Kontroverzné knihy, sloboda a my

Kým bude existovať sloboda slova, budú existovať rôzne názory a vychádzať rôzne knihy. A pravidelne budú vznikať debaty o vhodnosti predaja niektorých z nich. Od zástancov voľného výberu bez akýchkoľvek obmedzení, po tých, ktorí tvrdia, že niektoré knihy nie sú hodné ani len papiera, na ktorý boli vytlačené a v slušnom kníhkupectve by nemali nič robiť.

A hoci ani my s niektorými z vyše 200.000 kníh v našej ponuke nemusíme súhlasiť, v Martinuse si vážime slobodu ako jednu z najvyšších hodnôt. Preto obhajujeme, aby u nás zostal čo najpestrejší sortiment kníh a pohľadov na rôzne témy, vrátane tých, ktoré neporušujú zákon, ale vyvolali silnú polemiku v širokej verejnosti či u odborníkov. Nepromujeme ich a nerobíme im nadprácu; naopak, snažíme sa do popredia čitateľom posúvať najmä knihy, ktoré nás zaujali a považujeme ich za hodné pozornosti.

Veríme v slobodu prejavu i výberu a myslíme si, že najpovolanejším na zhodnotenie obsahu knihy by mal byť sám čitateľ. Sťahovanie kontroverzných kníh z predaja, po ktorom niektorí volajú, nevyrieši oveľa hlbší problém, ktorý tu posledné roky rastie: vytváranie bublín v spoločnosti, zabúdanie na históriu, erózia kritického myslenia, schopnosti vyhodnocovať zdroje a viesť slušnú debatu. Budovanie mostov medzi ľuďmi považujeme za omnoho dôležitejšiu úlohu, ako robiť zoznamy kníh na škrtnutie. Preto v našej ponuke naďalej nájdete aj silno kontroverzné knihy, no celý zisk z ich predaja u nás bude putovať na neziskové organizácie, ktoré vedú deti k tolerantnosti a kultúre (SuperTrieda) a rozvíjajú v ľuďoch kritické myslenie a slušnú debatu založenú na argumentoch (Slovenská debatná asociácia).

Bez snahy ľudí spájať a nie ich rozdeľovať, slušne debatovať a nie urážať, trpezlivo vzdelávať a nie rezignovať, stratíme nádej a schopnosť posúvať sa spoločne dopredu. Kníhkupectvá môžu slúžiť dvom úlohám: byť miestom, kde si čitateľ smie slobodne vybrať svoju knihu, no zároveň byť miestom, ktoré im pomáha zorientovať sa v (knižnom) svete a môže pomôcť formovať a vzdelávať spoločnosť. My sa snažíme skĺbiť obe, pretože si vážime slobodu nad všetko ostatné – vrátane všetkých výziev, ktoré s ňou nevyhnutne súvisia.

 


 

Najčastejšie otázky

Prečo pri niektorých knihách pripomínate potrebu kritického myslenia?
Kým bude existovať sloboda slova, budú vychádzať najrôznejšie knihy na najrôznejšie témy. Zachytávajú svet taký, aký je, i taký, aký by si ho ľudia želali. Je preto úplne prirodzené, že sa nezhodnú na všetkom, dokonca v mnohých témach môžu stáť na úplne opačnej strane názorového spektra. V Martinuse si nadovšetko vážime slobodu, demokraciu a ľudský život. Niekedy natrafíme na knihy, ktoré na niektorú z týchto hodnôt vážne útočia. Ak však neporušujú zákony Slovenskej republiky, ponechávame ich v ponuke, no pripomíname potrebu kritického myslenia a zváženia názorov odborníkov v danej oblasti pri vyhodnocovaní prezentovaných informácií.

Nemalo by potom také upozornenie byť pri všetkých knihách?
Samozrejme, kritické myslenie netreba vypínať pri čítaní žiadnej knihy. (Aj keď pri Pánovi prsteňov to pomôže pri vychutnaní deja.) Sú však rôzne prístupy autorov na prácu so zdrojmi, ich hodnovernosťou a postupmi syntézy záverov z nich. Kým pri mnohých knihách autori transparentne uvádzajú zdroje svojich tvrdení, niektorí prezentujú ako fakty veci, ktoré nie je možné jednoznačne overiť, vytrhávajú z kontextu, ohýbajú históriu či hraničia s konšpiračnými teóriami, a vedome alebo nevedome tak manipulujú čitateľa.

