri zmeny. stál im niekto s brokovnicou pri spánku a nútil ich aby si vybrali túto cestu? ďalšia vec je že týmto štátnym darmožráčom ide len o vlastné vrecká nie o školstvo ako také.

  1. Vojtech Czobor, spisovateľ 1. 2. 2016 12:28

   Veľmi dobré rozhodnutie, milý priateľ, že si opustil rady Martinusákov. Martinus je totiž o knihách a tie Ti zrejme nič nehovoria. Ešteže Ťa tí “darmožráči” naučili čítať a písať. (Inak pracovné zadelenie, ktoré máš na mysli, sa píše so “s”, teda smena…). Takže vidno, ako si v škole dával pozor. Chápem učiteľov, aj keby im išlo len o peniaze, keď vidia, že napríklad v Nemecku je nástupný plat učiteľa minimálne 2000 € . Ale aby táto spoločnosť takú úroveň dosiahla, potrebuje vzdelaných ľudí a nie primitívnych a populizmom sršiacich pokračovateľov komunistickej ideológie, ktorí majú na učiteľov podobný názor ako Ty.

   1. Palino49 2. 2. 2016 23:19

    To sed ako zadok na šerbli.Blahoželám za perfektný prispevok ale komu neni rady.Ubožiak.

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz