Kontroverzné knihy, sloboda a my

Kým bude existovať sloboda slova, budú existovať rôzne názory a vychádzať rôzne knihy. A pravidelne budú vznikať debaty o vhodnosti predaja niektorých z nich. Od zástancov voľného výberu bez akýchkoľvek obmedzení, po tých, ktorí tvrdia, že niektoré knihy nie sú hodné ani len papiera, na ktorý boli vytlačené a v slušnom kníhkupectve by nemali nič robiť.

A hoci ani my s niektorými z vyše 200.000 kníh v našej ponuke nemusíme súhlasiť, v Martinuse si vážime slobodu ako jednu z najvyšších hodnôt. Preto obhajujeme, aby u nás zostal čo najpestrejší sortiment kníh a pohľadov na rôzne témy, vrátane tých, ktoré neporušujú zákon, ale vyvolali silnú polemiku v širokej verejnosti či u odborníkov. Nepromujeme ich a nerobíme im nadprácu; naopak, snažíme sa do popredia čitateľom posúvať najmä knihy, ktoré nás zaujali a považujeme ich za hodné pozornosti.

Veríme v slobodu prejavu i výberu a myslíme si, že najpovolanejším na zhodnotenie obsahu knihy by mal byť sám čitateľ. Sťahovanie kontroverzných kníh z predaja, po ktorom niektorí volajú, nevyrieši oveľa hlbší problém, ktorý tu posledné roky rastie: vytváranie bublín v spoločnosti, zabúdanie na históriu, erózia kritického myslenia, schopnosti vyhodnocovať zdroje a viesť slušnú debatu. Budovanie mostov medzi ľuďmi považujeme za omnoho dôležitejšiu úlohu, ako robiť zoznamy kníh na škrtnutie. Preto v našej ponuke naďalej nájdete aj silno kontroverzné knihy, no celý zisk z ich predaja u nás bude putovať na neziskové organizácie, ktoré vedú deti k tolerantnosti a kultúre (SuperTrieda) a rozvíjajú v ľuďoch kritické myslenie a slušnú debatu založenú na argumentoch (Slovenská debatná asociácia).

Bez snahy ľudí spájať a nie ich rozdeľovať, slušne debatovať a nie urážať, trpezlivo vzdelávať a nie rezignovať, stratíme nádej a schopnosť posúvať sa spoločne dopredu. Kníhkupectvá môžu slúžiť dvom úlohám: byť miestom, kde si čitateľ smie slobodne vybrať svoju knihu, no zároveň byť miestom, ktoré im pomáha zorientovať sa v (knižnom) svete a môže pomôcť formovať a vzdelávať spoločnosť. My sa snažíme skĺbiť obe, pretože si vážime slobodu nad všetko ostatné – vrátane všetkých výziev, ktoré s ňou nevyhnutne súvisia.

 


 

Najčastejšie otázky

Prečo pri niektorých knihách pripomínate potrebu kritického myslenia?
Kým bude existovať sloboda slova, budú vychádzať najrôznejšie knihy na najrôznejšie témy. Zachytávajú svet taký, aký je, i taký, aký by si ho ľudia želali. Je preto úplne prirodzené, že sa nezhodnú na všetkom, dokonca v mnohých témach môžu stáť na úplne opačnej strane názorového spektra. V Martinuse si nadovšetko vážime slobodu, demokraciu a ľudský život. Niekedy natrafíme na knihy, ktoré na niektorú z týchto hodnôt vážne útočia. Ak však neporušujú zákony Slovenskej republiky, ponechávame ich v ponuke, no pripomíname potrebu kritického myslenia a zváženia názorov odborníkov v danej oblasti pri vyhodnocovaní prezentovaných informácií.

Nemalo by potom také upozornenie byť pri všetkých knihách?
Samozrejme, kritické myslenie netreba vypínať pri čítaní žiadnej knihy. (Aj keď pri Pánovi prsteňov to pomôže pri vychutnaní deja.) Sú však rôzne prístupy autorov na prácu so zdrojmi, ich hodnovernosťou a postupmi syntézy záverov z nich. Kým pri mnohých knihách autori transparentne uvádzajú zdroje svojich tvrdení, niektorí prezentujú ako fakty veci, ktoré nie je možné jednoznačne overiť, vytrhávajú z kontextu, ohýbajú históriu či hraničia s konšpiračnými teóriami, a vedome alebo nevedome tak manipulujú čitateľa.