Nie je to cenzúra?
Nie je. Nikomu nezakazujeme knihy kupovať a čítať, každý môže slobodne ignorovať čokoľvek, čo k nim napíšeme. Ak si u nás kúpite knihu, dostanete ju presne tak, ako vyšla, bez akýchkoľvek zásahov do jej obsahu.

Ale prečo tie knihy potom vôbec predávate?
Pretože si slobodu vážime ako jednu z najvyšších hodnôt. Naša úloha ako kníhkupectva, podobne ako desiatok tisíc ďalších po celom svete, je v prvom rade byť tu pre čitateľa a umožniť mu slobodne sa dostať ku knihám, ktoré si chce bližšie preštudovať. Popri tom, samozrejme, radi budeme aj jeho sprievodcom po svete kníh a upriamime ho na tie, ktoré zaujali nás, no na konci dňa je rozhodnutie na ňom.

A čo spoločenská zodpovednosť kníhkupca?
Mnohé z vecí, ktoré si kúpite v obchodoch, môžu slúžiť na dobrý i nebezpečný účel zároveň. Podobne je to s knihami. Ich obsah môže pomôcť pochopiť alternatívny pohľad v argumentácii, kontext vecí či históriu, aby sa zlo minulosti neopakovalo, no v niektorých prípadoch a rukách môžu ich myšlienky byť použité nebezpečne pre seba či voči iným. Základnou úlohou kníhkupectiev po celom svete je byť priestorom, kde si čitatelia môžu vybrať svoje knihy. V Martinuse veríme, že cesta k vzájomnému porozumeniu je dialóg podložený argumentami; posúdenie ich zdroja a hodnovernosti však už nechávame na čitateľovi. Zároveň však chceme dlhodobo pomáhať ľuďom vedieť sa orientovať v záplave informácií. Preto výťažok z predaja týchto kníh (plný rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou) putuje na neziskové organizácie, ktoré vedú deti k tolerantnosti a kultúre (SuperTrieda) a rozvíjajú v ľuďoch kritické myslenie a slušnú debatu založenú na argumentoch (Slovenská debatná asociácia).

Kde sa môžem dozvedieť viac o kritickom myslení?
Existuje viacero zdrojov, ktoré vám nepredkladajú svoj názor, ale vysvetľujú, ako kriticky pozerať na informácie, vyhodnocovať ich a argumentovať v debate. Nás zaujala napríklad stránka Použime rozum, ktorá ponúka zásady kritického myslenia, upozorňuje na bežné riziká v spôsobe uvažovania ľudí a ako im predchádzať. Aktívne sa zlepšovaniu v debate a argumentácii môžete venovať napríklad v Slovenskej debatnej asociácii.

Som presvedčný že kniha vo Vašej ponuke porušuje zákony Slovenskej republiky. Čo môžem urobiť?
Pri ponuke vyše 200.000 kníh v našej databáze sa zriedka môže stať, že sa tam dostane aj takáto kniha. Budeme vďační, keď nám jej názov pošlete na knihy@martinus.sk. Nemôžeme vám zaručiť, že knihu okamžite stiahneme z ponuky, no preveríme všetky dostupné zdroje a názory, aby sme ju dokázali posúdiť. Preto nám pomôže, keď okrem odôvodnenia pošlete aj odkazy na relevantné články a rozhodnutia inštitúcií. Zároveň, ak ste presvedčený, že kniha porušuje zákony, najlepším krokom, ktorý môžete urobiť, je iniciovať jej prešetrenie príslušnými orgánmi.

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Rado Vojtko 22. 5. 2016 15:44

  Dam svoj kratky nazor …

  Verim, ze to s touto iniciativou myslite dobre.

  Ale …

  Snazit sa budovat kriticke myslenie na slovensku tym, ze ak niekto kupi knizku o popierani holokaustu, tak ja poslem peniaze Debatnej asociacii je hadzanie hrachu na stenu. Jednoduche riesenie, ale totalne vyhodene peniaze …

  To je ako podporovat zdravy zivotny styl na slovensku tym, ze budem rozdavat letaky o tom, ze cvicenie je super na stretnuti Slovenskych Olympionikov. Vyhodene peniaze…

  Chcete nieco realne dosiahnut?

  Tak cielte presne. Ako ked robite marketingovu kampan na webe. Kde nejlepsie trafite popieracov holokaustu a ludi co veria konspiracnym bludom?

  U vas v knihkupectve pri pokladni !

