blog

Nemci vydajú Mein Kampf prvýkrát po 70-tich rokoch

piatok 12. februára 2010 00:01
Pi 12.02. 2010 00:01

V ľudskej histórii je len málo kníh, ktoré vzbudzujú toľko kontroverzných a protikladných reakcií, ako práve nechválne slávny Mein Kampf. Táto kniha, ktorej jediné čaro spočíva v tom, že ju napísal Adolf Hitler, jeden z najhorších diktátorov v dejinách ľudstva, má za sebou bohatú históriu zákazov a žalôb. V Nemecku, ktoré má k svojej nacistickej minulosti správne agresívny postoj, je jej publikácia zakázaná bavorskou vládou. Tá zdedila autorské práva po Hitlerovi, ktorý spáchal samovraždu na sklonku druhej svetovej vojny. Ich platnosť však v roku 2015 vyprší a nemeckým nakladateľom tak nič nebude brániť, aby knihu vydali. Prvý záujemca o vydanie sa už ozval…

Európska legislatíva garantuje platnosť autorských práv 70 rokov od smrti autora. Ako je všeobecne známe, Adolf Hitler zomrel v roku 1945 v podzemí berlínskeho bunkra, kde sa skončil jeho sen o svetovláde a Tretej ríši. V roku 2015 už preto nebude Mein Kampf chránený autorskými právami a vydať ho bude môcť prakticky ktokoľvek. Ako prvý sa ozval mníchovský Inštitút súčasnej histórie, ktorý chce vydať „komentovanú verziu“, o ktorej dúfa, že by sa mohla používať aj na školách a univerzitách pri výučbe histórie.

Bavorská vláda sa vyjadrila, že zatiaľ sa ešte nerozhodli, či vydajú povolenie na toto vydanie, ale v roku 2015 už nebude ich povolenie potrebné. Inštitút ďalej dodáva: „Okrem toho si myslíme, že naša verzia s citlivými poznámkami a komentármi, ktoré poukážu na nepravdivosť mnohého, z toho čo (Hitler) napísal, bude oveľa lepšia ako keby neonacisti vydali svoju vlastnú verziu.“

Vodcovia židovskej komunity v Nemecku už vyjadrili svoju podporu tomuto projektu prehlásením, že veria tomu „že to zabráni neonacistom profitovať z Mein Kampfu, a že agresívny a vysvetľujúi boj s knihou nepochybne odstráni mnoho z jej falošných, pretrvávajúcich mýtov.“

Inštitút súčasnej histórie zatiaľ čaká na finálne rozhodnutie bavorskej vlády a dúfa, že ho dostane ešte pred rokom 2015, aby sa mohol pustiť do príprav publikácie.

Mein Kampf sa stal celosvetovým bestsellerom. Počas trvania tzv. Tretej ríše sa ho predalo viac ako 10 miliónov kusov (viac ako Biblie). Hitler ho napísal v roku 1924, počas svojho päťročného pobytu vo väzení, kam sa dostal po spackanom pokuse o zvrhnutie bavorskej vlády. Kniha je plná predsudkov a nenávistného štvania proti Židom. Jej literárna hodnota je prakticky nulová a český filozof Václav Bělohradský na stránkach Lidových novin prehlásil, že „je jasně zřejmé, jak je ta kniha hloupá a patologická. Hitler by nikdy nezískal svou moc na základě knihy, mnohem větší úlohu hrály ekonomické síly.“

Jej vydanie doteraz vždy sprevádzalo množstvo škandálov, žalôb a zhabaných výtlačkov, keďže každá jej publikácia v Európe bola nielen porušením autorských práv, ale v mnohých štátoch je chápaná aj ako propagácia nacizmu a fašizmu. Zástancovia publikácie však argumentujú, že knihu treba brať rovnako ako Marxov Kapitál – ako historický dokument, ktorý podáva svedectvo o jednom z najhrôzostrašnejších režimov, aké sa podarilo v ľudskej histórii nastoliť.

Mein Kampf je okrem Nemecka „zakázaný“ aj v Izraeli, Nórsku, Švajčiarsku, Lotyšsku a Portugalsku,. Bežne sa vydáva vo Veľkej Británii, Rusku, Rumunsku a tak trochu paradoxne aj v Spojených Štátoch, kde sa v priemere predá približne 15.000 kusov ročne. Zisky z jej predaja sú však úplne zanedbateľné oproti tým, ktoré z nej mal za svojho života Adolf Hitler. Ten počas svojej vlády zarábal na koncesionárskych poplatkoch úctyhodných milión dolárov ročne.