Nie je to cenzúra?
Nie je. Nikomu nezakazujeme knihy kupovať a čítať, každý môže slobodne ignorovať čokoľvek, čo k nim napíšeme. Ak si u nás kúpite knihu, dostanete ju presne tak, ako vyšla, bez akýchkoľvek zásahov do jej obsahu.

Ale prečo tie knihy potom vôbec predávate?
Pretože si slobodu vážime ako jednu z najvyšších hodnôt. Naša úloha ako kníhkupectva, podobne ako desiatok tisíc ďalších po celom svete, je v prvom rade byť tu pre čitateľa a umožniť mu slobodne sa dostať ku knihám, ktoré si chce bližšie preštudovať. Popri tom, samozrejme, radi budeme aj jeho sprievodcom po svete kníh a upriamime ho na tie, ktoré zaujali nás, no na konci dňa je rozhodnutie na ňom.

A čo spoločenská zodpovednosť kníhkupca?
Mnohé z vecí, ktoré si kúpite v obchodoch, môžu slúžiť na dobrý i nebezpečný účel zároveň. Podobne je to s knihami. Ich obsah môže pomôcť pochopiť alternatívny pohľad v argumentácii, kontext vecí či históriu, aby sa zlo minulosti neopakovalo, no v niektorých prípadoch a rukách môžu ich myšlienky byť použité nebezpečne pre seba či voči iným. Základnou úlohou kníhkupectiev po celom svete je byť priestorom, kde si čitatelia môžu vybrať svoje knihy. V Martinuse veríme, že cesta k vzájomnému porozumeniu je dialóg podložený argumentami; posúdenie ich zdroja a hodnovernosti však už nechávame na čitateľovi. Zároveň však chceme dlhodobo pomáhať ľuďom vedieť sa orientovať v záplave informácií. Preto výťažok z predaja týchto kníh (plný rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou) putuje na neziskové organizácie, ktoré vedú deti k tolerantnosti a kultúre (SuperTrieda) a rozvíjajú v ľuďoch kritické myslenie a slušnú debatu založenú na argumentoch (Slovenská debatná asociácia).

Kde sa môžem dozvedieť viac o kritickom myslení?
Existuje viacero zdrojov, ktoré vám nepredkladajú svoj názor, ale vysvetľujú, ako kriticky pozerať na informácie, vyhodnocovať ich a argumentovať v debate. Nás zaujala napríklad stránka Použime rozum, ktorá ponúka zásady kritického myslenia, upozorňuje na bežné riziká v spôsobe uvažovania ľudí a ako im predchádzať. Aktívne sa zlepšovaniu v debate a argumentácii môžete venovať napríklad v Slovenskej debatnej asociácii.

Som presvedčný že kniha vo Vašej ponuke porušuje zákony Slovenskej republiky. Čo môžem urobiť?
Pri ponuke vyše 200.000 kníh v našej databáze sa zriedka môže stať, že sa tam dostane aj takáto kniha. Budeme vďační, keď nám jej názov pošlete na knihy@martinus.sk. Nemôžeme vám zaručiť, že knihu okamžite stiahneme z ponuky, no preveríme všetky dostupné zdroje a názory, aby sme ju dokázali posúdiť. Preto nám pomôže, keď okrem odôvodnenia pošlete aj odkazy na relevantné články a rozhodnutia inštitúcií. Zároveň, ak ste presvedčený, že kniha porušuje zákony, najlepším krokom, ktorý môžete urobiť, je iniciovať jej prešetrenie príslušnými orgánmi.

  Napíšte komentár
 1. Povinný údaj
 2. Váš web alebo blog
 1. Andrej 26. 5. 2016 23:02

  Táto iniciatíva sa obráti iba proti vám, iný efekt to mať nebude, ale kto chce kam..

 2. Viktor 31. 5. 2016 22:42

  Myslím si, že na celom svete vychádza tak veľa kníh, že nemôžete predávať všetky. Musíte robiť nejaký výber. Prezradíte nám, aké máte kritériá?