  Spravte zoznam kontroverznych knih. A kazdemu, kto si kupi knizku zo zoznamu, pribalte knizku o “kritickom mysleni”. Popieranie holokaustu ? Pribalte k tomu zdarma -> napr. “Krvave Zeme” http://www.martinus.sk/?uItem=136773

  Alebo sa dohodnite s Matusom Ritomskym (https://dennikn.sk/…/matus-ritomsky-aj-konspiratori-su…/), nech napise 50 stranovu novelu o konspiracnych teoriach a pribalte to k tomu.

  Alebo dajte prelozit Debunked! a davajte tu knihu zdarma kazdemu co si kupi nejaky blud – http://www.amazon.com/Debunked-Conspiracy…/dp/1556527071

  Alebo nieco ine … ale povodny napad fakt nie je dobry a vela kritickych zmyslajucich ludi tuto iniciativu z vasej strany povazuje za alibizmus.

  Ono, je my jasne, ze velka cast ludi co si kupi konspiracnu/antisemitsku knizku nebude tu druhu pribalenu knihu brat vazne. Kedze u zakaznika nastupi confirmation bias (https://en.wikipedia.org/wiki/Confirmation_bias). Ale aspon u casti kupujucich mate sancu, ze sa zamyslia.

  Proste – spravte nieco co ma naozajstny zmysel …

  Ak mate zaujem o diskusiu, v pohode sa my ozvite na e-mail.

  Drzim palce,

  Rado Vojtko

  1. Martin 25. 5. 2016 12:42

   Zase dalsi co ma potrebu vytvarat zoznamy, ach jaj, to sme tu uz mali :-(

  2. Michal Meško 22. 5. 2016 21:21

   Milý Rado, vďaka za Vašu správu i nápady. Veríme, že existuje viacero prístupov, ktoré sa nevylučujú, my sme sa rozhodli pre tento. Viac radi v maili.

 2. Martin 25. 5. 2016 12:20

  Naozaj totálna úbohosť Martinus, od kníhkupectva by som čakal že bude apolitické.

 3. Ján 26. 5. 2016 06:56

  Dobrý deň,
  Môžete prosím uviesť konkrétne mená odborníkov ktorí posúdili takto označené knihy ako kontroverzné? Aby som si to mohol u nich overiť. Alebo toho nie ste schopní?
  Ďakujem

 4. Peter 26. 5. 2016 07:35

  To máte v Martinuse hodnotiacu komisiu čo posudzuje knihy ako sme mali za komunizmu? Či Vám zoznamy posielajú niekde zhora

  1. Michal Meško 26. 5. 2016 11:12

   Peter, priznám sa, že mám problém pochopiť porovnávanie s komunizmom, kedy štátne úrady určovali, čo sa smie a čo nesmie vydávať, a keď to niekto porušil, mohol byť potrestaný. My nikomu nehovoríme, čo sa smie alebo nesmie vydávať alebo čítať, jedine slobodne vyjadrujeme svoj názor (i konanie), čo je práve zásadný opak oproti komunizmu – že môžeme. Tak ako ho môžete vyjadriť vy, a hoci vzájomne nesúhlasíme, nepríde nikto “zhora” a nebude za to ani jedného, ani druhého zatvárať do basy. Ak tam nevidíte ten principiálny rozdiel, tak žiaľ neviem, čo viac môžem k tomu napísať. Niekedy pomôže pozrieť sa na svet aj inak ako cez optiku toho, že “všetko určite riadi niekto zhora”.

   1. Peter 26. 5. 2016 13:59

    Môja slobodná voľba zase je u Vás už nikdy nenakupovať, čo odporučím aj všetkým mojim známym.

    1. Michal Meško 26. 5. 2016 14:18

     Peter, veď presne o tom to je. Samozrejme, že nás bude mrzieť, ak Vás ako zákazníka stratíme. Ak sa tak však slobodne rozhodnete, my Vás za to nebudeme považovať ani za cenzora, ani za komunistu, ani za agenta niekoho zhora, ani Vás za toto rozhodnutie nebudeme očierňovať pred ostatnými. Pekný deň.

 5. Andrej 26. 5. 2016 23:02

  Táto iniciatíva sa obráti iba proti vám, iný efekt to mať nebude, ale kto chce kam..

 6. Viktor 31. 5. 2016 22:42

  Myslím si, že na celom svete vychádza tak veľa kníh, že nemôžete predávať všetky. Musíte robiť nejaký výber. Prezradíte nám, aké máte kritériá?

 7. Marek 5. 6. 2016 00:33

  “vytváranie bublín v spoločnosti, zabúdanie na históriu, erózia kritického myslenia, schopnosti vyhodnocovať zdroje a viesť slušnú debatu”. A kto tento problém vytvára? Nie sú to náhodou novodobí normalizátori ktorí určujú, ktorý názor je správny, čo sa môže čítať, čo je prijateľné a čo kontroverzné? Jedným problémom je zabúdanie na históriu, druhým je jej prekrúcanie, s čím spomínaní normalizátori zjavne nemajú problém a to hlavne v tejto chorej dobe. A ako podporujú kritické myslenie súčasné politické a mediálne elity, keď ľuďom stále podsúvajú to isté videnie sveta, pričom inak zmýšľajúcich označujú za konšpirátorov a najradšej by ich poslali do väzenia? Čo sa týka schopnosti vyhodnocovať zdroje a vedenia slušnej debaty, k tomu len toľko že spomínané elity aj ich spriaznení normalizátori a cenzori považujú, v súlade so svojím “kritickým myslením”, za dôveryhodné len západné zdroje a aj to iba tie, s ktorými sú ideologicky spriaznení, popr. aj nezápadné zdroje, pokiaľ spĺňajú rovnakú podmienku. Nehovoriac o tom, že majitelia jediného správneho názoru ani nemajú záujem o debatu, čo je vidieť v diskusiách Števka Hríba a Miška Havrana, ktorí si názorových oponentov buď ani nepozývajú alebo si pozvú iba jedného a proti nemu postavia seba a niekoľko spriaznených ľudí, aby to náhodou nebol vyrovnaný diskusný duel ale presilovka. Samozrejme, argumentačne silne vybavených oponentov si pre istotu nepozvú, aby nezborili ich propagandu a demagógiu. Ale keď koná nejakú besedu “konšpiračný” časopis Zem a Vek alebo “rusofilné” rádio Slobodný vysielač a ich osadenstvo pozýva do diskusie aj niekoho zo svojich názorových oponentov, tak dotyčný to vždy odmietne, zvyčajne z krásneho dôvodu, aby ich nelegitimoval, lebo vie, že by ho tam prevalcovali a bod po bode vyvrátili jeho “argumenty” a tým ho strápnili pred vlastnými ovečkami. A tie vaše upozornenia pri niektorých knihách sú neuveriteľne trápne, akoby ten čo ich vymyslel si myslel že čitatelia si nevedia sami utvoriť názor na knihu ktorú čítajú. Ten názor si môžu utvoriť buď po jej prečítaní alebo po prečítaní recenzií. Nejaké martinusácke upozornenie je v tomto smere maximálne trápne a predovšetkým úplne zbytočné. Okrem toho by ma zaujímalo, podľa čoho určujete, ktorá kniha je kontroverzná a ktorá nie, resp. by ma zaujímalo, pre koho je daná kniha kontroverzná. A keď už vám tak záleží na rozvíjaní kritického myslenia tak skúste zaradiť do svojej ponuky viacej kníh na túto tému.

 8. Tono 23. 8. 2017 00:07

  Pozrime sa na to kriticky. To že máte v ponuke aj knihy označované ako kontroverzné je v prvom rade prospešné pre vás pretože je po nich obrovský dopyt. Robiť akúkoľvek cenzúru si jednoducho nemôžete dovoliť bol by to váš koniec na trhu. Čo sa týka toho varovania že obsah knihy je kontroverzný :-) to myslite vážne??? Nehnevajte sa je to smiešne a trápne to ste od niekoho dostali príkazom to tam dávať? Nie je najšťastnejšie podsúvať potencionálnym čitateľom názor niekoho iného zaváňa to manipuláciou. Čitateľ si vytvorí vlastný názor na konkrétnu knihu nemyslite??? Prečo neoznačujete aj iné knihy ako kontroverzné??? Ja napríklad považujem za kontroverzné až klamlivé knihy o histórii z ktorých sa učia naše deti v školách a počet ľudí s týmto názorom neustále narastá aj medzi odborníkmi v oblasti histórie. Ak vás vaši zákazníci upozorňujú na určité nedostatky alebo pochybenia, mali by ste sa nad tým minimálne zamyslieť. :-)

 9. Marian 24. 10. 2017 22:07

  To je doslova strašné, že cca 30 rokov od skončenia totality kníhkupectvo opäť musí vysvetľovať dôvody, pre ktoré si dovolí mať v ponuke tú-ktorú knihu…
  Čo tak si spomenúť na to, čo kedysi povedal Voltaire?