 3. Marek 5. 6. 2016 00:33

  “vytváranie bublín v spoločnosti, zabúdanie na históriu, erózia kritického myslenia, schopnosti vyhodnocovať zdroje a viesť slušnú debatu”. A kto tento problém vytvára? Nie sú to náhodou novodobí normalizátori ktorí určujú, ktorý názor je správny, čo sa môže čítať, čo je prijateľné a čo kontroverzné? Jedným problémom je zabúdanie na históriu, druhým je jej prekrúcanie, s čím spomínaní normalizátori zjavne nemajú problém a to hlavne v tejto chorej dobe. A ako podporujú kritické myslenie súčasné politické a mediálne elity, keď ľuďom stále podsúvajú to isté videnie sveta, pričom inak zmýšľajúcich označujú za konšpirátorov a najradšej by ich poslali do väzenia? Čo sa týka schopnosti vyhodnocovať zdroje a vedenia slušnej debaty, k tomu len toľko že spomínané elity aj ich spriaznení normalizátori a cenzori považujú, v súlade so svojím “kritickým myslením”, za dôveryhodné len západné zdroje a aj to iba tie, s ktorými sú ideologicky spriaznení, popr. aj nezápadné zdroje, pokiaľ spĺňajú rovnakú podmienku. Nehovoriac o tom, že majitelia jediného správneho názoru ani nemajú záujem o debatu, čo je vidieť v diskusiách Števka Hríba a Miška Havrana, ktorí si názorových oponentov buď ani nepozývajú alebo si pozvú iba jedného a proti nemu postavia seba a niekoľko spriaznených ľudí, aby to náhodou nebol vyrovnaný diskusný duel ale presilovka. Samozrejme, argumentačne silne vybavených oponentov si pre istotu nepozvú, aby nezborili ich propagandu a demagógiu. Ale keď koná nejakú besedu “konšpiračný” časopis Zem a Vek alebo “rusofilné” rádio Slobodný vysielač a ich osadenstvo pozýva do diskusie aj niekoho zo svojich názorových oponentov, tak dotyčný to vždy odmietne, zvyčajne z krásneho dôvodu, aby ich nelegitimoval, lebo vie, že by ho tam prevalcovali a bod po bode vyvrátili jeho “argumenty” a tým ho strápnili pred vlastnými ovečkami. A tie vaše upozornenia pri niektorých knihách sú neuveriteľne trápne, akoby ten čo ich vymyslel si myslel že čitatelia si nevedia sami utvoriť názor na knihu ktorú čítajú. Ten názor si môžu utvoriť buď po jej prečítaní alebo po prečítaní recenzií. Nejaké martinusácke upozornenie je v tomto smere maximálne trápne a predovšetkým úplne zbytočné. Okrem toho by ma zaujímalo, podľa čoho určujete, ktorá kniha je kontroverzná a ktorá nie, resp. by ma zaujímalo, pre koho je daná kniha kontroverzná. A keď už vám tak záleží na rozvíjaní kritického myslenia tak skúste zaradiť do svojej ponuky viacej kníh na túto tému.

  1. Jana 12. 12. 2016 13:30

   Škoda slov na Vás, pán Meško.

  2. Filip 16. 10. 2016 14:02

   Lepšie by som to asi nenapísal len tu chýba odpoveď zo strany martinusu a to zas svedči o tom čo si vyssie spomenul

 4. zana 24. 10. 2016 18:03

  Dlhé roky som si u vás objednávala knihy. Týmto s vami končím a dám si záležať na tom, aby to isté spravili moji známy a rodina. Nebudeme podporovať vaše normalizačné a totalitné spôsoby.

 5. Marek 25. 10. 2016 12:16

  Zdravím Vás pán Meško, vy ako autor blogu je pravdepodobne majiteľ Martinusu.
  To ktorá kniha je kontroverzná a ktorá nie, by ste nemali posudzovať Vy ako človek, ktorý nie je odborník z danej oblasti.
  Nemali by ste sa pasovať do úlohy odborníka, nie ste archeológ ani historik.
  Napr. ku knihe Viktora Timuru vydal jeden archeológ pozitívnu recenziu a archeológovia ktorí kritizujú jeho knihu sa sami priznávajú, že ju ani nemajú prečítanú.

 6. Peter 27. 10. 2016 13:20

  nejako tomuto kroku nerozumiem. Ta diskusia praveze bola dobra na to, aby zazneli aj kriticke nazory. Takto sa s vanickou vylieva aj dieta. Clovek sa uz ani nedozvie, preco je ta kniha kontroverzna.

  nerozumiem ani vasmu boju s nejakymi knihami, ste knizny obchod, tak cim kontroverznejsia kniha, tym lepsie pre predaj. Neviem preco sa tvarite ako nejaka moralna autorita :)

  Priznam sa, ze na martinuse som prestal nakupovat uz davnejsie, pretoze vsetky knihy, o ktore mam zaujem viem najst vyrazne lacnejsie u inych predajcov (CZ trh). Mozno by ste sa mohli aj nad touto vecou zamysliet.

  Pekny den.

 7. Rene 31. 10. 2016 22:45

  Ako sa v tom má jeden človek vyznať. Keď ten istý titul je v Martinus v kategóriach “Ezoterika, mystika – Záhady, zaujímavosti – Konšpiračné teórie, špekulatívna literatúra” a naproti tomu v pantha rhei v kategóriach “Odborná a populárno-náučná literatúra > História, vojnová literatúra > Slovenské a české dejiny >”. Mne to pripadá skôr ako nadpraca Martinusu, alebo tých, čo ich do tejto nadprace tlačia. A ani si nemyslím, že to vedie ku kritickemu mysleniu. Skôr naopak. Niekomu záleží na tom, aby tento titul a iné “dnes nevhodne” dostali tu správnu nálepku, aby sa k ľuďom so “správnym pohľadom” na svet ani do hladacika nedostal, aby o tom nespochybnitelnom pohľade, napr. na našu históriu nezačal pochybovať. Tak ako zareagovala jedna moja známa, keď som jej ten rozpor v tágo vani titulov ukázal, že by sa k tomuto titulu nedostala, lebo ju Konšpiračné teórie a Ezoterika nezaujímajú. Ja si nemyslím, že sa ľudia naučia kritickemu myslieť, keď im povieme ako majú myslieť, keď tu pracu/vyhodnotenie urobíme za nich. Ako sa to naučia, keď to samy robiť nebudú? To je akoby sme chceli niekoho naučiť chytať ryby tak, že by sme za neho tie ryby chytali. O nálepke, ze ide o kontroverzný titul,…, ani nestojí za to niečo písať. Takisto o tom, že takto onalepkovany titul nemôžu hodnotiť, odporučiť iní čitatelia. Tiež novinka martinusu ako ísť z duchom doby.
  Rovnako nechápem ako to funguje, keď mám zobrazený jeden z takto rozporuplne kategorizovanych titulov “Zamlcané dejiny” Viktora Timura a kliknem na link “ďalšie tituly z kategórie Konšpiračné teórie a špekulatívna literatúra ” a dostanem zoznam, v ktorom sú aj také tituly ako napr. Kod-y Jozefa Banasa. Pričom napr. Kód 1 je v kategóriach ” Próza – Slovenská próza – Romány “. Kto sa v tom má orientovať?

 8. Michal Novák 1. 11. 2016 01:56

  Dobrý deň,
  Vašim rozhodnutím označiť niektoré knihy ako kontroverzné a neuverejňovať k týmto knihám diskusie ste klesli na úroveň katolíckej kacírskej cirkvi stredoveku.

  Uvedomujete si, že tým hlúpo kategorizujete knihy na “knihy” a na tie “kontroverzné knihy” a obmedzujete ľudí, aby o nich mohli slobodne kriticky diskutovať a posunúť svoje vnímanie o nich bližšie k objektivite?

  Sami ste zobrali výsostne subjektívnu optiku a skrze ňu súdite a škatuľkujete určité knihy, na ktorých úroveň ste sami možno ani nedosiahli! Vedzte, že každý vníma svet len zo svojho pohľadu, zo svojej úrovne a nemôže vidieť úrovne, ktoré sú nad ním. Avšak už len zo samotnej úcty a prirodzenej pokory nad možnou existenciou niečoho vyššieho sa nesmieme znížiť na škatuľkovanie a označovanie toho, možno nepochopeného, ako za kontroverzné.

  Vyzývam Vás, aby ste viditeľne uverejnili zoznam všetkých Vami označených kontroverzných kníh. Ďakujem.

  1. Michal Meško 1. 11. 2016 09:43

   Tak, ako je právo každého vydať akúkoľvek knihu, ktorá neporušuje zákony, je každého plné právo rozhodnúť sa, či ju bude predávať alebo nie, a ak áno, tak v akej forme, s diskusiou alebo bez, či do akej kategórie ju zaradí. Chápem, že prirovnávanie ku katolíckej cirkvi v stredoveku, ku komunizmu či akémukoľvek inému represívnemu režimu, je veľmi vzrušujúce, ale úplne mimo a bez akejkoľvek úcty k ľuďom, ktorí vtedy skutočne trpeli či zomierali. Nielenže si tie knihy dnes môže ktokoľvek slobodne – aj u nás – kúpiť, ale ani nikoho za ich vydanie či kúpu fyzicky neprenasledujeme ani neupaľujeme (ani nikto iný), čo, ak si správne spomínam, boli veci, ktoré sa za toho komunizmu a v stredoveku diali.

   Dokonca aj kníhkupectvá, ktoré sa rozhodli takéto knihy vôbec nepredávať, majú na to plné právo a neznamená to ani cenzúru, ani obmedzovanie slobody slova, i keď to v tom niektorí veľmi túžia vidieť. Aj keby tie knihy nepredávalo jediné kníhkupectvo na Slovensku, lebo sa tak sami rozhodli, stále by to nebolo v rozpore s kohokoľvek slobodou.