 10. Ivan Grund 13. 2. 2018 02:19

  Koho by zaujmalo posledne dianie vo Facebooku v tejto oblasti:
  https://www.wired.com/story/inside-facebook-mark-zuckerberg-2-years-of-hell/

 11. Katarína 18. 7. 2017 21:32

  Čo je koho do toho, čo kto číta a kto si čo myslí???!!!
  Som rada, že ponúkate aj takúto literatúru. Kto má záujem, prečíta si to a kto nie, nech si objedná niečo iné. Prečo by mi mal niekto diktovať, čo si mám resp. nemám čítať?! Každý dospelý, priemerne inteligentný človek si na základe prečítaných kníh z viacerých oblastí, nie len tzv. “konšpiračné teórie”, urobí vlastný názor.

  Chcem s poďakovať vydavateľstvám, že vydávajú knihy bez rozdielu na politický, náboženský a rasový podtext a Vám, že ich predávate.

 12. Michal Meško 1. 11. 2016 09:43

  Tak, ako je právo každého vydať akúkoľvek knihu, ktorá neporušuje zákony, je každého plné právo rozhodnúť sa, či ju bude predávať alebo nie, a ak áno, tak v akej forme, s diskusiou alebo bez, či do akej kategórie ju zaradí. Chápem, že prirovnávanie ku katolíckej cirkvi v stredoveku, ku komunizmu či akémukoľvek inému represívnemu režimu, je veľmi vzrušujúce, ale úplne mimo a bez akejkoľvek úcty k ľuďom, ktorí vtedy skutočne trpeli či zomierali. Nielenže si tie knihy dnes môže ktokoľvek slobodne – aj u nás – kúpiť, ale ani nikoho za ich vydanie či kúpu fyzicky neprenasledujeme ani neupaľujeme (ani nikto iný), čo, ak si správne spomínam, boli veci, ktoré sa za toho komunizmu a v stredoveku diali.

  Dokonca aj kníhkupectvá, ktoré sa rozhodli takéto knihy vôbec nepredávať, majú na to plné právo a neznamená to ani cenzúru, ani obmedzovanie slobody slova, i keď to v tom niektorí veľmi túžia vidieť. Aj keby tie knihy nepredávalo jediné kníhkupectvo na Slovensku, lebo sa tak sami rozhodli, stále by to nebolo v rozpore s kohokoľvek slobodou.

  Rovnako nerozumieme, ako *obmedzujeme* ľudí. Nikto, vôbec nikto nemusí akékoľvek naše upozornenia čítať. Môžete ignorovať čokoľvek, čo je pri knihe napísané, proste si ju objednať a kniha, ktorú vám pošleme, je 100% taká, ako ju autor napísal a vydavateľ vydal. Takže ak si k nim chce niekto urobiť svoj názor, úplne slobodne môže. Práve preto aj takéto knihy nechávame v ponuke a nijako sa to nebije s kritickým myslením a jeho rozvojom; naopak.

  V momente, keď vydávanie akýchkoľvek kníh (ak nie sú proti ľudskosti a obmedzovaniu slobôd iných) začne štát naozaj zakazovať a trestať za to ľudí, budeme stáť po vašom boku a brániť slobodu slova. Pretože až to bude jej skutočné obmedzovanie. Dovtedy nám ale nechajte, prosím, slobodné právo robiť veci podľa nášho uváženia, rovnako ako my vám nechávame úplne, úplne slobodné právo knihu si kúpiť, prečítať a ignorovať čokoľvek, čo my urobíme alebo k nej napíšeme.

  PS: Predstavme si, prosím, situáciu, že sa nejaké vydavateľstvo rozhodne stiahnuť svoje knihy z našej ponuky. Je to obmedzovanie našej slobody, či slobody našich zákazníkov?

Sociálne siete
Milovníci modernej českej literatúry pozor! Už 25. apríla privítame v našom bratislavskom kníhkupectve Michala View… https://t.co/SE8q5UMCnR
17. 4. 2018
Nový Jo Nesbo na sklade, aj na ceste k vám! Ak ste si ho teda objednali :-) Ak nie, tak nemá zmysel váhať:… https://t.co/WyLQhXm9RL
5. 4. 2018
@monicqa Just kidding, veď to je náplň našej práce! :-) #bestjobever
5. 4. 2018
@monicqa V pracovnej dobe? :o
5. 4. 2018
A najlepšiu knihu, akú Jo Nesbo kedy napísal, ste si už predobjednali? :-) https://t.co/4OkOuqdGox #jonesbohttps://t.co/1zeSYnpshz
26. 3. 2018
Muž, ktorý hľadal svoj tieň
David Lagercrantz