   Rovnako nerozumieme, ako *obmedzujeme* ľudí. Nikto, vôbec nikto nemusí akékoľvek naše upozornenia čítať. Môžete ignorovať čokoľvek, čo je pri knihe napísané, proste si ju objednať a kniha, ktorú vám pošleme, je 100% taká, ako ju autor napísal a vydavateľ vydal. Takže ak si k nim chce niekto urobiť svoj názor, úplne slobodne môže. Práve preto aj takéto knihy nechávame v ponuke a nijako sa to nebije s kritickým myslením a jeho rozvojom; naopak.

   V momente, keď vydávanie akýchkoľvek kníh (ak nie sú proti ľudskosti a obmedzovaniu slobôd iných) začne štát naozaj zakazovať a trestať za to ľudí, budeme stáť po vašom boku a brániť slobodu slova. Pretože až to bude jej skutočné obmedzovanie. Dovtedy nám ale nechajte, prosím, slobodné právo robiť veci podľa nášho uváženia, rovnako ako my vám nechávame úplne, úplne slobodné právo knihu si kúpiť, prečítať a ignorovať čokoľvek, čo my urobíme alebo k nej napíšeme.

   PS: Predstavme si, prosím, situáciu, že sa nejaké vydavateľstvo rozhodne stiahnuť svoje knihy z našej ponuky. Je to obmedzovanie našej slobody, či slobody našich zákazníkov?

   1. Michal Novák 10. 11. 2016 01:14

    Plne rešpektujem Vaše právo robiť veci podľa Vášho uváženia – robte to tak i naďalej, inak sa ani nedá.

    Chcem len povedať, že za roky Vášho pôsobenia ste si vybudovali silnú pozíciu na knižnom trhu a to Vám prináša zvýšenú mieru zodpovednosti za Vaše činy. A tú si musíte plne uvedomovať. Preto i tie vášnivejšie reakcie.

    Označovanie určitých kníh za kontroverzné znamená určité subjektívne nálepkovanie, pre ktoré ste sa sami rozhodli. Ale odstránením diskusie k týmto kontroverzným knihám beriete prípadným záujemcom o knihu možnosť dozvedieť sa názory tých, ktorí tú “kontroverznú” knihu už čítali. Tým meníte podmienky pri predaji týchto kníh – tieto knihy ochudobňujete o diskusiu, o slobodné vyjadrenie názorov na ne – na rozdiel od ostatných kníh. Označte si tie knihy ako chcete, ale zamedziť aj diskusii o nich?

    Je to plne Vašim právom, len nech si to uvedomujete. Kto chce kam, … .

 9. ardz 12. 11. 2016 18:39

  Sú ľudia ktorí prejavujú totalitnú mentalitu. Šebejovci, hríbovci, havranovci či martinus… Píšete o kritickom myslení a keď niekto si dovolí kritizovať niečo čo vy obhajujete, tak tomu pridelíte nálepku – kontroverzné. A zakážete o tom diskutovať.

  Zatiaľ ešte priamo nezakazujú zverejňovať iné názory, zatiaľ len útočia voči iným názorom, nálepkujú, snažia sa ich vytlačiť na okraj spoločnosti a i zakazujú o nich diskutovať. Som zvedavý kam to dnešní politruci budú posúvať.

 10. Adela 28. 12. 2016 22:38

  Kúpila som si všetky Huďove knihy, ale nie u Vás. :P
  A viac ani nič nekúpim a je nás viac. Len tak ďalej, tupelá.

Sociálne siete
Na našom Facebooku a Instagrame súťažíme o podpísané knihy Pauly Hawkins, autorky bestselleru Dievča vo vlaku! Tak šup tam! :-)
18. 5. 2017
@malybirko Ahoj, nech sa páči, je to v ponuke: https://t.co/tFxcGmQSd1
17. 5. 2017
Už LEN DNES môžete hlasovať za svoju Knihu roka a vyhrať poukážku v hodnote 150€! Tak neváhajte. ;-)… https://t.co/kBXB54PyGK
17. 5. 2017
Skvelá novinka Garda Sveena ako e-kniha je už vonku: https://t.co/m9DKdpe3VV O 10 dní skôr ako papierová verzia! :)
15. 5. 2017
@malybirko So zahraničnými knihami to takto nefunguje, ale pozrieme sa na to, či ju vieme mať v ponuke :)
15. 5. 2017
Zapletení
Zygmunt Miłoszewski